Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 14, Sayı: 10, Ekim 2013
Arşiv (2000-2013) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr

Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
https://twitter.com/nazmi_kozak

HABERLER

3. Resort Kongresi, 29 Kasım'da Antalya'da yapılıyor..
Dünyanın gündemde olan ekonomik kriz tartışmaları sürerken, seyahat endüstrisinin kriz süreçlerindeki rolü 3. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde tartışılıyor. Antalya’da Lara-Kundu’daki Wow Kremlin Palace’ta 29 Kasım’da yapılacak olan 3. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne Almanya eski başbakanı ve şu anda dünyanın en büyük doğal gaz şirketlerinden Rus Gaz Prom yöneticisi Gerhard Schröder de katılıyor. Kongrede ayrıca Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Prof. Dr. Güngör Uras, TUI Plc CEO’su Peter Long ve FTI CEO’su Dietmar Gunz da katılarak birer sunum yapacak. Kongreye ayrıca 54. hükümetin Turizm Bakanı Bahattin Yücel, TÜROFED Başkanı Osman Ayık ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de katılarak birer konuşma yapacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia, SCImago dergisi sıralamasında 197. sırada yer aldı..
SJR (SCImago Dergi ve Ülke Sıralaması) tarafından her yıl yapılan sıralama araştırmasında Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research, 2012 yılında dünyadaki toplam 491 coğrafya dergi grubu içerisinde 197. sırada yer aldı. Sonuçlar için bkz.

Rekreasyon Kongresi'ne bildiri gönderme süresi sona eriyor..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu, Rekreasyon Bölümü'nün işbirliğinde düzenlenen II. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi'ne bildiri gönderme süresi sona eriyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Bodrum turizm tarihi görüşmeleri tamamlandı..
Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında, Tarih Vakfı ve Ekin Grubu’nun kurumsal danışmanlığında hazırlanan Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması’nın Bodrum görüşmeleri tamamlandı. Temmuz ve Ağustos 2013 tarihlerinde Bodrum turizminin gelişimine tanıklık etmiş 22 kişi ile ses ve görüntü kayıtlı 27 saatlik sözlü tarih görüşmeleri gerçekleştirildi. Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında, Tarih Vakfı ve Ekin Grubu’nun kurumsal danışmanlığında hazırlanan Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması’nın Bodrum görüşmeleri tamamlandı. Temmuz ve Ağustos 2013 tarihlerinde Bodrum turizminin gelişimine tanıklık etmiş 22 kişi ile ses ve görüntü kayıtlı 27 saatlik sözlü tarih görüşmeleri gerçekleştirildi. Araştırmada Bodrum’un kültürü, ekonomisi ile sosyal yapısı üzerindeki etkileri ve sonuçlarının ortaya çıkarılmasına yönelik konular araştırıldı. Öte yandan, görüşme yapılan kişilerden çok sayıda basılı doküman da arşivlenmek üzere derlendi. Bodrum görüşmeleri Öğr. Gör. Aysel YILMAZ, Arş. Gör. Ebru ZENCİR, Öğr. Gör. Duygu YETGİN ve Öğr. Gör. Dönüş ÇİÇEK tarafından gerçekleştirildi. Bodrum sözlü tarih görüşmelerinde şu kişiler yer aldı: Ali USLU, Bülent ŞENOL, Cemile ACAR, Erdoğan YAŞYERLİ, Erman ARAS, Hasan SUBAŞI, İsmet CENGİZ, Mehmet FİDAN, Mehmet HELVACIOĞLU, Mehmet YAVAŞ, Mustafa DANACI, Mustafa PAŞALI, Oğuz ALPÖZEN, Oktay ALPİN, Ömer ARAS, Recep CİNGÖZ, Sami AKBAŞ, Serdar ESKİTÜRK, Tevfik USLU, Tuğrul ACAR, Tuncer ERGÜNSU ve Vedat ZENCİR.

Side turizm tarihi görüşmeleri tamamlandı..
Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında, Tarih Vakfı ve Ekin Grubu’nun kurumsal danışmanlığında hazırlanan Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması’nın Side görüşmeleri tamamlandı. 12-13 Eylül 2013 tarihlerinde Side turizminin gelişimine tanıklık etmiş 17 kişi ile ses ve görüntü kayıtlı görüşmeler yapıldı. Görüşme yapılan kişiler şu şekildedir: Abdülkadir UÇAR, Ahmet BARUT, Akay ŞENEL, Ali YEŞILIPEK, Ali YÜKSER, Elizabeth Ann STONE, Halil YILDIRIM, Harun FRIESE, Utah HÖFFLING, Lieve YILDIRIM, Mehmet KARAMANCI, Metin ÇOBAN, Murat KARAKAŞ, Nebi BARUT, Nimet SIRCAN, Orhan AVTUR ve Tevfik YILDIRIM.

Uluslararası Turizm Uzmanları Birliği (AIEST) Konferansı İzmir’de yapıldı...
Geçen yıl Bangkok’ta düzenlenen Uluslararası Turizm Uzmanları Birliği (AIEST) Kongresi’nin 63. Oturumu, bu yıl 25-29 Ağustos tarihleri arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Reha Midilli Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun ev sahipliğinde İzmir’de gerçekleştirildi.  22 ülkeden 55 katılımcının yer aldığı konferansın resmi açılışı 25 Ağustos Pazartesi günü sabahı yapıldı ve 28 Ağustos Çarşamba günü Efes’e düzenlenen gezinin ardından akşam verilen kapanış yemeğiyle son buldu. Balçova Kaya Termal Otel’de gerçekleştirilen ve organizasyonunu Kartaca Turizm’in yürüttüğü konferans, bilimsel sunuların yanı sıra, çeşitli mekanlarda sunulan Türk mutfağı ve teknik gezilerle de desteklendi. Bu yılki konferansın organizasyonunu üstlenen gazetemiz yazarı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Reha Midilli Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof.Dr. Metin Kozak şu açıklamayı yaptı: “Dünyada turizm alanında söz sahibi ve entellektüel bir grubun yer aldığı bir konferansa daha ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. AIEST gibi önemli ve köklü bir geçmiş olan bir konferansın Üniversitemiz ev sahipliğinde İzmir’de düzenlenmiş olması, hem ülkemiz hem de İzmir turizminin tanıtımında önemli katkıda bulunacaktır.” Bu arada, gelecek yılki konferansın Çek Cumhuriyeti’nde yapılacağı bilgisi verildi.

