Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BÜLTENI
Yıl: 7, Sayı: 8, Ağustos 2006
Arşiv (2000-2006) ve orijinal metin için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu
HABERLER

Akdeniz Üniversitesi turizm işletmeciliği lisansüstü programları başvuruları
Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü turizm işletmeciliği lisansüstü programlarına alınacak öğrencilerle ilgiili duyuru geçtiğimiz haftalarda yapıldı. Söz konusu duyuruya göre, Akdeniz Üniversitesi'nin turizm işletmeciliği alanında 5 yüksek lisans ve 5 doktora öğrencisi alınacak. Başvuru koşulları ve diğer bilgiler için bkz.
http://www.akdeniz.edu.tr/internet/sosyal/2006-2007%20yl-Dr%20ilan.htm

Abant İzzet Baysal Üniversitesi turizm işletmeciliğ yüksek lisans programı başvuruları
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü turizm işletmeciliği yüksek lisans programına alınacak öğrencilerle ilgiili duyuru geçtiğimiz haftalarda yapıldı. Söz konusu duyuruya göre, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne turizm işletmeciliği alanında 5 yüksek lisans öğrencisi alınacak. Başvuru koşulları ve diğer bilgiler için bkz.http://www.oidb.ibu.edu.tr/2006-2007_y_l_d.htm

Sakarya Üniversitesi turizm işletmeciliğ yüksek lisans programı başvuruları
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü turizm işletmeciliği yüksek lisans programına alınacak öğrencilerle ilgiili duyuru geçtiğimiz haftalarda yapıldı. Söz konusu duyuruya göre, Sakarya Üniversitesi'ne turizm işletmeciliği alanında 15 yüksek lisans öğrencisi alınacak. Başvuru koşulları ve diğer bilgiler için bkz.
http://www.sbe.sakarya.edu.tr/duyurular/2006_2007_guz_ilan.doc

Adnan Menderes Üniversitesi turizm işletmeciliği lisansüstü programları başvuruları
Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü turizm işletmeciliği lisansüstü programlarına alınacak öğrencilerle ilgiili duyuru geçtiğimiz haftalarda yapıldı. Söz konusu duyuruya göre, Adnan Menderes Üniversitesi'nin turizm işletmeciliği alanında 5 yüksek lisans ve 2 doktora öğrencisi alınacak. Başvuru koşulları ve diğer bilgiler için bkz. http://www.adu.edu.tr/turkish/

Dokuz Eylül Üniversitesi turizm işletmeciliği lisansüstü programları başvuruları
Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü turizm işletmeciliği lisansüstü programlarına alınacak öğrencilerle ilgiili duyuru geçtiğimiz haftalarda yapıldı. Söz konusu duyuruya göre, Dokuz Eylül Üniversitesi'nin turizm işletmeciliği alanında 10 yüksek lisans ve 10 tezli doktora öğrencisinin yanı sıra, aynı alanda 20 tezsiz yüksek lisans öğrencisi alınacak. Başvuru koşulları ve diğer bilgiler için bkz.

http://www.deu.edu.tr/DEUWeb/Duyuru/Duyuru.php?mesaj_id=36385&duyuru_id=240

İstanbul Üniversitesi turizm işletmeciliğ yüksek lisans programı başvuruları
İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü turizm işletmeciliği yüksek lisans programına alınacak öğrencilerle ilgiili duyuru geçtiğimiz haftalarda yapıldı. Söz konusu duyuruya göre, İstanbul Üniversitesi'ne turizm işletmeciliği alanında 15 yüksek lisans öğrencisi alınacak. Başvuru koşulları ve diğer bilgiler için bkz.

http://www.istanbul.edu.tr/genel/idari/Ogrenciisleri/lisansustukontenjan2006-2007/Sos_Bil_Ens.htm

Mustafa Kemal Üniversitesi turizm işletmeciliğ yüksek lisans programı başvuruları
Mustafa Kemal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü turizm işletmeciliği yüksek lisans programına alınacak öğrencilerle ilgiili duyuru geçtiğimiz haftalarda yapıldı. Söz konusu duyuruya göre, Mustafa Kemal Üniversitesi'ne turizm işletmeciliği alanında 6 yüksek lisans öğrencisi alınacak. Başvuru koşulları ve diğer bilgiler için bkz.
http://www.mku.edu.tr/duyuru/sbe.htm-

