Akademik Turizm Bulteni
Yil 4, Sayi 6, Haziran 2003

 

Bülten web adresi:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni


Hazirlayan:
Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu

 

HABERLER

I. Bursa Il Turizm Surasi, 10-12 Ekim 2003’te..
Bursa'nin ülke turizminden hak ettigi payi alamamasinin nedenlerinin akademik düzeyde tartisilarak irdelenmesi amaciyla 10-12 Ekim 2003 tarihleri arasinda “I. Bursa Il Turizm Surasi” toplaniyor. Surada tartisilacak konularin ana basliklar arasinda “Bursa'da Isletmecilik”, “Bursa'da Çevre, Ulasim ve Altyapi”, Bursa Turizm Tanitimi ve Pazarlama”, “Bursa'nin Tarihi, Kültürel ve Cografi Yapisi”, Bursa'da Genel Turizm ve Diger Konular” yer aliyor. Sura ile ilgili ayrinli bilgi asagidaki web sayfasi ziyaret edilerek elde edilebilir.
http://www.bursaturizmsurasi.org

Turizm Yazarlari ve Editörleri Dernegi'nin 4. Olagan Genel kurulu Yapildi..
Kisa adi TUYED olan Profesyonel Turizm Yazarlari, Gazeteci ve Editörleri Dernegi’nin genel kurulu 29 Mayis 2003 tarihinde Istanbul Taksim’deki Dorint Park Otel’de yapildi. Genel Kurul’da yönetim kurulunun sundugu iki yillik faaliyet raporu üzerine yapilan konusmalardan sonra dernek tüzügünde yapilacak degisiklikler tartismaya açildi. Genel kurul’da daha sonra TUYED tüzügünde dernege üyelik, dernegin organlari ve adinda yapilan degisikliklerin nedenleri üyelere anlatildi. Yapilan seçimlerde 9 kisilik Yönetim Kurulu üyeleri ve 3 kisilik Denetim Kurulu üyeleri belirlendi. TUYED’in yeni Yönetim Kurulu su kisilerden olustu: Kerem Köfteoglu, Osman Aydogan, Hasan Aslan, Nazmi Kozak, Bünyamin Tokmak, Gönül Yildirim, Erol Karabulut, Haluk Akalin, Ali Ergin.

II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi’ne Yurtdisindaki Türk Ögrenciler de Katilabilecek..
Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi tarafindan 19-23 Mayis 2004 tarihlerinde Gökceada’da (Canakkale) düzenlenecek II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi’ne Türkiye disindaki üniversitelerde lisansüstü tez çalismasi hazirlayan Türk ögrencilerin de katilabilecegi bildirildi. Söz konusu ögrencilerin hazirladiklari veya hazirlamakta olduklari tez çalismalari ile ilgili olarak da, daha önce açiklanan basvuru kosullari geçerli olacak. Kongre ve basvuru kosullari ile ilgili olarak asagida adresi belirtilen web sayfasi ziyaret edilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/kongre.html

Turizm Arastirmacilari Turizm Ihtisas Kütüphanesi’ni Istiyor..
Kültür ve Turizm Bakanligi’nin olusturulmasinin ardindan her iki eski bakanligin birimlerinin birlestirilmesi çalismalari kapsaminda günde gelen Turizm Ihtisas Kütüphanesi’nin eski Kültür Bakanligi’nin ilgili birimiyle biraya getirilmesine turizm arastirmacilari karsi çikiyor. Karsi çikma gerekçeleri arasinda; Türkiye’de zaten yeterli koleksiyon genisliginde ve sayida olmayan turizm ile ilgili bilgi merkezlerinin turizm ihtisas kütüphanesinin kapatilmasiyla önemli oranda kan kaybedecegi ve binlerce ögrencinin yararlandigi bilgi merkezinin birlestirilmesi ile islevlerinin azaltilmasinin turizm arastirmacilarini güç durumda birakacagi vurgulaniyor.

