Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yıl: 11, Sayı: 12, Aralık 2010
Arsiv (2000-2010) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

'2nd Interdisciplinary Tourism Research Conference', 24-29 Nisan 2012'de Fethiye'de düzenleniyor..
Birincisi 25-30 Mayıs 2010 tarihlerinde düzenlenen Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi, 2012 yılından itibaren ulusal ve uluslararası boyutta olmak üzere iki ayrı kongre olarak düzenleniyor. Uluslararası alanda düzenlenecek "Interdisciplinary Tourism Research Conference" başlıklı bilimsel etkinliğinin ikincisi 24-29 Nisan 2012 tarihleri arasında Fethiye'de, LykiaWorld Ölüdeniz tatil köyünde yapılıyor. Kongre'de, "Disiplinlerarası Çalışma Ödülü" Lancaster Üniversitesi (ıngiltere) Prof. Dr. John Urry adına veriliyor. Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

'6th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure', 24-29 Nisan 2012'de Fethiye'de düzenleniyor..
Beşincisi 25-30 Mayıs 2010 tarihlerinde Kapadokya'da düzenlenen"World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure" başlıklı bilimsel etkinliğin altıncısı, 24-29 Nisan 2012 tarihlerinde Fethiye'de, LykiaWold Ölüdeniz tatil köyünde yapılıyor. Kongre'de, en iyi doktora ve en iyi yüksek lisans tezi ödüllerine ek olarak, ilki geçen yıl verilen özel ödül, 2012 yılında düzenlenecek kongrede Colorado Üniversitesi (ABD) öğretim üyelerinden Prof. Dr. Charles Goeldner adına verilecek. Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

Minduce Bilgi ıletişim Teknolojileri'nden kongre düzenleyicilerine özel uygulamalar..
Minduce Bilgi ıletişim Teknolojileri firması kongre düzenleyicilerine özel yenilikler sunmaya devam ediyor. Firma, geliştirilen yeniliklerden birini Türk Oftalmoloji Derneği tarafından düzenlenen 44. Ulusal Kongresi'nde iPhone uygulamasını katılımcılarla buluşturdu. Minduce Bilgi ıletişim Teknolojileri’nin dernekler ve kongreler için geliştirdiği mobil uygulama ile katılımcılar, kongre öncesinde güncel duyurulara anında ulaşıp, interaktif bilimsel program üzerinden kişisel programlarını düzenleyebilme olanağına sahip oluyor ve böylelikle de kongre sırasında kişisel bilimsel programlarını ve genel program akışını anlık olarak takip ederek gönderilen duyurular hakkında anında bilgi sahibi olabiliyorlar. Firma yetkilisi Tuğrul Sanalp, geliştirilen program ile web sitelerindeki içeriklere erişim, üyelik işlemleri ve üyeler arası konum, resim, bilgi paylaşımının mümkün olduğunu belirtiyor. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi açıldı..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma Uygulama Birimi'nin Eskişehir'in Odunpazarı semtindeki binası, 03 Kasım 2010 tarihinde düzenlenen bir törenle açıldı. Törene, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut AYDIN başta olmak üzere kamu ve özel sektörden çok sayıda davetli katıldı. Birim ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

'4th Advances in Tourism Marketing Conference'..
6-9 Eylül 2011 tarihleri arasında Slovenya'da düzenlenecek olan 4. Turizm Pazarlamasında Yeni Açılımlar Konferansı (4th Advances in Tourism Marketing Conference - ATMC-) için son özet gönderme tarihi 3 Ocak 2011 olarak belirlendi. Özeti kabul kabul edilen çalışmaların tam metninin Mart 2011 dönemine kadar gönderilmesi gerektiği öğrenildi.  Ana temanın "deneyimsel ve dönüşümsel pazarlama" olarak belirlendiği kongrede turizm pazarlaması ile ilgili diğer konularda da bildiri kabul edileceği açıklandı. ATMC, daha önceki yıllarda, sırasıyla Türkiye (2005), ıspanya (2007), ve ıngiltere'de (2009) düzenlenmişti.  Ayrıntılı bilgi için bkz.