Mersin Üniversitesi turizm işletmeciliğ yüksek lisans programı başvuruları
Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü turizm işletmeciliği yüksek lisans programına alınacak öğrencilerle ilgiili duyuru geçtiğimiz haftalarda yapıldı. Söz konusu duyuruya göre, Mersin Üniversitesi'ne turizm işletmeciliği alanında 8 yüksek lisans öğrencisi alınacak. Başvuru koşulları ve diğer bilgiler için bkz.
http://www.mersin.edu.tr/duyurular/duyurudetay.php?duyuruid=282

Anadolu Üniversitesi BSYO rekreasyon bölümü başvuruları..
Anadolu Üniversitesi Beden Eğiitimi ve Spor Yüksekokulu Rekreasyon bölümüne başvurular 2006/2007 öğretim yılı için önkayıtla öğrenci kabulu ile ilgili başvurular 07-23 Ağustos 2006 tarihlerii arasında yapılacağı bildirildi. 2006 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, ÖSS-SÖZ-1, ÖSS-SAY-1, ÖSS-EA-1, ÖSS-DİL puan türlerinin (dört puan türünden en yükseği kullanılacaktır) en az birinden 185.000 (ağırlıklı orta öğretim başarı puanı eklenmeden) veya daha fazla puan almış olanlar başvurabilir. Merkezi yerleştirme sistemi ile herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adaylar da bu programlara başvurabilir. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://duyuru.anadolu.edu.tr/duyuruGoster.asp?NUM=3473

Anadolu Üniversitesi SHYO pilotaj bölümü başvuruları
Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Pilotaj Bölümü'ne ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile 10 öğrenci alınıyor. Ön kayıt için, 2006 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, ÖSS-SÖZ–1, ÖSS-SAY–1, ÖSS-EA–1, ÖSS-DİL puan türlerinin (dört puan türünden en yükseği kullanılacaktır) en az birinden 195.000 (ağırlıklı orta öğretim başarı puanı eklenmeden) veya daha fazla puan almış olan lise ve dengi okul çıkışlılar başvurabilirler. Adayların bizzat kendilerinin başvurmaları gerekiyor. Ayrıntılı bilgi için: http://duyuru.anadolu.edu.tr/duyuruGoster.asp?NUM=3477

İTÜ Turizm Tasarımı ve Yönetimi yüksek lisans programı
Turizm alanında yöneticilik kariyeri olanakları sunan, İTÜ Turizm Tasarımı ve Yönetimi (TTY) Tezsiz Yüksek Lisans Programı için önkayıtlar başladı. Önkayıtlar 7 Eylül 2006 tarihine kadar sürüceği bildirildi. İTÜ Turizm Tasarımı ve Yönetimi (TTY) Tezsiz Yüksek Lisans Programı'nda, turizm ve kültür alanında gereksinim duyulan, Türkiye'nin kültürel ve doğal birikimini sürdürülebilirlik açısından değerlendirebilecek ve Türk turizmine bakış açısını değiştirecek, lider, girişimci, yaratıcı profesyoneller yetiştirmek; ilgili sektörlerin yöneticilerini ve yönetici adaylarını çağdaş yönetim anlayışı, stratejik karar verme, proje oluşturma konularında donatmak ve geliştirmek hedefleniyor. İTÜ Turizm Tasarımı ve Yönetimi Yüksek Lisans Programı, bir ikinci öğretim proyıllık iş deneyiminin arandığı programda, dersler interaktif bir şekilde ve hafta içi akşamları ile Cumartesi günleri yapılıyor ve 35 haftada tamamlanıyor. Dersler, çeşitli akademisyenlerin yanı sıra sektörün ileri gelen profesyonellerinin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Daha ayrıntılı bilgi 243 31 81 veya 293 13 00 / 2121 nolu telefonlardan veya turizm@itu.edu.tr e-posta adresinden ve aşağıda belirtilen web sayfasından elde edilebilir: http://www.sbe.itu.edu.tr

