Akademik Turizm Bulteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yıl: 11, Sayı: 8, Ağustos 2010
Arsiv (2000-2010) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

Türkiye'deki üniversite sayısı 153'e ulaştı..
Geçtiğimiz günlerde TBMM'de kurulmasına ilişkin yasal düzenlemelerin yapıldığı yedi yeni üniversite ile birlikte ülkemizdeki üniversite sayısı 153'e ulaştı. Son verilere göre en fazla üniversite 39 kurum ile ıstanbul'da bulunuyor. ıstanbul'u 13 üniversite ile Ankara, 8 üniversite ile ızmir, 4'er üniversite Konya ve Kayseri ve 3'er üniversite ile Gaziantep ve Mersin izliyor.

'6th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure', 24-29 Nisan 2012'de..
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen Dünya Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nin (6th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure) 6'ncısı, 24-29 Nisan 2012 tarihlerinde Fethiye'de, LykiaWorld Ölüdeniz'de düzenleniyor. Kongre ile ile ilgili ayrıntılı bilgilerin önümüzdeki aylarda kongre resmi web sayfasında yer alacağı bildirildi.

'Second Interdisciplinary Research Conference in Tourism, Hospitality and Leisure', 24-29 Nisan 2012'de..
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen Interdisciplinary Research Conference in Tourism, Hospitality and Leisure'in ikincisi, 24-29 Nisan 2012 tarihlerinde Fethiye'de, LykiaWorld Ölüdeniz'de düzenleniyor. Kongre ile ile ilgili ayrıntılı bilgilerin önümüzdeki aylarda kongre resmi web sayfasında yer alacağı bildirildi.

Turizm fakültelerinin sayısı 7'ye ulaştı!..
Önceki yıllarda kurulmuş turizm ve otelcilik yüksekokulları fakülte olma hayali ile kıvranırken, yeni kurulan üniversitelerde 4 yeni Turizm Fakültesi kuruldu! Daha önce Gazi Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi bulunmakta idi. 6005 sayılı yeni üniversitelerin kurulmasını içeren yasa ile 4 yeni Turizm Fakültesi'nin daha kuruldu. Yeni kurulan ve bünyelerinde Turizm Fakültesi de bulunan üniversiteler şu şekilde sıralanıyor: ıstanbul Medeniyet Üniversitesi, ızmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Uluslararası Antalya Üniversitesi ve Konya Üniversitesi.

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik dalında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor..
Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm ışletmeciliği Anabilim Dalı'na 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi için yüksek lisans ve doktora öğrencileri alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik dalında yüksek lisans öğrencisi alıyor..
Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Anabilim Dalı'na, 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi için 10 yüksek lisans öğrencisi alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik dalında lisansüstü programlara öğrenci alıyor..
Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik dalındaki lisansüstü programlara 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi için öğrenci alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm ışletmeciliği dalında yüksek lisans öğrencisi alıyor..
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm ışletmeciliği Yüksek Lisans Programı'na 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi'nde öğrenciler alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Haliç Üniversitesi Turizm İşletmeciliği dalında yüksek lisans öğrencisi alıyor..
Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm ışletmeciliği Yüksek Lisans Programına 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi için öğrenci alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Mersin Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik dalında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor..
Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Anabilim Dalı'na yüksek lisans ve doktora öğrencileri alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Mustafa Kemal Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik dalında yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Mustafa Kemal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik ve Seyahat ışletmeciliği Anabilim Dallarına yüksek lisans öğrencileri alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Sakarya Üniversitesi Turizm ışletmeciliği dalında yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm ışletmeciliği Yüksek Lisans Prognamı'na 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi için yüksek lisans öğrencileri alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Yıldız Teknik Üniversitesi Müzecilik dalında lisansüstü öğrenci alıyor..
Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzecilik Yüksek Lisans Programı'na 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi için yüksek lisans öğrencileri alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.


