Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BÜLTENI
Yıl: 7, Sayı: 12, Aralik 2006
Arşiv (2000-2006) ve orijinal metin için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu
HABERLER

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı..
Uluslararası alanda yayın yapan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı (volume 17, number 2, winter 2006), geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Derginin yeni sayısında sekiz makalenin yanı sıra araştırma notları ile konferans raporlarıının da içerisinde olduğu yazılar yer alıyor. Yayımlanan makale ve yazılar ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.anatoliajournal.com

"Advances in Tourism Marketing II" başlıklı uluslararası turizm konferansı
Birincisi 20-22 Mayıs 2005 tarihleri arasında Muğla'da gerçekleştirilen "Turizm Pazarlaması Araştırmalarında Gelişmeler" başlıklı Uluslararası Turizm Konferansı'nın ikincisi 10-12 Eylül 2007 tarihleri arasında İspanya'nın Valencia kentinde yapılacak. Konusu "Destinasyon ve Etkinlik Pazarlaması: Network Yönetimi" olan konferans, Valencia Üniversitesi (Ispanya), Otago Üniversitesi (Yeni Zelanda) ile Muğla Üniversitesi (Türkiye) işbirliği ile gerçekleştirilecek. Son bildiri gönderme tarihinin 1 Şubat 2007 olduğu konferans hakkında ayrıntılı bilgi www.atmc2007.org adresinden alınabilir.

RESORT Dergisi’nin kasım sayısı, Belgeli Tesisler ve belgelendime Kuruluşları" ekiyle çıktı
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) ile Ekin Grubu’nun birlikte çıkardığı RESORT Dergisi’nin Kasım sayısı çıktı. Derginin yeni sayısında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı “2023 Turizm Stratejisi” ile ilgili geniş bir değerlendirmeye yer veriliyor. Tanıtım ve 2023 turizm stratejisi konusunda iki ayrı dosyanın yer aldığı RESORT Dergisi bu ay “Belgeli Tesisler ve Belgelendirme Kuruluşları” ücretsiz eki veriyor. Dergide ayrıca, “Otellerde Havuz ve Sauna” özel bölümü bulunuyor.

Boğaziçi Üniversitesi turizm konferansları..

Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'nda "Topics in Tourism" dersi kapsamında uygulamacılar tarafından verilen konferans dizisi Güz 2006 döneminde de devam ediyor. Konferanslar öğrenciler ile karşılıklı iletişim içerisinde yürütülülüyor. Güz 2006 döneminin başından bu yana, Fehmi Köfteoğlu, "Turizm Pazarında Gelişmeler ve Türkiye"; Gökalp Özdikicioğlu, "Tur Operatörü Pazarlaması"; Pınar Kartal Timer, "Uluslararası Otellerde Satış ve Pazarlama"; Coskun Yurt, "Yurtdışında Türk Tur Operatörleri"- Coral Travel"; Osman Nihat Aydoğan, "Devrem Mülk", Sıla Durhan, "Türkiye'nin Yurtdışı Sergi ve Fuarlarda Temsili"; Esat Yalçın "Incentive, "Özendirme Gezileri"; İbrahim Büyükyüksel, "Düşük Maliyetli Havayolları"; Cengiz Korkmaz, "Kongre Organizasyonu" konularında konferans verdiler. Aralık ayı içerisinde verilecek konferanslar ve konuları ise şu şekilde: 7 Aralık: Şerif Yenen, "Profesyonel Turist Rehberliği IRO"; 14 Aralık: Ali Kontyalı, Kültürel Fotoğraf Gösterisi"; 21 Aralık: Nazmi Kozak, Turizm Yayıncılığı" ve 28 Aralık: Kaya Dinçer; Turistler ve Rehber Kitaplar"
.

SSCI'de yayımlanan yazıların turizm programlarına göre dağılımı..
Yüksek Öğretim Kurulu'nun üniversite, fakülte ve yüksekokullara göre hazırladığı çalışmada "Social Science Citation Index"te (SSCI) turizm alanında en fazla makalenin Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm İşletmeciliği bölümü öğretim elemanları tarafından hazarlandığı ortaya çıktı. Söz konusu bölüm bünyesinde hazırlanan turizmle ilgili makale sayısı 5 iken, bu bölümü 4 makale ile Adnan Menderes Üniversitesi Kuşadası Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, 3 makale ile Mugla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ve 1 makale ile Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu izliyor. Geriye kalan turizm programlarının SSCI'de yayımlanmış makalesi bulunmuyor. Öte yandan öğretim üyesi başına makale sayısı bakımından Muğla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyesi başına 1,5 makale ile birinci sırayı alırken, Boğaziçi Üniversitesi'nin Turizm İşletmeciliği Bölümü 0,71 makale ile ikinci, Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 0,4 makale ile üçüncü ve Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik yüksekokulu ise 0,25 ile dördüncü ve son sırada bulunmaktadır.

