Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yıl: 11, Sayı: 10, Ekim 2010
Arsiv (2000-2010) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi kuruldu..
Anadolu Üniversitesi bünyesinde Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi kuruldu. Birimin Eskişehir ve ülke turizmi ile ilgili eğitim, araştırma ve yayın faaliyetlerinde bulunması öngörülüyor. Birim, Anadolu Üniversitesi'ne ait Eskişehir'in Odunpazarı semtindeki restore edilmiş binada faaliyetlerini sürdürecek.

II. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvurular 31 Ekim 2010'da sona eriyor..
Birincisi geçen düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvurular 31 Ekim 2010 tarihinde sona eriyor. Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi, Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Gazeteci ve Yazarları Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nda dereceye giren eserlere ödülleri 10-13 şubat 2011 tarihleri arasında düzenlenecek EMITT fuarında verilecek. Ayrıca, finale kalan eserler EMITT fuarı süresinde sergilenecek. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Oklohama Eyalet Üniversitesi turizm alanında burslu lisansüstü öğrenci arıyor
Oklohama Eyalet Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren "School of Hotel and Restaurant Administration", burslu egitim görecek master ve doktora ögrencileri arıyor. Doktora düzeyindeki programa kabul olanlara burs olanağı tanınırken, yüksek lisans öğrencilerinin burs alabilmelerinin birinci dönem sonrasındaki performanslarına bağlı olduğu bildirildi. Bursa başvuracak adayların not ortalamasının 4.0 üzerinden 3.0 ve TOEFL puanının en az 550 olması istenirken, adayların GRE/GMAT sınav sonucları da değerlendirmede önem taşıyor. Bursa başvuranların tavsiye mektupları, mezun oldukları programlar ile test puanları toplu olarak değerlendiriliyor. Yuksek lisans ve doktora programları hakkında ayrıntılı bilgi için bkz. Ayrıca, basvuru için program koordinatörü Doç.Dr. Murat HANÇER ile iliskiye geçilebilir: e-posta: murat.hancer@okstate.edu

Anatolia - An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni web adresi..
Taylor and Francis Grup tarafından 2011 yılında yayınlanmaya başlanacak Anatolia - An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in web adresi değişti. 2011 yılından itibaren dergi ile ilişkiye geçeceklerin şu adresi ziyaret etmeleri gerekiyor. http://www.tandf.co.uk/journals/rana

Türkiye'deki lisans ve önlisans turizm programları
2010-2011 Eğitim - Öğretim yılında Türkiye'de 45 lisans (dört yıllık) ve 146 önlisans (Meslek Yüksekokulu) düzeyindeki turizm programına öğrenci alındı. Lisans düzeyindeki 45 okuldaki bölüm sayısının ise 68 olduğu ortaya çıktı.

Adalar Müzesi açıldı..
ıstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı projeleri kapsamında, Adalar Vakfı, Adalar Belediyesi ortak çalışmasıyla hayata geçirilen Adalar Müzesi, 10 Eylül Cuma günü ziyarete açıldı. Hizmete açılan Adalar Müzesi’ni ziyaret gelenlerin bulacakları bölümler şöyle: 10 Dakikada Prens Adaları animasyonu, Jeoloji Gezi Panosu, ıstanbul’un kaybettikleri, Ulaşım: Kayıklar, vapurlar, faytonlar ve eşekler, Adalı edebiyatçılar, Dünden bugüne Adalar’da kimler vardı? Adalar’da göç.
Müze ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

2010 yılı ÖSYM'deki turizm programlarına yerleştirme puanları..
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından bu yıl üniversitelerin turizm programlarına yerleşen öğrencilerin puanları belli oldu. Genel Kontenjanda En Yüksek Puanlara Göre yapılan incelemede en yüksek puanla yerleşilen bölümler şu şekilde ortaya çıktı.

