Akademik Turizm Bülteni
Yıl 4, Sayı 12, Aralık 2003


Bültenin önceki sayıları için:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteniHazırlayan:
Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu


 

Ramazan bayramınız kutlu olsun

 

HABERLER

III. İktisat Kongresi Turizm Çalışma Grubu'nun Çalışmaları..
Önümüzdeki yıl 17-20 Şubat tarihlerinde düzenlenecek olan III. İktisat Kongresi ile ilgili hazırlıkların yürütülmesi amacıyla oluşturulan 22 alt sektör çalışma grubundan biri olan "Turizm Çalışma Grubu", ilk toplantısını 11 Kasım 2003 tarihinde Ankara'da, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde gerçekleştirdi. 15 Aralık 2003 tarihine kadar raporunu hazırlayacak olan Turizm Çalışma Grubu'nun toplantısında, hazırlanacak raporun içeriği ve hazırlanma yöntemi ile ilgili görüşmeler yapıldı. Turizm Çalışma Grubu ikinci toplantısını 2 Aralık 2003 tarihinde gerçekleştirecek.

II. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi'ne 36 Başvuru Yapıldı..
19-23 Mayıs 2004 tarihleri arasında Gökçeada'da (Çanakkale) düzenlenecek olan II. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi'ne 36 başvuru yapıldıgı, tez çalışmalarının 8'i doktora, 28'inin ise yüksek lisans tezi olduğu bildirildi. Simdiye kadar yapılan başvuruların tezlerin hazırlandığı üniversitelere göre dağılımı şu sekilde: Akdeniz Üniversitesi (6), Anadolu Üniversitesi (7), Balıkesir Üniversitesi (1), Çukurova Üniversitesi (1), Ankara Üniversitesi (1), Gazi Üniversitesi (3), Selçuk Üniversitesi (1), Ege Üniversitesi (2), Marmara Üniversitesi (1), Mersin Üniversitesi (3), Doğu Akdeniz Üniversitesi (1), Dokuz Eylül Üniversitesi (1), Hacettepe Üniversitesi (6), İstanbul Üniversitesi (1), Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (1). Kongre'ye başvuru tarihinin bitimini izleyen tarihlerde katılma talebinde bulunanların olması dolayısıyla başvurular 03 Aralık 2003 tarihine kadar uzatıldı.
http://www.anatoliajournal.com/kongre

TÜRSAB'ın Yeni Başkanı Seçiliyor..
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) 16. Olağan Genel Kurulu 6 Aralık 2003 tarihinde Ankara'da, Dedeman Büyük Anadolu Oteli'nde gerçekleştiriliyor. 16. Genel Kurul, adaylıklarını açıklayanların azlığı ile anımasanacağa benziyor. Zira, genel kurula 20 günden daha az bir süre kalmasına karşılık henüz bir kisi, şimdiki başkan Başaran ULUSOY adaylığını açıklamış durumda. Turizm ve seyahat acenteciliği ile ilgili tartışma sitelerinde TÜRSAB seçimleri ve adaylarının gündeme çok az getirilmesi (getirilmemesi demek daha doğru), turizm kamuoyunca konunun önemsenmesi ile ilgili bir gösterge olarak algılanıyor. 16. Genel Kurul'un geçmiş dönemlere oranla hemen hiç gündemde yer tutmaması, TÜRSAB'ın turizm kamuoyunda etkinliğinin azaldığı şeklinde yorumlanabilir mi?

1. TESHID Ulusal Temizlik Zirvesi Yapıldı..
1. Teshid Ulusal Temizlik Zirvesi 13-14 Kasim tarihlerinde Istanbul Lutfi Kırdar Kongre Sarayi'nda gerçekleştirildi. Zirve, Temizlik ve Servis Hizmetleri Isverenleri Dernegi tarafindan organize edildi. Ecolab, JohnsonDiversey, Nilco, ISSA’in sponsorlugunu yaptigi zirveye temizlik ve servis hizmetleri alanında hizmet veren birçok işletme ve yoneticisi katildi. Zirvenin amaci 200.000 calisani olan sektorun mevcut sorunlarina cozum aramak ve ileriye yonelik olarak da temizlik işverenlerini bir birlik catisi altinda toplamakti. Dis kaynak kullaniminda (outsourcing); temizlik ve hijyen standartlarina uygun hizmet saglama, cevre dostu urunlerin kullanimi, tedarikciler ve cozum ortaklari ile calisma, is guvencesi, sigorta primleri, ihale yasasi, fiyat-kalite ilişkisi konulari masaya yatirilarak ayrintilariyla ele alindi. Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Murat EMEKSİZ izlediği I. TESHİD Ulusal Temizlik Zirvesi ile ilgili olarak su yorumda bulundu: "Oldukca degisik konularin ele alindigi zirve turizm endustrisini ve egitimini yakindan ilgilendirmektedir. Temizlik, hijyen ve bina bakimi konusu turizm endustrisinin en onemli hizmetlerinden biridir. Buna ek olarak temizlik hizmetlerinde dis kaynak kullanimi (outsourcing) konusu tum dunyada oldugu gibi Turkiye konaklama sektorunde de yayginlasmaya baslamistir. Temizlik hizmetlerinde dis kaynak kullanimi konaklama isletmelerindeki klasik yönetim ve organizasyon yapisini degisime zorlamaktadir. Bir diger konu ise bina hijyen ve bakimi (housekeeping) konusunda turizm ve otel isletmeciligi programlari disinda kurumsal egitim verilmemektedir. Bir cok temizlik isletmesinde konaklama kokenli housekeeper’lar calismaktadir. Yazi bu konuya dikkat cekmek amaciyla hazirlanmistir."

