Akademik Turizm Bülteni
Yil 4, Sayi 10, Ekim 2003

 

Bültenin önceki sayilari icin:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni


Hazirlayan:
Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu

 

HABERLER

2003 Barlas Küntay Turizm Arastirmacisi Ödülü..
Turizm Yatirimcilari Dernegi tarafindan ilki 2002 yilinda verdigi "Barlas Küntay Turizm Arastirmacisi Ödülü" 2003 yilinda da veriliyor. Bundan böyle her yil geleneksel olarak verilmesi planlanan ödül ile ilgili bilgiler önümüzdeki günlerde bünyesinde Turizm Isletmeciligi Anabilim dali olan üniversitelere gönderilecek. Ödüllerin, birinci ve iki mansiyon olmak üzere üç akademisyene verilmesinin kararlastirildigi bildirildi. Dereceye girecek akademisyenlerin seciminde iki asamali bir yöntemin izlenecegi bildirildi. Buna göre birinci asamada anabilim dali baskanlari 2003 yilindaki calismalari ile dikkati ceken akademisler arasindan en fazla iki aday gösterecekler. Barlas Küntay Turizm Arastirmacisi Ödülü Jüri Üyeleri de, akademisyenin aday gösterilmeye gerekce olan eser ile adayin önceki clismalarinin listesi üzerinde yapacagi degerlendirmeler sonrasinda dereceye girecek akademisyenleri belirleyecek. "Barlas Küntay Turizm Arastirmacisi Ödülü"nü alacak akademisyene para ödülünün verilecegi bildirildi.

Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Egitim Fakültesi Yeni Binasinda..
Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Egitim Fakültesi Gölbasi'ndaki yeni binasina tasindi. Fakültenin bünyesinde "Turizm Isletmeciligi Egitimi"nin yanisira "
Muhasebe ve Finansman Egitimi", "Büro Yönetimi Egitimi", "Isletme Egitimi", ve "Bilgisayar Uygulamalari Egitimi" bölümleri de bulunuyor. Yüksekögrenim düzeyindeki ülkemizdeki ilk turizm bölümünün yer aldigi yüksekokulun devami olma özelligine sahip olan Ticaret ve Turizm Egitim Fakültesi'nin yeni binasinda farkli kapasitlerde 13 adet anfi, 3 seminer salonu, internet baglantili 3 adet bilgisayar labaratuvari, uygulama üniteleri, tam donanimli 2 adet konferans salonu, kütüphane, okuma salonu, ögrencilerin her türlü yiyecek içecek ihtiyaçlarini kasilayabilecekleri kapasitede ögrenci kafetaryasi, ögrenci ve ögretim elemanlari yemekhanesi ve daha pek çok sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin yapilabilecegi kapali ve açik alanlar bulunuyor. Fakülte binasi ögrencilerin ihtiyaçlarinin yani sira ögretim elemanlarina da çagdas ve bilimsel bir çalisma ortami sundugu bildirildi. 120 odaya sahip Fakülte binasinda ögretim elemanlari ve idari personel bundan böyle internet baglantili tek kisilik odalarda çalismalarini sürdürecekler..
http://www.ttef.gazi.edu.tr/golbasi.html

II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'ne Basvurular 31 Ekim'de Bitiyor..
Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi tarafindan ikincisi 19-23 Mayis 2004 tarihlerinde Gökceada'da düzenlenecek olan "Lisanüstü Turizm Ögrencileri Kongresi"ne basvurular bu ayin sonunda (31 Ekim 2003) bitiyor.


Öte yandan, II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'nde "Yüksek Lisans" ve "Doktora" düzeylerinde birinci ve ikinci secilecek ögrencilere ve danismanlarina ödül verilmesi kararlastirildigi bildirildi.

Yüksek lisans ve doktora birincilerine;
1. Meryan Otel'de Haziran 2004 tarihinde üc günlük 'double' tam pansiyon tatil ödülü. Tatil ödülü, Alara Turizm Merkezi'nde (Alanya) faaliyet gösteren Meryan Otel ve Genel Müdürü Imran TORUN tarafindan ülkemizde turizm arastirmalarina destek amaciyla saglandi. Buna göre II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'nde birinci olacak ögrenciler (yüksek lisans ve doktora) Haziran ayi (2004) icerisinde Meryan otelde tam pansiyon ve double konaklamali tatil yapma hakkina sahip olacaklar.

2. Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin 2004 yili aboneligi.
3. Detay Yayincilik yayinlari arasindan secilecek turizmle ilgili üç kitap

Yüksek lisans ve doktora ikincilerine;
1. Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardonos-Çanakkale tesislerinde Eylül ya da Ekim 2004 tarihlerinde dört günlük 'double' tam pansiyon tatil ödülü.
2. Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin 2004 yili aboneligi.