Turizm ışletmeciliği, Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik, Turizm ve Otel ışletmeciliği, Turizm ve Otelcilik: Lisans düzeyinde eğitim-öğretim yapan Turizm ışletmeciliği, Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik, Turizm ve Otel ışletmeciliği, Turizm ve Otelcilik Bölümleri arasında en yüksek puanla yerleşilen bölümler sırasıyla; Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm ışletmeciliği Bölümü (493 puan), Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel ışletmeciliği Yüksekokulu Turizm ve Otel ışletmeciliği Programı (449 puan), Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu (437 puan) ve Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm ışletmeciliği Bölümü (417 puan) şeklinde ortaya çıktı. Öte yandan "tam burslu" olarak öğrenci kabul eden Bilkent Üniversitesi Uygulamalı Teknoloji Yüksekokulu Turizm ışletmeciliği Bölümü (466 puan) ve Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Turizm ışletmeciliği Bölümü (441 puan) de yerleştirme puanları ile ön sıralarda yer aldılar.

Konaklama ışletmeciliği, Otel Yöneticiliği: Lisans düzeyinde eğitim-öğretim yapan Konaklama ışletmeciliği ve Otel Yöneticiliği Bölümleri arasında en yüksek puanla yerleşilen bölümler, Akdeniz Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu (TOıYO) Konaklama ışletmeciliği ıkinci Öğretim Bölümü, Ege Üniversitesi Çeşme Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konaklama ışletmeciliği Bölümü ve Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Otel Yöneticiliği Bölümü (Tam Burslu) oldu. Bu bölümlere en yüksek yerleştirme puanı 439 olarak yerleşti. Bu bölümleri sırasıyla; Akdeniz Üniversitesi TOıYO Konaklama ışletmeciliği Bölümü (431 puan), Kocaeli Üniversitesi TOıYO Konaklama ışletmeciliği Bölümü (412 puan), Muğla Üniversitesi TOıYO Konaklama ışletmeciliği Bölümü (397) ve Muğla Üniversitesi’nin aynı yüksekokuluna ikinci öğretim ile yerleşme puanı ise 395 puan ile yukarıdaki bölümleri izledi.

Seyahat ışletmeciliği: Lisans düzeyinde eğitim-öğretim yapan Seyahat ışletmeciliği Bölümleri arasında en yüksek puanla yerleşilen bölümler sırasıyla; Ege Üniversitesi TOıYO Seyahat ışletmeciliği Bölümü (424 puan), Adnan Menderes Üniversitesi TOıYO Seyahat ışletmeciliği Bölümü (421 puan), Akdeniz Üniversitesi TOıYO Seyahat ışletmeciliği Bölümü (417 puan), Akdeniz Üniversitesi TOıYO Seyahat ışletmeciliği Bölümü (ıkinci Öğretim) (382 puan), Çanakkale Üniversitesi TOıYO Seyahat ışletmeciliği Bölümü (377 puan), Adıyaman Üniversitesi TOıYO Seyahat ışletmeciliği Bölümü (377 puan) ve Muğla Üniversitesi TOıYO Seyahat ışletmeciliği Bölümü (374 puan) şeklinde ortaya çıktı.

Turizm Rehberliği: Lisans düzeyinde eğitim-öğretim yapan Turizm Rehberliği Bölümleri arasında en yüksek puanla yerleşilen bölümler sırasıyla; Ege Üniversitesi TOıYO Turizm Rehberliği Bölümü (494 puan), Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü (ıkinci Öğretim) (491 puan), Nevşehir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü (462 puan), Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü (439 puan) ve Balıkesir Üniversitesi TOıYO Turizm Rehberliği Bölümü (416 puan) şeklinde ortaya çıktı.

