Akademik Turizm Bulteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 10, Sayı: 9, Eylül 2009
Arsiv (2000-2009) ve orijinal metin için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvurular devam ediyor..
Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ve Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvurular devam ediyor. Konaklama, ulaştırma, seyahat acenteleri, yeme-içme, eğlence, rekreasyon, gezme-görme, müzeler, çevre, turist-yerli ilişkileri, vb. turizm sektörü kapsamında yer alan konuların, gelişmelerin ve yaşanan deneyimlerin karikatür sanatçıları gözüyle değerlendirilmesinin amaçlandığı yarışmaya 31 Aralık 2009 tarihine kadar başvurulabiliyor. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri 25-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında Nevşehir Dedeman Oteli'nde gerçekleştirilecek "Kapadokya Etkinlikleri-2010" sırasında düzenlenecek bir törenle verileceği ve aynı tarihler arasında, seçilecek karikakürlerden oluşan bir serginin de Nevşehir Dedeman Oteli'nde açılacağı bildirildi. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm ışletmeciliği dalında lisansüstü öğrencileri alıyor..
Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm ışletmeciliği dalındaki doktora ve yüksek lisans programlarına 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı Güz dönemi için 5'er öğrenci alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik dalında yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksek lisans Programı'na 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı Güz dönemi için 7 yüksek lisans öğrencisi alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel ışletmeciliği dalında lisansüstü öğrencileri alıyor..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm ve Otel ışletmeciliği doktora ve yüksek lisans programlarına 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı Güz dönemi için 10'ar öğrenci alınıyor. Tezsiz yüksek lisans programı Konaklama ışletmeciliği'ne ise 50 öğrencinin alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yönetimi dalında lisansüstü öğrenci alıyor..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Sivil Havacılık Yönetimi dalında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor. Sivil Havacılık dalındaki doktora programına 5, yüksek lisans programına ise 10 öğrencinin alındığı programlara başuru koşulları için bkz.

Balıkesir Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik dalında lisansüstü öğrencileri alıyor..
Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik dalındaki doktora ve yüksek lisans programlarına 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı Güz dönemi için toplam 20 öğrenci öğrenci alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm ışletmeciliği dalında yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm ışletmeciliği Yüksek lisans Programı'na 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı Güz dönemi için 12'si tezli ve 12'si de tezsiz olmak üzere 24 yüksek lisans öğrencisi alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Düzce Üniversitesi Turizm ve Otel ışletmeciliği dalında yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı Güz yarıyılında 10 yüksek lisans alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

ıstanbul Üniversitesi Müze Yönetimi Yüksek Lisans Programı
ıstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Müze Yönetimi Yüksek Lisans Programı açıldı.
Ayrıntılı bilgi için bkz.

ıstanbul Üniversitesi Turizm ışletmeciliği Dalında Yüksek Lisans öğrencileri alıyor..
ıstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm ışletmeciliği Yüksek Lisans Programı'na, 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı Güz dönemi için 10 yüksek lisans öğrencisi alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Muğla Üniversitesi Turizm ışletmeciliği Yüksek Lisans programı başvuruları..
Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm ışletmeciliği Yüksek Lisans Programı'na, 2009-2010 Eğitim - Öğretim yılı Güz dönemi için 8 yüksek lisans öğrencisi alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Nevşehir Üniversitesi Turizm ışletmeciliği Yüksek Lisans Programı başvuruları..
Nevşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki ışletme Anabilim Dalı Turizm ışletmeciliği Yüksek Lisans Programı'na 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı için 20 öğrenci alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Lisans düzeyindeki 42 ayrı okula 4534 yeni öğrenci kaydolacak..
2009-2010 eğitim-öğretim yılında Türkiye'de toplam 42 ayrı okulda lisans (dört yıllık) turizm ve otelcilik eğitimi verilecek. Turizm ve otelcilik eğitimi verilen okulların bağlı olduğu üniversiteler şu şekilde sıralanıyor: Adnan Menderes Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi (2), Anadolu Üniversitesi (2), Atatürk Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi (2), Başkent Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Çağ Üniversitesi, Çanakkale onsekiz Mart Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi (2), Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, ıstanbul Arel Üniversitesi, ıstanbul Ticaret Üniversitesi, ıstanbul Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Nvşehir Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi. Lisans düzeyindeki örgün turizm ve otelcilik programlarına 2008-2010 eğitim - öğretim yılında yeni kaydolacak öğrencilerin kontenjanı 4534 olarak belirlendi.