Tez danismanlarina (Yüksek lisans ve doktora birinci ve ikinci olan tezlerin danismanlari);
1. Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gökceada Meslek Yüksekokulu Gökçeada (Kaleköy) tesislerinde Eylül 2004 tarihinde üç günlük 'double' tam pansiyon tatil ödülü.
2. Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin 2004 yili aboneligi.

Ayrintili bilgi icin bkz.
http://www.anatoliajournal.com/kongre

Türkiye Turizm Yilligi Yayinlandi..
Turizmin bütün kesimleri ile iliskili oldugu diger sektörlere güncel verilerle degerlendirme yapmalarini saglayacak bir yayin olarak hazirlanan Turizm Yilligi çikti. Ekin Yazim Grubu Arastirma Birimi’nin hazirladigi Turizm Yilligi’nin sunusunda yayin ile ilgili olarak su bilgiler veriliyor: “Sektörün kendi içinde ve sektörde yer alan farkli kesimler arasinda oldugu gibi iliskili oldugu diger alan ve sektörlerle ulusal ve uluslararasi alanda ciddi bir bilgi eksikligi oldugu biliniyor ve bu gereksinim çesitli vesilelerle dile getiriliyor. Turizm Yilligi bu gereksinimden yola çikilarak hazirlandi. Kendi alaninda bir ilk olan bu yayinda, seyahat endüstrisinin bütün kesimleri ile iliskili sektörlere iliskin en son verilere yer verilerek, yöneticilerin ve karar vericilerin yapacaklari degerlendirme ve analizlere tutarli veri olusturulmasi amaçlandi. Bu özellikleri ile Turizm Yilligi bir basvuru kaynagi islevini yerine getirmektedir.” 75 milyon TL ile satilan 496 sayfalik Türkiye Turizm Yilligi’nin içerdigi konularin basliklari söyle: "Türkiye’de Turizm: 2002 Degerlendirmesi ve Yeni Açilimlar", "Dünya Turizminde Egilimler", "AB’de Turizm", "Turizm Açisindan Türkiye-AB Iliskileri", "Akdeniz Turizminde Gelismeler", "Dis Pazarlarda Türk Turizminin Durumu", "Seyahat Acentalari ve Tur Operatörlerinin Firma Profilleri", "En Çok Turist ve Döviz Getiren Firmalar", "Acentalarin Temsil Ettigi Tur Operatörleri", "Tur Operatörlerinin Türkiye’deki Partner ve Temsilcileri", " Yillara Göre Ziyaretçi Sayisi ve Turizm Geliri", "Türkiye’ye Gelen Turistlerin Ülkelere Göre Dagilimi", "Ülkelere Göre Kisi Basina Turizm Geliri", "Bes Yillik Kalkinma Planlarinda Turizm: Hedefleri ve Gerçeklesmeler", " Konaklama Sektöründe Durum ve Egilimler", "Türkiye’deki Otel Zincirlerinin Profilleri", "Turizmde Yatirim Yapilabilirligi", " Türkiye’nin Turizm Yatirim Alanlari", "Turizmde Yatirim Maliyetleri", "Turizme Verilen Yatirim Tesvik Belgeleri", "
Türkiye’ye Turist Getiren Havayolu Sirketleri", "Iç Turizmde Durum ve Egilimler", "Yazili ve Görsel Medyada Turizm Reklamlari", "Türkiye’deki Holdinglerin Turizm Yatirimlari", "Turizm Sektörünün Diger Sektörlerle Iliskileri".
Bilgi icin, E-posta: cihan@ekinyazim.com

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in Yeni Sayisi
Anatolia
: An International Journal of Tourism and Hospitality Resarch'in yeni sayisi gectigimiz günlerde yayinlandi. Derginin yeni sayisinda yer alan makalelerin ve yazarlari su sekildedir: "Styles of Learning, Workplace Problem Solving Strategies and Tourism Industry Employment Context Preferences" (Glenn F. Ross), "Modelling International Travel Demand from Singapore to Australia" (Christine Lim - Michael McAleer), "An Empirical Analysis of the Perceived Importance Attached to Destination and Accommodation Attributes" (Stephen Ball - Peter Giakoumis). Makalelerin özetleri asagida adresi yazili olan web sayfasinda yer almaktadir.
http://www.anatoliajournal.com

