Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 14, Sayı: 8, Ağustos 2013
Arşiv (2000-2013) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin Bahar 2013 sayısı yayımlandı..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı Cilt 24, Sayı 1, Bahar 2013 sayısı geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Derginin yeni sayısında yedi hakem denetimli makale, bir çevri makale ile Turizm Tarihinden, Rekreasyon İncelemeleri, Konferans Notları, Türk Makale İndeksi ve Tez Özetleri bölümleri yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için http://www.anatoliajournal.com/atad

Bülent Ağaoğlu'dan turizm araştırmacılarına yeni bibliyografyalar
Ülkemizin en üretken bibliyografyacısı Bülent Ağaoğlu, altı yeni turizm bibliyografyasını araştırmacıların hizmetine sundu. Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin web sayfasında tam metin erişimli olarak yer alan turizm bibliyografyalar şu başlıklardan oluşuyor: “Marmaris Kaynakçası Denemesi”, ”Çubuklu Hıdiv Kasrı Restorasyonu Dolayısıyla Çubuklu Bibliyografyası”, “İstanbul Hamamları Bibliyografyası”,” Yıldız Sarayı Kaynakçası”, “Beylerbeyi Sarayı Bibliyografyası”, “Türkiye’de Arkeoloji, "Sanat Tarihi ve "Mimarlık Tarihi Konularında Yayımlanmıs Kaynakçalar (1929-1984)” Ayrıntılı bilgi için; http://www.anatoliajournal.com/atad

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin Güz 2012 sayısı açık erişime açıldı..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin Cilt 23, Sayı 2, Güz 2012 sayısında yayımlanan makale ve yazılar internet ortamında açık erişime açıldı. Ayrıntılı bilgi için; http://www.anatoliajournal.com/atad

Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’ndan “Bir Başka Yaşam Mümkün” Projesi
Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu paydaşlığında Kartepe Belediyesi tarafından Ekolojik ve Sağlıklı Yaşam Köyü Ketenciler'de turizm gelirlerini artırarak işsiz bayanların gelir dağılımının iyileştirilmesini, istihdam olanaklarının artırılmasını ve kadın girişimciliğin desteklenmesini dolayısıyla sosyal uyumlarını ve yaşam standartlarını yükseltebilmelerini sağlamayı amaçlayan "Bir Başka Yaşam Mümkün" adlı proje, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'ndan (MARKA) mali destek almaya hak kazanarak, çalışmalarına başlandı.

Turizm tarihi araştırmasının Alanya görüşmeleri tamamlandı
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’nin (ALTİD) desteği ile 25 – 29 Haziran 2013 tarihleri arasında Alanya’da 33 kaynak kişi ile yaklaşık 40 saatlik sözlü tarih görüşmesi gerçekleştirildi. Alanya’nın özellikle 1960 sonrası turizm gelişiminde rol oynamış öncü kişiler ile kurumların yöneticileri yapılan sözlü tarih görüşmelerinde, turizmin Alanya kültürü, ekonomisi ile sosyal yapısı üzerindeki etkileri ve sonuçlarının ortaya çıkarılmasına yönelik konular araştırıldı. Öte yandan, görüşme yapılan kişilerden çok sayıda basılı doküman da arşivlenmek üzere derlendi. Alanya’da sözlü tarih görüşmelerinde şu kişiler yer aldı: Ahmet ÇELİK, Ali Rıza AYDOĞAN, Ali Rıza GÜNDOĞMUŞ, Amanda ÖZSOY, Aytekin MANİCİ, Cevdet GÖRÜCÜ, Esma GÖRÜCÜ, Fahri YİĞİT, Faruk Nafiz KOÇAK, Feyzi AÇIKALIN, Gülçin GÜNER, Gürhan KAYGISIZ, H. Tahsin SİPAHİOĞLU, Halime ŞENLİ, Hasan SİPAHİOĞLI, Haşim YETKİN, Hüseyin DARI, Hüseyin HACIKADİROĞLU, Hüseyin YILMAZ, Kasım KÜÇÜKERTAN, Mesut KUCUR, Müfit KAPTANOĞLU, Naim KILDIRICI, Necati AZAKOĞLU, Necati GÜVEN, Nermin ADALI, Nesrin KOÇAROĞLU, Numan GÜMRÜKÇÜLER, Nüvit ÖZKAN, Oğuz KORUM, Şevket TOKUŞ, V. Salih ÇENE ve Zeki KILDIRGICI. Ülkemizin belli başlı turizm bölgelerinin tarihlerinin hazırlanmasına yönelik çalışmaların önümüzdeki aylarda devam edeceğini açıklayan Proje Koordinatörü Prof. Dr. Nazmi KOZAK, Alanya’da gibi önemli bir turizm merkezi ile çalışmaya başlamaktan memnun olduklarını söyledi. Alanya görüşmeleri Prof. Dr. Nazmi KOZAK, Yrd. Doç. Dr. H. Rafet YÜNCÜ, Arş. Gör. Dr. Alev DÜNDAR AKÇAY, Arş. Gör. Ebru ZENCİR, Arş. Gö. Onur ÇAKIR, Arş. Gör. Burcu KAYA ile Selman BAYRAKÇI’dan oluşan yedi kişilik bir araştırma ekibince gerçekleştirildi.

