Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BÜLTENI
Yıl: 9, Sayı: 12, Aralık 2008
Arşiv (2000-2008) ve orijinal metin için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr/
Hazırlayan: Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu
HABERLER

I. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması..
Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde “Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması”nın birincisi düzenleniyor. Yarışmaya son katılım tarihinin 31 Aralık 2009 olduğu karikatür yarışması ile ilgili ayrıntılı bilgi için burayı tıklayınız.

Prof. Dr. Hasan Isin DENER Özel Sayısı..
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin kisiye özel ikinci Özel Sayisi olarak hazırlanan Prof. Dr. Hasan Isin DENER Özel Sayısı'na makale gönderme tarihi 30 Eylül 2009 tarihinde sona eriyor. Prof. Dr. Hasan Isin DENER, Hacettepe Üniversitesi Turizm Isletmeciligi Yüksek Lisans Programi'nda 1981 yilindan 2002'nin Agustos ayina kadar ögretim üyesi ve Anabilim Dali Baskani olarak hizmet verdi. Prof. Dr. Dener, turizm isletmeciligi dalinda 20'den fazla tez çalismasini yönetmesinin yani sira kendine özgü egitim-ögretim yöntem ve teknikleriyle turizm isletmeciligi disiplininin olusturulmasi çalismalarina önemli katkilarda bulundu. Halen Çankaya Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Isletme Bölümü Baskanligi görevini yürütmekte olan Prof. Dr. Hasan Isin DENER adina hazirlanacak Özel Sayi hakkinda ayrintili bilgi için bkz: http://www.anatoliajournal.com/atad/ozelsayi.pdf

Prof. Dr. Jafar JAFARI adına özel ödül..
The 5th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure kapsamında Dünya'da turizm alanında tanınmış isimlerin başında yer alan Prof. Dr. Jafar JAFARI adına ödül verilecek. Esfahan Üniversitesi'nden Lisans, Cornell Üniversitesi'nden Yüksek Lisans ve Minnesota Üniversitesi'nden Doktora derecesi alan Prof. Dr. JAFARI turizm araştırmalarının sosyal bilimler içindeki önemini kendine misyon edinen Annals of Tourism Research Dergisi'nin kurucusu ve editörlüğünü uzun yıllar yürüttü. Prof. Dr. Jafari, ayrıca Uluslararası Turizm Çalışmaları Akademisi'nin kuruluşunda görev aldı ve Kurucu Başkanı oldu ve Tourism Social Science Series ve Encyclopedia of Tourism gibi yayınların editörlüğünü de üstlendi. Balerik Adaları Üniversitesi'nden Fahri Doktora ve Dünya Turizm Örgütü Ulysses Ödülü sahibi olan Prof. Dr. Jafari, halen Wisconsin - Stout Üniversitesi Turizm Bölümü'nde Profesör olarak görev yapmakta olup, antropoloji, kültürlerarası ilişkiler, turizm sosyolojisi, turizm ve kalkınma konularında yayınların da sahibi. Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

Ibrahim Büyükyüksel, AABI'in Yönetim Kurulu Üyeligi'ne seçildi
Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Turizm ve Otelcilik Bölümünde Havacilik Yönetimi dersleri veren Ibrahim Büyükyüksel, ABD'de yapilan Temmuz toplantisinda Amerika'da ve dünyada üniversiteler sivil havacilik okullarinin akreditasyon islemlerini yapan (Aviation Accreditation Board International) AABI'in yönetim kurulu üyeligine seçildi. Ibrahim Büyükyüksel tahsilini Robert Kolej, Bogaziçi Üniversitesi ve ABD de Uniiversity of Delaware de (MBA) tamamladiktan sonra 27 yil süre ile Türk Hava Yollarinda yöneticilik yapti. Almanya, Fransa, Belçika,Avustralya, Amerika Mudurluklerini ve merkezde Pazarlama Baskanligi görevlerini yürüttü. Bu dönem içerisinde Bogaziçi Üniversitesinde de Ulastirma Sistemleri konulu dersler verdi. Uluslararasi Danismanlik kurulusu Booze Allen & Hamilton'a 2004 yilinda “Turkiye Sivil Havacilik Endüstrisinin Durumu” konulu  bir rapor hazirlamis olan Büyükyüksel ayni yil University of Delaware Alfred Lerner School of Business & Economics tarafindan son elli yilin en basarili 50 mezunu arasina seçildi. Skal üyesi olan ve Araliklara Dünya gazetesinde havacilik endüstrisi konulu yazilari yayinlanmakta olan Büyükyüksel 2008 yili Temmuz ayinda merkezi Auburn University  Alabama da bulunan; Amerikan Üniversiteleri Havacilik Okullari Akreditasyon Kurulusu (Aviation Accreditation Board International)  AABI'in Yönetim Kurulu Üyeligine seçildi.