"Kaplıca ve Sağlıklı Yaşam" konulu panel..
Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 30 Kasım 2006 tarihinde Afyonkarahisar'da "Kaplıca ve Sağlıklı Yaşam" konulu bir panel düzenleniyor. Panele konuşmacı olarak; Yard. Doç. Dr. Ü. Seçil BABAOĞLU ve Yard. Doç. Dr. Özlem SOLAK katılıyor.

MPM 2006 Yılı Doktora ve Yüksek Lisans Destekleme Programı
Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) 2006 yılında iki dönem halinde, Merkezin görevleri ve çalışma hedefleri doğrultusunda hazırlanacak toplam 10 (on) adet doktora ve yüksek lisans tezine maddi destek sağlıyor. Destek programı çerçevesinde, MPM Proje Değerlendirme Kurulu tarafından seçilecek doktora tez çalışması için her bir öğrenciye net 2.500.- (İkibinbeşyüz) YTL. ve yüksek lisans çalışması için de her bir öğrenciye net 1.500.- (Binbeşyüz)YTL. ödeniyor. Bu miktarların yarısı tez çalışmasının başlangıcında, diğer yarısı ise çalışmanın bitirilip tezin üniversitece kabulünden ve bir kopyasının MPM’ye tesliminden sonra veriliyor. Bu programla sağlanacak parasal destek, tez çalışmasının gerektirdiği alan çalışması, anket uygulaması, haberleşme, rapor yazma, vb. masrafları karşılayacak şekilde kullanılabilecek ve bu masrafların belgelendirilmesi zorunluluğu bulunmuyor.
http://www.mpm.org.tr/duyurular/195.asp

Turizm Aktüel derginin yeni sayısı çıktı..
10 yıldır yayın yaşamında olan Turizm Aktüel dergisinin 60. sayısı geçtiğiimiz günlerde çıktı. Hasan Arslan tarafından Türkçe ve İngilizce dillerinde yayınlanan dergi, turizm sektörüyle ilgili haber ve yorumlara yer veriyor.

TÜBA Bilim, Hizmet, Teşvik Ödülü İçin Başvurular Başladı
Türkiye Bilimler Akademisi'nin Sosyal Bilimler Alanında Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri 2007 yılı için başvurular başladı. TUBA'nın, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu veya Türkiye'de yerleşik bilimcilerin sosyal bilimler alanındaki seçkin araştırma, çalışma ve hizmetlerini değerlendirmek, üstün niteliklerini onaylayarak kamuoyuna duyurmak ve bir teşvik unsuru olmak üzere oluşturduğu ödüller için son başvuru tarihi 1 Aralık 2006 olarak belirlendi. Geçmişte Türkiye Bilimler Akademisi Bilim Ödülü almış olanlar, Akademi Üyeleri, üniversitelerin senatoları veya sosyal bilimler alanındaki fakültelerin kurulları, enstitülerin kurulları, merkezlerdeki en yüksek karar organları ve ilgili kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarının en yetkili organları, TÜBA Bilim, Hizmet, Teşvik Ödülleri için aday gösterilebiliyor.

Doğal Şifa Kaplıcalar Dergisi..
Termal turizm ve tedavisi konusunda hazırlanmış yazılara yer veren Doğal Şifa ve Kaplıcalar Dergisi yayın yaşamına başladı. Editörlüğünü Yrd. Doç. Dr. E. Didem Avcı'nın yerine getirdiği dergi, termal turizm ve tedavisi konusunda hazırlanmış yazı, yorum ve haberlere yer vermeyi amaçlıyor.