Turizmde Gençlik Ödülleri töreni, 11 Aralık 2010'de Mardan Palace'de..
Genç Turizmciler Derneği'nin tarafından turizm alanında Yılın Genç Yöneticisi, Yılın Genç Girişimcisi, Yılın Genç Bürokratı, Yılın Genç Akademisyeni kategorilerinde dereceye girenlere ödülleri, 11 Aralık'ta, Antalya Mardan Palace'de gerçekleşecek bir törenle veriliyor. Turizmde Gençlik Ödülleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı çıktı..
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı, sayı 21, sayı 2, Kış 2010 sayısı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Derginin yeni sayısında 10 makale, üç araştırma notunun da içerisinde olduğu konferans notları ve kitap eleştirileri de yer alıyor. Derginin yayınlanan bu sayısıyla Türkiye'de yayınlanma süreci de sona ermiş oluyor. Bilindiği üzere dergi önümüzdeki yıldan itibaren Taylon and Francis tarafından yayınlanacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.

II. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvurular sona erdi..
ılki geçen yıl gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvurular sona erdi. 31 Ekim 2010 tarihi itibariyle yarışmaya 42 ülkeden 178 sanatçı 367 karikatürle katıldı. Seçici kurulun önümüzdeki günlerde toplanarak dereceye girecek çalışmaları belirleyeceği ve ödül törenin 15. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nın (EMITT) ilk günü olan 10 şubat 2010 tarihinde düzenleneceği öğrenildi. Ayrıca, seçilecek 65 karikatür EMITT fuarı süresince sergilenecek.

Ağrı ıbrahim Çeçen Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kuruldu..
Ağrı ıbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 5/10/2010 tarihli ve 18018, 18034, 18004 sayılı yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 25/10/2010 tarihinde kararlaştırıldı.

Cumhuriyet Üniversitesi Zara Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kuruldu..
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Zara Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 5/10/2010 tarihli ve 17998, 17999 sayılı yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 25/10/2010 tarihinde kararlaştırıldı.

Akdeniz Üniversitesi Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kuruldu..
Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 5/10/2010 tarihli ve 18035 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 25/10/2010 tarihinde kararlaştırıldı.

Nevşehir Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kapatıldı..
Erciyes Üniversitesi'ne bağlı olarak 1984 yılında kurulan Nevşehir Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, geçtiğimiz yıl Nevşehir Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi'nin kurulması dolayısıyla; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 5/10/2010 tarihli ve 18016 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 25/10/2010 tarihinde kararlaştırıldı.

Resort dergisinin Ekim 2010 sayısı..
Akdeniz Turistik Otelciler ve ışletmeciler Birliği tarafından Ekin Grubu'nun teknik işbirliği ile yayınlanan Resort dergisinin Ekim 2010 sayısı yayınlandı.Derginin bu sayısında hazırlanan dosya, turizmin küresel ısınma üzerindeki etkileri üzerine. "Turizmin küresel ısınmanın kurbanı mı, yoksa nedeni mi? başlığı ile hazırlanan dosyada konu farklı yönleri ile masaya yatırılmış. Resort dergisinin her sayıda hazırladığı tesis tanıtımları ile ilgili ekler, bu sayıda Xanadu Island ile VIA Hotel ıstanbul için hazırlanmış. Resort dergisinin bu sayıdaki üçünçü eki ise TUROFED'in hazıladığı turizm raporu. Resort dergisinin sanal ortamda okumak için tıklayınız.

Medikongre dergisinin yeni sayısı..
Aylık Tıp Toplantıları ve Kongre Turizmi Dergisi Medikongre'nin Ekim 2010 sayısı geçtiğiimiz günlerde yayınlandı. Dergide, özellikle tıp alanında düzenlenen kongreelerle ilgiili haber, yorun ve değerlendirmeler yer alıyor.

Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'nin halka yönelik konferansları başladı..
Kasım ayı içerisinde Eskişehir'in Odunpazarı semtindeki birasında faaliyetlerine başlayan Anadolu üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi bünyesinde düzenlenecek halka yönelik toplantılar başladı. Kasım ayının ilk haftasında başlatılan toplantıların Eskişehir halkına ve öğrencilere yönelik turizm yakın alanlarındaki konulardan oluşacağı bildirildi. Kasım ve Aralık ayı etkinlikleri için bkz.

Atılım Üniversitesi Turizm ışletmeciliği Bölümü'nün yeni müfredat programı
Atılım Üniversitesi Turizm ışletmeciliği Bölümü, turizm sektöründe değişen talep ve bu talebe bağlı olarak verilmekte olan turizm işletmeciliği eğitiminin güncellenmesi amacıyla 2010-2011 Akademik Yılı Güz Dönemi’nden itibaren geçerli olmak üzere yeni bir müfredat programı oluşturmuştur. Öğrencilerin temel olarak alacakları dersleri takiben, Yiyecek-ıçecek ışletmeciliği ve Otel ışletmeciliği modüllerinden birine yönelmelerini sağlayacak olan programa ulaşmak için tıklayınız.

