Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yıl: 12, Sayı: 10, Ekim 2011
Arşiv (2000-2011) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

I. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi 12-15 Nisan 2012'de..
I. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi 12-15 Nisan 2012 tarihlerinde Antalya, Kemer'de, Majesty Resort Hotel Mirage Park'de düzenleniyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenin Kongre'nin amacı; ülkemizde rekreasyon alanında var olan teorik bilgi birikimi eksikliğinin giderilmesine; ve ek olarak da, birbirlerinden kopuk olarak çalışmalarını sürdüren Rekreasyon ve Rekreasyon Yönetimi programlarında görevli akademisyen ve lisansüstü öğrenciler arasında işbirliği olanaklarının genişletilmesine katkıda bulunmak olarak belirlenmiş. Antalya Akademik Turizm Etkinlikleri-2012 kapsamında düzenlenecek etkinlikle ilgili bilgi almak için bkz.

'4th Advances in Tourism Marketing Conference' (ATMC) Slovenya'da gerçekleştirildi...
Deneyimsel Pazarlama temasının işlendiği ve farklı ülkelerden turizm pazarlaması alanında araştırmaları bulunan akademisyenlerin katıldığı Advances in Tourism Marketing Conference başlıklı konferansın dördüncü oturumu, 5 - 8 Eylül 2011 tarihleri arasında Sloveniya'nın önemli kış ve spor turizmi merkezlerinden Maribor şehrinde gerçekleştirildi. Toplam 50 bildirinin sunulduğu konferans programında dünyanın farklı ülkelerinden beş davetli konuşmacı ile 8 doktora tezi de yer aldı. Bir sonraki oturumun Algarve Üniversitesi'nin ev sahipliğinde 2013 yılında Portekiz'de yapılacağı konferansın ilk oturumu 2005 yılında Muğla Üniversitesi tarafından Türkiye'de gerçekleştirilmişti. Konferansın düzenleme komitesini, Türkiye, ıspanya, Portekiz, Yeni Zelanda, Slovenya ve ıngiltere oluşturuyor.

III. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na son başvuru tarihi, 15 Kasım 2011..
Anadolu Üniversitesi Karikatür Araştırma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ve Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde, ilki 2010 yılında gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın üçüncüsüne başvurular başladı. Yarışmaya 15 Kasım 2011 tarihine kadar eser gönderilebilecek. Karikatür yarışmasında dereceye girenlere ödülleri 9-12 şubat 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek 16. EMITT fuarında düzenlenecek bir törenle verilecek. III. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

Türkiye'deki dört yıllık turizm ve otelcilik programlarında 23 534 öğrenci kayıtlı..
T. C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından her yıl hazırlanan ve yayımlanan Öğretim Yılı Yükseköğretim ıstatistikleri'nin 2010-2011 eğitim-öğretim yılına ilişkin istastistikleri yayımlandı. Çalışmada turizm ve otelcilik eğitimine ilişkin veriler de yer alıyor. Buna göre, lisans (dört yıllık) turizm ve otelcilik programlarında 2010-2011 döneminde eğitim-öğretim gören öğrenci sayısı 23 534 olduğu ortaya çıktı. Öğrencilerin 8626'sı kız iken, 14 908'inin ise erkeklerden oluştuğu görülüyor. Lisansüstü düzeylerdeki toplam 550 öğrenci kayıtlı iken, bunların 408'i yüksek lisans, 142'si ise doktora öğrencilerinden oluşuyor. Turizm ve otelcilik programlarında tam zamanlı olarak ders veren 450 öğretim elemanı da düzeylerine göre şu şekilde sıralanıyor: Profesör 35, Doçent 23, Yardımcı Doçent 143, Öğretim Görevlisi 103, Okutman 35, Uzman 6 ve Araştırma Görevlisi 94. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Turizm ve otelcilik eğitimi sertifika dağıtım töreni yapıldı..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi tarafından Eskişehir’in tarihi Odunpazarı bölgesinde faaliyet gösteren eski adı Babussaade Konak Otel olan Abacı Butik Otel 99 çalışanını kapsayan Turizm ve Otelcilik Eğitimi gerçekleştirildi. 22-28 Ağustos 2011 tarihleri arasında Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi’nin tarihi Odunpazarı bölgesindeki binasında ve Abacı Butik Otel'de Kat Hizmetleri (Öğr. Gör. Dönüş ÇıÇEK), Önbüro Hizmetleri (Yrd. Doç. Dr. Dilek ACAR GÜREL), Yiyecek ve ıçecek Hizmetleri (Dr. Hüseyin ÖNEY) ve Genel Otelcilik (Öğr. Gör. Duygu YETGıN) konularında Anadolu Üniversitesi öğretim elemanları tarafından kuramsal ve uygulamalı olarak gerçekleştirilen eğitime 99 otel çalışanı katıldı. Turizm ve Otelcilik Eğitimine katılanlara sertifikaları 09 Eylül 2011 tarihinde Abacı Butik Otel’de düzenlenen bir törenle verildi.

