Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yıl: 12, Sayı: 8, Ağustos 2011
Arşiv (2000-2011) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel ışletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı yayımlandı
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı (Yıl: 22, Sayı: 1, Bahar 2011) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Derginin bu sayısında beş makale ve çeviri makalenin yanı sıra, araştırma notları, editöre mektup, konferans notları, Türkçe makale indeksi ve tez özetleri yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Adnan Menderes Üniversitesi turizm işletmeciliği dalında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Adnen Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne 2011-2012 eğitim-öğretim yılı güz dönemi için turizm işletmeciliği dalında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alınacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Afyon Kocatepe Üniversitesi turizm işletmeciliği ve otelcilik dalında yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2011-2012 eğitim-öğretim yılı güz dönemi için turizm işletmeciliği ve otelcilik dalında altı yüksek lisans öğrencisi alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Akdeniz Üniversitesi turizm işletmeciliği ve otelcilik dalında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne 2011-2012 eğitim-öğretim yılı güz dönemi için turizm işletmeciliği ve otelcilik dalında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alınacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Balıkesir Üniversitesi turizm işletmeciliği ve otelcilik dalında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne 2011-2012 eğitim-öğretim yılı güz dönemi için turizm işletmeciliği ve otelcilik dalında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alınacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Dokuz Eylül Üniversitesi turizm, turizm işletmeciliği ve deniz turizmi dallarında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne 2011-2012 eğitim-öğretim yılı güz dönemi için turizm, turizm işletmeciliği ve deniz turizmi dallarında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Nevşehir Üniversitesi turizm işletmeciliği dalında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Nevşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne 2011-2012 eğitim-öğretim yılı güz dönemi için turizm işletmeciliği dalında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alınacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Sakarya Üniversitesi Turizm ışletmeciliği dalında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2011-2012 eğitim-öğretim yılı güz dönemi için turizm işletmeciliği dalında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Dört yıllık turizm programlarına 6309 öğrenci alınacak..
Ülkemizdeki 42 üniversitede faaliyet gösteren 49 dört yıllık (lisans) turizm programına 2010-2011 eğitim - öğretim yılında 6244 yeni öğrenci alınacak.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne bağlı olarak Turizm Fakültesi kuruldu..
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Turizm Fakültesi'nin kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 15/6/2011 tarihinde kararlaştırıldı.

Atila Özer Portre Karikatürleri Sergisi'ne çağrı..
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi 23 Nisan 2011 tarihinde aramızdan ayrılan değerli eğitimci, araştırmacı ve karikatür sanatçısı Prof. Atila ÖZER'i anma etkinliği düzenledi. Atila ÖZER Portre Karikatürleri Sergisi 22-23 Ekim 2011 tarihleri arasında Eskişehir'de sanatseverlerle buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşteşarlığı görevine Özgür Özarslan atandı..
Uzun yıllar Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı'nda çeşitli görevler yürüten ve son olarak da Müşteşar Yardımcısı olan Özgür Özarslan, Bakanlık Müşteşarlığı görevine atandı. 1982 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığında Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladı. 1986 yılında müfettişliğe, 1994 yılında ise başmüfettişliğe atandı. 1993-1996 yılları arasında Turizm Bakanlığında Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı, 1996 - 2002 yılları arasında Turizm Bakanlığı, Teftiş Kurulu Başkanlığı, 2002 - 2003 yılları arasında Washington Büyükelçiliği nezdinde Tanıtma Müşavirliği, 2005 - 2008 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tanıtma Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2008-2011 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Özgür Özarslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı'na getirildi.

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yayımlanmış bütün sayıları web ortamında açık erişime açıldı..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin bütün sayıları web ortamında açık erişime açıldı. Derginin 1990 yılından 2011 yılına kadar yayımlanmış 833 yazı ve makale pdf ortamında araştırmacıların hizmetine ücretsiz sunuldu. Bilgi için tıklayınız.

Yeni yüksekokullar kuruldu..
Yeni yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 15/6/2011 tarihinde kararlaştırıldı. Kurulan yüksekokullar arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Turhan Uygulamalı Teknoloji ve ışletmecilik Yüksekokulu ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Niksar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu yer alıyor.