Zile'de yerel halka ve girişimcilere Avrupa Birliği destekli turizm eğitimi
Avrupa Birliği Merkezi Finans ve İhale Birimi Samsun, Kastamonu, Erzurum Düzey 2 Bölgeleri Kalkınma Programı Yerel Kalkınma Girişimleri Hibe Programı kapsamında “Zile İlçesinin Turizm Destinasyonuna Dönüştürülmesinde Girişimcilere ve Yerel Halka Mesleki Turizm Eğitimi Verilmesi Projesi” eğitim programlarına başlamıştır. Proje, Zile Belediyesi ve Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ortaklığında yürütülmektedir. Proje dahilinde, Zile ilçesinde yaşayan 17-29 yaş arasındaki işsiz lise mezunlarına, ev kadınlarına ve turizm alanında yatırım yapmak isteyen girişimcilere turizm eğitimi verilerek turistik yatırım projelerinin önünü açmak ve turizm endüstrisinin ihtiyaç duyduğu nitelik ve türdeki ara işgücünü yetiştirmek hedeflenmektedir.

ITU MYO - Turizm ve Otel İşletmeciliği önlisans programı
ITU'nun sektor kurum ve kuruluslariyla yaptigi gorusmeler sonucunda mesleki egitime katkida bulunmak ve bu alandaki eksikligi gidermek amac ve dusuncesi ile ITU bunyesindeki Meslek Yuksek Okulu icerisinde var olan programlarin cesitlenmesi ongorulmustur. Bu cercevede Iktisadi ve Idari Programlar Bolumu kurulmus ve bu bolume ait ilk program olarak 2006-2007 egitim-ogretim yiliyla birlikte Turizm ve Otel İsletmeciligi Onlisans Programi acilmaktadir. Ilk yil kontenjanlari normal gunduz ogretimi icin 30 ve ikinci ogretim icin 30 olmak uzere toplam 60 ogrencidir.

13. Uluslararası Türk Sanatları Kongresi
Macar Ulusal Müzesi ev sahipliğinde 3-8 Eylül 2007 tarihleri arasında Budapeşte'de 'Türk ve Avrupa Sanatı İlişkileri' konulu bir kongre düzenlenecektir. Detaylı bilgi için 13th.icta@hnm.hu adresine mail atabilirsiniz.

Lisans düzeyindeki okulların sayısı, 34'e ulaştı..
Türkiye'de turizm alanında lisans düzeyinde eğitim-öğretim vermekte olan okulların sayısı, 34'e ulaştı. Bünyesinde lisans düzeyinde program olan üniversiteler şunlardır. Adnan Menderes, Akdeniz (2), Anadolu, Atılım, Balıkesir, Başkent (2), Beykent, Bilkent, Boğaziçi, Çanakkale Onsekiz Mart, Çukurova, Dokuz Eylül, Düzce, Ege, Erciyes, Erciyes, Gazi, Gaziosmanpaşa, Haliç, İstanbul, İstanbul Ticaret, Kadir Has, Kocaeli, Mersin, Muğla, Mustafa Kemal, Okan, Sakarya, Trakya, Yaşar, Yeditepe (2). Öğrenci kabul edilen bu okulların yanı sıra henüz öğrenci kabul etmeyen okullarla birlikte bu sayı, 36'ya ulaşıyor. 58 programdan oluşan turizm programlarına 2006/2007 öğretim yılında 2912 öğrencinin kayıt yaptırması bekleniyor.

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi “Seçme Çeviri Makaleler” bölümünde yayınlanmak üzere makale çeviri önerileri kabul ediyor..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi uluslararası araştırma deneyimlerini Türk araştırmacılarla buluşturmak üzere makale çeviri önerileri kabul ediyor. Dergi araştırmacılara “Tourism Analysis”, “Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research” gibi uluslar arası düzeyde yayın yapan dergilerde yayınlanan makaleleri Türkçe'ye çevirip yayınlatma imkanı sunuyor. Ayrıca, dergi araştırmacıların Türkçe'ye çevrilmesinde yarar gördükleri makale önerilerini kabul ediyor. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için “Seçme Çeviri Makaleler” bölümü editörü Yrd. Doç. Dr. Teoman DUMAN (teomanduman@yahoo.com) ile iletişime geçilebilir.

