Akademik Turizm Bülteni
Yil 5, Sayi 8, Agustos 2004

Bulten'in önceki sayilari icin:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni


Hazirlayan:
Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu


HABERLER

2004 Barlas Küntay Turizm Araştırmacısı Ödülü..
2002 yılından bu yana geleneksel olarak verilmeye başlanan Barlas Küntay Turizm Araştırmacı Ödülü, bu yıl "Her Şey Dahil (All Inclusive) Sisteminin Uygulanmasının Türkiye Turizmine Etkileri" konusunda hazırlanacak araştırmalar arasından seçiliyor. Söz konusu araştırmada; Türkiye'de ağırlıklı olarak uygulanmakta olan her şey dahil sisteminin turizm alt sektörleri (resortler, tur operatörleri, seyahat acenteleri, yer tur operatörleri, yerel esnaf, resortlara melzeme satan esnaf vb.) dikkate alınarak, uygulamanın avantaj ve dezavantajlarının ayrıntılı olarak analiz edilmesinin beklendiği öğrenilmiştir.Yarışma; turizm, ekonomi, işletme vb. gibi idari bilimler alanında çalışmalar yapan akademisyenlere açıktır. Çalışmanın orjinal bir çalışma olması ve yarışmanın özellikle genç akademisyenler arasında tip araştırmaları teşvik edici bir rol oynamasının, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği tarafından, beklenen bir ölçüt olduğu bildirilmiştir. Belirlenen yarışma şartnamasine uygun olarak hazırlanan çalışmaların seçici kurul tarafından değerlendirileceği ve 2004 Barlas Küntay Turizm Araştırmacı Ödülü'ne değer bulunan çalışmanın sahibine 4000 ABD doları, mansiyona değer bulunan iki çalışmanın sahiplerine ise Bodrum Valtur Tatil Köyü'nde bir hafta iki kişilik tatil ödülünün verileceği açıklandı. Dereceye giren çalışmaların Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği tarafından bir kitapta toplanarak yayımlanacağı da öğrenilmiştir. Yarışmaya son katılma tarihi 31 Aralık 2004'tir. Ödüllerin Ocak 2005 ayında düzenlenecek bir törenle sahiplerine verileceği öğrenilmiştir.

"Toroslar'dan Akdeniz'e Antalya Lezzetleri" Kitabı..
Antalya Tanıtım Vakfı "Toroslar'dan Akdeniz'e Antalya Lezzetleri" başlıklı bir kitap yayınladı. Niizamettin ŞEN tarafından yayına hazırlanan, araştırma ve yazım çalışmalarıı Gökşen ADAR tarafından yürütülen kitabın resimleri Uğurhan BETİN tarafından çekildi. 20x28 cm. boyutlarında 144 sayfadan oluşan ve renkli basılan kitap, dokuz bölümden oluşuyor. "Toroslar'dan Akdeniz'e Antalya Yemekleri" kitabı, geçtiğimiz günlerde Türkçe, İngilizce, Almanca ve Rusça dillerinde toplam 9500 adet basıldı. Kitapta Antalya yemeklerinin hazırlanışları ayrıntılı bir şekilde verilirken, aynı zamanda yemegin hazırlanması için gereken malzemeler ve yazarın yemekle ilgili var ise notuna yer veriliyor. Kitapta, yemek kitaplarında sık rastlanmayan diğer bir açıklama da, yemeğin sofra sırası ile yemeğin kaynak kişisinin kimliğine yer verilmesidir. Dokuz bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde "çorbalar" yer alırken, ikinci bölümde "Salata ve Mezeler", "Soslar", "Sebze ve Meyveler", "Bakliyatlar", "Yaban Bitkileri", "Süt Ürünleri ve Yumurta", "Deniz Ürünleri"; üçüncü bölümde "Etsiz Sebze-Yabani Bitki ve Bakliyet Yemekleri", "Etli Sebze-Meyve-Bitki ve Bakliyat Yemekleri"; dördüncü bölümde "Büyük Baş Hayvan Etleri", "Kümes Hayvanları"; beşinci bölümde "Deniz Ürünleri"; altıncı bölümde "Hamur İşleri", "Makarnalar-Erişteler", "Börekler", Pilavlar"; yedinci bölümde "Tatlılar", Hamur İşi Şuruplu Tatlılar", Helvalar", "Sütlü Tatlılar", "Hafif Tatlılar"; sekizinci bölümde "Çay Saati-Kahvaltı", "Çörekler", "Tostlar-Kızarmış Ekmekler", "Kekler", "Reçeller"; dokuzuncu bölümde ise "İçecekler", "Sıcak İçecekler" ve "Soğuk İçecekler" yer alıyor. "Toroslar'dan Akdeniz'e Antalya Lezzetleri" kitabı; Türkçe normal kapak 25 Milyon TL, Türkçe sert kapak 35 Milyon TL., Almanca - İngilizce normal kapak 20 Euro, Almanca - İngilizce sert kapak 25 Euro'dan satılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz:
http://www.antalyaguide.org/#

