Akademik Turizm Bülteni
Yil 4, Sayi 8, Agustos 2003

 

Bülten web adresi:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni


Hazirlayan:
Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu

 

HABERLER

TUREM'lere Kursiyer Aliniyor..
Kültür ve Turizm Bakanligi bünyesinde faaliyet gösteren Turizm Egitim Merkezleri'ne (TUREM) 2003/2004 dönemi icin sinavla kursiyer aliniyor. Turizm Isletmelerine Personel Yetistirme Temel Egitim Kurslari'na basvurular, nüfus cüzdaninin onayli örnegi, ögrenim bilgesinin onayli örnegi ve iki adet fotograf ile 15 Agustos 2003 tarihine asagida belirtilen TUREM'lere yapilabilecegi bildirildi. Sinavlar, 18-19-20 Agustos 2003 tarihlerinde yapilacak. Kurslar; Turizm Egitim Merkezleri'nde Yiyecek ve Icecek Servisi, Kat Hizmetleri, Yiyecek Üretimi branslarinda; Alacati Turizm Ascilik Egitim Merkezi'nde Yiyecek ve Icecek Servisi ile Yiyecek Üretimi branslarinda; diger egitim merkezlerinde ise Önbüro, Yiyecek ve Icecek Servisi, Kat Hizmetleri, Yiyecek Üretimi branslarinda acildi. 30 hafta süreli olarak gerceklestirilecek kurslar, yatili ve gündüzlü olarak düzenlenecek ve kurs sonunda basarili olan kursiyerlere "Basari Belgesi" verilecek. Kursiyer adaylarin secme sinavlari, basvuruda bulunduklari Turizm Egitim Merkezlerinde, mülakat ve test olmak üzere iki asamali yapilacak. Kursiyer adaylarda; önbüro bölümü icin en az lise veya dengi okul mezunu, Yiyecek ve Icecek Servisi, Kat Hizmetleri ve Yiyecek Üretimi bölümleri icin ise en az ilkögretim mezunu olmak; giris sinavlarinin yapildigi yil itibariyle 21 yasindan gün almamis olmak, önbüro bölümüne basvuran adaylar icin yabanci dil bilmek ve evli olmamak kosullari araniyor. Kursiyeler sinavlari icin su Turizm Egitim Merkezleri (TUREM) basvurulmasi gerekiyor: Izmir Özer Türk TUREM, Arapsuyu/M. Zeki Balci TUREM, Ürgüp Özdemir Baykal TUREM, Vakfikebir TUREM, Selcuk TUREM (Izmir), Kastamonu TUREM, Burdur TUREM, Antalya (Kemer) TUREM, Isparta TUREM, Alacati Ascilik TUREM.

"Turizm ve Eglence" Konulu Panel..
Turizm Gazetecileri ve Yazarlari Dernegi (TUYED) tarafindan her ay geleneksel olarak düzenlenen "Sektörle Bulusmalar" toplantilari dizisinde bu ay "Turizm ve Eglence" konusu isleniyor.
"Turizm ve Eglence" baslikli panelde Türkiye'de turistik eglenceyi endüstri hale getiren basarili ornekler uzerinde durumasi ve konunun öneminin vurgulanmasi amaclaniyor. 25 Temmuz 2003 Cuma günü Istanbul'da Dorint Park Plaza otelinde (Taksim) 19.00-21.00 saatleri arasinda düzenlenecek panele konusmaci olarak;Turizm Restoran, Kulüp Sahipleri ve Isletmecileri Dernegi Baskani Erol KAYNAR, Maslak Venue'den Ali GÜRELI, Sultanas Grubu'ndan Zeki AYHAN, Kumkapi Esnaflari Turizm Gelistirme Dernegi Genel Sekreteri Kemal DURANOGLU, Kervansaray Club'tan Hakan BABILA katiliyor.
http://www.tuyed.org.tr

Turizm Istatistikleri Bundan Böyle TUYED Tarafindan Aciklanacak..
Kisa adi TUYED olan Turizm Gazetecileri ve Yazarlari Dernegi'nden yapilan yazili açiklamada, sektör ile birlikte kamuoyunun yakindan izleyip merak ettigi turizmdeki gelismeleri aktarmakla görevli basinin bir süreden beri turizm istatistiklerine ulasamadigi belirtilerek, turizm istatistiklerinin bundan böyle TUYED tarafindan kamuoyuna aciklanacagi bildirildi. TUYED AR-GE bölümü tarafindan ilgili havaalanlarindan derlenen bilgilerin aylik olarak aciklanacagi bildirildi. Turizm istatistikleri ve diger bilgiler icin bkz.
http://www.tuyed.org.tr

