Akademik Turizm Bülteni
Yil: 5, Sayi: 12, Aralik 2004
Hazirlayan
Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu
HABERLER

EMITT-2005, 24-27 Subat 2005 Tarihlerinde Düzenleniyor..
Türkiye'nin en uzun süre düzenlenen turizm fuari olan EMITT, 24-27 Subat 2005 tarihlerinde dokuzuncu kez turizm profesyonellerini TUYAP-Beylikdüzü'nde bir araya getiriyor. Gectigimiz yil iki ayri salonda 34 ülkeden 721 katilimcinin yer aldigi EMITT, bu yil özellikle yurtdisindan katilimin yogun olacagi bir fuar olacak. Katilimi kesinlesen ülke sayisi 35'i bulurken; Dubai, Sharjah, Tayland, Hindistan, Malezya, Küba, Bulgaristan, Güney Afrika, Misir, Almanya, KKTC, Romanya, Azerbaycan'in yani sira Türkiye pazarina girenlerden Libya, Endonezya, Fas, Seychelles, Yunanistan'dan 4 ayri bölgenin ve Sirbistan, Lübnan, Ermenistan, Tunus, Yemen, Hirvatistan, Ispanya, Suudi Arabistan gibi ülkelerin katilimi kesinlesmis durumda. Ekin Fuarcilik yetkililerinden alinan bilgilere göre, 2005 yilinda 50'nin üzerinde ülkeden 1000'den fazla katilimcinin EMITT fuarinda yer almasi bekleniyor. Dogu Akdeniz Uluslararasi Turizm ve Seyahat Fuari, 2005 yilinda üç ayri salonda, yaklasik 20 bin metrekarelik bir alanda gerceklestiriliyor ve 150 bin ziyaretçi sayisinin asilmasi bekleniyor. Fuarda,
cesitli ülkelerin dans gruplari, bölgesel yemekler ve showlariyla yer alacaklarin yer alacagi verilen bilgiler arasinda. Ayrintili bilgi icin bkz.
http://www.emittistanbul.com/

Hafta Sonu Turizm Konferansi'na Son Basvuru Tarihi 31 Aralik 2004..
Erciyes Üniversitesi Nevsehir Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan geleneksel olarak ikiser yıllık aralıklarda düzenlenen Hafta Sonu Turizm Konferansi'nin onuncusu, 11-13 Kasim 2005 tarihlerinde Nevsehir'de düzenleniyor. "Turizmde İs Ahlaki" olarak konusu belirlenen toplantiya bildirileri ile katilmak isteyenlerin 31 Aralik 2004 tarihine kadar calismalarinin tam metinlerini göndermeleri beklenmektedir.
http://www.eunev.edu.tr/

2004 Barlas Küntay Turizm Arastirmacisi Ödülü için Son Basvuru Tarihi, 31 Aralik 2004..
Türkiye Turizm Yatirimcilari Dernegi (TYD) tarafindan 2001 yilindan bu yana verilmekte olan "Barlas Küntay Turizm Arastirmacisi Ödülü"na son basvuru tarihinin 31 Aralik 2004 oldugu bildirildi. Bilindigi üzere bu yil ödül, "Her Sey Dahil (All-Inclusive) Sisteminin Uygulanmasinin Türkiye Turizmine Etkileri" konusunda hazirlanacak çalismalar arasindan secilecek arastirmaya veriliyor. 2004 Barlas Kürtay Turizm Arastirmacisi Ödülü ile ilgili olarak ayrintili bilgi ekte adresi belirtilen web sayfasindan elde edilebilir.
http://www.ttyd.org.tr/

Eğirdir Meslek Yüksekokulu Turizm Konferansları..
Süleyman Demirel Üniversitesi Egirdir Meslek Yüksekokulu ögrencilerine yönelik olarak düzenlenen turizm konferansları kapsamında www.turizmgazetesi.com Genel Yayın Yönetmeni Fehmi KÖFTEOGLU, 25 Kasım 2004 tarihinde "Türkiye'nin Turizm Dinamikleri" konulu bir konferans veriyor.

Turizmde Telif Haklari Paneli..
Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) tarafindan "Sektörle Buluşmalar" toplantilari kapsaminda 27 Ekim 2004 tarihinde turizmde telif haklari konusunda bir panel düzenlendi. Turizm eski bakanlarindan Bahattin YÜCEL'in yönettigi panele konusmaci olarak MESAM Yönetim Kurulu Baskani Ali Riza BİNBOGA, MÜYOBIR Genel Sekreteri Ali Riza TÜRKER, TÜROB Hukuk Danismani Sabah ÖZMEN ile MSG avukati Baris SENSOY katildilar.