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin Yeni Sayısı..
15 yıldan bu yana yayın yapan Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı (Cilt: 15, Sayı: 2, Güz 2004), geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu yılın son sayısı da olan yayında şu makaleler yer alıyor: Seyahat Edenlerin Katıldıkları Tur Süresince Algıladıkları 'Parasal Olmayan Bedeller'e İlişkin Bir Ölçek Geliştirme Çalışması (Göknil KOÇAK - Mehmet İsmail YAĞCI - Teoman DUMAN), Yerli Turistlerin Memnuniyet Düzeyleri Üzerine Bir Araştırma (İbrahim KILIÇ - Elbeyi PELİT), Şehirlerin Turistik Açıdan Pazarlanması: Hatay Örneği (Cevat TOSUN - Yasin BİLİM), Firma Değerinin Ekonomik Katma Değer (EVA™) Yöntemiyle Tespit Edilmesi: İMKB'ye Kote Bir Turizm İşletmesi Üzerine Uygulama (Yıldırım Beyazıt ÖNAL - Erdinç KARADENİZ), Spor ve Turizm Pazarlamasının Kesişim Noktası Olarak Spor Turizmine Kuramsal Bir Bakış (Metin ARGAN), Yabancı Turistlerin İnterneti Kullanma Eğilimleri: Uluslar Bazında Bir Karşılaştırma (Yaşar SARI - Metin KOZAK), Türkiye Aktif Dış Turizm Gelirlerini Nasıl Hesaplamalı? (Kamil UNUR - Sabri ERDEM), Dört ve Beş Yıldızlı Otel İşletmelerinde Çalışan Personelin Performans Değerlendirme Faaliyetleri: Çukurova Bölgesi Örneği (Fatma Nur İPLİK). Yayımlanan makalelerin özetlerini incelemek ve dergi hakkında daha ayrıntılı bilgi için bkz:
http://www.anatoliajournal.com/atad

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in Yeni Sayısı..
Uluslararası alanda İngilizce olarak yayınlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı (Volume 14, Number 1, Summer 2004) yayınlandı. Derginin yeni sayısında şu makaleler yer alıyor: A Community Approach to Mountain Adventure Tourism Development (Leonidas MAROUDAS - Anna KYRIAKAKI - Dimitrios GOUVIS), A Regionally Distinctive Product and the Construction of Place Identity: The Case of Chios Mastiha (Vasiliki GALANI-MOUTAFI), Policies Supporting Sustainable Tourism Development in the Balearic Islands: The Ecotax (Antoni Serra CANTALLOPS), Environmental Sensibility: The Comparative Research Between the Local Community and Managers of the Hospitality Industry in Gokceada (Imbros) (Huseyin Ridvan YURTSEVEN - Dilek DONMEZ), The Potential for Cruise Tourism in Kenya (Evaristus M. IRANDU).Yayımlanan makalelerin özetlerini incelemek ve dergi hakkında daha ayrıntılı bilgi için bkz:
http://www.anatoliajournal.com