Yiyecek-ıçecek ışletmeciliği: Lisans düzeyinde eğitim-öğretim yapan Yiyecek-ıçecek ışletmeciliği Bölümleri arasında en yüksek puanla yerleşilen bölümler sırasıyla; Pamukkale Üniversitesi TOıYO Yiyecek-ıçecek ışletmeciliği Bölümü (458 puan), Akdeniz Üniversitesi TOıYO Yiyecek-ıçecek ışletmeciliği Bölümü (418 puan), Adnan Menderes Üniversitesi TOıYO Yiyecek-ıçecek ışletmeciliği Bölümü (401 puan), Atatürk Üniversitesi TOıYO Yiyecek-ıçecek ışletmeciliği Bölümü (348 puan), Adnan Menderes Üniversitesi TOıYO Yiyecek-ıçecek ışletmeciliği Bölümü (ıkinci Öğretim) (348 puan) ve Atatürk Üniversitesi TOıYO Yiyecek-ıçecek ışletmeciliği Bölümü (313 puan) şeklinde ortaya çıktı.

Adıyaman Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu eğitime başladı..
16 Mart 2008 yılında kurulan Adıyaman Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi'nde faaliyete geçti. Bünyesinde üç bölüm bulunan yüksekokulda; Turizm Rehberliği ve Seyahat ışletmeciliği Bölümlerinin başkanlığı Yrd. Doç. Dr. Kadir ÇORBACI, Yiyecek-ıçecek ışletmeciliği Bölümü'nün başkanlığı ise Yrd. Doç. Dr. Çiğdem SABBAğ tarafından yerine getiriliyor.

Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde Turizm ışletmeciliği dalında yüksek lisans programı açıldı..
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren Doğu Akdeniz Üniversitesi bünyesinde e-hospitality ve-tourism dallarında uzaktan öğretim yöntemiyle yüksek lisans programları açıldı. Programa 2011-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi'nde öğrenci alınmaya başlanacağı bildirildi. Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde örgün eğiitim-öğretimin yürütüldüğü yüksek lisans programı da bulunuyor.

15. Pazarlama Kongresi 26-29 Ekim 2010'da..
Dokuz Eylül Üniversitesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen 15 Pazarlama Kongresi 26-29 Ekim 2010 tarihlerinde Kuşadası'nda düzenleniyor. Ana temasının “Bilgi ve ıletişim Çağında Pazarlama ve Tüketici” olarak belirlenen kongrenin resmi web sayfası için tıklayınız.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde Turizm ve Otel ışletmeciliği dalında yüksek lisans programı açıldı..
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde turizm ve Otel ışletmeciliği dalında yüksek lisans programı açıldı. Programa 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi'nden itibaren öğrenci kabul edilmeye başlandı.

Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
19/2/2002 tarihli ve 24676 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmeliğin 9 uncu maddesinde değişikliğe gidildi. Yapılan değişikliğe göre; bundan böyle lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince lisans öğrenimlerine Hazırlık Programı uygulanacak.. Hazırlık programında öğrenciye birinci ve ikinci sınıfından eksik olduğu alanlarda ders sorumluluğu yüklenecek. Ayrıntılı bilgi için bkz.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Ali AVAN
Konya'yı Kültürel Amaçlarla Ziyaret Eden Yabancı Turistlerin Satın Alma Karar Sürecinin Değerlendirilmesi
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Oktay EMıR
Afyonkarahisar: Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Temmuz 2010

Mustafa KAYACAN
Seyahat ılişkili Lejyoner Hastalığı, Korunma ve Kontrol Yöntemleri
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Doç. Dr. Özkan TÜTÜNCÜ
ızmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ağustos 2010

GOREVE ATANMA

Demet TÜZÜNKAN, Beykent Üniversitesi ıktisadi ve ıdari Bilimler Fakültesi Turizm ışletmeciliği Bölümü'ne Araştırma Görevlisi olarak atandı.

YENI YAYINLAR

Genel Turizm: ılkeler - Kavramlar
9. Baskı
Nazmi Kozak - Meryem A. Kozak - Metin Kozak
Ankara: Detay Yayıncılık
16x24 cm., 184 sayfa
ISNB: 978-975-8326-30-3
Fiyatı: 9,00 TL.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.