Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 15, Sayı: 12, Aralık 2014
Arşiv (2000-2014) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni

Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
https://twitter.com/nazmi_kozak

HABERLER

Türkiye Akademik Dergiler Rehberi-2014 çıktı
Türkiye'nin en kapsamlı dergi rehberi olan Türkiye Akademik Dergiler Rehberi-2014 çıktı. Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Nazmi Kozak tarafından ilki 1997 yılında hazırlanan ve yayımlanan Türkiye Akademik Dergiler Rehberi, 2002, 2007 yıllarından sonra şimdi de 2014 yılında tekrar hazırlandı. Dergi envanteri kitasında Türkiye'de bütün bilim alanlarında yayımlanan toplam 1679 akademik/bilimsel dergiye ilişkin bilgi yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı yayımlandı..
Anadolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı yayımlandı. 1990 yılından bu yana kesintisiz yayımlanan derginin yeni sayısında (Yıl 25, Sayı 2, Güz 2014) makaleler, konferans notları, turizm tarihi, rekreasyon araştırmaları, tez özetleri, makale dizininin yanı sıra Türk Turizm Akademislenleri bölümünde dört turizm akadamesyenini tanıtan yazı yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

8. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi Ürgüp'te yapılıyor..
2002 yılından bu yana ikişer yıllık aralıklarla düzenlenen Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nin Sekizincisi, 14 - 17 Nisan 2016 tarihlerinde, Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi Turizm Fakültesi'nin ev sahipliğinde Ürgüp'de düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Uluslararası Anatolia turizm kongreleri 24-29 Mayıs 2016'da Bodrum'da yapılıyor..
Anatolia: An International Journal of Tourism and hospitality Research tarafından düzenlenen 8th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure ve 4th Interdisciplinary Tourism Research Conference bilimsel toplantıları 24-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Bodrum'da yapılıyor.

Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'nin üç yıllık etkinliklerini içeren makale..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'nde 2010-2013 yılları arasında kalan döneminde gerçekleştirilen etkinlikleri konu alan makale Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısında yayımlandı. Makaleye erişmek için bkz.

Uluslararası iki konferans için davet edilen 10 akademisyen Türkiye’ye geliyor…
24-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında Anatolia Dergisi’nin evsahipliğinde Türkiye’de eşzamanlı gerçekleştirilecek olan 8. World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure ile 4. Interdisciplinary Tourism Research Conference başlıklı iki uluslararası konferans kapsamında düzenlenecek iki panelde konuşmacı olarak görev alacak 10 akademisyenin ismi belirlendi. Dünyanın önde gelen üniversitelerinden davet edilen 10 misafir konuşmacının isimleri ve ülkeleri şöyle: Jafar Jafari (University of Wisconsin-Stout, USA), Kaye Chon (Hong Kong Polytechnic University, SAR China), Abraham Pizam (University of Central Florida, USA), John Tribe (University of Surrey, UK), Anna Mattila (Penn State University, USA), Tom Baum (University of Strachlyde, UK), Eduardo Fayos-Sola (President, Ulysses Foundation, University of Valencia, Spain), Josef Mazanec (Modul University, Austria), Ana Maria Munor (Copenhagen Business School, Denmark) ve Leanne White (University of Victoria, Australia)

Hakkında yazı hazırlanan uluslararası yazarların sayısı artıyor..
Editörlüğünü Prof. Dr. Metin KOZAK'ın yerine getirdiği ve Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'te uluslararası alanda çalışmaları ile tanınan turizm akademislenlerinin tanıtım yazılarının yer aldığı yazı dizisinde şimdiye kadar Jost Krippendorf, Clare Gunn, Rik Medlik, Brent Ritchie, Pauline J Sheldon, Chuck Goeldner, Alastair Morrison, Chris Cooper, Dick Butler, John Crompton, Brian Archer, Josef Mazanec, Steve Smith, Carson L Jenkins, Arch Woodside, Abraham Pizam, Geoffrey Wall, Jafar Jafari ve Erik Cohen'in yazı yer aldı. Yazı dizisine önümüzdeki sayılarda diğer akademisleri konu alan yazılarla devam edilecek. Ayrıntılı bilg için bkz.

Uluslararası dört derginin editörü 2016 yılında Türkiye’ye geliyor…
24-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında Anatolia Dergisi’nin evsahipliğinde Türkiye’de eşzamanlı gerçekleştirilecek olan 8. World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure ile 4. Interdisciplinary Tourism Research Conference başlıklı iki uluslararası konferans için davet edilen 10 misafir konuşmacı arasında dünyanın önde gelen dergilerin editörleri de yer alıyor. Davet edilen editörler ve dergileri şöyle: John Tribe (Editor-in-Chief, Annals of Tourism Research, University of Surrey, UK), Kaye Chon (Editor-in-Chief, Journal of Travel & Tourism Marketing, Hong Kong Polytechnic University, SAR China), Abraham Pizam (Editor-in-Chief, Journal of Hospitality Management, University of Central Florida, USA), Anna Mattila (Editor-in-Chief, Journal of Hospitality & Tourism Research, Penn State University, USA).