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı çıktı..
1990 yılından bu yana yayınlanan Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı (Cilt 19, Sayı 2, Güz 2008) geçtiğimiz günlende yayınlandı. Derginin bu sayısında yer alan hakem-denetimli makaleler ve yazarları şu şekildedir: Otel ışletmelerinde Ortaya Çıkan Yıldırma Davranışlarının ış Tatmini ve ışte Kalma Niyetlerine Etkileri (Osman ÇALIşKAN - Mustafa TEPECı ), Türkiye'nin Turizm Potansiyeli: Çekim Modeli Yaklaşımı (Kadir KARAGÖZ), Müzelerde Sergilenen Eserlerin Elde Edilmesi ve Korunmasına Yönelik Müze Yöneticilerinin Görüşleri (Aziz Gökhan ÖZKOÇ - Teoman DUMAN), Alan Kılavuzluğunun Çanakkale ılindeki Uygulaması ve ilgili Turizm Mevzuatı Açısından Değerlendirilmesi (Lütfi ATAY), Örgütsel Hizmet Odaklılığın ışletme Performansı Üzerindeki Etkisi: Konaklama ışletmelerinde Bir Uygulama (Salih KUşLUVAN - Duygu EREN), Turizm Lisans Öğrencilerinin Mesleki Yönelimleri: Akçakoca Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Örneği (Hürriyet ÇıMEN).
Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

Su Kaynakları ve Turizm konulu panel..
Akdeniz Üniversitesi ıktisadi ve ıdari Bilimler Fakültesi ile Turizm ışletmeciliği ve otelcilik Yüksekokulu'nun işbirliğinde düzenlenen Su Kaynakları ve Turizm Paneli, 24 Kasım 2008, Pazartesi günü Akdeniz Üniversitesi, ıktisadi ve ıdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu Konferans Salonu'nunda düzenleniyor. Prof. Dr. Beyza ÜSTÜN'ün yöneticiliğini yapacağı panele konuşmacı olarak; Kutlu TANER, ıhsan TAşKIN (Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya şubesi), Araş. Gör. Hüsniye AKILLI, Prof. Dr. Gülser ÖZTUNALI KAYIR (Akdeniz Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü), Kürşat ULUS (Johnson Diversey Danışmanlık ış Birim Direktörü), Prof. Dr. Beyza ÜSTÜN (Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü), Doç. Dr. Nazmi KOZAK Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel ışletmeciliği Yüksekokulu), Yrd. Doç. Dr. Nazmiye ERDOğAN (Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu). http://www.akdeniz.edu.tr/web/duyurular/sukaynaklaripaneli

Magic Life’ın eğitim projesi ilk mezunlarını verdi
Magic Life’ın Ankara Üniversitesi ile başlattığı Turizm-Otelcilik ve Rekreasyon Mesleki Eğitim Sertifika Programı ilk mezunlarını verdi. Kuramsal ve uygulama bölümü tamamlanan projeden mezun olan yeni turizmciler sertifikalarını törenle aldı. Eğitim ve sosyal sorumluluk politikası çerçevesinde iki yıldır devam eden proje, 11 şubat 2008'de başlamıştı. Magic Life’ın sponsorluğunda ve Ankara Üniversitesi ile yürütülen projeye; Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ANKÜSEM), Beypazarı Meslek Yüksekokulu (BEMYO), Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ve Dil Okulu TÖMER’de katkı sağladı. Magic Life’ın insan kaynakları yöneticilerinin turizm sektöründe çalışmak isteyen 18 yaş üstü lise ve ilköğretim mezunlarını seçtikleri proje kapsamında bu yıl 83 katılımcının eğitimleri tamamlandı. Program 12 hafta teorik, 24 hafta ise Magic Life’ın Antalya, Marmaris, Bodrum ve Sarıgerme’deki kulüplerinde gerçekleştirilen stajla ve sonunda yapılan final sınavıyla tamamlandı. Toplam 36 hafta süren eğitimde öğrencilere, turizm otelcilik genel ve beceri eğitimleri, iletişim, drama gibi kişisel gelişim dersleri, ilk yardım, acil durum, sanat tarihi, çalışma hukuku gibi genel kültür dersleri, kalite yönetim sistemleri (ISO 9001,14001, 22000) dersleri ile 120 saat Almanca dil dersleri verildi.

