Akademik Turizm Bülteni
Yil: 6, Sayi: 10, Ekim 2005
Arsiv (2000-2005) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Hazirlayan
000Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu
HABERLER

Barlas Küntay Turizm Araştırma Ödülü
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği tarafından 2002 yılından bu yana verilmekte olan "Barlas Küntay Turizm Araştırma Ödülü"nün 2005 yılına ilişkin koşulları açıklandı. Barlas Küntay Turizm Araştırma Ödülü'nün 2005 yılında "Türkiye turizminde kültürel, mimari ya da işletme alanlarında,özgün öğeleri de içeren, uygulanabilir yeni yatırım veya geliştirme projesi"ne yönelik hazırlanmış bir çalışmaya verileceği açıklandı. Önerilecek çalışmalar proje bazlı, uygulanabilir, uluslararası düzeyde pazarlanabilir niteliklerde, turizmin ülke geneline yaygınlaştırılmasına ve yeni turizm yöre veya ürünlerinin geliştirilmesine yönelik bir içerikte hazırlanmış olması koşulunun aranacağı açıklandı. Barlas Küntay Turizm Araştırma Yarışması'nda birincilik ödülüne değer bulanacak çalışmaya 10.000 TYL tutarında para ödülünün verileceği ve yarışmaya katılım için son tarihin 31 Ocak 2006 olduğu elde edilen bilgiler arasında yer alıyor. Daha ayrıntdılı bilgi için bkz: http://www.ttyd.org.tr/barlaskuntay2006.htm

III. Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi'nin "Serbest Bildiriler" Bolumune Basvurular icin Son Tarih, 30 Eylul 2005..
Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Anatolia:Turizm Arastirmalari Dergisi'nin isbirliginde düzenlenmekte olan III. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi'nin "serbest bildiriler" bolumune bildiri ozetlerinin gonderilmesi tarihi 30 Eylul 2005 tarihinde bitiyor. "Serbest bildiriler" ve "lisansustu tez calismalari" olarak iki ayri bolumde gerceklestirilecek olan Kongre'nin "serbest bildiriler" bolumunde lisansustu ogrencilerin yalniz veya akademisyen ve arastirmacilarla birlikte hazirlayacaklari calismalar yer alacak. Ayrinitili bilgi icin bkz.
http://www.anatoliajournal.com/ucuncukongre

Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu'da Leonardo da Vinci Projeleri'nin Uygulanmasına Başlandı..
Selçuk Üniversitesi Silif-Taşucu Meslek Yüksekokulu öğretim görevlilerinden Ali Şükrü ÇETİNKAYA'nın geliştirdiği ve kabul edilen üç projenin uygulamasına başlandı. Proje kapsamında söz konusu yüksekokulun Turizm ve Otel İşletmeciliği ve Turizm ve Seyahat İşletmeciliği programlarından 15 öğrenci 13 hafta süreyle İspanya'nın Sevilla kentinde staj görecekler. Staja gönderilen öğrencilerin seyahat giderlerinin yanı sıra, sigorta, beslenme giderlerinin yanı sıra İspanyolca dil kurs masrafları proje desteği karşilanacağı bildirildi.

1. Bursa Sempozyumu
30 Eylül - 02 Ekim 2005 tarihlerinde Almira Otel / Bursa'da düzenlenecek olan 1. Bursa Turizm Sempozyumu'nun güncellenmiş son programına ve kabul edilen bildirilere www.bursaturizmsempozyumu.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Termal Turizmi Paneli
74. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında 15 Eylül 2005 tarihinde İzmir'de "Termal Turizmi" konulu bir panel gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi-Ekoloji ve Hidro-Klimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Zeki KARAGÜLLE, ORME Jeotermal A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan MERTOĞLU, Balçova Termal Tesisleri genel müdürü Turabi ÇELEBİ ile İstanbul Üniversitesi Tıbbi-Ekoloji ve Hidro-Klimatoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Arif DÖNMEZ katıldılar.