Lisans düzeyinde altı yeni turizm ve otelcilik programı daha açıldı..
2009-2010 eğitim - öğretim yılında altı yeni programa öğrenci alınmaya başlanıyor. Söz konusu okullar ve bağlı oldukları üniversiteler şu şekilde: Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (Balıkesir Üniversitesi), Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (ıstanbul Arel Üniversitesi), Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (Özyeğin Üniversitesi), Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu (Pamukkale Üniversitesi), Foça Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu (Dokuz Eylül Üniversitesi) ve ışletme Fakültesi Konaklama ışletmeciliği Programı (Uzaktan Öğretim, Anadolu Üniversitesi).

2009 ÖSYS'de turizm programlarının yerleştirme puanlarına göre sıralaması..
Geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan 2009 ÖSYS'de turizm programlarının yerleştirme puanları belli oldu. "En Yüksek Yerleştirme Puanı" baz alınarak (burslu ve ikinci öğretim programlar hariç) yapılan değerlendirmede adayların turizm programlarını tercih sıralamaları aşağıdaki gibi ortaya çıktı.
Turizm ışletmeciliği, Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik, Turizm ve Otelcilik Dalı: Bu kategoride birinci sırayı, Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm ışletmecilği Programı 372 puan ile birinci sırayı aldı. Bu programı sırasıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Yükseokulu (345), Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel ışletmeciliği Yüksekokulu (341), Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu (320), Mersin Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu (320) ve Dokuz Eylül Üniversitesi ışletme Fakültesi Turizm ışletmeciliği Bölümü (317) ilk beş sırayı aldılar.
Konaklama ışletmeciliği Dalı: "Konaklama ışletmeciliği Dalı"nda ilk sırayı Akdeniz Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konaklama ışletmeciliği Programı 351 puanla alırken, bu programı sırasıyla Ege Üniversitesi Çeşme Turizm ve Otel ışletmeciliği Yüksekokulu Konaklama ışletmeciliği Programı (337), Balıkesir Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konaklama ışletmeciliği Programı (330), Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu (327) ve Muğla Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu (324) yer aldı.
Seyahat ışletmeciliği Dalı: Seyahat işletmeciliği dalında ilk sırayı Ege Üniversitesi Çeşme Tuirizm ve Otel ışletmeciliği Seyahat ışletmeciliği Programı 339 puanla aldı. ılk beş program arasına giren diğer programlar ise sırasıyla şu şekilde ortaya çıktı: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Seyahat ışletmeciliği Programı (332), Akdeniz Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Seyahat ışletmeciliği Programı (323), Adnan Menderes Üniversitesi Kuşadası Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Seyahat ışletmeciliği Programı (316) ve Mustafa Kemal ÜniversitesiTurizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Seyahat ışletmeciliği Programı (312).

Anadolu Üniversitesi Halkbilim Araştırmaları Merkezi’nin etkinlikleri..
Anadolu Üniversitesi Halkbilim Araştırmaları Merkezi Türk Halk Müziği Topluğu ve Halk Dansları Topluluğu, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde Eskişehir’in civar ilçelerinde hayatın içinde olmaya devam ediyor. “Anadolu Üniversitesi ile Sanat Hayatın ıçinde”  sloganıyla düzenlenen Türk Halk Müziği konserleri ve Halk Dansları gösterilerine Eskişehirliler büyük ilgi gösteriyor.  Halk Bilimleri Araştırmaları Merkezi tarafından 1-16 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, 1 Ağustos’ta Sarıcakaya’da, 2 Ağustos’ta ınönü’de, 4 Ağustos’ta Mihalıççık’ta Türk Halk Müziği konserleri verilirken,  halk dansları topluluğu 10 Ağustos Pazartesi günü  Sivrihisar ilçesine konuk oldu.  Halk dansları topluluğu 12 Ağustos’ta Doğançayır, 14 Ağustos’ta Han ve 16 Ağustos’ta Çavdarhisar’da birer gösteri sundu
.