Rekreasyon Bölümlerine Önkayitla Ögrenci Aliniyor..
Beden Egitim ve Spor Yüksek Okullari bünyesinde kurulan Rekreasyon bölümlerine önkayitla ögrenci kabul edilmesine iliskin duyurular yapilmaya baslandi. Söz konusu programlar ve önkayit yaptirma kosullari ve bilgilerine iliskin aciklamalar su sekilde.
Anadolu Üniversitesi: Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesindeki Rekreasyon bölümüne 2003/2004 ögretim yilinda 30 ögrenci alinacak. Kayitlar, 04 Agustos-22 Agustos 2003 tarihleri arasinda yapilacak. Ayrintili bilgi icin bkz.
http://www.anadolu.edu.tr/duy/ilan/yetenek.doc
Mugla Üniversitesi: Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesindeki Rekreasyon bölümüne 15'i erkek, 15'i kiz olmak üzre 30 ögrenci alinacak. Kayitlar, 19-29 Agustos 2003 tarihleri arasinda kabul edilecegi bildirilmistir. Ayrintili bilgi icin bkz.
http://www.mu.edu.tr/departments/besyo/
Hacettepe Üniversitesi: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu bünyesindeki Rekreasyon bölümüne 30 ögrenci alinacak. Önkayitlarin 18-29 Agustos 2003 tarihleri arasinda yapacagi programla ilgili ayrintili bilgi icin bkz.
http://www.sbt.hacettepe.edu.tr/sinav03-04/index.html
Kocaeli Üniversitesi: Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesindeki Rekreasyon bölümüne 2003/2004 ögretim yili icin 50 ögrenci aliniyor. Önkayitlarin 18- Agustos, 5- Eylül 2003 tarihlerinde yapilacagi programa basvuru icin ayrintili bilgi almak amaciyla bkz.
http://ogr.kou.edu.tr/KOUBS/genel/duyuru/Detay.cfm?DuyuruID=690

DAÜ Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu'na Kalite Güvence Belgesi Verildi
Dogu Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmcilgi Yüksekokulu, Dünya Turizm Örgütü Egitim Konseyi tarafindan verilen "TedQual Turizm Egitimi" belgesi verildi. Kalite Güvence Belgesi, Turizm ve Otel Isletmecilgi Yüksekokulu bünyesinde faaliyet gösteren önlisans ve lisans düzeyindeki programlarinda yapilan degerlendirme sonrasinda verildi. TedQUal belgesine Aralik 2002 tarihinden bu yana sahip olan programlarin, Dünya Turizm Örgütü Egitim Konseyi'nde temsil edilme hakkini elde etmesinin yanisira uluslararasi akreditasyona da sahip oldugu bildirildi.

Mustafa Kemal Universitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksek Lisans Programi
Mustafa Kemal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Turizm ve Otel Isletmeciligi dalinda yuksek lisans programi acildi. 2003/2004 ögretim yili Guz döneminde ilk ögrencilerini alacak olan programa basvurular 18-29 Agustos 2003 tarihleri arasinda yapilacagi bildirildi. Bes ogrencinin alinacagi programa basvurabilmek icin Lisansüstü Egitim Sinavi'ndan esit agirlik veya sözel puan türünden en az 45 puan alinmis olunmasi gerekmektedir. Daha ayrintili bilgi icin bkz.
http://www.mku.edu.tr/sosbilimler.html

Abant Izzet Baysal Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksek Lisans Programi
Abant Izzet Baysal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik alaninda yüksek lisans programi acildi. 2003/2004 ögretim yilinda 10 ögrencinin alinacagi programa basvurular 18-29 Agustos 2003 tarihleri arasinda kabul ediliyor. Sinavlar; bilim sinavi 10 Eylül, yabanci dil yeterlik sinavi ise 12 Eylül 2003 tarihlerinde yapilacak. Ayrintili bilgi icin .kz.
http://ogrbim.ibu.edu.tr/duyurular/2003-2004_g_D_Y_D.htm