Times Higher Education-QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması..
Times Higher Education tarafından 2006 yılından bu yana düzenli olarak gerçekleştirilen Dünya Üniversiteleri Sıralaması'nda Harward Universitesi dört yıldır birinciliği elden bırakmadı. ıngiltere'de faaliyet gösteren Cambridge Üniversitesi ise son dört yıldır 2 ve 3'üncü sıralar arasında yer değiştirdiği ortaya çıktı. Yale Üniversitesi se 2006 yılında 4'üncü sırada iken 2009'da 3'üncü sırada yer aldı. University College London (UCL) ise 2006'da 25'inci sırada iken 2009'da 4'üncü sıraya çıktı. Times Higher Education'ın gerçekleştirdiği araştırmada Türkiye'deki üniversiteler ise şu şekilde sıralandılar: Bilkent Üniversitesi 2006 yılında 401-500 aralığında yer alırken 2009 yılı sıralamasında 360'ıncı oldu. Sıralamada yer alan diğer üniversite olan ıstanbul Teknik Üniversitesi ise 2006'da 369'uncu iken, 2009'da 401-500 aralığında yer aldı. ıstanbul Üniversitesi de 2006 yılında 358'inci iiken, 2009'da 401-500 aralığında bir sıraya sahip olduğu ortaya çıktı. Öte yandan, 2009 yılı sıralamasında Çukurova Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi 601 ve üstünde bir sıraya sahip oldukları ortaya çıktı.

Sakarya Üniversitesi bünyesinde Turizm İşletmeciliği alanında doktora programı açıldı..
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde turizm işletmeciliği alanında doktora programı açıldı. Doktora programına 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılı Güz döneminden itibaren öğrenci alınmaya başlanacağı bildirildi. Aynı üniversite bünyesinde halen yüksek lisans diploması da veriliyor.

Lisans düzeyindeki turizm programlarında 35 bin 942 öğrenci kayıtlı..
ÖSYM tarafından derlenen istatistiklere göre 2009 - 2010 Eğitim-Öğretim Yılında turizmle ilgili lisans düzeyindeki programlarda toplam 35.942 öğrenci kayıtlı. Öğrencilerin 13.183 öğrenci bayan ve 22.759 öğrenci de erkeklerden oluşuyor. Öğrencilerin 11.498'i ise 2009-2010 öğretim yılında kayıtlarından oluşuyor.

TRT Turizm Meclisi Programı, Afyonkarahisar'da yapıldı..

Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Yrd.Doç.Dr Oktay EMıR “TRT Turizm ve Belgesel Kanalı’nda 12 Haziran 2010 tarihinde saat 21.00-24.00 saatleri arasında canlı olarak yayınlanan ‘Turizm Meclisi’ programında konuşmacı olarak katıldı.

şah Inn Paradise Tatil Köyü'den "Tatilimi de yaparım kitabımı da okurum" projesi..
şah Inn Paradise Tatil Köyü, tüm öğrencilere tatil hediyesi olarak kitap hediye ediyor. ‘Tatilimi de yaparım, kitabımı da okurum’ sloganıyla başlatılan projede Türk ve dünya klasikleri, öykü setleri ile ünlü masal ve hikaye serileri öğrencilere hediye edildi. şah Inn Paradise Tatil Köyü, sosyal sorumluluk çerçevesinde bu yıl ilk kez gerçekleştirmeye başladığı projeyi her yıl gelenekselleştirerek devam edileceği öğrenildi
. http://www.sahinnparadise.com.tr

Profesyonel Turist Rehberliği Sınavları..
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Bursa, Denizli, Erzurum ve Sivas ıl Kültür ve Turizm Müdürlükleri bünyesinde ülkesel nitelikte Profesyonel Turist Rehberliği kursları açılıyor. Kurslar; Bursa’da Arapça, Bulgarca, Danimarkaca, Farsça, Fince, ıbranice, ısveççe, Norveççe, Yunanca; Denizli’de Çince, Hollandaca, ıspanyolca, ıtalyanca, Japonca, Korece, Portekizce, Urduca; Erzurum’da; Arapça, Farsça, Gürcüce, ıspanyolca, ıtalyanca, Japonca, Rusça; Sivas’ta; Almanca, Fransızca, ıngilizce, Arnavutça, Romence, Sırpça, Slovakça, dillerinde yürütülecek. Kurslar sonrasında sınavların yapılacağı bildirildi. Ayrıntılı bilgi için bkz.