Amforht Dünya Turizm Forumu, 2004..
Amforth Dünya Turizm Forumu 2004, Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun evsahipliğinde 1-5 Mayıs 2004 tarihlerinde Antalya'da düzenleniyor. Forum konusu nun "Turizm Endüstrisinde Risk Yönetimi" olarak belirlendiği toplantida davetli ve serbest olmak üzere bildiriler sunulacak. Forum ile ilgili ayrıntılı bilgiler web sayfasında yer alıyor.
http://www.akdeniz.edu.tr/turizm/amforht/index.html

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin Önceki Sayıları Satışa Sunuldu..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi
ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in önceki yıllarda yayınlanmış sayıları satışa sunuldu. Önceki yıllarda yayınlanan dergiler arasından mevcudu olan sayılar ile satış fiyatları listesine ulaşmak için aşağıdaki web adresi ziyaret edilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/atad/eskisayilar.htm

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT, 26-29 Şubat 2004'de..
Ekin Fuarcılık ve Tanıtım tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), 26-29 Şubat 2004 tarihlerinde İstanbul'da TÜYAP-Beylikdüzü Fuar ve Sergi Salonlarında düzenlenecek. Fuar alanında üç salonda, 15.000 metrekarelik bir alanda gerçekleştirilecek fuarı ülke içerisinden ve dışından çok sayıda kurum ve kuruluşun katılımı ile ilgili bağlantıların şimdiden yapıldığı bildirildi. İçinde bulunduğumuz tarihte 25 ülkenin katılımı kesinleşmişken, ülke sayısının 40'ın üzerine çıkacağı beklendiği bildirildi. Katılımı kesinleşen ülkelerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır: Mısır, Bahreyn, İsrail, Çin, Malezya, Güney Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs, Almanya, İtalya, Yunanistan, Lübnan, Iran, Suriye, Dubai, Güney Afrika, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Küba, Ermenistan, Pakistan, Hindistan, Tayland, Tunus. Ekin Fuarcılık ve Tanıtım tarafından düzenlenen fuarın diğer resmi organizatörleri arasında Türkiye Otelciler Birliği (TUROB) ve Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) ve TUYAP yer alıyor. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türk Hava Yolları, Sabah Gazetesi ile ülke genelinde faaliyet gösteren 36 bölgesel birlik ve dernek tarafından da destekleniyor. 2004 yılından itibaren her yıl Şubat ayında HOTEQ- Otel ve Lokanta Ekipmanları Fuarı ve gelecek yıl birincisi düzenlenecek olan İstanbul Uluslararası Mutfak Günleri etkinliği ile birlikte aynı tarihlerde aynı alanında ancak ayrı salonlarda düzenleniyor. Böylece ziyaretçi ve katılımcı potansiyeli ile birbirlerini destekleyecek olan her üç etkinlik toplam 7 salonda yaklaşık 35.000 metrekarelik bir alanda, 20.000’i turizm profesyoneli olmak üzere 150.000 kişi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor. Fuarla daha geniş bilgi için bkz.
http://www.emittistanbul.com


'E-Turizm: Turizm ve Teknoloji Paneli' Yapıldı..
Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği tarafından her ay geleneksel olarak düzenlenen "Sektörle Buluşmalar" dizisi kapsamında 24 Ekim 2003 tarihinde "E-Turizm: Turizm ve Teknoloji" konulu bir panel düzenlendi. The Medison otelinde gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Galileo Türkiye'den Eser CİDDİ, Amadeus'tan Nil DİNÇSOY, Garanti Teknoloji'den Savaş SAKAR, Servus Hotel management'ten Mücahit ERDAL, Protel'den Metin ARGHAN katıldılar. E-Turizm: Turizm ve Teknoloji panelinin moderatörlüğü Atiktürk Bilişim Çözümleri Müdürü Bülent ÇELİK tarafından yerine getirildi.

