Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 16, Sayı: 10, Ekim 2015
Arşiv (2000-2015) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

https://www.facebook.com/groups/864342620293137/

HABERLER

Bayramınız kutlu olsun...

Yüksek lisans ve doktora öğrencileri Ürgüp'de bir araya geliyor..
Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi, Türkiye'de turizm ve ilişkili olduğu bilim dalı ve alanlarında lisansüstü çalışma yapan öğrencilerin akademik gelişmelerine katkıda bulunmak, aralarındaki iletişim/etkileşimi geliştirmek ve turizmin disiplinlerarası bir yaklaşımla incelenmesinin yaygınlaşmasına destek olmak amacıyla düzenlenmektedir. Daha önce Yedi kez gerçekleştirilen Kongre'nin Sekizincisi, 14-17 Nisan 2016 tarihlerinde Ürgüp ve Nevşehir'de düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Hitit Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Turizm Fakültesi kuruldu
Hitit Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Turizm Fakültesi'nin kurulması, Millî Eğitim Bakanlığı'nın teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 20/8/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

ÖYP Sistemi yürürlükten kaldırıldı
Yüksek Öğretim Kurulu tarafından 2008 yılından bu yana uygulanmakta olan Öğretim Üyesi Yetiytirme Programı (ÖYP) üniversitelerden yeterli sayıda talep gelmemesi üzerine kaldırıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

16. Ulusal Turizm Kongresi
16. Ulusal Turizm Kongresi 12-15 Kasım 2015 tarihlerinde Çanakkale'de düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

3. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi
İlk ikisi, Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknoloji Yüksekokulu'nun işbirliğinde düzenlenen Rekreasyon Araştırmaları Kongresi'nin üçüncüsü, 5-7 Kasım 2015 tarihlerinde Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü ile Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknoloji Yüksekokulu'nun işbirliğinde Eskişehir'de düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Mersin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans programı
Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans programı, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı güz döneminde 5 yüksek lisans öğrencisi ile eğitim öğretime başladı.

Dünyanın önde gelen müzecilik konferansı
Dünyanın önde gelen müzecilik konferansı  “Communicating the Museum 2015 (CTM)”in on beşincisi Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) ana sponsorluğunda, TÜRSAB ve BKG katkıları ve Türkiye İş Bankası’nın banka sponsorluğu ve Hisart’ın destekleriyle İstanbul’da gerçekleştirildiı. 09-12 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen konferansa Dünyanın sayılı müze ve sanat kurumundan yaklaşık 350 yerli ve yabancı uzmanları katıldı.

2. Turizm Zirvesi
Bursa’nın turizm potansiyelini değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen Turizm Zirvesi'nin ikincisi 18-19 Analık 2015 tarihlerinde Bursa'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

20. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı
Bu yıl, 19’uncusu düzenlenen EMITT Fuarı, kongre turizmi,kış ve outdoor sporları turizmini de gündemine alarak turizm fuarcılığında yeni bir ilke imza attı ve gerek profesyonel ziyaretçi gerekse tatilci ziyaretçi sayısıyla yeni rekorlar kırarak tamamlandı. 71 ülke ve 4.550 kurum, kuruluş ve beldenin katılımıyla gerçekleşen 19 EMITT Fuarı, 64.350’si profesyonel, 77.750’si tatilci olmak üzere toplam 142.100 kişi tarafından ziyaret edildi. 1997 yılında Voyager adıyla düzenlenen EMITT fuarı 8 ülke ile yola çıkmıştı. 20. Yılda hedef 8 ülkeden 80 ülkeye ulaşmak.

Gurme ve Gastronomi Uzmanlık Semineri
Gaziantep Bölgesel Turist Rehberliği Odası tarafından düzenlenen Gurme ve Gastronomi Uzmanlık Semineri, 11-17 Kasım 2015 tarihlerinde Hatay, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

I. Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu
Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Kazakistan Dulati Taraz Devlet Üniversitesi işbirliği ile Türk Dünyası’nın farklı coğrafyalarından gelecek akademisyenlerin, araştırmacıların, uzmanların, sivil toplum kuruluşlarının, kamu ve özel sektör temsilcilerinin iştirakiyle yapılacak Sempozyumda Türk Dünyası’nın bütünleşmesinde turizmden nasıl faydalanılacağı, ortak turizm faaliyetleri, işbirlikleri, problemleri ve çözüm teklifleri üzerinde tartışılacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.

2. Yüzyılının Başında Türkiye’de Coğrafya
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü ile Türk Coğrafya Kurumu'nun işbirliğinde düzenlenen "2. Yüzyılının Başında Türkiye ve Coğrafya* konulu toplantı 1-2 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul'da yapılıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Ulusal Çevre Kongresi, 22-25 Ekim 2015'de Afyonkarahisar'da..
Ulusal Çevre Kongresi, disiplinlerarası olma özelliğini vurgulayarak hızla gelişen çevre bilimi ve teknolojisine katkıda bulunmak amacıyla  22- 25 Ekim 2015 tarihleri arasında Afyon’da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.GÖREVE / UNVANA ATANMA

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine Prof. Dr. Kemal BİRDİR atandı.

Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim elemanlarından Dr. Sevcan YILDIZ turizm alanında Doçent ünvanı aldı.

Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı Başkanlığına, Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Gürkan AKDAĞ atandı.TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Aykut PAJO
Türkiye'deki Cittaslow Kentleri Yerel Yönetimlerinin Destinasyon Pazarlaması Uygulamaları: Vize İlçesi Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Kırklareli: Kırklareli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Kaplan UĞURLU
Kabul Tarihi: Temmuz 2015

Ali YILDIZ
Termal Turizm İşletmelerinde İnovasyon: Pamukkale-Karahayıt Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Şefik Okan MERCAN
Kabul Tarihi: Ağustos 2015


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.