Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 16, Sayı: 12, Aralık 2015
Arşiv (2000-2015) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

https://www.facebook.com/groups/864342620293137/

HABERLER

7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvurular 31 Aralık'ta sona eriyor.
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen 7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvuru süresi 31 Aralık 2015 tarihinde sona eriyor. Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

5. Uluslararası Resort Turizm Kongresi, 26-27 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya'da yapılıyor..
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği ile Ekin Grubu'nun işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nin Beşincisi, 26-27 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya'da gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

8. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'ne başvuruu için son tarih: 31 Aralık 2015
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenen 8. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nin araştırma bildirileri bölümüne başvuru süresi 31 Aralık 2015 tarihinde sona eriyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Kültürel Miras ve Kadın Sempozyumu
Kültürel Miras ve Kadın Sempozyumu, Adnan Menderes Üniversitesi tarafından 12-14 Mayıs 2016 tarihleri arasında Aydın’da düzenleniyor. .
Sempozyumda, kadınların, arkeolojik mirastan somut olmayan kültürel mirasa kadar farklı alanlarda üstlendikleri roller, bu rollerin günümüzde giderek kaybedilmesi, toplumsal yaşamda kadının konumunun yeniden belirlenmesi ve kültürel mirasın korunmasında kadınlara düşen roller ile bu rollerin kadına etkilerinin tartışılmasının hedeflendiği kaydedildi. Ayrıntılı bilgi için bkz:

12. Araştırma Yöntemleri Semineri'ne başvurular devam ediyor..
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Researh ile Detay Yayıncılık'ın işbiriğinde gerçekleştirilen 12. Araştırma Yöntemleri Semineri'ne başvurular devam ediyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Kasım (2015) ayında üç turizm karikatürleri sergisi düzenlendi
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen 6. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nda finale kalan eserler Kasım ayında üç ayrı alanda sergilendi. Kasım ayında gerçekleştirilen ilk sergi Ankara'da, Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde 7-14 Kasım 2015 tarihleri arasında açıldı. İkinci sergi, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen I. Türk Dünyası Turizm Sempozyumu kapsamında 3 Eylül Kongre Merkezi'nde, 19-20 Kasım 2015 tarihlerinde açılırken, üçüncü sergi de yine Kastamonu'da, Barutçuoğlu AVM'de 21-26 Kasım 2015 tarihleri arasında açıldı. Sergiler ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

I. Uygulamalı Engelsiz Turizm ve Sağlık Kongresi
1. Uygulamalı engelsiz Turizm ve Sağlık Kongresi, 28-29 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul'da, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

3. Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ve DEÜ İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü'nün işbirliğiyle 26-27 Şubat 2016 tarihlerinde, İzmir'de, 3.Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Asya Arkeolojisi Çalıştayı
Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKVAM), 7 Aralık 2015, Pazartesi günü saat 18.00-20.30 arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, DESEM Bordo Salon’da “Asya Arkeolojisi Çalıştayı” başlıklı bir arkeolojik etkinlik düzenleniyor. İletişim: Prof. Dr. Ergün LAFLI: ergun.lafli@deu.edu.tr

II. Kent Araştırmaları Kongresi
Kent Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve İdeal Kent (Kent Araştırmaları Dergisi) işbirliği ile 11-12-13 Mayıs 2015 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Taşkışla yerleşkesinde gerçekleştiriliyor. Kent alanında disiplinler arası diyalogu ve bilgi alışverişini geliştirmeyi amaç edinen II. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi’nin bu yılki temasını “Küresel ve Yerel Arasında Kentler: Fırsatlar ve Sorunlar” oluşturuyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Turizmde Bölgesel İşbirliği ve Güç Birliği projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tanıtıldı
15 ilin İl Kültür ve Turizm Müdürlerinin ve bölge kalkınma ajansları ile DOKAP’IN iş birliğiyle oluşturulan Turizmde Bölgesel İşbirliği ve Güç Birliği projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda tanıtıldı. 15 ilin Kültür ve Turizm Müdürlerinin turizm müdürlükleri turizm pazarlamasında birlikte hareket etmek amacıyla oluşturdukları Turizmde Bölgesel İşbirliği ve Güç Birliği projesinin son toplantısı Sivas’ta yapıldı. Toplantının ardından bugüne kadar yapılmış olan çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı’na anlatma kararı alındı. Bu kapsamda hareket eden proje yöneticileri, geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal ve Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Çokçevik başkanlığında, Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü ve Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun , Samsun Türsab Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Temel UZLU, Turizmci Güven ÖZEL, Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Metin ÇELİK ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin de katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi.GÖREVE / UNVANA ATANMA

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde görev yapan Öğr. Gör. Dr. Murat Aksu, aynı üniversitesinin Ezine Meslek Yüksekokulunda faaliyet gösteren Seyahat-Turizm ve Eğlence hizmetleri bölümüne Yardımcı Doçent atandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde görev yapan Öğr. Gör. Dr. Hacı Mehmet Yıldırım, Turizm Fakültesinde faaliyet gösteren, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı.TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Gül Nur DEMİRAL
Restoran Yöneticilerinin Fiziksel Kanıtların Kullanımına Yönelik Bakış Açılarının Belirlenmesi: Eskişehir Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL
Kabul Tarihi: Eylül 201


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.