Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 13, Sayı: 8, Ağustos 2012
Arşiv (2000-2012) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı yayımlandı..
Anatolia/Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı (Cilt 23, Sayı 1, Bahar 2012) yayımlandı. Derginin yeni sayısında sekiz makalenin yanı sıra Türk Turizm Tarihinden, Rekreasyon ıncelemeleri, Konferans Notları, Türkçe Makale ındeksi, Tez Özetleri bölümleri de yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Eskişehir'de 10 işletmeyi kapsayan sözlü tarih çalışması yapılıyor..
Anadolu Üniversitesi'nde turizm, otelcilik ve aşçılık programlarında görev yapmakta olan 22 öğretim elemanı tarafından Eskişehir'de 1927-1977 yılları arasında kurulmuş ve konaklama, seyahat acenteciliği, yeme-içme ve karayolu ulaştırması alanlarında faaliyet gösteren 10 işletmeyi içeren bir sözlü tarih çalışmasını gerçekleştiriliyor. Prof. Dr. Nazmi KOZAK'ın eşgüdümünde gerçekleştirilen çalışmada ilgili alanlarda Eskişehir'in işletmecilik tarihinin hazırlanması amaçlanıyor. Proje kapsamında yaklaşık 80 kişiyle sözlü tarih çalışması yöntemiyle görüşmelerin yapılacağı bildirildi..

Uluslararası RESORT Turizm Kongresi 29 -30 Kasım 2012'de..
ılki geçen yıl Antalya Talya Otel’de yapılan “Uluslararası RESORT Turizm Kongresi”nin ikincisi bu yıl 29-30 Kasım 2012 tarihlerinde Antalya Lara Barut Resort’de yapılacak. ‘RESORT Turizm Kongresi’nin ana teması ‘Turizmde Büyüme ve Sorunları’ olarak belirlendi. Geçen yıl TUI Başkanı Michale Frenzel’in ana konuşmacı olduğu kongresinin bu yılki ana konuşmacısı Thomas Cook’un yeni CEO’su bayan Harriet Green olacak. Rusya Turizm Ajansı (Rosturism) Başkanı Alexander Radkov da Kongre’nin bu yılki konuk konuşmacısı olacağı bildirildi. Ana tema olarak ‘Turizmde büyüme ve Sorunlar’ın belirlendiği ‘Uluslar arası RESORT Turizm Kongresi”nin diğer oturum başlıkları da şöyle: "Turizm ve kredileri", "Yatırım verimliliği", "Turizm ve bilgi teknolojileri" ve "Metropol şehirler ve turizm".

Anatolia: An Internitaonal Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı çıktı..
Taylor and Francis yayıncılık grubu tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı (volume 23, issue 1, 2012) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. "Değişen dünyada turizm yönetimi" (Managing tourism in a changing world) konusunda hazırlanan özel sayıda toplam sekiz makalenin yanı sıra araştırma notları, konferans notları, kitap değenlendirmeleri ile etkinlik takvimi yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia/Turizm Araştırmaları Dergisi'nin Bahar 2011 sayısı açık erişime açıldı..
Anatolia/Turizm Araştırmaları Dergisi'nin Bahar 2012 (cilt 22, sayı 2) sayısı açık erişime açıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

13. Ulusal Turizm Kongresi..
13.Ulusal Turizm Kongresi 6-9 Aralık 2012 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi'nin ev sahipliğinde Antalya Miracle Otel’de gerçekleştiriliyor. Ana teması "Dünyada ve Türkiye'de Turizmde Yeni Döneme Doğru: Yeni Ürünler, "Hizmetler, Stratejiler" olarak belirlenen kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi içn bkz.

Tarih Vakfı tarafından Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim ve araştırma görevlilerine sözlü tarih atölyesi düzenlendi.
Tarih Vakfı tarafından 19-20 Haziran 2012'de, Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim ve araştırma görevlilerine sözlü tarih atölyesi düzenlendi. Gülay Kayacan'ın yürüttüğü atölye çalışmasına Türkiye'nin yakın dönem toplumsal tarihine turizm alanından bakmayı amaçlayan bir çalışma yapmayı amaçlayan 22 akademisyen katıldı. Atölyenin birinci gününde tarih yazımında sözlü tarih çalışmalarının önemi, sektör ya da kurum tarihi çalışmalarında sözlü tarih alan araştırmasının tasarlanması, görüşme teknikleri, uygulama ve araştırma çıktıları tartışıldı. ıkinci gün ise katılımcılar sözlü tarih çalışmasının uygulamasını yaptılar. Bkz.