Termatalia 2008 fuarı..
Termatalia (8th International Fair of Thermal Tourims, Thermalism, Talasotherapy and Spa), 3-5 Ekim 2008 tarihleri arasında ıspanya'da düzerlendi. 12,000 metrekarelik alanda gerçekleştirilen fuarı 16.000 kişi ziyaret etti. Fuara, ev sahipi ıspanya'nın dışında 30 farklı ülke (Japonya, Uruguay, Türkiye, Tunus, ısviçre, Romanya, Peru, Portekiz, Polonya, Meksika, Lüksemburg, Letonya, ıtalya, ızlanda, ırlanda, ıngiltere, Macaristan, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Slovakya, Kolombiya, şili, Brezilya, Belçika, Arjantin, Almanya) katıldı.

Ekonomik Krizin Türk Turizmine Etkileri konulu panel..
ınternet gazetesi www.turizmhabercisi.com'un organizasyonuyla, Kultur ve Turizm Bakanligi yetkililerinin, turizm sektoru kurumlari temsilcilerinin katilimiyla, 27 Ekim 2008, Pazartesi gunu "Küresel Ekonomik Krizin Türk Turizmine Etkileri" konulu bir panel duzenlendi. Yöneticiliğini turizmhabercisi.com Yazari- Ekonomist Mustafa Sonmez'in yaptığı panele; Cumhur Guven Tasbasi (Kultur ve Turizm Bakanligi Tanitma Genel Muduru), Basaran Ulusoy (Turkiye Seyahat Acentalari Birligi Baskani), Murat Dedeman (Turkiye Turizm Yatirimcilari Dernegi Baskani), Timur Bayindir (Turistik Otelciler, Isletmeciler ve Yatirimcilar Birligi Baskani), Yavuz Cizmeci (Turkiye Ozel Sektor Havacilik Isletmeleri Dernegi Baskani), Serif Yenen (Turist Rehberleri Birligi Baskani) katıldı.

BTıOYO mezunları 29 Kasım'da Papillon Zeugma'da buluşuyor..
Balıkesir Turizim ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu mezunları geleneksel olarak her yıl düzenledikleri yıl sonu toplantılarını bu yıl 29 Kasım 2008, Cumartesi günü Belek'te, Papillon Zeugma Otel'de gerçekleştiriyorlar. Gala Belek'te bulunan Papillon Zeugma Hotel'de yapılacak. BTıOYOMD'nin düzenlediği organizasyona Türkiyenin her tarafından ve dünyanın birçok ülkesinde yaşayan Yüksekokul mezunlar ve öğretim elemanlarının katılacağı bildirildi.
http://www.btioyo.org.tr

Ulusal Akademik Yayıncılık 2008 toplantısı
ULAKBıM Ulusal Veri Tabanları Kurulları tarafından, bu yıl ilk kez toplu olarak 21-22 Kasım 2008 tarihlerinde "Ulusal Akademik Yayıncılık 2008" toplantısı düzenleniyor. Türkiye'de süreli yayıncılık alanındaki araştırmacı, editör, yayıncı ve kullanıcıları bir araya getirerek, bilimsel dergilerin etkinliğinin artırılması, uluslararası alanlarda tanınması, yayıncılıktan veri tabanına kadar olan süreçte karşılaşılan sorunların dile getirilmesini ve çözümler üretilmesinin amaçlandığı toplantı programı için toklayınız. http://www.ulakbim.gov.tr/cabim/vt/uvt/toplanti/uay08/prog.uhtml

Raylı Sistemlerde “Verimlilik” tartışıldı
Milli Prodüktivite Merkezi, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Demiryolu ışçileri Sendikası (DEMıRYOL-ış) işbirliğinde düzenlenen “Ulaştırmada Verimlilik: Kent Ulaşımında Raylı Sistemler” Paneli, 6 Kasım 2008 tarihinde Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Açış konuşmasını MPM Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Ünal'ın yaptığı panelde; MPM Yönetim Kurulu Başkanı, DEMıRYOL-ış Genel Başkanı ve TÜRK-ış Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erol Öztürk, Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Güven, Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı'ndan Ali Kaya, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen birer konuşma yaptı.