Marmaris, Side ve Fethiye turizm tarihi görüşmeleri için kaynak kişi önerme..
Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında hazırlanan "Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması" kapsamında ülkemizin önemli turizm bölgelerinin turizm tarihlerinin hazırlanmasına ilişkin çalışmalara başlandı. Bu bağlamda ilk olarak Antalya ve Alanya ölçeğinde yaklaşık 50 kişi ile görüşmeler tamamlandı. Önümüzdeki aylarda Marmaris, Side ve Fethiye'nin turizm tarihlerinin hazırlanmasına yönelik görüşmeler yapılacağı, bu amaçla da söz konusu bölgelerin turizm gelişimlerini yakından bilen kişilerin Kaynak Kişi olarak önerilmesi isteniyor. Kaynak kişi önerileri araştırmanın web sayfasındaki link kullanılarak yapılabiliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.turkiyeturizmtarihi.org

"Seyyahlar ve Seyahatnameler" konulu özel oturum..
Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde 3-6 Nisan 2014 tarihleri arasında Kuşadası'nda düzenlenecek III. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi'nde "Seyyahlar ve Selahatnameler" konulu bir özel oturum düzenleniyor. Bu özel oturumda, tarihin bilinen zamanlarından bu yana dünyayı gezen seyyahlar ve yazdıkları seyahatnameleri inceleyen çalışmalara yer verilecektir. Olası çalışma konuları arasında; "Seyyahlar ve seyahatnameler", "Evliya Çelebi Seyahatnamesi", "İbni Batuta seyahatnamesi", "Anadolu seyyahları", "İstanbul seyyahları", "Seyahatnamelerin dil ve anlatım", "Seyahatnamelerde yeme-içme kültürü anlatımları", "Seyahatnamelerde kaplıcalar", "Seyahatnamelerde konaklama tesisleri", "Seyahatnamelerin kültür tarihi yazımındaki yeri ve önemi", "Seyahatnamelerin turizm tarihi yazımındaki yeri ve önemi", "Anadolu’ya seyahat eden seyyahlar ve seyahatnameleri" ve "Geçmişten günümüze seyyahlar ve seyahatnameler" vb. konular yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için; http://disiplinlerarasiturizmkongresi.org/

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde AB Desteği ile "Uluslararası Sürdürülebilir Turizm" konulu yaz okulu..
Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından koordinatörlüğü Doç. Dr. Osman Nuri Özdoğan, Prof. Dr. Murat Hançer ve Yrd. Doç. Dr. Uğur Tandoğan'ın yürüttüğü AB projesine Letonya, Yunanistan, İspanya, Romanya, Portekiz ve ABD’den olmak üzere 6 ülkeden toplam 47 öğrenci ve 15 Öğretim üyesi katılıyor. Bu yılki bütçesi 30.766 Avro olan ve AB tarafından desteklenen turizmin sürdürülebilirliğinin konu edildiği projeye ayrıca sektör temsilcileri ve çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerinin de katılacak. Projede özellikle turizm destinasyonlarında ve otel işletmelerinde sürdürülebilirlik işlenecek olup projede Dilek Yarımadası Milli Parkı ziyareti ve Ege kıyılarında mavi tur gibi etkinlikler de yer alıyor. Proje çalışmaları 28 Temmuz – 10 Ağustos 2013 tarihleri arasında Kuşadası’nda gerçekleştirilecek.

Akdeniz Üniversitesi "Advances in Hospitality and Tourism Research" başlıklı bir dergi çikarıyor..
Akdeniz Üniversitesi Üniversitesi tarafından "Advances in Hospitality and Tourism Research" başlıklı bir turizm araştırmaları dergisi yayımlamaya başlıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik alanında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor..
Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Antalya ve Alanya'daki "Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik" alanındaki yüksek lisans ve doktora programlarına 2013-2013 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde öğrenciler alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anadolu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği alanında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki "Turizm İşletmeciliği" alanındaki yüksek lisans ve doktora programlarına 2013-2013 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde öğrenciler alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yönetimi alanında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki "Sivil Havacılık Yönetimi" alanındaki yüksek lisans ve doktora programlarına 2013-2013 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde öğrenciler alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anadolu Üniversitesi Konaklama İşletmeciliği yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki "Konaklama İşletmeciliği-Online" alanındaki yüksek lisans programına 2013-2013 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde öğrenciler alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik alanında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor..
Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki "Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik" alanındaki yüksek lisans ve doktora programlarına 2013-2013 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde öğrenciler alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm İşletmeciliği alanında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor..
Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki "Turizm İşletmeciliği" alanındaki yüksek lisans ve doktora programlarına 2013-2013 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde öğrenciler alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Erciyes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik alanında yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki "Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik" alanındaki yüksek lisans programına 2013-2013 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde öğrenciler alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği alanında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor..
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki "Turizm ve Otel İşletmeciliği" alanındaki yüksek lisans ve doktora programlarına 2013-2013 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde öğrenciler alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Gazi Üniversitesi Rekreasyon Yönetimi alanında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor..
Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılan "Rekreasyon Yönetimi" alanındaki yüksek lisans ve doktora programlarına 2013-2013 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde öğrenciler alıyor. Ayrıntılı bilgi için http://sbe.gazi.edu.tr