"İç Turizmde Neler Oluyor, Neler Yapılabilir?" Paneli..
Kısa adı TUYED olan Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin aylık geleneksel panelleri kapsamında "İç Turizmde Neler Oluyor, Neler Yapılabilir?" konulu bir panel düzenlendi. Panelde özel havayolu, acente ve otellerin temsilcileri iç turizmi geliştirmeye yönelik yeni planlarını, konu hakkındaki son rakamları ve iç turizmi geliştirmeye yönelik konuları tartıştılar.
Panelde ayrıca, TUYED tarafından hazırlanan "İç Turizm Raporu" da açıklandı. 21 Temmuz 2004 Çarşamba günü Taksim'deki Elite Hotel'de gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak; Ali Rıza KURTUL (Anı Tur Genel Müdür Yardımcısı), Arto IŞIKÇI (İnter Havayolları Bölge Müdürü), Başak EREL (Magic Life Center Genel Müdürü) Birol TÜFEKÇİ (Asya Tur Genel Müdür Yardımcısı) Suat ROE (Yurtiçi Kargo Genel Müdür Yardımcısı) katıldılar.

Aydın Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Uygulama Gezisi..
Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Seyahat İşletmeciliği&Turizm Rehberliği Bölümü öğrencilerinin uygulama gezisi gerçekleştirildi. Öğrencilerin profesyonel turist rehberliği kokartı alabilmeleri için gerekli koşullardan birisi olan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bilgisi ve denetiminde yürütülen Anadolu Turu Uygulama Gezisi, 24 Mayıs - 22 Haziran tarihleri arasında 34 öğrencimizin katılımıyla başarılı bir şekilde tamamlandı. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen uygulama gezisi Diana Tour Seyahat Acentesinin sponsorluğunda yürütülürken, gezinin organizasyonu Yrd.Doç.Dr. Abdullah Tanrısevdi ve Arş.Gör. Olcay Kılınç tarafından yerine getirildi. Uygulama gezisi boyunca toplam 9.600 km. yol kat edildi. Tur, Kuşadası deparlı olarak başladı ve yine aynı noktada sona erdi. Otuz gün ve 29 gecelemenin yapıldığı gezi sürecinde 126 farklı ören yeri, müze ve diğer tarihi ve doğal çekicilikler ziyaret edildi. Farklı etaplarda üç profesyonel turist rehberi öğrencilere ziyaret edilen yerler hakkında bilgiler verdiler. Gezilen güzergaha bağlı olarak yerel rehberlerden de yararlanıldı.

Ekin Fuarcılık Direktörü Hacer Aydın ETTFA İkinci Başkanı Seçildi..
Kısa adı ETTFA olan Avrupa Turizm Fuarları Birliği'nin ikinci başkanlığına Ekin Fuarcılık Direktörü Hacer AYDIN seçildi. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nı (EMITT) temsilen ETTFA üyesi olan Hacer AYDIN'ın, ETTFA'nın tüzüğü gereği bir sonraki genel kurulda başkanlığa getirileceği bildirildi. ETTFA'nın EMITT'in de arasında bulunduğu, WTM-Londra, MITT-Moskova, EIBTM_Barselona, UITT-Ukrayna, IFT-Sırbistan, HUNGEXPO-Macaristan gibi 14 üyesi bulunuyor.

TUROB'un Web Sitesi Yayında..

TUROB'un web sitesi yayında. TUROB, www.turob.org.tr, www.turob.com, www.turob.org ve www.turob.net siteleriyle hizmet vermeye başladı. Konaklama sektörünün en kapsamlı sitesi olan TUROB'un sitesine google gibi tüm arama motorlarından hızla ulaşılabiliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz:
http://www.turob.org