I. Bursa Il Turizm Surasi 10-12 Ekim 2003 Tarihlerinde Toplaniyor..
Bursa'nin ülke turizminden hak ettigi payi alamamasinin nedenlerinin akademik düzeyde tartisilarak irdelenmesi amaciyla 10-12 Ekim 2003 tarihleri arasinda “I. Bursa Il Turizm Surasi” toplaniyor. Surada tartisilacak konularin ana basliklar arasinda “Bursa'da Isletmecilik”, “Bursa'da Çevre, Ulasim ve Altyapi”, Bursa Turizm Tanitimi ve Pazarlama”, “Bursa'nin Tarihi, Kültürel ve Cografi Yapisi”, Bursa'da Genel Turizm ve Diger Konular” yer aliyor. Sura ile ilgili ayrinli bilgi asagidaki web sayfasi ziyaret edilerek elde edilebilir.
http://www.bursaturizmsurasi.org

8. Pazarlama Kongresi 16-19 Ekim 2004'de..
Her yil geleneksel olarak düzenlenen Pazarlama Kongresi'nin sekizincisi bu yil 16-19 Ekim 2004 tarihleri arasinda Erciyes Üniversitesi'nin evsahipliginde Kayseri'de toplaniyor. Ana temasinin "Konjoktürel pazarlama" olarak belirlendigi Kongre ile ilgili ayrintili bilgi asagidaki web sayfasindan ögrenilebilir.
http://iibf.erciyes.edu.tr/pazarlamakongresi

Cukurova Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu..
Cukurova Üniversitesi bünyesinde 10 yillik aradan sonra yeni bir 'Turizm Isletmciligi ve Otelcilik Yüksekokulu' egitim-ögretime basladi. Bilindigi üzere 1982-1992 yillari arasinda Mersin Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu Cukurova Üniversitesi bünyesinde faaliyet göstermis, söz konusu okul 1992'de Mersin Üniversitesi'ne baglanmisti. Cukurova Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'na egitim-ögretim etkinligi, Konaklama Isletmeciligi Bölümü'ne 2003-2004 ögretim yilinda 25 ögrenci ile basliyor. Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu bünyesinde yer alan 'Seyahat Acenteciligi Bölümü'ne ise 2004-2005 ögretim yilindan itibaren ögrenci alinmaya baslanacagi bildirildi. Yüksekokulun bünyesinde ayrica Adana/Karatas'ta faaliyet gösteren bir Uygulama Oteli de bulunuyor. Yüksekokul ile ilgili ayrintili bilgi icin asagida belirtilen web sayfasi ziyaret edilebilir.
http://turizm.cu.edu.tr

Haftasonu Konferansi 17-19 Ekim 2003 Tarihlerinde Düzenleniyor..
Erciyes Üniversitesi Nevsehir Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan düzenlenen "Haftasonu Konferansi", 17-19 Ekim 2003 tarihlerinde Nevshir'de düzenliyor. Toplanti ile ilgili ayrintili bilgi icin asagidaki web sayfasi ziyaret edilebilir.
http://www.eunev.edu.tr/duyurular.htm

'TYD Türkiye Turizmi ile Ilgili Secilmis Veriler-2002' Yayimlandi..
Turizm Yatirimcilari Dernegi Arastirma Bölümü tarafindan her yil hazirlanan turizm istatistiklerinin 2002 yilina iliskin calismasi yayimlandi. Calismada, son üc yila göre turist sayisi, turizm gelirinin dagilimin gibi genel verilerin yani sira, ana sektörler itibariyle GSMH'nin sektörel paylari ve büyüme oranlari, ana sektörlerde büyüme oranlari, sabit sermaye yatirimlari, yatirim tesvik belgeleri, yabanci sermaye izinleri, bazi AB ve AB'ye aday ülkelerde ile Türkiye'de uygulanan turizm tesvikleri, havayolu tasimaciligi, turizm yatirimlarinda tesvikli ve tesviksiz dönemlerin karsilastirilmasi vb. 24 ayri veri gurubu yer almaktadir.

'Destinasyon Istanbul' Paneli..
Turizm Gazetecileri ve Yazarlari Dernegi tarafindan 25 Eylül günü "Destinasyon Istanbul" konlu bir panel düzenlendi. Dorint Park Plaza otelde oüzenlenen panele konusmaci olarak; Istanbul Vali Yardimcisi Cumhur Güven TASBASI, Retur Genel Müdürü Iskender CAYLA, Lütfi Kirdar Kongre Merkezi Müdürü Orhan SANUS, Shoping Fest Koordinatörü Faruk BOYACI, ICVB Müdürü Handan BOYCE, IRO Baskan Yardimcisi Nur OZTURK, Ritz-Carlton Hotel sahibi Serhan SUZER ve Mirage Reklam’dan Aygen TEZCAN katildilar. Bilgi icin; http://www.tuyed.org.tr.