ITÜ Turizm Tasarimi ve Yönetimi Yüksek Lisans Programi
Turizm alaninda yöneticilik kariyeri olanaklari sunan ITÜ Turizm Tasarimi ve Yönetimi (TTY) Tezsiz Yüksek Lisans Programi ilk mezunlarini verdi. ITÜ Turizm Tasarimi ve Yönetimi (TTY) Tezsiz Yüksek Lisans Programi’nda, turizm ve kültür alaninda gereksinim duyulan, Türkiye’nin kültürel ve dogal birikimini sürdürülebilirlik açisindan degerlendirebilecek ve Türk turizmine bakis açisini degistirecek, lider, girisimci, yaratici profesyoneller yetistirmek; ilgili sektörlerin yöneticilerini ve yönetici adaylarini çagdas yönetim anlayisi, stratejik karar verme, proje olusturma konularinda donatmak ve gelistirmek hedefleniyor. ITÜ Turizm Tasarimi ve Yönetimi Yüksek Lisans Programi, ikinci ögretim programi oldugu turizme ilgi duyan 4 yillik tüm fakülte mezunlarina açik oldugu bildirilmistir. Profesyoneller hedeflendiginden tercihen 2 senelik is tecrübesinin arandigi programda, dersler interaktif bir sekilde ve hafta içi aksamlari ile Cumartesi günleri yapilmakta ve 35 haftada tamamlanmaktadir. 2003-2004 akademik yili için önkayitlar baslamis olup 31 Temmuz’a kadar sürecektir. Ayrintili bilgi icin bkz
http://www.sbe.itu.edu.tr/turizm/index.html

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Lisansüstü Programlari
Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm Programina yüksek lisans ve doktora ögrencici aliniyor. Programa; yüksek lisans dzeyinde 4, doktora icin ise 3 ögrenci icin kontenjan ayrildigi ögrenildi. Yüksek lisans programina basvurabilmek icin Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu mezunu olmak ve mezuniyet not ortalamasinin en 75 olmasinin yani sira sözel türde Lisanüstü Egitim sinavi'ndan en az 45 puani almis olma kosullari araniyor. Programlara basvurular 25 Agustos - 08 Eylül 2003 tarihleri arasinda kabul ediliyor. Yüksek lisans ve doktora programlarina basvuru icin aranilan diger kosullar ile basvuru bilgileri icin bkz.
http://www.adu.edu.tr/duyuru/2003-2004ilan.htm

Balikesir Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Lisansüstü Sinavlari..
Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Programi icin yuksek lisans ve doktora ögrencileri aliyor. Söz konusu programlardan yüksek lisansa 15, doktora programina da 4 ögrencinin alinacagi bildirildi. Basvurularin 25 Agustos-3 Eylul 2003 tarihlerinde yapilacagi programlar hakkinda ayrintili bilgi icin bkz.

http://sbe.balikesir.edu.tr/

Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm Isletmeciligi Lisansüstü Sinavlari..
Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm Isletmeciligi lisansüstü programlarina 2003/2004 Güz donemi icin ogrenciler alinacagi bildirildi. Turizm isletmeciligi dalindaki tezli yüksek lisans programina 10, tezsiz yuksek lisans programina 20 ve doktora programina ise 5 ögrencinin alinacagi ögrenildi. Programlara basvuru kosullari ile basvuru takvimi ile ilgili icin bkz.
http://www.sbe.deu.edu.tr/indextrk.htm

Gazi Üniversitesi Turizm Isletmeciligi Egitimi Yüksek Lisans Programi..
Gazi Üniversitesi Egitim Bilimleri Enstitüsü'nde Turizm Isletmeciligi Egitimi Yüksek Lisans Programi 2003/2004 ögretim yili icin 15 ögrenci aliyor. Programa basvuru kosullari ve diger bilgiler icin bz.
http://www.ogris.gazi.edu.tr/?request=display&idd=88&sid=

Istanbul Üniversitesi Turizm Isletmeciligi Yüksek Lisans Programi..
Istanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne Turizm Isletmeciligi alaninda 4 yüksek lisans ögrencisi aliniyor. Programa basvuru kosullari ve diger bilgiler icin bz.
http://www.istanbul.edu.tr/enstituler/sosyalbilimler/yuksekdoktora20032004.htm