Katip Çelebi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği alanında yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci alıyor..
Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki "Turizm İşletmeciliği" alanındaki yüksek lisans ve doktora programlarına 2013-2013 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde öğrenciler alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Nevşehir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği alanında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor..
Nevşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki "Turizm İşletmeciliği" alanındaki yüksek lisans ve doktora programlarına 2013-2013 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde öğrenciler alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Sakarya Üniversitesi Turizm İşletmeciliği alanında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor..
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki "Turizm İşletmeciliği" alanındaki yüksek lisans ve doktora programlarına 2013-2013 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde öğrenciler alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Selçuk Üniversitesi Turizm İşletmeciliği alanında yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki "Turizm İşletmeciliği" alanındaki yüksek lisans programına 2013-2013 eğitim-öğretim yılı Güz döneminde öğrenciler alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

"Gıda Beslenme Kaynakçası" internet ortamında ziyarete açıldı..
Bülent Ağaoğlu tarafından hazırlanan "Gıda Beslenme Kaynakçası" internet ortamında ziyarete açıldı. Ağaoğlu, "Gıda Beslenme Kaynakçası"nın güncellemesini üstlenecek kişi veya kuruluşlara bırakmak istediğini bildirdi. Ağaoğlu, kaynakçanın güncellenmesini üstlenecek kişi veya kuruluşlara danışmanlık hizmeti de vereceğini bildirdi. Gıda Beslenme Kaynakçası'nın incelemek için bkz.

http://www.turizmplanet.com yayında..
Aynur Gürsoy tarafından hazırlanan turizmplanet.com yayım yaşamına başladı. Ayrıntılı bilgi için; http://www.turizmplanet.com

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne bağlı Çanakkale Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kuruldu
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Çanakkale Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'nun kurulması; Milli Eğitim Bakanlığı'nın 6/5/2013 tarihli ve 847956 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 6/6/2013 tarihinde kararlaştırıldı.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Funda CENGIZ
Üçüncü Yaş Turistlere Yönelik Turistik Ürün Analizi: Alanya Uygulaması
Doktora Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Kemal KANTARCI
Kabul Tarihi: Kasım 2012

Lütfi Mustafa ŞEN
Doktora Tezi
Konaklama İşletmelerinde Faaliyet Tabanlı Bütçeleme ve Beş Yıldızlı Otel İşletmesi Uygulaması
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Burhanettin ZENGİN
Ortak Danışman: Prof. Dr. Selim Yüksel PAZARÇEVİREN
Kabul Tarihi: Mayıs 2013

Fatih TÜRKMEN
Kişilik Tiplerinin Çatışmayı Yönetme Yöntemlerine Etkisi: Turizm Sektöründe Bir Uygulama
Doktora Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Muharrem TUNA
Kabul Tarihi: Haziran 2013

Handan ÖZÇELİK
Gelibolu-Waterloo Karşılaştırması Yoluyla Türkiye’de Keder Turizmi Potansiyeli
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Kemal KANTARCI
Kabul Tarihi: Temmuz 2012

Gamze TARSUSLUGİL
Kültür Turizmi ve Uluslararası Tanınırlık: Ankara-Hamamönü Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Atılım Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Gül GÜNEŞ
Kabul Tarihi: Haziran 2013


GÖREVE VE KADROYA ATANMA / GÖREVLENDİRİLME

Doç. Dr. Murat HANÇER, "Oklahoma State University, School of Hotel and Restaurant Administration”de Profesörlük kadrosuna yükseltildi.

Dr. Aziz Gökhan ÖZKOÇ, Nevşehir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı.

Dr. Ebru GÜNEREN, Nevşehir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı. Dr. Güneren daha önce Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu'nda görev yapıyordu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi dekanlığı görevine Prof. Dr. Aziz KILINÇ vekaleten atandı.

Dr. Özgür ERGÜN, Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konaklama İşletmeciliği Bölümü’nde Yrd. Doç. Dr. olarak göreve başladı.

Dr. Banu Saadet ÜNSAL AKBIYIK, Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konaklama İşletmeciliği Bölümü’nde Yrd. Doç. Dr. olarak göreve başladı.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.