Enformasyon Memurluğu ve Yabancı Dil Sınavı..
1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nun 9. ve 10. maddelerinde nitelikleri belirtilen seyahat acenteleri sorumlu müdürleri ve enformasyon memurları için Seyahat Acentaları Yönetmeliği'nin 48. maddesi uyarınca yapılacak enformasyon memurluğu ve enformasyon memurluğu yabancı dil sınavları Ekim ayında yapılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın gözetimi altında Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından gerçekleştilecek enformasyon memurluğu sınavı 22 Ekim, Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil sınavı ise 23 Ekim 2005 tarihlerinde Ankara, İstanbul, Kuşadası, Antalya, Adana ve Trabzon tarihlerinde gerçekleştirilecek. Söz konusu sınavlara katılmak için son başvuru tarihi 17 Ekim 2005, Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar olduğu bildirildi. Sınavlarla ilgili ayrıntılı bilgi için bkz. www.tursab.org.tr

Detay Yayıncılık'ın 2005 Yayın Kataloğu Çıktı..
Turizm alanında yayınlandığı akademik içerikli turizm ve otelcilik kitapları ile tanınan Detay Yayıncılık'ın 2005 yılı Yayın Kataloğu geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Yayın Kataloğundan edinmek isteyenlerin aşağıda belirtilen e-mail adresine isteklerini bildirmelerinin yeterli olacağı öğrenildi.

http://www.detayyayin.com.tr, e-posta: detayyay@ttnet.net.tr

Resort Dergisi'nin Yeni Sayısı..
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) ile Ekin Grubu’nun birlikte yayımladığı RESORT Dergisi’nin yeni sayısında İstanbul’un uluslararası işletme zincirleri açısından cazip bir alan haline geldiğine ilişkin bir araştırmaya yer veriliyor. Dergi yeni sayısında okuyuculara “Turizm ve Güvenlik” özel ekini ücretsiz veriyor. RESORT Dergisi’nin yeni sayısında incoming pazarının son dört yılı 8’er aylık dönemler itibariyle karşılaştırılarak inceleniyor. İncelemede pazarlara faaliyet gösteren firmaların gelişimi, pazara yeni giren ve pazardan çıkan firmalar ile ilgili bilgilerin yanında pazarların profilleri de yer alıyor. Derginin yeni sayısında ayrıca önümüzdeki yılın başında yürürlüğe girecek olan güvenlik yasası ile ilgili gelişmeleri, firma yetkilileri ve otelciler ile yapılan görüşmelerle oluşturulan “Turizm ve Güvenlik” dosyasını da ücretsiz olarak veriyor. Turizm ve Güvenlik Eki'nde 5188 sayılı yasanın yürürlüğü girmesi öncesinde sektördeki durum, firma temsilcileri ve otel yöneticileri görüşleri ile pazar profili yer alıyor.Abonelere dergi ile birlikte ücretsiz gönderilirken, Ek'i dergiyi bayiden alanlar da edinebilecek.

Anatolia Dergilerinin Önceki Sayıları Satışa Sunuldu..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ve Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in önceki sayılarından mevcudu olanları satışa sunuldu. Mevcudu olan sayılar, fiyatları ve satış bilgileri için aşağıda adresi belirtilen web sayfasını ziyaret edilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/atad/eskisayilar.html

Kültür ve Turizm Uzman Yardımcılığı Sınavı..
Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Genel İdare Hizmetleri Sınıfında boş bulunan 90 adet 9 uncu derecede Kültür ve Turizm Uzman Yardımcısı kadrosuna, atama yapılmak üzere, Sınav yapılacaktır. Öğrenim dalları itibariyle alınacak Kültür ve Turizm Uzman Yardımcısı alınacağı bildirilmiştir. Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayınız.

Yüksek lisans ve doktora ögrencilerini bulusturan platform icin "tik"layiniz...
LINKLER
www.turizmgazetesi.com
www.turizmdekariyer.com
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
www.turizmforumu.net/
Detay Yayincilik
Resort Academy
http://www.ftnnews.com
Çanakkale Travel
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi
nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.