Türkiye'nin Kıyı ve Deniz Alanları VI. Ulusal Konferansı..
Muğla Üniversitesi ile Kıyı Alanları Yönetimi Türkiye Milli Komitesi'nin işbirliği'nde 07-11 Kasıl 2006 tarihlerinde, Muğla'da "Türkiye'nin Kıyı ve Deniz Alanları VI. Uİlusal Konferansı" düzenleniyor. Konferansla ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

http://www.mu.edu.tr/t/duyuru/2006/turkiye_kiyilari

Lisans düzeyindeki yeni turizm işletmeciliği programlarına öğrenci alınmaya başlanıyor..
Son birkaç yıl içerisinde kuruluşları gerçekleştirilen lisans düzeyindeki turizm işletmeciliği programlarına öğrenci alınmaya başlandı. Söz konusu programlara 2006/2007 öğretim yılında; Erciyes Üniversitesi Turizm İşletmeciliiği ve Otelcilik Yüksekokulu'na 30, Ege Üniversitesi bünyesindeki Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu'nun çeşitli bölümlerine 150, Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelciliik Yüksekokulu'na 50 ve Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm İşletmeciliği programına 40 öğrencinin alınacağına ilişkin bilgiler 2006 ÖSYM Yükseköğrenim Programları Kılavuzu'nda yayımlandı.

Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu YESİDEF kuruldu
İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği (İYSAD), Ankara Yemek Sanayicileri Derneği(AYSAD), Yemek Sanayicileri İşadamları Derneği (YESİAD),Ege Yemek Sanayicileri Derneği (EYSAD), Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD), Konya Yemek Sanayicileri Derneği (KONYESAD), Adana Yemek Sanayicileri Derneği (ADAYSAD)'ın bir araya gelmesiyle Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu kuruldu. Federasyon, toplu yemek üretiminde sıfır hata noktasına ulaşarak, toplumun sağlıklı ve dengeli beslenme sürecine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Ulaştırma Dünyası Gazetesi 6. yayın yılına girdi..
Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüscüleri derneği (UATOD) tarafından ilk sayısı 2001 yılında yayımlanan Ulaştırma Dünyası Gazetesi, geçtiğimiz haftalarda altıncı yayım yılına girdi. Her hafta pazartesi günleri yayımlanan gazete, karayolu ulaştırması ile ilgili konularda hazırlanmış görüş, haber ve araştırmalara yer veriyor.

Meditour, 2-4 Kasım'da Antalya'da yapılacak
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Akdeniz Ticaret Odaları Birliği (ASCAME)'nin birlikte 2-4 Kasım'da gerçekleştireceği Meditour Forumu Antalya'da yapılacak. Üç etkinlik düzenlenecek Medi Tour'da ilk etkinlik Akdeniz ülkeleri turizm bakanlarının katılacağı zirve yer alacak. Bu zirveye Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un da katılacağı bildirildi. İkinci ve önemli etkinlik Medi Tour'un forum kısmı. Üç genel oturumdan ve üç workshoptan oluşacak olan forumda, turizmin kültürler arası diyaloga katkısı, Akdeniz'de yatırım politikaları, Akdeniz'de turizmin markalaşması, turizm sektöründe yeni teknolojiler ve yeni rakipler, hava taşımacılığındaki gelişmeler, internet, sağlık turizmi ve ikinci konut ile belediyelerin ve ticaret odalarının turizmdeki yeri şeklinde oturumlar düzenlenecek. Meditour'un üçüncü etkinliği ise yatırımcılara çeşitli iş ve ortak yatırım fırsatları sunan işbirliği gününden oluşacak.