Doğu Karadeniz Bölgesi, Sürdürülebilir Turizm Kongresi
Gümüşhane Üniversitesi, Turizm Fakültesi tarafından 14-16 Mayıs 2015 tarihleri arasında Gümüşhane’de “Doğu Karadeniz Bölgesi, Sürdürülebilir Turizm Kongresi” düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

14. Ulusal İşletmecilik Kongresi
14. Ulusal İşletmecilik Kongresi, 7-9 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Aksaray Üniversitesi ev sahipliğinde; Aksaray ilinde, Grand Altuntaş Hotel’de gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Uluslararası Anatolia konferanslarında isimlerine ödül verilen akademisyenlerin ismi açıklandı...
24-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında Anatolia Dergisi’nin evsahipliğinde Türkiye’de eşzamanlı gerçekleştirilecek olan 8. World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure ile 4. Interdisciplinary Tourism Research Conference başlıklı iki uluslararası konferans kapsamında, turizm eğitimi ve araştırmalarına yaptıkları katkılardan dolayı isimlerine ödül verilen akademisyenlerin belirlenmesi süreci tamamlandı. Komisyonun yaptığı açıklamaya göre bir konferansta isimlerine ödül verilecek isimler şöyle: Prof. Dr. Josef Mazanec, Modul University, Austurya (Turizm ekonomisi ve pazarlaması alanlarına yaptığı katkıdan dolayı), Prof. Dr. Kaye Chon, Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong (Turizm eğitimi ve pazarlaması alanlarına yaptığı katkıdan dolayı)

5. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın sergisi Ankara'da açıldı..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği'nin (TUYED) işbirliğinde düzenlenen 5. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın sergisi, sergisi, 15 - 22 Kasım 2014 tarihleri arasında Ankara'da, Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde açıldı. Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) "Mükemmellikte Kararlılık" Belgesi
Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) "Mükemmellikte Kararlılık" Belgesi almaya hak kazandı. Belge Teslim Töreni KalDer tarafından İstanbul Kongre Merkezinde organize edilen 23. Kalite Kongresi kapsamında 19 Kasım 2014 tarihinde yapılacak.

Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü Ödülleri sahiplerini buldu
Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü, Anadolu Halk Mutfağı Derneği ile Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün organizasyonunda, Hz. Mevlana’nın tarihe mal olmuş baş aşçısı Ateşbaz-ı Veli Hazretleri adına daha önceleri İstanbul’da yapılan ve bu yıl ilk kez Konya’da gerçekleştirilen ‘Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü Ödülleri’ sahiplerini buldu. Detaylar için bkz. (Haber: Öğr. Gör. Osman GÜLDEMİR)

Otel İşletmelerinde Dekorasyon Hizmetleri Kitabı
Anadolu Üniversitesi öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Dönüş Çiçek ve Öğr. Gör. Ayfer Karaburun’un “Otel İşletmelerinde Dekorasyon Hizmetleri” kitabı Detay Yayıncılık  yayınları arasından çıktı. Detaylar için bkz.

Gebze Teknik Üniversitesi kuruldu..
28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununun ek 19 uncu maddesi başlığı ile birlikte değiştirilerek Gebze Teknik Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kuruldu. Gesze Teknik Üniversitesi'nin bünyesinde Temel Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İşletme Fakültesi, Enerji Teknolojileri Enstitüsü, Biyoteknoloji Enstitüsü, Nanoteknoloji Enstitüsü, Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü, Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü, Savunma Teknolojileri Enstitüsü, Bilişim Teknolojileri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü yer alacak.

Anadolu Roma Dönemi Heykeltraşlık Sanatı Seminerleri
Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKVAM), 11 Kasım 15 Aralık 2014 tarihleri arasında toplam altı adet arkeolojik seminer etkinliği düzenliyor. İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenen bu konferansların ana başlığı “Anadolu Roma Dönemi Heykeltraşlık Sanatı Seminerleri“ şeklinde belirlenmiş.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Aysu HATİPOĞLU
Osmanlı Saray Mutfağı’nın Gastronomi Turizmi Çerçevesinde İncelenmesi
Doktora Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Orhan BATMAN
Kabul Tarihi: Haziran 2014

Ramazan Ufuk BAYER
Çevrimiçi Otel Değerlendirme Yorumlarına Ait İçeriklerin Otel Tercihindeki Önemi: Çeşme'deki Yerli Turistler Üzerine Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Emre Ozan AKSÖZ
Kabul Tarihi: Eylül 2014


GÖREVE VE KADROYA ATANMA / GÖREVLENDİRİLME

Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine Prof. Dr. Osman Avşar KURGUN
asaleten atandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine Prof. Dr. Ozan BAHAR asaleten atandı.

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü başkanlığına Prof. Dr. Semra GÜNAY AKTAŞ atandı.

Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyelerinden Dr. Emrah ÖZKUL Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda Yrd. Doç. Dr. Kadrosuna atandı.

Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyelerinden Dr. Erkan TAŞKIRAN Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda Yrd. Doç. Dr. Kadrosunda görevlendirildi.


TURİZM TEMEL ALANINDAN DOÇENT UNVANI ALANLAR

Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Burhanettin ZENGİN turizm temel alanından doçent oldu.

LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.