Antalya Tanıtma Vakfı Genel Kurulu'nda Nizamettin şen, Başkanlığa yeniden seçildi.
Kısa adı ATAV olan Antalya Tanıtma Vakfı Genel kurulu yapıldı. Genel Kurul’da Yönetim Kurulu Başkanlığına Nizamettin şen, Başkan Yardımcılığına Ali Peker ve Muhasip üyeliğe Mirella Soykam seçildi. Divan Başkanlığını Mustafa Çalık'ın yaptığı toplantıda Yönetim ve Denetim Kurullarının seçimleri gelecek iki yıl için yapıldı. Yönetim Kurulu üyeliklerine Nizamettin şen, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı temsilen Ali Peker, Antalya Büyükşehir Belediyesini temsilen Bayram Özen, Antalya ıl Özel ıdaresini temsilen Hüseyin Yıldırım, Antalya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği'ni temsilen Abdullah Sevimçok, Güneş Ekspress A.ş. (SunEkspress)'i temsilen Mirella Soykam ve Dedeman A.ş. temsilen Orhan Koral oy birliği ile seçildi.

Anadolu Üniversitesi turizm ve otel işletmeciliği alanında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı turizm ve otel işletmeciliği doktora ve yüksek lisans programlarına 2012-2013 Öğretim Yılı Güz yarıyılında öğrenciler alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anadolu Üniversitesi konaklama işletmeciliği alanında yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı konaklama işletmeciliği tezsiz yüksek lisans programına 2012-2013 Öğretim Yılı Güz yarıyılında öğrenciler alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa konaklama işletmeciliği tezsiz yüksek Lisans programına öğrenci alıyor..
Anadolu üniversitesi'nin Köln Üniversitesi halinde gerçekleştirdiği yüksek lisans programları arasında yer alan konaklama işletmeciliği tezsiz yüksek lisans programına 2012-2013 Öğretim Yılı Güz yarıyılında öğrenciler alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Balıkesir Üniversitesi turizm işletmeciliği ve otelcilik alanında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı turizm işletmeciliği ve okelcilik doktora ve yüksek lisans programlarına 2012-2013 Öğretim Yılı Güz yarıyılında öğrenciler alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Dokuz Eylül Üniversitesi turizm işletmeciliği alanında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı turizm işletmeciliği doktora ve yüksek lisans programlarına 2012-2013 Öğretim Yılı Güz yarıyılında öğrenciler alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin Turizm ve Otel ışletmeciliği Anabilim Dalına lisansüstü öğrenci alınıyor..
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı turizm ve otel ışletmeciliği anabilim dalına 2012-2013 Öğretim Yılı Güz yarıyılında lisansüstü düzeyde (yüksek lisans) öğrenciler alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Mersin Üniversitesi turizm işletmeciliği ve otelcilik alanında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı turizm işletmeciliği ve otelcilik doktora ve yüksek lisans programlarına 2012-2013 Öğretim Yılı Güz yarıyılında öğrenciler alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Nevşehir Üniversitesi turizm işletmeciliği alanında yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Nevşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı turizm işletmeciliği yüksek lisans programına 2012-2013 Öğretim Yılı Güz yarıyılında öğrenciler alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Yaşar Üniversitesi yüksek lisansüstü programına başvurular..
Yasar Universitesi Turizm ışletmeciliği ıngilizce Tezli Yüksek Lisans Programı ve Turizm ışletmeciliği ve Turkce Tezsiz Yüksek Lisans programlarına basvurular basladı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Güney Florida Üniversitesinde yeni bir fakülte kuruldu
Guney Florida Universitesi'nde yer alan Turizm Isletmeciligi Yuksekokulu, yeni kurulan Turizm ve Teknoloji Fakultesi bunyesine alindi. Bu fakultede ayni zamanda Bilgi Teknolojileri bolumu de yer almaktadir. Bu fakultenin dekanligina Prof. Dr. Cihan Cobanoglu getirildi. Turizm bolumunun Turizm Isletmeciligi Master programina yine eskiden oldugu gibi burslu ogrenci alimina devam edilmektedir. Bu firsattan yararlanmak isteyen ogrenciler fakultenin websitesinden bilgi edinebilirler.

Bozcaada'daki turizm ve seyahat hizmetleri programı Ezine Meslek Yüksekokulu'na bağlandı..
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gökçeada Meslek Yüksekokulu'na bağlı olan ve Bozcaada yerleşkesinde faaliyet gösteren Turizm ve Seyahat Hizmetleri Programı, YÖK’ün onayı ile 2012-2013 öğretim yılı itibariyle aynı üniversitenin Ezine Meslek Yüksekokuluna bağlı olarak Bozcaada devam edecektir.