Kongre ve toplantı otellerine ilişkin bilgiler Resort dergisinde..
Kongre ve toplantı pazarındaki gelişmeler ve tesislerin bu alana gösterdiği ilginin artması üzerine, konu Ekin Grubu ile AKTOB'un birlikte yayımladığı RESORT Dergisi‘nde özel ek olarak ele alınıyor. Türkiye turizmde bu yıl sıkıntılı bir dönemden geçerken, aralarında kongre turizminin de bulunduğu sektörün bazı alanlarında önemli gelişmeler yaşanıyor. Başta İstanbul ve Antalya olmak üzere Anadolu'nun her yerindeki otellerin kongre ve toplantı pazarına daha çok önem vermeye başladığı belirtiliyor. Kongre ve toplantı pazarına gösterilen ilgi üzerine konu Ekin Grubu ile Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (AKTOB)'un birlikte yayımladığı RESORT Dergisi‘nde özel ek olarak ele alınıyor. Toplantı ve Kongre Otelleri Eki'nde; kongre turizmi alınandaki gelişmeler ve bunların Türkiye'ye etkisi, pazardaki durum, bu alanda faaliyet gösteren firma, tesis ve kesimler ile ilgili bilgilere yer verileceği bildirildi. "Toplantı ve Kongre Otelleri” ekinde uluslararası kongrelerin yanında firma, şirket ve kurumların incentive türdeki toplantıları ile yerli kongre pazarına da geniş yer verileceği belirtildi.

Muğla Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'na İngiliz turizm sektöründen destek
Thomas Cook ve Travel Foundation Mugla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencilerine destek veriyor. Okula en yüksek puanla giren 5 kız öğrenciye eğitim sureleri boyunca (4-5 yıl) burs verecek olan bu İngiliz kuruluşlar Türkiye'de kız çocuklarının eğitimine teşvik programını desteklemeyi amaçlıyor. Burs programı 2006 Güz döneminde 5 öğrenciyle başlayacak ve 2007 Güz döneminde toplam 10 öğrenciye çıkarılacak. Thomas Cook'un Türkiye temsilcisi olan Diana Travel'ın sahibi Hasan Tonbul, bursu alan öğrenciler başta olmak üzere, okulun öğrencilerine kaliteli ve verimli iş deneyimleri kazandırmak için uygun staj yeri ve iş yeri bulunması yönünde tüm desteğini sağlayacağını açıkladı.

Türkiye'de Hac Organizasyonu Sempozyumu yapıldı..
Diyanet İşler Başkanlığı tarafından 7-9 Temmuz arasından Conrad Otel'de düzenlenen "Türkiye Hac Organizasyonu Sempozyumu" sona erdi. Sempozyumun sonuç bildirgesinde;bildiri sahibi, müzakereci ve davetli olmak üzere toplam 120 bilim adamı, Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği yetkilileri ve yaklaşık 50 acente görevlisi ile Suudi Arabistan, Malezya, İran, Fas, Ürdün, Azerbaycan ve Bosna Hersek'ten temsilciler katıld. Sempozyum boyunca gerçekleştirilen yedi oturumda Türkiye'de hac organizasyonuyla ilgili düzenlemeler, Suudi Arabistan'da verilen hizmetler, eğitim ve irşat faaliyetleri, menasiki hacda geleneksel inanışlar ve davranışlar ve hac ibadetinin sosyo-kültürel hayatımıza yansımaları ilgili konuları tartışıldı.

Hotel Guide yenilendi..
Hotel Guide, yalnız hacim açısından değil, içeriği itibariyle de Türkiye'nin turizmdeki gelişmesine paralel bir seyir izliyen bir veri tabanı. Yayına başladığından bu yana her yıl içeriği ve biçimi geliştirilerek yeni bölümler eklenen Hotel Guide, son hali ile, sektörde yaşanan gelişmelere bağlı olarak kullanıcının gereksindiği bilgiyi artırdığı gibi bilgiye ulaşma olanakları bakımından da kolaylıklara sahip oldu. Hotel Guide'ın son düzenlemesi ile Türkiye'de konaklanma kesiminde yaşanan değişimi kolaylıkla görmek mümkün hale geldi. Hotel Guide'da gerek katalog, gerekse internet ortamında kullanıcı, kongre salonu olan otelden SPA tesislerine, aile odalı olan tesisten açık kapalı havuza sahip tesise kadar istediği türden bilgiyle kısa sürede ulaşabiliyor. Bu özelliği ile Hotel Guide, esas kullanıcısı olan profesyoneller için bilgiye ulaşmayı kolaylaştırdığı gibi konuyla ilgili çalışma yapanlara da önemli kolaylıklar sağlıyor. Hotel Guide‘ın 7 dilde yayınlanmaya başlayan internet sitesi ise otellerin haklı olarak bir süreden beri istediği tüketicinin doğrudan kendilerine rezervasyon yapmasına olanak verecek biçimde düzenlendi. Hotel Guide'da yer alan tesislerde artık internet üzerinden doğrudan rezervasyon yaptırılabilecek.