Markalaşma Yolunda Side ve Manavgat Araştırması'nın sunumu ve seminer
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Side Turizm ışletmecileri Derneği (Side TUDER), Manavgat Rotary Kulübü Derneği'nin işbirliği ile Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu'na yaptırılmış olan “Markalaşma Yolunda Side-Manavgat/ Müşteri Analizi 2008” araştırmasına ait sonuçların sunumu 20 Kasım 2008 Perşembe günü saat 15:00'da MATSO Çok Amaçlı Konferans Salonu'nda (Sorgun Terminali) gerçekleştirililiyor.Analiz sonuçlarının açıklanmasından sonra Glasgow Üniversitesi ışletme Doktora Bölümü Koordinatörü Prof. Dr. Luiz Moutinho tarafından dünya turizm sektöründeki güncel talep trendleri ve “müşteri odaklı” pazarlama yaklaşımları ile ilgili bir seminer verilecek.

Türkiye’de Yükseköğretim: Eğilimler, Sorunlar ve Fırsatlar konulu rapor..
Türk Sanayicileri ve ışadamları Derneği (TÜSıAD), Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Kurumsal Değerlendirme Programı (IEP) tarafından hazırlanan “Türkiye’de Yükseköğretim: Eğilimler, Sorunlar ve Fırsatlar” başlıklı raporunu, 27 Ekim 2008 tarihinde, Ankara Sheraton Hotel & Convention Center’da düzenlenen bir toplantı ile kamuoyuna sundu. “Türkiye’de Yükseköğretim: Eğilimler, Sorunlar ve Fırsatlar” başlıklı rapor ile EUA tarafından daha önce değerlendirilmiş olan on yedi Türk üniversitesinin inceleme raporları analiz ediliyor. Türkiye ve Avrupa’da yükseköğretim ile ilgili yakın zamanda yayımlanmış çeşitli çalışmaları da dikkate alan rapor, yükseköğretim sisteminin güçlü ve zayıf noktalarını analiz edip öneriler sunarak, sistemin Avrupa bağlamında gelişimini desteklemeyi amaçlıyor. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Araştırma Metodolojileri Semineri..
Akdeniz Üniversitesi ıktisadi ve ıdari Bilimler Fakültesi, ışletme Bölümü; Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ve Manavgat Meslek Yüksekokulu'nun ortaklaşa düzenlediği Araştırma Metodolojileri Semineri, 21 Kasım 2008 tarihinde Glasgow Üniversitesi ışletme Bölümü Doktora Programı Koordinatörü Prof.Dr. Luiz Moutinho tarafından veriliyor.

Türkiye üniversitelerinin yayın sıralaması..
Yükseköğretim Kurulu tarafından, 2006 yılı hariç olmak üzere, birkaç yıldır Science Citation Index (SCI), Social Sciences Citation Index ve Arts Humanities Citation Index (AHCI) tarafından taranan dergiler baz alınarak bir inceleme yürütülüyor. Söz konusu veri tabanlarına giren dergilerde yayımlanan Türkiye adresli makaleler baz alınarak yapılan inceleme 2007 yılında ıstanbul Üniversitesi'nin en fazla yayınla (2268 yayın) ilk sırayı aldığı ortaya çıktı. Yayın sıralaması baz alınarak yapılan sıralamada sırasıyla Hacettepe Üniversitesi (1354 yayın), Ankara Üniversitesi (1621 yayın), Gazi Üniversitesi (1569 yayın) ve Ege Üniversitesi (1380 yayın) ilk beş sırada yer aldılar.
Öğretim üyesi başına düşen yayın sıralamasında ise, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi başına 1,46 yayın ile birinci sırada yer alıyor. Bu üniversiteyi sırasıyla Bozok Üniversitesi (1,32 yayın), Başkent Üniversitesi (1,30 yayın) yayın), Gebze ıleri Teknoloji Enstitüsü (1,04 yayın) ve Koç Üniversitesi (1,00 yayın) yayın) ile izliyorlar.
Ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.yok.gov.tr/duyuru/a_z.pdf