2009 ÖSYS'de turizm programları yeterince talep görmedi..
Bu yıl gerçekleştirilen ÖSYS'de kontenjanlar dolmaz iken, bu durumdan turizm programları da payını aldı. Bu kapsamda önlisans (MYO) düzeyinde öğrenci alınan "Ağırlama Hizmetleri" programının 6.759 kişi olan kontenjanının 4.664'ü ilk yerleştirmede boş kaldı. Aynı şekilde dört yıllık programlar içerisinde yer alan "Turizm Rehberliği"nin 1.114 olan kontenjanının 794'ü boş kaldı. ıki yıllık eğitim verilen "Aşçılık" programlarının 196 olan kontenjanının yalnızca 103'ü doldu. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Güneydoğu Anadolu Rehberi kitabı ödüllendirildi..
Avrupa Birliği’nin finanse ettiği ve GAP Bölge Kalkınma ıdaresi’nin işbirliğiyle, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortak olarak yer aldığı “GAP Bölgesi’nde Kültürel Mirası Geliştirme Programı” kapsamında Gaziantep Ticaret Odası'nın sahipliğinde 2006-2007 yıllarında gerçekleştirilen Güneydoğu Anadolu Tanıtım Projesi içerisinde hazırlanan “Güneydoğu Anadolu Rehberi (Southeast Anatolia Guide) kitabı, Dünya Gezi ve Yemek Kitapları (The Third Best Culinary Travel Book in the World) arasında ödüle değer bulundu. Proje koordinatörlüğünü Filiz Hösükoğlu'nun yaptığı kitap, Dünya genelinde 107 ülkeden altı bin kitap arasında üçüncü oldu. Ayrıntılı bilgi için bkz.

THE-QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması-2008..
THE-QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması-2008 (World University Rankings) verileri yayımlandı. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen üniversite sıralaması ana hatları ile; "araştırma kalitesi" (ağırlığı yüzde 60), "eğitim kalitesi" (ağırlığı yüzde 20), "mezunların istihdamı" (ağırlığı yüzde 10) ve "uluslararasılaşma" (ağırlığı yüzde 10) ile ilgili verilerin analizinden elde edilen sıralamaya göre, ilk sırada geçtiğimiz olduğu gibi Harvard Üniversitesi (ABD) yer alıyor. ılk beş arasında yer alan diğer üniversiteler şu şekilde ortaya çıktıı: Yale Üniversitesi (ABD), Cambridge Üniversitesi (ABD), Oxford Üniversitesi (ıngiltere) ve California Teknoloji Enstitüsü (ABD). Dünya üniversiteleri listesinin tamamı için bkz.

Sıralamaya Türkiye'den yedi üniversite girdi.
THE-QS'un Dünya üniversiteleri-2008 sıralamasına ilk 600 üniversite arasına Türkiye'den yedi üniversite girdi. Bu üniversiteler ve sıralamadaki yerleri şu şekilde ortaya çıktı: Bilkent Üniversitesi (374), ıstanbul Teknik Üniversitesi (376), ıstanbul Üniversitesi (431), Koç Üniversitesi (436), Sabancı Üniversitesi (468), Çukurova Üniversitesi (526) ve Hacettepe Üniversitesi (539). 2007 ve 2008 yılları arasındaki sıralamalar incelendiğinde Türk üniversitelerinin yedisinin de 2007'ye göre 2008'de daha üst sıralalara çıkmış oldukları anlaşılmaktadır.

Sanat ve ınsanı Bilimler bilim dalı sıralaması:
THE-QS'un çalışmasında aynı zamanda bilim dallarına göre de sıralamalar yer alıyor. Buna göre Sanat ve ınsanı Bilimleri bilim dalında birinci sırada Harvard Üniversitesi yer alıyor. Bu üniversiteyi California-Berkeley Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi ve Yale Üniversitesi. Bu dalda ilk 300 üniversite arasında Türkiye'den ıstanbul Üniversitesi 281'inci sıra ile yer aldı.

Yaşam Bilimleri ve Biyotıp bilim dalı sıralaması: Bu alanda ilk sırada yine Harvard Üniversitesi yer alıyor. Bu üniversiteyi; Cambridge Üniversitesi, John Hopkins Üniversitesi, California-Berkeles Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi. Yaşam Bilimleri ve Biotıp alanında Türkiye'den herhangi bir üniversite ilk 300 üniversite arasına giremedi.