Anatolia dergilerinin eski sayıları..
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi ve Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in önceki sayilarindan mevcudu olanlari satisa sunuldu. Mevcudu olan sayilar, fiyatlari ve satis bilgileri icin asagida adresi belirtilen web sayfasini ziyaret edilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/atad/eskisayilar.html

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Çalişmalari bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanacaktir.


Oya İnci BOLAT
Konaklama İşletmelerinde İşgörenlerden Yansıyan Kurumsal İmajın Analizi ve Bir Uygulama
Doktora Tezi
Danışman:
Prof. Dr. Nihat KARAKOÇ
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi : Mayıs 2006

Aylin AKTAŞ
Farklı Kültürlerdeki Yöneticilerin Kişilik Özelliklerine Dayanarak Liderlik Anlayışlarının Belirlenmesi: Türk ve Amerikan Otel Yöneticilerinin Karşılaştırmalı Analizi
Yüksek Lisans Tezi
Danışman:
Yrd.Doç. Dr.V. Rüya EHTİYAR
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi :Haziran 2006

Şefik Okan MERCAN
Türkiye'deki Termal Otel İşletmelerinde Hizmet Birim Maliyetlerinin Belirlenmesi ve Maliyet Yönetimi Uygulamalarının Tespitine İlişkin Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Danışman
: Yrd. Doç. Dr. Halis KALMIŞ
Çanakkale : Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Haziran 2006

Erkan TAŞKIRAN
Otel İşletmelerinde Liderlik ve Yöneticilerin Liderlik Yönelimleri: İstanbul'daki Beş Yıldızlı Otel İşletmelerinde Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd.Doç. Dr.Orhan AKOVA
Bolu: Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Temmuz 2005

HAZIRLANMAKTA OLAN TEZ ÇALIŞMALARI

Oktay EMİR
Otel İşletmelerinde Müşterilerin Hizmet Beklentileri Ve Memnuniyet Düzeylerinin Değerlendirilmesi Üzerine Bir Araştırma
Doktora Tezi
Danışman: Prof. Dr. Halim SÖZBİLİR
Afyonkarahisar: Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

YENİ YAYINLAR

Turizm Sektöründe Durumsal Faktörlerin Örgütsel Bağlılık Üzerindeki Etkisi
Dr. Hatice GÜÇLÜ
Birinci Baskı
16x24 cm., xviii+267 sayfa
ISBN: 9750603885
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Yayınları, No: 1681

Turizm Ekonomisi
Doç. Dr. Metin KOZAK - Dr. Ozan KAYA
Birinci Baskı
16 x 24, 208 sayfa.
ISNB: 975-8326-00-0
Ankara: Detay Yayıncılık

Yayla Turizmi (Tanıtım Açısından Eko Turizm Türü Olan Yayla Turizminin İncelenmesi)
Yrd.Doç.Dr. İsmail Kızılırmak
Birinci Baskı
16 x 24, 168 sayfa.
ISNB: 975-8969-66-8
Ankara: Detay
Yayıncılık
Fiyatı: 6,5 YTL

Yiyecek İçecek İşletmelerinde Mutfak Hizmetleri Yönetimi
Nazife KÜÇÜKASLAN
Birinci Baskı
16x24 cm., 228 sayfa
ISBN:975-8969-68-4
Ankara: Detay
Yayıncılık
Fiyatı: 7,5 YTL

LINKLER
www.turizmgazetesi.com
www.turizmdekariyer.com
Detay Yayincilik
www.turizmforumu.net/
http://www.turizmhabercisi.com
Resort Academy
Canakkale Travel
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
http://www.turizmgunlugu.com
Anadolu Üniversitesi e-Konaklama Programı
Anatolia: International Journal of Tourism and ...
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.