I. Ulusal Yat Tasarımı Sempozyumu..
Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yat Tasarımı Bölümü tarafından 28-30 Eylül 2011 tarihlerinde “1. Ulusal Yat Tasarımı Sempozyumu” düzenleniyor. Yat tasarımı alanındaki gelişmeleri katılımcılarla paylaşmak, denizcilik endüstrisiyle, üniversite arasındaki iletişim ve işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan sempozyuma oda temsilcileri, akademisyenler, kurum ve kuruluş temsilcileri ile üreticilerin biraraya getirilmesi planlanıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Özyeğin Üniversitesi'nde Sivil Hava Ulaştırma ışletmeciliği Programı açıldı..
Özyeğin Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu bünyesinde 2011-2012 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Sivil Hava Ulaştırma ışletmeciliği Programı açıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Tarihi Yapıları Koruma ve Onarım Sempozyumu
Yıldız Teknik Üniversitesi'nin 100.yıl kutlamaları kapsamında; YTÜ Meslek Yüksekokulu ve YTÜ Milli Saraylar ve Tarihi Yapılar Meslek Yüksekokulu tarafından "Tarihi Yapıları Koruma ve Onarım Sempozyumu" 26-29 Ekim 2011 tarihleri arasında ıstanbul'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

VI. Kültür Araştırmaları Sempozyumu: Mekân ve Kültür
Mekân ve Kültür” başlıklı VI. Kültür Araştırmaları Sempozyumu, Türkiye Kültür Araştırmaları Derneği ile Kadir Has Üniversitesi tarafından 8-10 Eylül 2011 tarihlerinde ıstanbul’da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.


Karabük Üniversitesi Tarih, Kültür, Sanat Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği
Karabük Üniversitesi Tarih, Kültür, Sanat Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin amaçlarını, faaliyet alanlarını, yönetim organlarını, yönetim organlarının görevlerini ve çalışma şekline ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik, 4.07.2011 tarih ve 27984 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Fehime Korkmaz BıNGÖL
Turist Harcamalarını Etkileyen Faktörler: Muğla Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Muğla: Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Ozan BAHAR
Kabul Tarihi: Haziran 2011

Furkan BALTACI
ıkinci Konut Turizmi Kapsamında Alanya'da Konut Edinen Yabancıların Kentin Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Yapısına Etkileri
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Aydın ÇEVıRGEN
Kabul Tarihi: Haziran 2011


GÖREVE ATANMA

Erciyes Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik yüksekokulu öğretim üyelerinden Dr. Kurtuluş KARAMUSTAFA Profesörlük kadrosuna atandı.

Mersin Üniversitesi ıktisadi ve ıdari Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinden Mehmet ısmail YAğCI, profesörlük kadrosuna atandı.

Çukurova Üniversitesi Karataş Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim elemanlarından Öğr.Gör.Dr. Oya Berkay KARACA ve aynı yüksek okulda görevli olan Öğr.Gör.Dr. Diğdem ESKıYÖRÜK Yardımcı Doçent Doktor kadrosuna atandılar.


BıZE ULAşAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayınlar yer almaktadır.


3. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı Sonuç Raporu
Hazırlayanlar: Prof. Dr. Nazmi KOZAK - Prof. Dr. Metin KOZAK
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Yayınları, No: 2224
20x28 cm., 72 sayfa
ISNB 978-975-06-0898-8


Medikongre / Aylık Tıp Toplantıları ve Kongre Turizmi Dergisi

Aylık Süreli Sektörel Yayın
Yıl: 8, Sayı: 83, Haziran-Temmuz 2011
Yayıncı ve Editör: Faik Atilla BIYIKLI
20x28 cm., 74 sayfa
ISSN: 1308-8726
http://www.medikongre.com
Fiyatı: 10 TL.

Otobüs Dünyası Dergisi
ıki Aylık Süreli Sektörel Yayın
Yıl: 6, Sayı: 37, Temmuz-Ağustos 2011
Yayıncı: Türkiye Otobüsçüler Federasyonu
Editör: Muammer BAşKAN
20x28 cm., 58 sayfa


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.