Türkiye’nin en büyük otel zincirleri araştırması..
Ekin Grup Araştırma Birimi’nin dokuz yıldan beri düzenli olarak gerçekleştirdiği ‘Türkiye’de Zincir ve Grup Oteller” araştırmasının 2011 yılı sonuçları açıklandı. Hilton’un Türkiye’de alt markaları ile birlikte 25 tesiste toplam 6 bini aşkın odası bulunurken, Rixos’un 15 tesiste 12 binden fazla odası bulunuyor. Araştırmada Türkiye’nin turizmdeki konumu gereği sektörün lokomotifi olan konaklama alanında otellerin zincir ve grup oluşturma sürecinin hızlandığı belirtiliyor. turizmgazetesi.com’da yayınlanan konuyla ilgili habere göre, 2001 yılında Türkiye’deki zincir ve grup otel sayısı 396 iken bu sayı 10 yılda ikiye katlanarak 819’a yükseldi. Araştırmada konaklama alanındaki zincir ve grup oluşturma sürecinin sektörde kurumsallaşarak marka oluşturma ve bu yolla uluslararası alanda rekabet edebilirlik gücünü artırma girişimlerinin sonucu olduğu belirtiliyor. Bakanlıktan belgeli 2.755 konaklama tesisinden 800’ü yerli ya da yabancı bir zincir –grup bünyesinde bulunuyor. Zincir ve grup bünyesindeki tesislerde 180 bin oda bu odalarda 410 bin yatak bulunuyor.

Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongrelerinde sunulan bildiriler internet ortamında..
Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi (2006, 2008, 2010), I. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi (2010) ve The 4th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure (2008) toplantılarında sunulan bütün bildiriler pdf ortamında araştırmacıların kullanımına açıldı. İlgili bildiri kitaplarına erişmek için tıklayınız.

Türkiye Akademik Dergiler Rehberleri internet ortamında..
Türkiye Akademik Dergiler Rehberleri (1997-1998, 2002, 2007-2008) kitapları internet ortamında açık erişime açıldı. Dr. Nazmi Kozak tarafından beşer yıllık aralıklarda hazırlanan çalışmalarda Türkiye'de yayınlanan; 1997-1998'de 643; 2002'de 833 ve 2007-2008 araştırmasında ise 996 akademik dergiye ilişkin ayrıntılı bilgiler rehberlerde yer alıyor. Bilgi için tıklayınız.

Türkiye Turizm Tezleri Bibliyografyası (1952-1995) internet ortamında..
Türkiye Turizm Tezleri Bibliyografyası (1952-1995) internet ortamında açık erişime açıldı. Dr. Nazmi Kozak tarafından hazırlanan bibliyografyada, 1952-1995 yılları arasında Türkiye'de yüksek lisans, doktora, uzmanlık, doçentlik ve profesörlük takdim tezi olarak hazırlanmış 1055 tez çalışması yer alıyor. Bilgi için tıklayınız.

1500'den fazla makale ve bildiri açık erişime açıldı..
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nde 1990'dan bu yana yayımlanan bütün yazı ve makalelerin yanı sıra, Lisanstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi (2006, 2008, 2010), I. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi (2010) ve World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure (2008) toplantılarında sunulan bütün bildiriler pdf ortamında araştırmacıları erişime açıldı. Bilgi için tıklatınız.

M. Kemal Dedeman Proje Yarışması başvuruları başladı
Dedeman Holding'in kurucusu Mehmet Kemal Dedeman'ın anısını yaşatmak ve bu sektörlerin gelişmesine katkıda bulunmak amacı ile düzenlenen "Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması" için başvuru süreci başladı. "Yarına bir Değer Bırak" çağrısıyla düzenlenen yarışmada bu sene turizmde "ınsan Kaynakları, Eğitim ve ıstihdam", madencilikte ise "Türk Madenciliğini Geliştirmeye Yönelik Araştırma ve Projeler" konuları ele alınacak.