Vakıf üniversitelerinin yayın sıralaması..
Science Citation Index (SCI), Social Sciences Citation Index ve Arts Humanities Citation Index (AHCI) tarafından taranan dergiler baz alınarak yapılan incelemede vakıf üniversitelerinin yayın sıralaması şu şekilde ortaya çıktı: Başkent Üniversitesi (460 yayın), Bilkent Üniversitesi (267 yayın), Yeditepe Üniversitesi (142 yayın), Koç Üniversitesi (140 yayın) ve Sabancı Üniversitesi (99 yayın).
Öğretim üyesi başına yayın sayısı bakımından ise vakıf üniversitelerinin sıralaması şu şekilde: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (1,46 yayın), Başkent Üniversitesi (1,30 yayın), Koç Üniversitesi (1,30 yayın), Bilkent Üniversitesi (0,84 yayın) ve Çankaya Üniversitesi (0,82 yayın).
Ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.yok.gov.tr/duyuru/a_z.pdf

Okan Üniversitesi "Turizmde Bilgi Paylasimi Günleri" etkinlikleri devam ediyor..
Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler yüksekokulu Turizm ve Otelcilik Bölümü bünyesinde gerçekleştirilen "Turizmde Bilgi Paylaşımı Günleri" kapsamında AB Vizyonu Genel Yayın Yönetmeni Serap GİRGİN BAYKAL 21 Ekim 2009 tarihinde bir konferans verdi.

Türkiye'de 546 bin 454 yazlık-mevsimlik konuk var..
Nüfus ve Vatandaşlık ışleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan sayısal veriler göre Türkiye'de 546 bin 454 yazlık-mevsimlik konut bulunuyor. Bölgeler itibariyle en çok yazlık-mesimlik konut olarak kullanılan bina Karadeniz'de bulunuyor. Karadeniz'de 169 bin 282 yazlık-mevsimlik konut yer alırken, bu bölgeyi Marmara 110 bin 495, Ege 87 bin 106, Akdeniz 79 bin 480, ıç Anadolu 71 bin 708, Doğu Anadolu'da 22 bin 643 ve Güneydoğu Anadolu 5 bin 740 yazlık-mevsimlik konutla takip ediyor.

JOY Group'tan turizm sektörüne 50 kalifiye eleman
JOY Group bünyesinde kurulan ve 8 ay boyunca öğrencilerine Mutfak, Kat hizmetleri, Servis-Bar ve Almanca yabancı dil eğitimi veren SıDEM Uygulamalı Turizm Eğitim Merkezi 2008 eğitim-öğretim yılının sonunda 4'ncü dönem başarılı öğrencilerini mezun etti. 15 Kasım 2008 Cumartesi günü saat 16.00'da JOY Pegasos World Hotel'de gerçekleştirilen mezuniyet törenine JOY Group Operasyon Direktörü Yunus Gürkan, JOY Group Bölge Direktörü Cihan Yılmaz, Pegasos World Hotel Genel Müdürü Alper Türlü, SıDEM Uygulamalı Turizm Eğitim Merkezi Müdürü Zekeriya Arslan ve okul öğretmenleri katıldı.

Yükseköğretim Kurumları Bilimsel Araştırma Projeleri Hakkında Yönetmelik'te değişiklik yapıldı..
10/4/2002 tarihli ve 24722 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Bilimsel Araştırma Projeleri Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesine şu fıkra eklenerek, değiştirildi: "Enstitü müdürleri dışındaki komisyon üyeleri; görev, yetki ve sorumluluklarını yerine getirmediklerinin tespit edilmesi halinde, Senatonun önerisi üzerine Rektör tarafından görev süreleri dolmadan görevden alınabilirler.”

Akdeniz Üniversitesi Antalya Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği
Akdeniz Üniversitesi Antalya Uygulama ve Araştırma Merkezinin yönetimi ve işleyişine ilişkin esas ve usulleri belirleyen yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kurulan Merkezin çalışma amaçları arasında; Antalya'nın tarihsel, arkeolojik, sanatsal, folklorik, ekonomik, kültürel yapısını bilimsel olarak ortaya koyabilmek ve kentin geleceğine ışık tutmak üzere araştırma ve uygulamalar yapmak, yapılan çalışmalara destek olmak yer alıyor.