Lisansüstü Turizm Programlarına Başvurular...
Türkiye üniversiteleri bünyesinde yer alan lisansüstü turizm programlarına başvuruların tarihleri ve koşulları belli olmaya başladı. Daha önce Hacettepe Üniversitesi'ndeki Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı'nın sınavları Haziran ayı içerisinde yapılmış ve 10 öğrenci alınmıştı. Aşağıda yer almayan ancak bünyesinde turizmle ilgili yüksek lisans programı olan üniversitelerden Adnan Menderes Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi'nin duyuruları henüz yapılmadı. Söz konusu programlara islevsel ulasmak icin su adresi ziyaret ediniz: http://www.anatoliajournal.com/akademik 2004/2005 öğretim yılı için lisansüstü turizm programlarının açıklanan kontenjanları, başvuru koşulları ve sınav tarihleri aşağıdaki gibidir.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi:
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı'na 10 öğrenci alınıyor. Başvurular 16-27 Ağustos 2004 tarihleri arasında Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne yapılması gerekiyor. Sınavlar, İngilizce Yeterlilik Sınavı; 06.Eylül 2004, Bilim Sınavı, 08 Eylül 2004 tarihinde yapılıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz:
http://www.ibu.edu.tr/modules.php?name=AvantGo&file=print&sid=93

Anadolu Üniversitesi:
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde birden fazla sayıda turizmle ilgili program bulunuyor. Bunlar; Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı, Turizm ve Otel İşletmeciliği Doktora Programı, Konaklama İşletmeciliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı, Sivil Havacılık Yönetimi Yüksek Lisans Programı ve Sivil Havacılık Yönetimi Doktora Programı. Turizm ve Otel İşletmeciliği alanındaki yüksek lisans programına 10, doktora programına 5; Konaklama İşletmeciliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı'na 30; Sivil Havacılık Programı yüksek lisans programına 10, doktora programına ise 5 öğrenci alınıyor. Programlar, başvuru tarihleri ve koşulları için bkz:
http://www.anadolu.edu.tr/duy/ilan/yldoktora.html

Balıkesir Üniversitesi:
Balıkesir Üniversitesi bünyesinde yalnızca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Lisans Programı için sınav açıldı. Bu programa 2004/2005 öğretim yılında 20 öğrenci alınıyor. Başvuruların 23 Ağustos-2 Eylül 2004 tarihleri arasında yapılması gerekiyor. Programlar, başvuru tarihleri ve koşulları için bkz:
http://sbe.balikesir.edu.tr/ilan2004-5.htm

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi:
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesinde Turizm İşletmeciliği alanında tezli ve tezsiz olmak üzere iki program bulunuyor. Tezli programa 6, tezsiz programa ise 10 öğrencinin alınacağı öğrenildi. Başvuruların 23 Ağustos -1 Eylül 2004 tarihleri arasında yapılması isteniyor. Programlar, başvuru tarihleri ve koşulları için bkz:
http://sbe.comu.edu.tr/2004ilan.htm

Dokuz Eylül Üniversitesi:
Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde turizmle ilgili üç program bulunuyor. Bunlar; Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı, Turizm İşletmeciliği Doktora Programı ve Turizm İşletmeciliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı. 2004/2005 öğretim yılında Turizm İşletmeciliği Tessiz Yüksek Lisans Programı'na 20, tezli yüksek lisans programına 10 ve doktora programına da 5 öğrenci aliniyor. Başvuru koşullar ile ilgili diğer bilgiler için bkz:
http://www.deu.edu.tr/DEUWeb/Duyuru/Duyuru.php?mesaj_id=6154&duyuru_id=240

İstanbul Teknik Üniversitesi:
İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde Turizm Tasarımı ve Yönetimi ile ilgili tezsiz yüksek lisans programı bulunuyor. Turizm Tasarımı ve Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı, Türkiye'nin kültürel ve doğal birikimini sürdürülebilirlik açısından değerlendirebilmek ve Türkiye turizmine bakış açısını değiştirecek, bilinçli ve kültürlü, konsept oluşturabilecek, tematik senaryolu turizm projeleri geliştirebilecek ve uygulayacak yöneticiler yetiştirmek amacıyla kuruldu. Programa önkayıtların 23 Haziran-31 Temmuz 2003 tarihleri arasında yapılması bekleniyor. Başvuru koşulları ile ilgili diğer bilgiler için bkz:
http://www.sbe.itu.edu.tr/programlar/tt.htm