Uluslararasi Lojistik Kongresi, 2-3 Aralık 2004'te..
Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Isletmeciligi ve Yönetimi Yüksekokulu, Lojistik Dernegi ve Cass Business School City Üniversitesi'nin isbirliginde düzenlenen Uluslarasi Lojistik Kongresi, 2-3 Aralik 2004 tarihlerinde Izmir'de gerceklestiriliyor. Kongre ile ilgili ayrintili bilgi icin bkz.
http://web.deu.edu.tr/maritime/logistics2004.htm

I. Canakkale Turizm Bineali'ne Son Başvuru Tarihi 31 Aralık 2004..
Canakkale Onsekiz Üniversitesi Turizm İsletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan 28-30 Nisan 2005 tarihlerinde, Canakkale'de düzenlenecek olan "I. Çanakkale Turizm Bineali"ne başvurular 31 Aralık 2004 tarihinde son buluyor. Ayrintili bilgi için bkz.
http://turizm.comu.edu.tr

TUREB Meslekiçi Eğitim Seminerleri Başladı..
Her yıl Kasım-Aralık aylarında gerçekleştirilen ve bu yıl da 5 ayrı merkezde düzenlenen Turist Rehberleri Birligi (TUREB) hizmet içi eğitim seminerleri başladı. Ankara, Antalya, Çanakkale, Nevşehir, İstanbul ve İzmir'de düzenlenmekte olan seminerlerin ayrıntıları ilgili diger bilgiler için tıklayınız.
http://www.tureb.org.tr/haber_detay.asp?id=358

Akademik Bilişim 2004..
Üniversiteler bünyesinde bilgi teknolojileri konusunda görevli ilgili grupları biraraya getirerek; bilgi teknolojileri altyapısı, kullanımı, eğitimi veüretimini tüm boyutlarıyla tanıtmak,tartışmak, tecrübeleri paylaşmak ve ortak politika oluşturmak amaçlarıyla ulusal boyutta Akademik Bilişim 2004 konferansı düzenleniyor. Konferansta davetli
bildiriler, eğitim seminerleri ve yapılandırılmış çalışma grubu/açık oturum türü etkinliklerin yer alacagi bildirildi. Gaziantep Üniversitesi'nin ev sahipliğinde 2-4 Şubat 2005 tarihlerinde düzenlenecek toplantida her alandan konu ile ilgili hazirlanmis calismalarin sunulacagi bildirildi. Ayrintili bilgi icin bkz.
http://ab.org.tr/ab05/

TUREB, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Turizmi İlgilendiren Sorunlari İnceledi..
Kısa adı TUREB olan Turist Rehberleri Birliği'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya yönelik turlarda rehberlik görevini yerine getiren 38 profesyonel turist rehberi üzerinde yürüttüğü araştırma sonuçlarının, bu bölgelerde turizm sektörünün gereksinmesi olan asgari çağdaş niteliklerin henüz yeterince gelişemediğini ortaya koyduğunu açıkladı. TUREB'in araştırmasına göre; bu bölgelerde esas amaçları yöresel gereksinimleri yerine getirmek olan tesislerin turistlerin ihtiyaçlarını yeterince karşılayamadıkları; başta gelen sorunların otel ve restoranların azlığı ve restoranlarda turistlerin damak tadına uygun yiyeceklerin az olması, turizme açılmış olan tarihsel mekanların bakım sorunları ile turistlere farklı aktivitelerin sunulamaması, önemli sorunlan olarak öne çıkıyor. Öte yandan güvenlik, sanılanın aksine her iki bölgede de en önemli sorunlar arasında yer almadigi bildirildi. Dünya'da turizmin kültür, sağlık, kongre gibi faaliyetlerde yükseliş eğilimi içerisinde olduğuna dikkatleri çeken TUREB yönetimi, bu bölgelerde turizm faaliyetlerinin güçlendirilmesine turizmin çeşitlendirilmesi ve geniş bir zaman dilimine yayılabilmesi açısından büyük önem verilmesi gerektigini acikladi.

I. Ulusal Meslek Yüksekokullari Müdürler Toplantisi, 26 Kasim'da Basliyor..
Erciyes Üniversitesi Nevsehir Meslek Yüksekokulu'nun evsahipliginde, Yüksekögretim Kurulu Endüstriyel Egitim Proje Baskanligi, Gaziosmanpasa Üniversitesi Tokat Meslek Yüksekokulu ve IVETA (Uluslararasi Mesleki ve Teknik Egitim Birligi) isbirliginde düzenlenen I. Ulusal Meslek Yüksekokullari Müdürler Toplantisi, 26-28 Kasim 2004 tarihlerinde Nevsehir'de gerceklestiriliyor. Toplantida, meslek yüksekokullari ile ilgili çesitli konularin (ve özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan ders programlarındaki hata ve eksikliklerin) gündeme getirilmesi ve çeşitli kararlarin alinmasi bekleniyor. Etkinlikle ilgili ayrintili bilgi için bkz.
http://www.myo.eunev.edu.tr/web_2003/Tplt_2004/Tplt_index_tr.htm