3. Turizm ve Mimarlık Sempozyumu..
Antalya Mimarlar Odası tarafından düzenlenen 3. Mimarlık ve Turizm Sempozyumu, Kent Kültüründe Turizm ve Mimarlık konusu ile 25-27 Kasım tarihlerinde Antalya’da gerçekleştiriliyor. Antalya Dedeman Otel’de yapılacak olan Kent Kültüründe Turizm ve Mimarlık konulu toplantılarda Kent, Yerel Kültür-Yerel Ekonomi ve Turizm, Turizm Mimarisi, Kültürel Miras ve Mimarlık ılişkisi ve Turizm ve Sürdürülebilirlik başlıklarında hazırlanan çalışmalar sunulacak.
Ayrıntılı bilgi için bkz.

11. Ulusal Turizm Kongresi..
Adnan Menderes Üniversitesi Kuşadası Turizm ışletmeciliği ve otelcilik yüksekokulu'nun evsahipliğinde düzenlenen 11. Ulusal Turizm Kongresi, 02-05 Aralık 2010 tarihleri arasında Kuşadası'nda gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

ızmir Klasik Arkeoloji Seminerleri..
Dokuz Eylül Üniversitesi, Sürekli Eğitim Merkezi-DESEM ile Dokuz Eylül Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Ortaçağ Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından düzenlenen ızmir Klasik Arkeoloji Seminerleri-I’in programı belli oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi, Sürekli Eğitim Merkezi-DESEM’de yapılacak seminerlerin konusu ve tarihleri şu şekilde: 29 Eylül 2010, Doç. Dr. Ergün LAFLI: “Smyrna’nın Soylu Yurttaşları ve Yaşantıları: ızmir Müzeleri Yüzük Taşları Kolleksiyonu”; 8 Ekim 2010, Prof. Dr. ılhan KAYAN: “Son Araştırmalar Işığında Troia Jeoarkeolojisi”; 20 Ekim 2010, Arkeolog Nuray ÇIRAK: “2009 Yılı ızmir Demir Çelik Kurtarma Kazısı”; 3 Kasım 2010, Jeolog Achilleas CHATZICONSTANTINOU: “Yunanistan’ın Kos Adası’nda Arkeolojik Bir Konteks ıçinde Jeolojik Araştırmalar”; 23 Kasım 2010, Arkeolog Aslı CUMALIOğLU: “Hadrianoupolis’ten Erken Bizans Mimari Plastik Öğeleri”; 8 Aralık 2010, Yard. Doç. Dr. Aynur CıVELEK: “Doğu Sigillataları B (ESB) Grubu Üzerine Gözlemler”; 22 Aralık 2010, Çarşamba, saat 18.30: Arkeolog Gülseren KAN şAHıN: “Hadrianoupolis Seramik Buluntuları”; Öğr. Gör. Dr. Ali Kazım ÖZ: “Hadrianoupolis Mozaik Buluntuları”; 19 Ocak 2011, Arkeolog Eda GÜNGÖR: “Roma Döneminde Anadolu’da Pişmiş Toprak Kandil Sanatı”; 2 şubat 2011, Dr. Gamze GÜNAY EDLE VON GRAEVE: “Ionia Bölgesi Hellenistik Dönem Pişmiş Toprak Kandilleri”; 16 şubat 2011, Dr. Sylvia FÜNFSCHILLING: “Glass aus Hadrianoupolis”. “Hadrianoupolis’ten Cam Buluntular”.