KITOB Green Olive Ozel Turizm Ödülleri..
Kuzey Kibris turizmini yurt içi ve yurt disinda, yayin, müzik, sanat, spor,kültür-arastirma, çevre ve ulasimin yani sira turizm isletmeciligi ve yakirimciligi alanlarinda calismalarda bulunanlarin ödüllendirilmesi amaciyla KITOB tarafindan ilk defa turizm ödülleri verildi. Ödüllere; tanitim dalinda turizm koordinatörü Yilmaz KALFAOGLU, program yapimcisi Fatos ANTER, gazeteci Resat AKAR, Besteci ve prodüktör Tolga KASHIF ödül alirken; turizm isletmeciligi ve yatirimciligi dalindaki ödül A Park Heritage Hotel'e verildi. Entomolog Özge ÖZDEN'e çevre dalinda, gazateci-yazar Zekai ALTAN'a ise hizmet onur ödülü verildi.

Avrupa Birligi'nin Turizm Politikalari Konulu Ders..
Avrupa Komisyonu Egitim ve Kültür Genel Müdürlügü tarafindan Jean Monnet Programlari kapsaminda desteklenen "European Union: EU Policies Affecting Tourism" konulu yüksek lisans dersi, 2002-2003 bahar döneminde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde uygulamaya gecirildi. Akdeniz Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi ile Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nun ortak projesi olarak gercekllestirilen ders, Avrupa Birligi'nin turizm sektörünü etkileyen politikalarina iliskin bilimsel çalismalari tesvik etmeyi amaclamaktadir. Soz konusu ders, Akdeniz Üniversitesi IIBF ögretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Sibel Mehter Aykin tarafindan yürütülüyor.

Lisans Düzeyindeki Turizm Programlarinin Sayisi 23'e Ulasti..
Türkiye'de bünyesinde lisans düzeyinde turizm ile ilgili program bulunan okullarin sayisi, Okan Üniversitesi'nde 2003/2004 ögretim yilinda acilan "Birlgisayar ve Turizm Yüksekokulu" ile birlikte 23 oldu. Programlarin 15'i devlet, 8'i de vakif universitelerinde faaliyet gösteriyor.

'Managing Employee Attitudes and Behaviors in the Tourism and Hospitality Industry' Kitabi..
Erciyes Üniversitesi Nevsehir Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu ögretim üyesi Doç.Dr. Salih KUSLUVAN'´in editörlügünü yaptigi "Managing Employee Attitudes and Behaviors in the Tourism and Hospitality Industry" adli kitap, Nova Science Publishers tarafindan yayinlandi. ABD, Britanya, Türkiye, Ispanya, Avusturalya, Kanada, Danimarka ve Yeni Zelanda dan toplam 63 bilim adaminin bölüm yazari olarak katkida bulundugu kitap üç kisim, 39 bölüm ve 841 sayfadan olusuyor.
http://www.novapublishers.com/Return_search.asp?fieldCategory=Economics

Bar ve Kokteyller Kitabi..
Kültür ve Turizm Bakanligi Antalya Turizm Egitim Merkezi gorevlilerinden Ozgur BAKI tarfindan hazirlanan "Bar ve Kokteyller" kitabinin ücüncü baskisi gectigimiz gunlerde yayinlandi. Detay Yayinlari arasinda cikan kitap, xiv+194 sayfadan (11x19.5 cm.) olusuyor. 12 milyon TL'den satisa sunulan kitapla ilgili bilgi almak icin asagidaki e-posta adresine yazilabilir.
E-posta: detayyay@ttnet.net.tr
E-posta: ozgurbaki@hotmail.com

Crossroads Dergisi..
TUREB (Turist Rehberleri Birligi) Ingilizce ve Turkce yayimlanacak adli bir kultur ve turizm dergisi cikarmaya basladi. Derginin amaclari arasinda; Turkiye tanitimina katkida bulunmasi, Turk gezginlerine ve kultur meraklilarina hitap etmesi, ülkemizde turizm citasinin artmasina katkida bulunmasi, turist rehberi imajinin yukseltmesi, turist rehberlerine prestij kazandirmasi, kendi kendini ayakta tutabilmesi basta geliyor. Üc ayda bir yayinlanacak dergi, Dünya Süper Dagitim aracigiyla okuyucularina ulastirilacak. Ayrintili bilgi icin bkz
http://www.tureb.org.tr/haber_arsiv.asp?section=fullnews&id=228&cat=0