Doğal Bilimler bilim dalı sıralaması: Bu alanda ilk sırada Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yer alıyor. ılk beş sırayı oluşturan diğer üniversiteler sırasıyla şu şekilde: California-Berkeles Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi, Harvard Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi. Doğal Bilimler alanında ilk 300 üniversite arasına Türkiye'den ıstanbul Teknik Üniversitesi (257) ve Bilkent Üniversitesi (285) girdi.

Sosyal Bilimler bilim dalı sıralaması: Bu alanda ilk sırayı Harvard Üniversitesi alırken, California-Berkeles Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Londra Ekonomi ve Siyasi Bilimler Okulu ile Cambridge Üniversitesi diğer üniversiteler oldular. Sosyal Bilimler alanında Türkiye'den ıstanbul Üniversitesi (284) ilk 300 üniversite arasına girdi.

Teknoloji bilim dalı sıralaması: Bu alanda ilk sırayı Massachusetts Teknoloji Enstitüsü aldı. Diğer üniversiteler ise California-Berkeley Üniversitesi, Standford Üniversitesi, California Teknoloji Enstitüsü ve Cambridge Üniversitesi şeklinde sıralandılar. ılk 300 üniversite arasına Türkiye'den ıstanbul Teknik Üniversitesi (133) ile Bilkent Üniversitesi (230) girdi.

Detay Yayıncılık'ın yayımladığı turizm kitaplarının sayısı 70'i buldu..
Ders kitapları ve akademik yayınları ile tanınan Detay Yayıncılık'ın yayımladığı turizmle ilgili kitaplarının sayısı 70'i buldu. 1998 yılından bu yana faaliyet gösteren Detay Yayıncılık, günümüze kadar turizm alanında en fazla akademik çalışma yayımlayarak kırılması zor bir rekora imza attı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

''Eskişehir Hamamları'' kitap oldu
Osmanlı ve Selçuklu dönemini içeren “Eskişehir Hamamları” adlı kitap Prof. Dr. Erol Altınsapan tarafından kaleme alındı. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü, Türk ıslam Sanatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erol Altınsapan Başkanlığında Eskişehir Valiliği, Anadolu Üniversitesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Eskişehir Müze Müdürlüğü işbirliğiyle “Eskişehir Türk ıslam Mimarisi” adıyla gerçekleştirilmeye başlanan projenin ilk etabında Eskişehir bölgesinde bulunan hamamlar incelendi. Osmanlı ve Selçuklu dönemini içeren “Eskişehir Hamamları” adlı kitap Prof. Dr. Erol Altınsapan tarafından kaleme alındı. Anadolu Türk Mimarisinde ıslam dininin temizlik konusunda ortaya koyduğu kurallar çerçevesinde şekillenen yapıların hemen her dönemde oldukça fazla sayıda inşa edildiğini söyleyen Altınsapan, bu çalışmada Eskişehir Bölgesinde bulunan tarihi hamamlardan on beş yapının değerlendirme kapsamına alındığının altını çizdi. ıncelenen bu yapılardan üçünün Eskişehir kent merkezinde bulunduğunu ifade eden han ilçesinde bir, mahmudiye ilçesinde bir, Mihalıççık ilçesinde bir, Seyitgazi ilçesinde üç, Sivrihisar ilçe merkezinde dört hamam ve Hamamkarahisar köyünde bulunduğunu söyledi. Altınsapan, ele alınan hamamlardan sadece Erler, Açlık, Işık ve Çardak ve Seyidiler hamamının kullanıma açık olduğunu sözlerine ekledi

2009- Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) Sonbahar Dönemi Başvuruları
Üniversitelerarası Kurul Yabancı dil Sınavı (ÜDS) 2009 Sonbahar dönemi başvuruları başladı. ÜDS başvurularının 17-26 Ağustos 2009 tarihleri arasında yapılacağı öğrenildi. ÜDS'nin Alman, Fransız ve ıngiliz dillerinde fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler olmak üzere üç ayrı alanda, yılda iki kez  Mart ve Ekim aylarında; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, ıstanbul, ızmir, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van illeri ile Lefkoşa ve Bişkek’de (Kırgızistan) merkezi olarak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılıyor Sınava katılmak isteyen adaylar, 2009-ÜDS Sonbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Bilgi Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler.