ITB Berlin 2004, 12-16 Mart Tarihlerinde..
Dünyanın en önemli turizm fuar ve borsalarından "International Tourism Exchange ITB Berlin", 12-16 Mart 2004 tarihleri arasında düzenleniyor. Her yıl yaklaşık 180 ülkenin ve 9 bin kurum ve kuruluşun katıldığı fuarda, bu yıl, önceki yıllarda olduğu gibi çeşitli akademik ve sektörel toplantı, konferanslar düzenleneceği bildirildi.

Mersin Deniz ve Ticaret Meslek Yüksekokulu Açıldı..
Mersin Deniz ve Ticaret Meslek Yüksekokulu, denizcilikle ilgili çeşitli alanlarda elemanlar yetiştirmek üzere eğitim-öğretime açıldı. Bünyesinde "Güverte", "Gemi Makineleri", "Dış Ticaret", "Deniz İşletmciliği", "Bilgisayar programcılığı" ile "Turizm Yönetimi" programları bulunan yüksekokul, İlağa Vakfı tarafından 4142 sayılı Yasa ile 2003 yılında Vakıf Üyesi Kaptan Hakan İLAĞA'nın öncülüğünde son derece ucuz ve yaşamın kolay olduğu bir deniz şehrimiz olan Mersin'de kuruldu. Yüksekokul bünyesinde yer alan Turizm Yönetimi programında, denizcilik sektöründe iyi derecede İngilizce bilgisinde ve yat kaptanlığı ehliyetine sahip bireylerin yetiştirilmesi amaçlanıyor. Programla daha ayrıntılı bilgi için bkz:
http://www.mersindenizticaret.edu.tr/turizm.htm

Kontrat Müdürleri TUYED-AKTOB Toplantısında..
Kısa adı TUYED olan Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği geleneksel olarak düzenlediği sektör buluşmalarını bu ay Antalya’da gerçekleştiriyor. Her ay sektörün bir kesemi ile turizm gazeteci ve yazarlarının bir araya geldiği toplantıların bu ayki konusu tur operatörlerinin kontrat müdürleri. TUYED bu Kasım ayındaki toplantıyı Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) ile birlikte gerçekleştirecek. 23 Kasım’da Antalya Grida City Otel’de gerçekleştirilecek olan toplantıda, tur operatörlerinin konaklama tesisleri ile kontrat imzalayan müdürlerinin, 2004’e ilişkin beklenti ve değerlendirmelerini aktaracağı bildirildi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü
İstanbul ticaret Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Üsküdar'daki yeni binasına taşındı.

Anadolu Üniversitesi'nde Konferans..
Çırağan Sarayı Eğitim Direktörü İlmi YAVUZ, 19 Kasım 2003 tarihinde Anadolu Üniversitesi'nde "Konaklama Sektörünün Yapılandırılması" konulu bir konferans verdi.


GÖREVE ATANMA
Yrd. Doç. Dr. Asım SALDAMLI, İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm başkanlığına atandı

Öğr. Gör. Burcu Gülsevil BELBER, İnönü Üniversitesi Kale Meslek Yüksekokulu'nda müdür yardımcılığı görevine atandı.

TAMAMLANAN TEZ ÇALIŞMALARI
Alptekin SÖKMEN
Yönetici Etik Davranışlarının Sınır Birim İşgörenleri tarafından Değerlendirilmesi: Ankara'daki Dört ve Beş Yıldızlı Konaklama İşletmelerinde Ampirik Bir Araştırma
Doktora Tezi
Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Melih TOPALOĞLU
Kabul Tarihi: 29.09.2003
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni için e-posta adresi EKLEME/SİLDİRME isteklerinizi asagida belirtilen e-posta adresine bildiriniz.

Nazmi Kozak
Anadolu Universitesi
Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu
Yunus Emre Kampusu
26470 Eskisehir

Tel : 0222 – 335 05 80 / 59 61
Faks: 0222 – 335 66 51
GSM : 0532 – 286 75 84
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
http://academy.anadolu.edu.tr/displayx.asp?acc=nkozak&kod=0

 

Akademik Turizm Bülteni, her ay yaklaşık 8000 kişi tarafından okunmaktadır.AKADEMIK TURIZM BÜLTENI’NI YAYIMLAYAN SITELER:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
http://www.turizmgazetesi.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.hospitalitycv.com/
http://www.tursapnet.org
http://www.tuyed.org.tr


TURIZMLE ILGILI BAZI LINKLER:

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
II. Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
Tourism Research Links
Detay Yayincilik
Mersin Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu Mezunlari Dernegi
TCDD Anahat Tren Guzergahlari, Ilk Kalkis ve Varis Saatleri
Turkiye Denizcilik Isletmeleri A.S. Denizyollari Isletmesi
Turkiye Telefon Rehberi
Turkiye Rehberler Birligi
Turkish Tour Guides
http://www.otelciyiz.com
Adres Icin Posta Kodu