İstanbul Üniversitesi:
İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans Programına 2004/2005 öğretim yılında 5 öğrenci alınıyor. Programa önkayıtların 9 - 20 Agustos 2004 tarihleri arasında yapılması gerekiyor.Başvuru koşulları ile ilgili diğer bilgiler için bkz:
http://www.istanbul.edu.tr/enstituler/sosyalbilimler/yuksek2004.htm

Mersin Üniversitesi:
Mersin Üniversitesi bünyesinde Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik alanındaki yüksek lisans programına 2004/2005 öğretim yılında 8 öğrenci alınıyor.Programa başvuruların 02 - 13 Ağustos 2004 tarihleri arasında yapılması gerekiyor. Programlar, başvuru tarihleri ve koşulları için bkz:
http://www.mersin.edu.tr/duyurular/duyurudetay.php?duyuruid=49

Sakarya Üniversitesi:
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm İşletmeciliği yüksek lisans programına 2004/2005 öğretim yılında 4 öğrenci alınıyor. Başvuruların 17 Ağustos - 2 Eylül 2004 tarihleri arasında yapılması gereken programla ilgili ayrıntılı bilgi için bkz:
http://www.sbe.sakarya.edu.tr/duyurular/YuksekLisans_Doktora_Kayit_Duyuru.htm

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI

Mete SEZGİN
Turistik Güzergahlarda Strateji Eksenli Pazarlama İletişimi Çabalarının Turizm İşletmelerindeki Yeri Ve Önemi
(Konya Yöresi İçin Bir Model Önerisi)

Doktora Tezi
Selçuk Universitesi Sosyal Bilimler Enstitusu
Danisman: Prof.Dr. Çağatay ÜNÜSAN
Kabul tarihi: Haziran 2004

Sibel CINAR
Turizm İşletme Belgeli Yiyecek İçecek İşletmelerinde Mönü Planlama ve Fiyatlandırma (İstanbul Örneği)
Yüksek Lisans Tezi
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı
Danışman:Yrd. Doç. Dr. Şehnaz Demirkol
Kabul tarihi:17.06.2004

Halime KARAGÖL
Kariyer Planlamanın Otel İşletmlerinde Uygulanabilirliğine Yönelik İstanbul Yöresinde Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı
Danışman:Yrd. Doç.Dr. Orhan Batman
Kabul tarihi:24.06.2004

Erdoğan Cem ACAR
Sakarya İli'nin Turistik Potansiyeli İle Turizm Politikalarının Geliştirilmesi Üzerine Bir Alan Araştırması
Yüksek Lisans Tezi
Sakarya Sosyal Bilimler Enstitüsü
Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Danışman:Yrd.Doç.Rr. C. Gazi UÇKUN
Kabul tarihi:09.06.2004

Mehmet ABAY
Otel İşletmelerinde Çalışan Personelin Motivasyon Sorunlarına Yönelik Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Sakarya Sosyal Bilimler Enstitüsü
Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Danışman:Yrd.Doç.Rr. Orhan BATMAN
Kabul tarihi:25.05.2004


YENI YAYINLAR

Prof. Dr. Hasan Zafer DOĞAN
Turizmin Sosyo-Kültürel Temelleri
İkinci Baskı
Detay Yayıncılık
Ankara, Temmuz 2004

16x24 cm., x1+175 sayfa
Fiyatı: 7500.000 (KDV dahil)


Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi asagida belirtilen e-posta adresine bildiriniz.


Nazmi Kozak
Anadolu Universitesi
Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu
Yunus Emre Kampusu
26470 Eskisehir

Tel : 0222 – 335 05 80 / 59 61
Faks: 0222 – 335 66 51
GSM : 0532 – 286 75 84
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
http://academy.anadolu.edu.tr/displayx.asp?acc=nkozak&kod=0


Akademik Turizm Bülteni her ay yaklasik 8000 kisi tarafindan okunmaktadir.AKADEMIK TURIZM BULTENI'NI YAYIMLAYAN SITELER

http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
http://www.turizmgazetesi.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.hospitalitycv.com/
http://www.tursapnet.org
http://www.tuyed.org.tr
http://www.turizmforumu.net


TURIZMLE ILGILI BAZI LINKLER

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Türkiye Akademik Turizm Linkleri
II. Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
Detay Yayincilik