"TUYED Sekterle Bulusmalar" Panel Notlari Internette..
Kisa adi TUYED olan Turizm Gazetecileri ve Yazarlari Dernegi tarafindan düzenlenen "Sektörle Bulusmalar" panellerinde yapilan konusmalarin notlari internet ortaminda yer almaya basladi. TUYED tarafindan icinde bulundugumuz tarihe kadar alti kez düzenlenen panellerin notlari asagida belirtilen web sayfasinda incelenebilir.
http://www.tuyed.org.tr/contents.asp?c=3

TAMAMLANAN TEZ ÇALISMALARI
Maria Dolores ALVAREZ
Turistik Amaçli Gezilerin Seçiminde Kullanilan Internet ve Internet-disi Kaynaklar: Türklerin Seyahat Aliskanliklari Üzerine Bir Çalisma
Doktora Tezi
Bogazici Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danisman: Doc. Dr. Gülden ASUGMAN
Kabul tarihi: Haziran 2003

Ilgar MEMMEDOV
Bagimsiz Devletler Toplulugu Ülkelerinden Gelen Turistlerin Türkiye’yi Tercih Etme Sebepleri, Karsilastiklari Sorunlar ve Beklentileri
Yuksek Lisans Tezi
Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitusu
Danisman: Yrd. Doc. Dr. Fatma DEMIRCI OREL
Kabul tarihi: Nisan 2003

Elbeyi PELIT
Otel Isletmeleri Yoneticilerinin Astlariyla Aralarindaki Catismalari Yonetme Yontemleri
Yuksek Lisans Tezi
Sakarya Universitesi Sosyal Bilimler Enstitusu
Danisman: Yrd. Doc. Dr. C. Gazi UCKUN
Kabul tarihi: Haziran 2003


Dilek ACAR
Konakalama Isletmelerinin Çamasirhanelerinde Uygulanmakta Olan Yikama
Yöntemlerinin Yikama Kalitesi Üzerine Olan Etkilerinin Incelenmesi

Yüksek Lisans Tezi
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danisman: Doç.Dr.Meryem AKOGLAN KOZAK
Kabul Tarihi: Temmuz 2003

Nagehan SÖNMEZ
Pazarlama Etigi ve Tüketici Etiginin Turizm Sektöründe Degerlendirilmesi: Konaklama Isletmelerinin Yiyecek-Icecek Bölümlerine Yönelik Ampirik Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danisman: Doc. Dr. Bahtisen KAVAK
Kabul Tarihi: Temmuz 2003

E.Ozan AKSÖZ
Pazar Bölümlendirme Degiskenleri: Degiskenlerin Belirlenmesine Yönelik
Seyahat Isletmeleri Yöneticileri ve Müsterileri Üzerinde Bir Arastirma

Yüksek Lisans Tezi
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danisman: Doç.Dr.Bahtisen KAVAK
Kabul Tarihi: Temmuz 2003

 

Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni listesinden e-posta adresi sildirme isteklerinizi asagida belirtilen adreslere lütfen bildiriniz.

Nazmi Kozak
Anadolu Universitesi
Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu
Yunus Emre Kampusu
26470 Eskisehir

Tel : 0222 – 335 05 80 / 59 61
Faks: 0222 – 335 66 51
GSM : 0532 – 286 75 84
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
http://academy.anadolu.edu.tr/displayx.asp?acc=nkozak&kod=0

 

Agustos 2003 Bulteni 2653 adet e-posta adresine gonderilmistir.AKADEMIK TURIZM BÜLTENI’NI YAYIMLAYAN SITELER:
http://www.turizmgazetesi.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.hospitalitycv.com/
http://turkmericane.com/iaotml/


TURIZMLE ILGILI BAZI LINKLER:

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
II. Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
Mersin Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu Mezunlari Dernegi
Turizm Yazarlari, Editörleri ve Gazetecileri Dernegi
TCDD Anahat Tren Guzergahlari, Ilk Kalkis ve Varis Saatleri
Turkiye Denizcilik Isletmeleri A.S. Denizyollari Isletmesi
Turkiye Telefon Rehberi
Turkiye Rehberler Birligi
Turkish Tour Guides
http://www.otelciyiz.com