Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 15, Sayı: 10, Ekim 2014
Arşiv (2000-2014) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni

Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
https://twitter.com/nazmi_kozak

HABERLER

Uluslararası Resort Turizm Kongresi 27-28 Kasım’da
Seyahat endüstrisi profesyonellerinin dergisi RESORT’ün düzenlediği Uluslararası Resort Turizm Kongresi 27-28 Kasım’da Antalya Lara’da Aska Resort Otel’de yapılacak. “Geleceğin Turizmi Turizmin Geleceği” ana teması altında sektörün bugünkü durumu ve geleceğine ilişkin beklenti ve değerlendirmelerin yapılacağı 4. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne her yıl olduğu gibi bu yıl da seyahat endüstrisinin her kesiminden uluslararası alandaki temsilcileri katılarak sunumlar yapacak. Kongrenin ana konuşmacısı Thomas Cook’un tepe yöneticisi Peter Fankhauser. Fankhauser dünya turizmindeki gelişmeler ve Avrupa pazarındaki yeniden yapılanmayı anlatacak. 4. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde bu yıl online seyahat pazarındaki gelişmeler, kruvaziyer turizmi ve günümüzde dünya turizminin merkezi olan Akdeniz bölgesi ayrı ayrı oturumlar halinde ele alınacak. Yurt içinden ve yurtdışıdan sektör temsilcileri ve uzmanların katılacağı oturumlarda kongre için özel olarak hazırlanmış sunumlar yapılacak. Kongrenin ana sponsorluğunu Denizbank yapıyor. Kongrenin yapılacağı Aska Resort Otel’de kongre ile eş zamanla ve kongrenin yapıldığı salonun yanındaki fuayede sektör ile ilişkili firmalar stand açacak.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın kalitesi tescillendi..
2009 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın kalitesi uluslararası alanda da tescillendi. Kısa adı FECO olan Federation of Cartoonits Organizations tarafından uluslararası alanda düzenlenen karikatür yarışmalarına belirli ölçütlere göre 6 puan üzerinden verilen kalite sınıflandırmasında Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na 5 puan verildi.. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı yayımlandı
Francis and Taylor yayıncılık firması tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı (yıl 25, sayı 3) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Derginin yeni sayında 10 makale, üç araştırma notu, iki kitap değerlendirme yazısı ile akademik turizm çalışmalarının öncülerinin tanıtılması amacıyla hazırlanan yazı dizisinde üç önemli akademisyenle ilgili yazı yer alıyor. Söz konusu yazılar Rick Medlik, John Cromton ve Richard Butler ile ilgili. Yazılarda akademik turizm alanın öncüleri, meslektaşları veya öğrencileri tarafından kaleme alınıyor. derginin yeni sayısını incelek için bkz.

TM-1 puan türüne göre "Turizm İşletmeciliği" bölümleri yerleşme puanları
TM-1 puan türüne göre "Turizm İşletmeciliği" bölümlerine en yüksek puan türüne göre gerçekleşen ilk beş yerleştirme puanları sırasıyla şu şekilde ortaya çıktı: Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü (eğitim-öğretim dili İngilizce, 406 puan); Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü (eğitim-öğretim dili İngilizce, 404 Puan); Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü (371 puan); Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü (eğitim-öğretim dili İngilizce, 364 puan) ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü (347 puan). (Haber: Öğr. Gör. Osman GÜLDEMİR)

TS-1 puan türüne göre "Gastronomi ve Mutfak Sanatları" bölümleri yerleşme puanları
TM-1 puan türüne göre "Gastronomi ve Mutfak Sanatları" bölümlerine en yüksek puan türüne göre gerçekleşen ilk beş yerleştirme puanları sırasıyla şu şekilde ortaya çıktı: Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü (436 puan); Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü (433 puan); Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü (428 puan); Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü (406 puan) ve Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü (403 puan). (Haber: Öğr. Gör. Osman GÜLDEMİR)

DİL-1 puan türüne göre "Turizm Rehberliği" bölümleri yerleşme puanları
TM-1 puan türüne göre "Turizm Rehberliği" bölümlerine en yüksek puan türüne göre gerçekleşen ilk beş yerleştirme puanları sırasıyla şu şekilde ortaya çıktı: Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü (eğitim-öğretim dili İngilizce, 456 puan); Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü (428 puan); Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü (425 puan); Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü (425 puan) ve Ege Üniversitesi Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu Turizm Rehberliği Bölümü (418 puan). (Haber: Öğr. Gör. Osman GÜLDEMİR)

Bazı yüksekokullar kapatılarak Turizm Fakültesi olarak yeniden yapılandı..
Millî Eğitim Bakanlığı'nın teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanun'un ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 14/8/2014 tarihinde kurumsal statüleri değiştirilen akademik okullar şu şekilde: Adıyaman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kapatılarak Turizm Fakültesi'ne; Dokuz Eylül Üniversitesi Reda Midilli Foça Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kapıtılarak Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi'ne; Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kapatılarak Turizm Fakültesi'ne; Muğla Sıtkı Koçman Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik yüksekokulu'nun kapatılarak Turizm Fakültesi'ne dönüştürültürüldü.

Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması’nın aylık değerlendirme toplantısı yapıldı
Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında, Tarih Vakfı ve Ekin Grubu’nun kurumsal danışmanlığında hazırlanan Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması’nın aylık değerlendirme toplantısı 16 Eylül, Salı günü Eskişehir Eskişehir The Marlot Otel’de yapıldı. Toplantıya projede görev yapan 22 araştırmacı katıldı.

Yeni Uygulamalı Bilimler Fakülteleri kuruldu..
Millî Eğitim Bakanlığı'nın teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanun'un ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 14/8/2014 tarihinde yeni Uygulamalı Bilimler Yüksekokullarıın kurulması kararlaştırıldı. Yen kurulan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulları arasında; Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Kadir has Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, yer alıyor. Bu arada Avrasya Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kapatıarak yerine Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'nun kurulması da kararlaşrılıdı.

Yeni kurulan diğer okullar..
Millî Eğitim Bakanlığı'nın teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanun'un ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 14/8/2014 tarihinde kurulması kararlaştırılan akademik kurumlar şu şekildi: Afyon Kocatepe Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, İnönü Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu, Kocaeli Üniversitesi Ulaştırma Yüksekokulu, Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi.

"Hey Garson Bir Bardak Kalite" kitabı çıktı
Turizm sektöründe çalışmaya başlamasının ardından Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nde Turizm ve Otel İşletmeciliği dalında önlisans ve İşletme Fakültesi'nden de lisans diploması alan Malik TEKBAŞ'ın çalışma yaşamındaki yaşanmışlıklarını yazıya dökerek hazırladığı "Hey Garson Bir Bardak Kalite" kitabı, Palmiye Yayınları'ndan çıktı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Avrasya Turizm Kongresi..
Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından 28-30 Mayıs 2015 tarihlerinde "Avrasya Turizm Kongresi: Uluslararası Turizm Gelişmeleri (Güncel Konular, Eğilimler ve Göstergeler)" ana temalı uluslararası bir kongre düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

4. Doğu Akdeniz Turizm Sempozyumu
4. Doğu Akdeniz Turizm Sempozyumu 17 Nisan 2015 tarihinde Mustafa Kemal Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ev sahipliğinde Hatay’da gerçekleştiriliyor. Sempozyumun ana teması, Gastronomi Turizmi olarak belirlenmiş. Ayrıntılı bilgi için bkz.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Murat GÜMÜŞ
Sürdürülebilir Turizm Kapsamında Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi; Konya'da Yeşil Yıldız-Çevreye Duyarlı Termal Otel Yatırımı Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Konya: Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. F. Atıl BİLGE
Kabul Tarihi: Haziran 2014

Nur ÇELİK
Sürdürülebilir Turizm Uygulamalarının Turizm Talebi Üzerine Etkileri: Muğla Örneği
Yüksek Lisans Tezi 
Muğla: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 
Danışman: Prof. Dr. Ozan BAHAR
Kabul Tarihi: Temmuz 2014

Sercan BENLİ
Yöresel Lezzet Deneyiminin Destinasyon İmajı ve Destinasyon Sadakati Üzerine Etkisi: Mersin’i Ziyaret Eden Yerli Turistler Üzerinde Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Uysal YENİPINAR
Kabul Tarihi: Ağustos 2014


GÖREVE VE KADROYA ATANMA / GÖREVLENDİRİLME

Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Metin KOZAK, The Hong Kong Polytechnik Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu'nda bir yıl süre ile "misafir öğretim" üyesi olarak görev yapmak üzere görevlendirildi.

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Kemal BİRDİR, aynı fakültede Prof. Dr. kadrosuna atandı.

Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Medet YOLAL, Washington Eyalet Üniversitesi Konaklama İşletmeciliği Yönetimi Bölümü'nde (The School of Hospitality Business Management) "ziyaretçi araştırmacı" olarak bir yıl süre ile görevlendirildi.

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim elemanlarından Dr. Ebru ZENCİR, aynı fakültenin Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nde Yard. Doç. Dr. kadrosuna atandı.

Dr. Osman Cenk DEMİROĞLU, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi'nde Mercator-İPM Araştırmacısı olarak görevine başladı.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.