Tugrul Savkay Vefat Etti
Gurme ve yazar Tugrul SAVKAY, 29 Eylül 2003 tarihinde geçirdigi kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. 1951'de Nazilli'de dogan SAVKAY, Galatasaray Lisesi'nde okudu. Üniversite ögrenimine Avusturya'da Graz Üniversitesi'nde baslayan SAVKAY, Türkiye'ye dönüp Bogaziçi Üniversitesi Idari Bilimler Fakültesi'nde sosyoloji egitimini tamamladi. Ayni fakültede siyaset bilimi alaninda master ve doktora yapti. Ögrenciyken Kervansaray Oteli mutfaginda bulasikçi olarak ise basladi. Daha sonra ünlü otellerle restoranlarda, asçi, yiyecek içecek yöneticisi, danismanlik gibi görevler yapti. Bes yil boyunca da Birlesmis Milletler'e bagli Uluslararasi Zeytinyagi Konseyi'nin tanitim programlarinda görev aldi. SAVKAY, bölüm baskanligini yaptigi Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne bagli dört yillik Gastronomi ve Mutfak Sanatlari Bölümü'nün kuruculari arasindaydi.


ATAMA HABERLERI
Yrd. Doç. Dr. Osman KARATEPE, Dogu Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu müdürlügüne atandi.

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu ögretim üyelerinden Bahattin RIZAOGLU Profesörlüge yükseltildi.

Dr. Olgun CICEK, Dubai Sharjah da Skyline Colleg'da Turizm Bolum Baskani olarak goreve basladi.

Yrd. Doç.Dr. Senol ÇAVUS, Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nda Seyahat Isletmeciligi ve Turizm Rehberligi bölüm baskanligina atandi.

YENI YAYINLAR
Genel Iletisim: Ilkeler-Yöntemler-Teknikler
Dr. Irfan MISIRLI
Detay Yayincilik
16x24 cm., xii+161 sayfa
Fiyati: 6 milyon

Gida ve Personel Hiyjeni
Prof. Dr. Sidika BULDUK
Detay Yayincilik
16x24 cm., vii+179 sayfa

Konaklama Isletmeleri, Yatakli Tedavi Kurumlari, Is ve Alisveris Merkezleri, Temizlik Isletmelerinde Housekeeping
Editör: Yrd. Doc. Dr. Murat EMEKSIZ
Otel Temizlik Egitimi ve Dekorasyon Dernegi (OTED)
Tel/Faks: 0212 - 351 42 04

TAMAMLANAN TEZ ÇALISMALARI
Cemalettin HATIPOGLU
4 ve 5 Yildizli Otel Isletmelerinde Yöneticilerin Liderlik Davranislarina Yönelik Bir Arastirma
Yüksek Lisans Tezi
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danisman: Yrd. Doç. Dr. Orhan BATMAN
Kabul Tarihi: Temmuz 2003

Kutay OKTAY
Otel Isletmelerinde Kongre Organizasyonlarinin Önemi (Kirgizistan-Biskek Örnegi)
Yükek Lisns Tezi
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danisman: Yrd. Doç. Dr. Sehnaz DEMIRKOL
Kabul Tarihi: Haziran 2003

Erdinc KARADENIZ
Otel Isletmelerinde Firma Degerlemesi ve Önemi
Yükek Lisns Tezi
Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danisman: Doc. Dr. Yildirim ÖNAL
Kabul Tarihi: Agustos 2003Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni listesinden e-posta adresi sildirme isteklerinizi asagida belirtilen adreslere lütfen bildiriniz.

Nazmi Kozak
Anadolu Universitesi
Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu
Yunus Emre Kampusu
26470 Eskisehir

Tel : 0222 – 335 05 80 / 59 61
Faks: 0222 – 335 66 51
GSM : 0532 – 286 75 84
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
http://academy.anadolu.edu.tr/displayx.asp?acc=nkozak&kod=0

 

Ekim 2003 Bulteni 2813 adet e-posta adresine gonderilmistir.AKADEMIK TURIZM BÜLTENI’NI YAYIMLAYAN SITELER:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
http://www.turizmgazetesi.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.hospitalitycv.com/


TURIZMLE ILGILI BAZI LINKLER:

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
II. Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
Detay Yayincilik
Mersin Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu Mezunlari Dernegi
Turizm Yazarlari, Editörleri ve Gazetecileri Dernegi
TCDD Anahat Tren Guzergahlari, Ilk Kalkis ve Varis Saatleri
Turkiye Denizcilik Isletmeleri A.S. Denizyollari Isletmesi
Turkiye Telefon Rehberi
Turkiye Rehberler Birligi
Turkish Tour Guides
http://www.otelciyiz.com
Adres Icin Posta Kodu