Detay Yayıncılık, I. Meslek Yüksekokulları Müdürler Toplantisi'nda Yayınlarını Sergiliyor..
Türkiye'nin önde gelen turizm ders kitapları yayıncısı Detay Yayıncılık, 26-28 Kasım 2004 tarihlerinde Nevsehir'de düzenlenecek I. Ulusal Meslek Yüksekokulu Müdürler Toplantısı'nda yayınlarını sergiliyor.
http://www.detayyay.com/

EuroChrie Toplantısında Dereceye Giren Bildiriler..
Bilkent Üniversitesi'nin evsahipliginde, 5-7 Kasım 2004 tarihlerinde Ankara'da düzenlenen EuroCHRI2004 toplantısında dereceye giren bildiriler belli oldu. "Genel dalda en iyi calisma"ya; Ohio State University'den Hsin-Hui (Sunny) Hu ve H. G. Parsa'nin birlikte hazirladiklari "Restaurant Pricing Strategies in Europe, USA and Taiwan: A Comparative Study" baslikli bildiri deger bulunurken, "en iyi ögrenci calismasi" dalindaki ödül; Melih Madanoglu, Mehmet Erdem ve Dogan Gürsoy'un hazirladiklari "Risk-Return and Cost of Equity of Small and Large Casual-Dining Restaurants" basligini tasıyan calısmaya verildi.

Outsourcing Zirvesi, 25 Kasım 2004'te..
General Manager (GM) Turizm ve Yönetim Dergisi tarafından gerçekleştirilecek ''Outsourcing Zirvesi'' 25 Kasım'da Antalya'da düzenleniyor. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD), Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) ve Kemer Tanıtma Vakfı'nın da (KETAV) destek verdiği zirve, outsourcing (dış kaynak kullanımı) konusunda hizmet veren ve hizmet alan kurumları bir araya getirecek. Antalya'daki Grida City Otel'de 25 Kasım'da düzenlenecek zirvede, ''Türkiye'de ve Dünyada Outsourcing Uygulamaları'', ''Outsourcing'de Fiyatlandırma'', ''Kurum Kültürü ve Çalışanlara Etkisi'', ''Sözleşmelerde Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar'', ''Performans Ölçümlemesi'', ''Hizmet Alan Kuruluşların Tecrübeleri'' gibi konular ele aliniyor.

Bir Web Sayfası: "Anadolu'da Selçuklu Kervansarayları" (The Seljuk Han In Anatolia)..
Sanat tarihcisi ve kütüphaneci Katharine BRANNING tarafından hazırlanan "The Seljuk Han In Anatolia" icerikli web sayfası, 13. yüzyıl Selçuklu kervansarayları ile ilgili pek çok bilgiyi içeriyor. Web sayfasında; kervansarayların kuruluş amaçları, Selçuklu Türklerinin kısa tarihi, Selçuklu kervansaraylarında yaşam, Selçuklu mimarisi, Selçuklular'da ticaret ve kervansarayların önemi, Selçuklu kervansaraylarının mimarisi ve dekorasyonu, Selçuklular'da süsleme sanatları ile ilgili bilgilerin yanı sıra Selçuklu kervansaraylarından 48'inin listesine yer verilmekte ve her kervansaray ayrıntılı sayılabilecek bilgilerle (resim, harita, bulunduğu il, konumu, inşaa tarihi, inşaa eden kişi, yapı tipi, kapsadığı alan) tanıtılmakta. Ayrıntılı bilgi için bkz.
http://www.turkishhan.org/homebase.htm

TAMAMLANAN TEZ ÇALISMALARI

Ferhat ŞIMARMAZ
Kırgızistanda Seyahat Acentacılığı İşletmeciliği Sorunları Ve Çözüm Önerileri: Bişkek'te Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet YEŞİLTAŞ
Kabul tarihi: Ekim 2004

Dogan Murat ULUYÜKSEL
Otel Isletmelerinde Örgütsel Stress Yönetimi (Antalya Örnegi)
Yüksek Lisans Tezi
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danısman: Yrd. Doc. Dr. Burhanettin ZENGİN
Kabul tarihi: Eylül 2004

GÖREVE ATANMA/GÖREV YERI DEGISIKLIKLERI

Prof. Dr. Ahmet AKTAS, Akdeniz Üniversitesi Alanya İsletme Fakültesi dekanlğına atandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim elemanlarından Dr. Lütfi ATAY ve Dr.Şule AYDIN Ekim ayı içerisinde Yardimci Docent kadrolarına atandilar.

Cafer TOPALOGLU, Mugla Universitesi Mugla Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nda Yardımci Docent kadrosuna atandi.

www.turizmgazetesi.com
turizmdekariyer.com
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
turizmforumu.net
Detay Yayincilik
Akademik Turizm Semineri
Türkiye Akademik Turizm Linkleri
Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi için e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi
nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.