TMMOB Balıkesir Kent Sempozyumu..
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, iki dönemdir çeşitli kentlerde düzenlediği kent sempozyumlarına 41. Dönemde de devam ediyor.. TMMOB’nin bu dönem düzenleyeceği sempozyumlardan ilki Balıkesir’de gerçekleştiriliyor. 27-28 Kasım 2010 tarihlerinde düzenlenecek Balıkesir Kent Sempozyumu‘nda; kent planlaması, kentsel koruma, kentsel dönüşüm, kent kültürü, çevre, sanat, tarım ve hayvancılık, turizm ve doğal afetler konuları ele alınacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.


TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


şeyla DEMıRCAN
Turizmin Sosyo Kültürel Etkileri: Antalya/Muratpaşa ılçesi Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof. Dr. Ahmet AKTAş
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Mayıs 2010

Semih ARICI
Bedensel Engellilerin Turizm Sektöründen Beklentilerinin Tespit Edilmesine Yönelik Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof. Dr. Yüksel ÖZTÜRK
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Kabul Tarihi: Haziran 2010

Aysu HATıPOğLU
ınançların Gastronomi Üzerine Etkileri:Bodrum'daki Beş Yıldızlı Otellerin Mutfak Yöneticilerinin Görüşlerinin Belirlenmesine Yönelik Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Doç. Dr. Orhan BATMAN
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi:Haziran 2010

Serkan şENGÜL
Müşteri - ışgören Karşılaşma Anının Başarısını Belirleyen Faktörler: Beş Yıldızlı Bir Otel Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd.Doç. Dr. Oğuz TÜRKAY
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Haziran 2010

Meral AKYÜZ
Butik Anlayışıyla Hizmet Sunan Küçük Otellerin Sorunları Ve Performanslarına Etkileri: Sultanahmet Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Doç. Dr. Orhan BATMAN
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi:Haziran 2010

GOREVE ATANMA

Yrd. Doç. Dr. Oktay EMıR, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü'ne ikinci kez atandı.

Yrd. Doç. Dr. H. Hüseyin SOYBALI, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Turist Rehberliği Bölüm Başkanlığı'na vekaleten atandı.

Yrd. Doç. Dr. Ahmet BAYTOK, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Yiyecek & ıçecek ışletmeciliği Bölüm Başkanlığı'na vekaleten atandı.

Doç. Dr. Erdoğan KOÇ, Balıkesir Üniversitesi, Bandırma ıktisadi ve ıdari Bilimler Fakültesi, ışletme Bölümü Doçent kadrosuna atandı.

Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel ışletmeciliği Yüksekokulu öğretim elamanlarından Dr. Çağıl Hale ÖZEL, aynı yüksekokulda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.


YENI YAYINLAR

The 6th World Graduate Research Conference in Tourism, Hospitality and Leisure Proceedings Book
Metin Kozak (Editör)
Ankara: Detay Yayıncılık
16x24 cm., 975+xiv sayfa
ISNB: 978-605-5681-67-8
Fiyatı: 25,00 TL

I. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi Bildiri Kitabı
Nazmi Kozak - Metin Kozak (Editörler)
Ankara: Detay Yayıncılık
16x24 cm., 1278+xiii sayfa
ISBN: 978-605-5681-66-1
Fiyatı: 25,00 TL

V. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi Bildiri Kitabı
Nazmi Kozak - Kurtuluş Karamustafa (Editörler)
Ankara: Detay Yayıncılık
16x24 cm., 645+xvi sayfa
ISNB: 978-605-5681-65-4
Fiyatı: 15,00 TLLINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.