A.Ü. Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu 2002/2003 Ögretim Yili Ögrenci Kayitlari..
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu 2002/2003 ögretim yili kayitlarina iliskin veriler yayimlandi. A. Ü. Basin ve Halkla Iliskiler Müdürlügü tarafindan her yil üniversite genelindeki programlar için düzenli olarak gerçeklestirilen çalismalar ile elde edilen verilere göre; 2002/2003 ögretim yilinda Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu’na kayit yaptiran 102 ögrencinin 71’inin Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, 4’ünün Anadolu Kiz Meslek Lisesi ve kalan 27 ögrencinin diger genel egitim yapan liselerden mezun olduklari belirlerdi. Öte yandan 1999-2002 yillari arasinda yüksekokula kayit yaptiran ögrencilerin taban puanlarinin ise su sekilde gelisme gösterdigi belirlendi: 1999 yilinda 170.9, 2000'de 193.9, 2001'de 193.9 ve 2002 yilinda ise 190.5.

ITÜ Turizm Tasarimi ve Yönetimi Yüksek Lisans Programi
Turizm alaninda yöneticilik kariyeri olanaklari sunan ITÜ Turizm Tasarimi ve Yönetimi (TTY) Tezsiz Yüksek Lisans Programi’nda, turizm ve kültür alaninda gereksinim duyulan, Türkiye’nin kültürel ve dogal birikimini sürdürülebilirlik açisindan degerlendirebilecek ve Türk turizmine bakis açisini degistirecek, lider, girisimci, yaratici profesyonellerin yetistirilmesi; ilgili sektörlerin yöneticilerinin ve yönetici adaylarinin çagdas yönetim anlayisi, stratejik karar verme, proje olusturma konularinda donatilmasi ve gelistirilmesi hedefleniyor. Ilk mezunlarini Haziran 2003 sonunda verecek olan ITÜ TTY Yüksek Lisans Programi, turizme ilgi duyan 4 yillik tüm fakülte mezunlarina açik. Profesyoneller hedeflendiginden tercihen 2 senelik is tecrübesi kosulunun arandigi programda, dersler interaktif bir sekilde ve hafta içi aksamlari ile Cumartesi gunlerii yapiliyor ve 35 haftada tamamlaniyor. 2002/2003 ögretim yili önkayitlarinin 23 Haziran-31 Temmuz 2003 arasinda yapilacak olan programla ilgili daha ayrintili bilgi program koordinatörü, Dr. Metin Teberler’den (teberler@itu.edu.tr) ve asagida belirtilen web sayfasindan elde edilebilir. http://www.sbe.itu.edu.tr/turizm/index.html

Turizm Yatirimcilari Dernegi'nin Genel Kurulu
Turizm Yatirimcilari Dernegi (TYD)'nin Genel Kurulu 29 Mayýs 2003 tarihinde Istanbul Dedeman Oteli'nde, Kültür ve Turizm Bakani Erkan Mumcu’nun katilimi ile yapildi. Tek liste ile gidilen seçimlerin sonunda Oktay Varlier baskanligini yaptigi liste yönetime seçildi. Genel Kurul’da baskanligi yeniden aday olmayacagini açiklayan Tavit Köletavitoglu, meslek kuruluslarinda bir kisinin iki dönemden daha uzun süre yönetimde yer almamasi konusunda bir öneri getireceklerini belirterek, kendisinin de bu anlayisla yeniden aday olmadigini söyledi Köletavitoglu, yaptigi degerlendirmede diger meslek kuruluslarinin sektördeki konumuna da deginerek, TÜRSAB’in kendini sektörün tek temsilcisi gibi sunmasinin yanlis oldugunu söyledi