Beykent Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kuruldu..
Beykent Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 28/7/2011 tarihli ve 15436 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 22/8/2011 tarihinde kararlaştırıldı.

Selçuklular Devrinde Bilim ve Düşünce Sempozyumu..
"II. Uluslararası Selçuklu Kültür ve Medeniyeti - Selçuklular Devrinde Bilim ve Düşünce Sempozyumu (XI-XIII. y.y)" 20-22 Ekim 2011 tarihlerinde Konya'da düzenleniyor. Konya Üniversitesi ile Konya Selçuklu Belediyesi'nin işbirliğinde gerçekleştirilecek sempozyumda Selçuklular'da bilim ve düşünce yaşamı tartışılacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Düzeltme..
Turizm ve otel işletmeciliği (turizm ve otelcilik, turizm işletmeciliği ve otelcilik) kategorisi: YGS-6 puan türünde en yüksek genel kontenjan puanıyla yerleşilen program, Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm ışletmeciliği Bölümü (504.43) oldu. Bu programı sırasıyla, Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu (426.190), Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu (405.713) ve Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel ışletmeciliği Yüksekokulu (400.213) izliyor.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Uğur KESKıN KILINÇ
şikayet Yönetimi: Müşteri ışgören Etkileşiminde Sözsüz ıletişim
Doktora Tezi
Aydın: Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Atila YÜKSEL
Kabul Tarihi: Temmuz 2011

Aydın ÜNAL
Örgütsel Güvenin Duygusal Emeğe Etkisi: ıstanbul'da Yerleşik Dört ve Beş Yıldızlı Otel ışletmeleri Üzerine Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Oğuz TÜRKAY
Kabul Tarihi: Ağustos 2011

Duran CANKÜL
Otel Seçimine Etki Eden Faktörlerden Biri Olarak Dini Hayat Tarzlarının Etkisi Üzerine Bir Alan Araştırması
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Mehmet YEşıLTAş
Kabul Tarihi: Mayıs 2011


GÖREVE ATANMA

Konya Üniversitesi Turizm Fakültesi dekanlığına Prof.Dr. Muhsin KAR atandı.

Anadolu Üniversitesi ışletme Fakültesi Konaklama ışletmeciliği Bölümü başkanlığına Prof. Dr. Meryem AKOğL.AN KOZAK atandı.


Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otel ışletmeciliği Programı öğretim elemanlarından Öğr. Grv. Dr. Hatice YILMAZ aynı okulda Yardımcı Doçent kadrosuna, Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otel ışletmeciliği Programı öğretim elemanlarından Öğr. Grv. Dr. Asuman PEKYAMAN Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Seyahat ışletmeciliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent kadrosuna atandılar.

Sandıklı Meslek Yüksek Okulu’nda görev yapan öğretim elemanlarından Öğr. Grv. Dr. Sabri ÇELıK Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Konaklama ışletmeciliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent kadrosuna, Öğr. Grv. Dr. Hümeyra TÖRE BAşAT Afyon Meslek Yüksek Okulu’nda Yardımcı Doçent kadrosuna, Öğr. Grv. Dr. Mustafa SANDIKÇI Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Yiyecek-ıçecek ışletmeciliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent kadrosuna atandılar.

Afyon Kocatepe Üniversitesi ı.ı.B.F. ışletme Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. şuayp ÖZDEMıR, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Müdürü olarak ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa SANDIKÇI Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı olarak atandılar.

Sevcan YILDIZ, Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.


BıZE ULAşAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayınlar yer almaktadır.


Genel Turizm: ılkeler - Kavramlar
11. Baskı
Prof. Dr. Nazmi KOZAK - Prof. Dr. Meryem AKOğLAN KOZAK - Prof. Dr. Metin KOZAK
Ankara: Detay Yayıncılık
18,5x23,5 cm. 184 sayfa

Medikongre / Aylık Tıp Toplantıları ve Kongre Turizmi Dergisi
Aylık Süreli Sektörel Yayın
Yıl: 8, Sayı: 85, Eylül 2011
Yayıncı ve Editör: Faik Atilla BIYIKLI
20x28 cm., 74 sayfa
ISSN: 1308-8726
http://www.medikongre.com
Fiyatı: 10 TL.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
 
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.