2010 ıstanbul ınanç Turizmi Zirvesi
ıstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ile T.C. Başbakanlık Diyanet ışleri Başkanlığı'nin işbirliğinde 23 – 24 Kasım 2010 tarihlerinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda “2010 ıstanbul ınanç Turizmi Zirvesi” düzenleniyor. Toplantı hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

IRO hizmetiçi seminerleri..
ıstanbul Rehberler Odası (ıRO)’nun, turist rehberlerinin bilgilerini güncelleyebilmeleri amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği eğitim seminerleri Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu'nda başladı. Semirlerin programı şöyle: 01 Kasım - 30 Aralık 2010 tarihleri arasında şu seminerler düzenleniyor: "Osmanlı Dönemi Eğitim Yapıları-Medreseler" (Prof. Dr. Mehmet ıPşıRLı), "Neolitik Dönemde Son Gelişmeler-Göbeklitepe" (Prof. Dr. Mehmet ÖZDOğAN - Okt. Dr. Savaş HARMANKAYA- Yrd. Doç. Dr. Rüstem ASLAN), "Türk Hamamları" (Hayri Fehmi YILMAZ), "Güney Doğu Anadolu’da Bir Türk Devleti-Artuklu Dönemi Sanatı" (Hayri Fehmi YILMAZ), "Türk Resim Sanatı-Minyatür, Duvar Resimleri" (Prof. Dr. Nurhan ATASOY), "Erken Osmanlı Dönemi Camileri" (Hayri Fehmi YILMAZ), "1915 Olayları" (Prof. Dr. Türkkaya ATAÖV) ve "Ticaret Yapıları ve Osmanlı Yolları" (Prof. Dr. Metin TUNCEL) ıRO seminer takvimi ile ilgili ayrıntılar için tıklayınız.

IV.Uluslararası Taş Sempozyumu gerçekleştirildi..
Mimarlar odası Antalya şubesi tarafından ilki 2007 yılında düzenlenen ve Anadolu’da kullanılan yapı malzemelerinden birisi olan doğal taşın konaklama yapılarında geçmişte ve günümüzdeki uygulamalarının işlendiği "Geçmişten Geleceğe Taş" sempozyumu bu yıl “14-16 Ekim 2010 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirildi. Sempozyum, Antalya Sheraton otelde yurtiçi ve yurtdışından akademisyenlerin, üniversite öğrencilerinin, doğal taş sektöründen katılımcıların ve mimarların düzenlendi.

10 ışletmecilik Kongresi..
10. ışletmecilik Kongresi, 05-07 Mayıs 2011 tarihlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi ışletme Fakültesi'nin evsahipliğinde Kuşadası Pinebay Holiday Resort’da gerçekleştiriliyor.

VI. Kültür Araştırmaları Sempozyumu..
Mekân ve Kültür” başlıklı VI. Kültür Araştırmaları Sempozyumu, Türkiye Kültür Araştırmaları Derneği ile Kadir Has Üniversitesi tarafından 8-10 Eylül 2011 tarihlerinde ıstanbul’da düzenleniyor. K ültürel çalışmalar olarak da bilinen kültür araştırmaları alanında disiplinlerarası ve çokdisiplinli bir yaklaşımla, kültür ve mekân kavramlarını çeşitli biçimlerde bir araya getiren konularda yerleşik yargıları sorgulamak, eleştirel ve çözümleyici çalışmalar ile yeni kuram ve yöntem arayışları ortaya koymayı amaçlıyor. ıki yılda bir düzenlenen Uluslararası Kültür Araştırmaları Sempozyumu, Türkiye’de kültür araştırmalarına önemli katkılarda bulunmakta, bu alanda çalışan araştırmacıları buluşturuyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Arzu GÜRDOğAN
Turizm Lisans Eğitimi Veren Yüksek Öğretim Kurumu Yöneticilerinin Liderlik Davranışlarının Öğretim Elamanlarının Örgütsel Bağlılığına Etkisi
Doktora Tezi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. şenol ÇAVUş
Aydın: Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Haziran 2010

Gülsel ÇıFTÇı
Marka ımajının Tüketicilerin Destinasyon Seçimine Olan Etkisi
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. R. Pars şahbaz
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ekim 2010

GOREVE ATANMA

Dokuz Eylül Üniversitesi ışletme Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Özkan TÜTÜNCÜ, Profesörlük kadrosuna atandı.

Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi'nde görev yapan Yrd.Doç.Dr. Bilgehan GÜLCAN, 18 Eylül 2010 itibarıyla Kırgızistan'daki Kırgız Türk Manas Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu'na görevlendirildi ve aynı okulda bölüm başkanlığına atandı.

Gülsel ÇıFTÇı, Temmuz 2010'da Namık Kemal Üniversitesi Malkara Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi kadrosuna atandı.


YENI YAYINLAR

Turizm Pazarlaması
Üçüncü Baskı

Nazmi Kozak
Ankara: Detay Yayıncılık
16x24 cm., 320 sayfa
ISNB: 978-975-8969-69-2
Fiyat: 12,30 TL


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.