Yükseköğretim kurumları öğretim elemanlarına ait bazı kadro, unvan ve dereceler değiştirildi..
Yükseköğretim kurumları öğretim elemanlarına ait bazı kadro, unvan ve derecelerinin değiştirilmesi; Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın görüşlerine dayanan Milli Eğitim Bakanlığı'nın 25/9/2008 tarihli ve 22148 sayılı yazısı üzerine, 78 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 3 üncü ve ek 1 inci maddeleri ile 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 7 nci ve 9 uncu maddelerine göre, Bakanlar Kurulu'nca 29/9/2008 tarihinde kararlaştırılmıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Resort Dergisi'nin eyni sayısı çıktı..
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği ile Ekin Yazım Grubu'nun işbirliğinde yayınlanan Turizm ve Seyahat Endüstrisi Dergisi Resort'ün yeni sayı (Kasım 2008) çıktı. Dergide turizm ve ağırlama endütrisi ile ilgili inceleme, araştırma ve yorumlar yer alıyor.

Otobüs Dünyası Dergisi'nin yeni sayısı
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu tarafından yayınlanan Otobüs Dünyası Dergisi'nin yeni sayısı (Yıl 3, Sayı 20), geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Derginin yeni sayında ıstanbul Boğazı'na yeni bir köprünün yapılması ihtiyacı, ulaştırma politikaları ile hizmete giren yeni otobüs tipleri ile ilgili yorum ve değerlendirmeler yer alıyor.

Medikongre Dergisi..
Aylık Tıp Toplantıları ve Kongre Turizmi Dergisi, Medikongre'nin yeni sayısı (Yıl 5, Sayı 53, Ekim 2008) çıktı. Dergide son dönemde düzenlenen tıp kongreleri ile ilgili bilgiler ve kongre turizmi ile ilgili yorumlar yer alıyor.

Turizm Dünyası Dergisi'nin yeni sayısı..
Turizm Dünyası Dergisi'nin yeni sayısı (Ekim 2008) geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Derginin yeni sayısında otel işletmelerinde hijyenin önemi ve uygulamaları üzerine bir dosya da yer alıyor.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Çalismalari" bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" veya hguclu@adu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadır.


Asuman PEKYAMAN
Turistik Satın Alma Davranışında Destinasyon ımajının Rolü Afyonkarahisar Bölgesinde Bir Araştırma
Doktora Tezi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yusuf KARACA
Afyonkarahisar: Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Eylül 2008

Nihan AYTAÇ
Krizlerin Otel ışletmeleri Üzerine Etkisi: Edirne ıli Örneği (2000-2005)
Yüksek Lisans Tezi
Edirne: Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Derman KÜÇÜKALTAN
Kabul Tarihi: Haziran 2008

Betül AKYOL
Seyahat Acentelerinde Çalışan Personeli Etik Dışı Davranışa Yönelten Faktörler: Kuşadası ve Didim Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Zehra EGE
Aydın: Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Devam Eden Tez Çalışması

Meryem SÖNMEZ
WEB Tabanlı CBS ile Bergama’nın Turizm Coğrafyasında Kültürel Miras Değerlendirmesi
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Gözde EMEKLı
ızmir: Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Eylül 2008

YENı YAYINLAR

Turizm Hukuku
Üçüncü Baskı
Necip Boz - Ulvi Hocaoğlu
Seçkin Yayıncılık
16×23.5 cm., 446 sayfa
ISBN : 975 02 0811 9
Fiyatı: 21,50YTL

Türkiye Turizm Coğrafyası
Birinci Baskı
Editör: Gürhan Aktaş
Ankara: Detay Yayıncılık
16x24 cm., 680 sayfa
ISBN: 978-9944-223-74-4
Fiyatı: 17,50 YTL

GÖREVE ATANMA

Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevine Prof. Dr. Nevzat AYPEK atandı.

Prof. Dr. Kamil Derman KÜÇÜKALTAN, Trakya Üniversitesi ıktisadi ve ıdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı'na asaleten atandı.

Akdeniz Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Faik Küçüktopuzlu, Almanya Berlin SRH OTA Ekonomi Yüksekokulu'nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak görevlendirildi.

LİNKLER
www.turizmgazetesi.com
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Anatolia: International Journal of Tourism and..
Detay Yayincilik

www.turizmforumu.net

http://www.turizmhabercisi.com
http://www.turizmhaberleri.com
Resort Academy
http://www.turizmdebusabah.com
Bibta Veri Bankası
www.turizmdosyasi.com
http://www.turizminsesi.com/
The 5th Graduate Conference
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.gulersoy.net
http://www.medikongre.com
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.