Turizm tarihi araştırmasında 150 kişi ile görüşme tamamlandı
Anadolu Üniversitesi Proje Birimi tarafından desteklenen Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması’nda dört ayda 150 kişi görüşme gerçekleştirildi. Türk turizminin gelişimine tanıklık etmiş, bakan, müsteşar, yatırımcı, işletmeci, rehber, otel müdürü, aşçı, servis elemanı, önbüro çalışanı, muhtar, pansiyoncu, vb. kişilerin tanıklıklarının, anılarının ve deneyimlerinin kayıt altına alınmasını amaçlayan araştırmada şimdiye kadar 150 kişi ile toplam 217 saatlik görüşme tamamlandı. Araştırma tamamlandığında 500 kişi ile 1000 saatlik görüşmelerin yapılmasının hedefleniyor. Türkiye Turizm Tarihi Araştırması, sözlü tarih görüşmesi yönteminden yararlanılarak turizm alanında tanıklıkları olan kişilerle görüntü ve ses kayıtlı görüşmelerin yapılmasına ile yapılıyor. Araştırma sonucunda, üç ciltlik kitap, belgeseller ile bilimsel makalelerin hazırlanması öngörülüyor. Ayrıca görüşme metinlerinin kitap olarak yayımlanarak araştırmacıların hizmetine sunulması da planlanıyor.

2. Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ve İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü'nün işbirliğiyle 2. Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu, 28 Şubat 2014 günü İzmir'de düzenleniyor.

"Turizm, Yoksulluk ve Bölgesel Gelişmişlik Farklılıkları" başlıklı kitap
Muğla Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Ozan Bahar ve Yrd. Doç. Dr. Meryem Samırkaş tarafından hazırlanan "Turizm, Yoksulluk ve Bölgesel Gelişmişlik Farklılıkları" başlıklı kitap Detay Yayıncılık yayınları arasından çıktı.

"Sağlık Turizm" başlıklı kitap
Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu'nun editörlüğünü yaptığı "Sağlık Turizmi" başlıklı kitap Siyasal Kitabevi yayınları arasından çıktı.

3. Uluslararası Meslek Yüksekokulları Sempozyumu
3. Uluslararası Meslek Yüksekokulları Sempozyumu, 2-4 Ekim 2013 tarihinlerinde Ardahan Üniversitesi tarafından Ardahan'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Uluslararası İstanbul Tarihi Yarımada Sempozyumu
Uluslararası İstanbul Tarihi Yarımada Sempozyumu (İSTYAM 2013), 1-5 Ekim 2013 tarihlerinde İstanbul'da düzenleniyor. Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul Tarihi Yarımada Uygulama ve Araştırma Merkezitarafından düzenlenen kongre programına erişmek çini bkz.

5. Uluslararası katılımlı XV. Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu
Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası katılımlı XV. Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu'nun 5'incisi, 19-21 Ekim 2013 tarihlerinde Eskişehir'de düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Eğitim Felsefesi Sempozyumu
Eğitim Felsefesi Sempozyumu, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi ve Türk Felsefe Derneği’nin işbirliği ile 14-15 Kasım 2013 tarihlerinde Ankara'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

I. İstanbul Adaları Sempozyumu
I. İstanbul Adaları Sempozyumu, Adalar Kültür Derneği tarafından 24-26 Ekim 2013 tarihlerinde Bülükada'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ NERGİZ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Ozan GÜLER
Yeni Bir Finansal Araç Olarak Yeşil Kredilere Otelcilik ve Bankacılık Sektörlerinin Bakış Açıları: Antalya’daki Dört ve Beş Yıldızlı Oteller Üzerine Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Ekrem TUFAN
Kabul Tarihi: Temmuz 2012

Serap ÖZDEMİR
Televizyon Dizilerinin Destinasyon İmajına Etkisi
Yüksek Lisans Tezi
İzmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Gürhan AKTAŞ
Kabul Tarihi: Ağustos 2013

Orhan Can YILMAZDOĞAN
Otellerde Sosyal Medya Pazarlamasının Yararlarına Yönelik Yönetici Algılarının Belirlenmesi: Antalya Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL
Kabul Tarihi: Ağustos 2013

Gözde TÜRKTARHAN
Türkiye’de Turizm Pazarlaması Alanyazınının Gelişim Süreci (1990-2012)
Yüksek Lisans Tezi
Eskişehir. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Nazmi Kozak
Kabul Tarihi: Eylül 2013


GÖREVE VE KADROYA ATANMA / GÖREVLENDİRİLME

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine, Rektör Prof.Dr. Mustafa Birincioğlu Dekan vekili olarak kendisini atadı.

Serhat HARMAN, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Turizm İşletmeciliği Bölümü'nde Yrd. Doç. olarak göreve başladı.

Osman GÜLDEMİR, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Meslek Yüksekokulu, Aşçılık Programı'nda Öğr. Gör. kadrosuna atandı.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.