Öğr. Gör. Ali Şükrü ÇETİNKAYA'dan yeni Leonardo da Vinci Projeleri..
Selçuk Üniversitesi, Silifke - Taşucu Meslek Yüksekokulu, Öğretim Görevlisi Ali Şükrü ÇETNKAYA tarafından Leonardo da Vinci Türkiye Ulusal Ajansına 2005 yılı için teklif edilmiş ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilen üç farklı Hareketlilik Yerleştirme Projesine ek olarak, yedek listeden kabul edilmiş bulunan dördüncü projesini de başarıyla tamamlayan beş öğrenci ülkeye döndü. 2005 Proje başvuru döneminde Türkiye genelinden kurum ve kuruluşların yaptığı 2571 farklı proje içerisinden yeter puan alan 602 projenin 347'si asil ve 255'i yedek olarak desteklendi. Detaylı bir inceleme sonunda yeterli bulunan bu 602 projeden beşinin (üç asil ve iki yedek) Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu tarafından önerildiği ortaya çıkmıştı.

Türkiye adresli yayın sayısı giderek artıyor..
ISI Web of Science Veri Tabanında (SCI, SSCI ve AHCI) yayımlanan Türkiye adresli yayın sayısı 1996 yılından bu yana yaklaşık beş kat artış gösterdi. 1996 yılında Türkiye adresli yayın sayısı 2917 iken, bu sayı 2005'de 17188'e ulaştı. Bu kapsamda Türkiye'nin dünya sıralamasındaki yeri 1996'da 32 iken, 2005 yılında 19'a çıktı.

III. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi Bildiri Kitabı..
III. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi'nde sunulan bildirilerden oluşan Bildiri Kitabı satışa sunuldu. 16x24 cm. boyutlarında, 1048 sayfadan oluşan ve sıvama ciltli hazırlanan kitapta, 34'i ulusal ve 15'i de uluslararası olmak üzere toplam 49 tam metinli bildirinin yanı sıra 43 adet tez özeti yer alıyor. Bildiri Kitabı 25 YTL'den Detay Yayıncılık'tan elde edilebilir. Kitaptan satın almak için Türkiye İş Bankası-Yenişehir (Ankara) Şubesinde kayıtlı olan 4218-5354529 numaralı hesaba ilgili tutar yatırıldıktan sonra dekont örneğinin 0312-434 31 42 numaralı faksa gönderilmesi yeterli olmaktadır. Bildiri kitabı ücreti yayıncı tarafından ödenmek üzere kargo ile gönderilmektedir.

YENİ YAYINLAR

Turizmde Etik [Kavramlar, İlkeler, Standartlar]
Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak, Dr. Hatice Güçlü
Ankara: Detay Yayıncılık
16 x 24 cm / 208 Sayfa

ISBN: 975-8969-76-5
Fiyatı: 7,5 YTL

Yiyecek İçecek Hizmetleri Yönetimi ve İşletmeciliği
Yrd. Doç. Dr. Alptekin Sökmen
Ankara: Detay Yayıncılık
16 x 24 cm / 264 sayfa
ISBN: 975-8969-22-6
Fiyatı: 8,5 YTL

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Çalişmalari" bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" vey a "hguclu@adu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanacaktir.


Tuğrul AYYILDIZ
Yetki Göçerimi: Kuşadası'ndaki Turizm İşletmelerinde Kuramsal ve Uygulama Açısından Karşılaştırılması
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof. Dr. Bahattin RIZAOĞLU
Aydın: Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü,
Kabul Tarihi: Ağustos 2004

Nihal KÖYBAŞI
Boş Zaman Sosyolojisi ve Boş Zamanları Değerlendirme Aracı Olarak Dinlence Turizmi ve Kültür Turizmine Katılan Yerli Turistlerin Sosyolojik Analizi
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof. Dr. İrfan ARIKAN
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ekim 2006

GÖREV YERİ DEĞİŞİKLİKLERİ/GÖREVE ATANMA

Dr. Seyhmus BALOĞLU, University of Nevada, Las Vegas Harrah Hotel College'de Profesor kadrosuna atanırken, "Harrah Distinguished Chair" görevini de üstlendi.

LINKLER
www.turizmgazetesi.com
http://www.turizmhaber.eu
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
www.turizmforumu.net/
http://www.turizmhabercisi.com
Anatolia: International Journal of Tourism and .
Resort Academy
http://www.sihirlitur.com..
Detay Yayincilik
www.turizmdekariyer.com
Anadolu Üniversitesi e-Konaklama Programı
V. Araştırma Yöntemleri Semineri
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.