Endüstriyel Yiyecek Üretimi kitabi..
Anadol Üniversitesi Turizm ve otel Isletmeciligi Yüksekokulu ögretim üyelerinden Doç. Dr. Fermani MAVIS tarafindan hazirlanan “Endüstriyel Yiyecek Üretimi” kitabi Detay Yayinlari arasinda çikti. 241 sayfa (16x24 cm.) olan kitap, bes bölümden meydana geliyor. “Giris” bölümünde yemek pisirme sanati ve tarihsel gelisiminin yani sira uluslararasi mutfaklar ile Türk mutfagi hakkinda genel bilgiler verilirken, diger bölüm basliklari su sekilde belirlenmis: “Yiyecek Hazirlama Teknikleri”, “Standart Pisirme Yöntemleri”, “Standart Yemek Kalitesinde Uygun Yiyecek Hazirlama”, “Yiyecek Süsleme ve Sunumu”. Kitapla ilgili ayrintili bilgiler asagida iletisim bilgileri veriler yazardan veya Detay Yayincilik’tan edinilebilir.
Doç. Dr. Fermani MAVIS: e-posta: fmavis@anadolu.edu.tr
Detay Yayincilik: e-posta: detayyay@ttnet.net.tr

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Lisansüstü Programlari..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm ve Otel Isletmeciligi Lisansüstü programlarina basvurularla ilgili duyuru geçtigimiz günlerde yayimlandi. Buna göre Turizm ve Otel Isletmeciligi alaninda 2003/2004 ögrenim yilinda 10 yüksek lisans ve 5 doktora ögrencisi alinacak. Ayrintili bilgi için bkz.
http://www.anadolu.edu.tr/duy/ilan/yuk.doc

Hacettepe Üniversitesi Turizm Isletmeciligi Yüksek Lisans Programi Basvurulari..
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Isletme Anabilim dali Turizm Isletmeciligi Yüksek Lisans Programi 2002/2003 Güz dönemi basvurulari 16-27 Haziran 2003 tarihleri arasinda yapiliyor. Bes ögrenci için kontenjan ayrildigi programa basvurma kosullari ile ilgili ayrintili bilgi asagida belirtilen web sayfasindan elde edilebilir.
http://www.sosyalbilimler.hacettepe.edu.tr/duyurular/bk2003g.shtml

Gençlik, Bos Zaman ve Doga Sporlari Sempozyumu Yapildi..
Gazi Üniversitesi Saglik, Kültür ve Spor Dairesi doga Sporlari ve Arama-Kurtarma Merkezi (GUDAK) tarafindan düzenlenen “Gençlik, Bos Zaman ve doga Sporlari Sempozyumu”, 21-22 Mayis 2003 tarihlerinde Ankara’da gerçeklestirildi. Sempozyum süresince, bos zaman, rekreasyon, doga sporlari ve turizmin de içerisinde oldugu konularda hazirlanmis bildiriler sunuldu. Sempozyumda; son yillarda Beden Egitimi ve Spor Yüksekokullari bünyesinde açilan ve sayilari hizla artmakta olan rekreasyon bölümlerinin yapilandirilmasi, turizm programlari ile koordineli çalismalari ile ilgili konular üzerinde tartismalar da gerçeklestirildi.

Ulastirma Dünyasi Gazetesi..
Kisa adi UATOD olan Uluslararasi Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Dernegi’nin haftalik yayin organi “Ulastirma Dünyasi”, iki yildan bu yana karayolu yolcu tasimaciligi alanindaki haber, yorum, tanitim ile bilgilendirici yazilari ile yayinlaniyor. Büyük boy gazete boyutunda hazirlanan yayin organinda sektörel haberler, otobüs isletmecilerini ilgilendiren tanitim yazilari, firma tanitimlari ve haberleri ile köse yazilari yer aliyor.