2. Karşıyaka Kültür ve Çevre Sempozyumu..
Karşıyaka belediyesi ile Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nün işbirbirliğinde 6-8 Kasım 2012 tarihlerinde ızmir'de 2. Çevre ve Kültür Sempozyumu düzenleniyor. Sempozyumun konuları arasında; Arkeoloji ve müzecilik , Sanat Tarihi, Etnografya , Tarih , Turizm , Bölgesel kalkınma , Coğrafya , Çevre, su ve bitki kültürü , Edebiyat ve halk bilimi , Kentsel koruma ve planlama vb. , Peyzaj, flora, fauna , Mimari , Sosyoloji , Spor . Yerel yönetimler, Afet Yönetimi, Kentsel Dönüşüm ve Tarım ve Kooperatifcilik yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

4. Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Sempozyumu
ıki yılda bir düzenlenen Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Sempozyumunun dördüncüsü Bülent Ecevit Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü, ıstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü ve Harita ile Kadastro Mühendisleri Odasının işbirliğinde 16-19 Ekim 2012 tarihlerinde Zonguldak’ta düzenleniyor.

Tokat Sempozyumu
Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ nin kuruluşunun 20. yılı etkinlikleri çerçevesinde tertiplediği “Tokat Sempozyumu” adlı bilimsel toplantı, Üniversitemizin koordinasyonunda 01-03 KASIM 2012 tarihleri arasında, Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokat Kent Konseyi’ nin katkılarıyla ilimizde gerçekleştiriliyor.

TÜCAUM II. Coğrafya Sempozyumu
18-19 Ekim 2012 Perşembe ve Cuma günlerinde “TÜCAUM VII. Coğrafya Sempozyumu 2012” Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde gerçekleştirilecektir. Sempozyum, yurt içindeki üniversitelerden, diğer kurumlarda
n katılan araştırıcı ve uygulayıcılarla yurt dışından davetli konuşmacıların katılımıyla üç seksiyon halinde düzenleniyor.

TAMAMLANAN TEZ CALIşMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Serhat HARMAN
Sırtçantalı Turistlerin Seyahat Motivasyonları ve ılgilenimleri: ıstanbul’a Gelen Sırtçantalı Turistler Üzerinde Bir Araştırma
Doktora Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Ayten AKATAY
Kabul Tarihi: Haziran 2012

Erdem şıMşEK
Politik ıstikrarsızlıkların Turistlerin Destinasyon Seçimine Etkisi Üzerine Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Yüksel ÖZTÜRK
Kabul Tarihi: Haziran 2012

Nazmiye Ülkü ARI
Otellerde ınsan Kaynakları Uygulamalarının Yöneticiler ve Çalışanlar Üzerindeki Etkileri: Bir Alan Çalışması
Yüksek Lisans Tezi
Kahramanmaraş: Kahramanmaraş Sütçü ımam Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Mustafa TAşLIYAN
Kabul Tarihi: Mayıs 2012

GÖREVE / UNVANA ATANMA

Erdemli Meslek Yüksekokulu müdürülüğüne Öğr. Gör. Erdem TAşÇI, 28 Haziran 2012 tarihi itibariyle tekrar atandı.

Uzun yıllar Ekin Grubu'nda www.turizmgazetesi.com ve Resort Dergisi'nde görev yapan Erol KARABULUT, kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve ışletmeciler Birliği bünyesinde kurulan araştırma-geliştirme bölümünün yöneticiliğine getirildi.


BİZE ULAŞAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayınlar yer almaktadır.


Resort/Aylık Turizm ve Seyahat Dergisi
Haziran 2012, Sayı No: 114
20x28 cm., 112 sayfa
ISSN: 1303-72930x
Fiyatı: 7,5 TL

Resort/Aylık Turizm ve Seyahat Dergisi
Temmuz 2012, Sayı No: 115
20x28 cm., 112 sayfa
ISSN: 1303-72930x
Fiyatı: 7,5 TL

Sultanahmet Gazetesi
Aylık Gazete
Haziran 2012

Antiocheia-Hatay
Birinci Basım
Yrd. Doç. Dr. Uysal YENıPINAR
405 sayfa
ızmir: Etki Yayınevi
ISBN:978-605-4387-00-7
Fiyatı: 25 TL

Medikongre Dergisi
Aylık Tıp Toplantıları ve Kongre Turizmi Dergisi
Temmuz - Ağustos 2012
20x28 cm., 74 sayfa
ISSN: 1308-8726
Fiyatı: 10 TL.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.