Dumlupınar Üniversitesi'nin Merkez Kampusu'nde jeotermal sıcak su bulundu..
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nin Merkez Kampüsü'nde 60 derece sıcaklıkta ve saniyede 50 litre debiye sahip yeni termal sıcak su çıktı. Üniversitenin daha önce yaptığı sondaj çalışmaları sonucunda da 50 derece sıcaklığa ve saniyede 20 litre debiye sahip sıcak su bulmuştu.
Rektör Prof. Dr. Güner Önce, Kütahya için büyük bir potansiyel olan bu jeotermal suyun gerek inşaatı tamamlanmakta olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hastanesi için tedavi amaçlı gerek turizm amaçlı gerekse bir enerji kaynağı olarak ısıtma amaçlı olmak üzere çok yönlü değerlendirebileceklerini söyledi.

Ekin Grubu, Türkiye’nin gençlere yönelik ilk tatil rehberi Genç Tatil’i yayımladı!
Ekin Grubu, Türkiye’de bir ‘ilk’e daha imza atarak gençlere yönelik bir tatil rehberi yayımladı. Ege ve Akdeniz bölgelerini kapsayan Genç Tatil kitabı, gençlerin ilgisini çekecek tatil yörelerini sayfalarına taşıyor. Türkiye’nin gençlere yönelik ilk tatil rehberi Genç Tatil, Ekin Grubu imzasıyla raflardaki yerini aldı. Genç bir gezgin olan Devrim Erşen’in kaleminden çıkan Genç Tatil kitabı, Ege ve Akdeniz bölgelerinde gençlerin ilgisini çekecek tatil yörelerini sayfalarına taşıyor. Tek başına ya da grup halinde tatile çıkmak isteyen gençlere rehberlik etmeyi hedefleyen kitapta otobüs, minibüs, otostop ya da başka bir araçla tatile çıkanlara yol gösteriliyor.

Silifke-Taşucu MYO 2009 yurt içi uygulama gezileri tamamlandı..
Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu Turist Rehberliği eğitiminde iddialı ve eğitimde kaliteyi arttırmak için yoğun çaba harcıyor. Yüksekokulun Turizm Rehberliği bölümü öğrencilerinin bu yıl dokuzuncusunu gerçekleştirdikleri 36 günlük “2009 Yurt ıçi Uygulama Gezileri” başarıyla tamamladı.

Deniz Turizmi Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi..
Deniz turizmi tesisleri ile deniz turizminde çalışacak gezi, spor ve eğlence amaçlı Türk bayraklı ticari kayıtlı deniz araçları ve yabancı bayraklı deniz araçları işletmelerine turizm yatırımı ve turizm işletmesi belgelerinin verilmesini, bu işletmelerin yönetim, personel ve işletme özellikleri ile uymak zorunda oldukları fiziki şartları, Türk ve yabancı bayraklı deniz araçlarının karasularımızdaki seyir esasları, Türkiye’de kalış süreleri ve kabotaj hakları ile deniz turizminin geliştirilmesi amacıyla alınacak diğer tedbirleri ile ilgili düzenlemeleri kapsayan Deniz Turizmi Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik için bkz..

45 ildeki 83 müzeye giriş artık ücretsiz..
Basın ve Halkla ılişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, ziyaretçi sayıları düşük olan müze ve örenyerlerine halkın ve yabancı turistlerin ilgisini artırmak amacıyla 45 ildeki 83 müze ve ören yerine yarından itibaren ücretsiz giriş uygulaması başlatılıyor. Tarihi, arkeolojik ve kültürel değerleri tanıtmak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla başlanacak uygulamanın, bu müze ve ören yerlerine ziyaret taleplerini olumlu etkilemesi bekleniyor. Girişleri ücretsiz olacak müze ve örenyerleri de şöyle: Adana'da Anavarza, Kastabala ören yerleri ile Etnografya ve Misis Mozaik müzeleri, Adıyaman Müzesi, Afyon Arkeoloji Müzesi, Aksaray Müzesi, Antalya Lymra Örenyeri, Aydın'da Yörük Ali Efe Evi, Aydın Müzesi ve Alinda Örenyeri, Balıkesir'de Bandırma Arkeoloji Müzesi, Bilecik Müzesi, Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi, Bitlis Ahlat Müzesi, Bitlis Etnografya Müzesi, Bolu Müzesi, Bursa Türk ıslam Eserleri Müzesi, Bursa Yenişehir şemaki Evi, Çanakkale Alexandra Troia Örenyeri, Çankarı Müzesi, Çorum Boğazköy Müzesi, Düzce Konuralp Müzesi, Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Erzurum Arkeoloji Müzesi, Eskişehir'de Yazılıkaya örenyeri, Yunus Emre Müzesi ve Pessilus Örenyeri, Gaziantep Yesemek Açık Hava Müzesi, Gümüşhane Müzesi, Hatay Atçana örenyeri, Isparta Yalvaç Müzesi, Isparta Müzesi, ıstanbul Adam Mickiewicz Müzesi, ızmir'de Tire Müzesi, Etnografya Müzesi, Teos Örenyeri, Ödemiş Müzesi, Eritrai ve Claros örenyerleri, Kahramanmaraş Müzesi, Karaman Müzesi, Kars Müzesi, Kayseri Etnografya ve Güpgüp Konağı Müzesi, Kayseri Kültepe Örenyeri, Kırklareli Müzesi, Kırşehir Müzesi, Konya Nasrettin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Konya'da Ereğli Müzesi, Batı Cephesi Karargahı, Etnografya Müzesi, Kütahya Çini Müzesi, Kütahya Kossut Müzesi, Malatya Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Malatya Aslantepe Örenyeri, Manisa Sardes Artemis, Manisa Aigai Örenyeri, Mersin Narlıkuyu, Mersin Müzesi, Tarsus Müzesi, Anamur Müzesi, Silifke Müzesi, Muğla'da Beçin Kalesi ve Örenyeri, ıassos Örenyeri, Milas Müzesi, Balıkpazarı Örenyeri, Lagina Örenyeri, Stratonikeia Örenyeri, Gümüşkesen Anıtı, Damlıboğaz Örenyeri, Nevşehir Tatlarin Yer Altı şehri, Ürgüp Müzesi, Nevşehir Müzesi, Hacı Bektaş Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Rize Müzesi, Sakarya Müzesi, Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Tokat Latifoğlu Konağı Müzesi, Uşak Arkeoloji Müzesi, Van Çavuştepe Kalesi, Van Müzesi, Yozgat Arkeoloji Müzesi ve Zonguldak Karadeniz Ereğli Müzesi.

Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine  ılişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ..
25/10/2005 tarihli ve 25977 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine ılişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Tebliğin bazı maddeleri değiştirildi. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Kaplıcalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik..

24/7/2001 tarihli ve 24472 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kaplıcalar Yönetmeliğinin bazı maddelerinin değiştirilmesine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’te yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ayrıntılı bilgi için bkz.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Çalismalari" bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadır.


Hüseyin ALTINEL
Gastronomide Menü Yönetimi
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. şehnaz DEMıRKOL
ıstanbul: ıstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul tarihi: Temmuz 2009YENı YAYINLAR

Turizmde Etik (Kavramlar, ılkeler, Standartlar)
ıkinci Baskı
Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak - Dr. Hatice Güçlü Nergiz
Detay Yayıncılık
ISBN 975-8969-76-5
16x24 cm., 208 sayfa
Fiyatı: 9,90 TL

Genç Tatil
Birinci Baskı
Devrim Erteyen
ıstanbul: Ekin Yayınları
ISBN 978-605-4196-08-1
13,5x22 cm, 266 sayfa
Fiyatı: 19,00 TL


GÖREVE ATANMA

Doç. Dr. Osman Avşar Kurgun, Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü görevine atandı.


LıNK ışBıRLığı
www.turizmgazetesi.com
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Anatolia: International Journal of Tourism and..
Detay Yayincilik

http://www.turizmdebusabah.com

http://www.bilesim.com.tr
http://www.turizmhaberleri.com
http://www.turizminsesi.com
www.turizmforumu.net
Bibta Veri Bankasi
www.turizmdosyasi.com
Resort Academy
http://www.kongremerkezi.net/
http://www.kongre.net
http://www.turizmhabercisi.com
http://www.medikongre.com
http://www.turizmden.com
http://www.tuyed.org.tr
http://www.gulersoy.net
http://www.ftnnews.com
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.