Istanbul Teknik Üniversitesi Vakfi..
Istanbul Teknik Üniversitesi Vakfi Turizm ve Otelcilik Sertifika Programi turizm sektörüne eleman yetistirmeye devam ediyor. Yüksek ögrenimine devam edemeyen gençlere turizm sektöründe istihdam olanagi sunmayi amaçlayan programda bir yil boyunca kursiyerlere çesitli bilgi ve becerilerle ilgili egitim veriliyor. Program, açildigi günden bu yana 500 mezun verdi.

Antalya Tanitim Vakfi’nin Yeni Yönetim Kurulu Belirlendi..
Antalya Tanitim Vakfi Mütevelli Heyet Toplantisi’ni yapti. Toplanti’da Vakfin yeni dönem Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu belirlendi. Yönetim Kurulu asagidaki isimlerden olusuyor: Nizamettin Sen, Ali Yaylaci, Rezan Kulaksiz, Sedat Peker, Mirella Soykam, Halil Tuna, Ali Kaya. Denetleme Kurulu ise Mustafa Çalik, Sadik Badak, Erdogan Kahya’dan olustu.

Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu Yeniden Yapilandirildi..
Resmi Gazete'de yer alan Bakanlar Kurulu kararina göre Bilkent Üniversitesi'ne bagli Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu'nun adi "Uygulamali Teknoloji ve Isletmecilik Yüksekokulu" olarak degistirildi. Yeni olusturulan okul bünyesinde “Turizm ve Otel Isletmeciligi”, “Bilgisayar Teknolojisi ve Enformasyon Sistemleri” ve “Ticari Enformasyon Yönetimi” bölümleri yer aliyor.
http://www.bilkent.edu.tr/bilkent/academic/vocschools.html

Kültür ve Turizm Bakanligi’nin Organizasyon Yapisi..
Kültür ve Turizm Bakanligi’nin teskiline iliskin 4848 sayili yasaya göre yeni bakanlik, 9 merkezi birimin yani sira tasra ve yurtdisi teskilatindan olusuyor. Yasa, Turizm Bakanligi'nin simdiki yurtdisi teskilatinin devamini öngörüyor. Yasaya göre, Kültür Bakanligi'nin Askabat, Almati, Biskek, Bakü, Dusanbe, Kahire, Kopenhag, New York, Saraybosna, Taskent, Tunus ve Üsküp'teki yurtdisi birimleri faaliyetlerini sürdürecek, diger yurtdisi birimleri ise 3 ay içinde kapatilarak tasfiye ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanligi'nin merkez teskilati ise Güzel Sanatlar Genel Müdürlügü, Kültür Varliklari ve Müzeler Genel Müdürlügü, Kütüphaneler ve Yayimlar Genel Müdürlügü, Telif Haklari ve Sinema Genel Müdürlügü, Yatirim ve Isletmeler Genel Müdürlügü, Tanitma Genel Müdürlügü, Arastirma ve Egitim Genel Müdürlügü, Milli Kütüphane Baskanligi ile Dis Iliskiler ve Avrupa Birligi Koordinasyon Dairesi Baskanligi ana birimlerinden olusuyor.

TMMOB Ulastirma Politikalari Kongresi..
TMMOB Insaat Mühendisleri Odasi tarafindan düzenlenen "TMMOB Ulastirma Politikalari" Kongresi'ni 16-17 Ekim 2003 tarihinde Ankara'da gerçeklestiriliyor. Ayrintili bilgi için asagida belirtilen web sayfasi ziyaret edilelmelidir.
www.imoistanbul.org.tr
E-posta : imo@imoistanbul.org.tr

Turistik Ürün Çesitlendirmesi Ve Turizm Isletmelerinde Yeni Yönetim Yaklasimlari Paneli..
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm Isletmeciligi Anabilim Dali tarafindan her yil geleneksel olarak düzenlenen “Turistik ürün Çesitlendirmesi ve Turizm Isletmelerinde Yeni Yönetim Yaklasiklari” konulu panel, 1 Mayis 2003 tarihinde Adapazari’nda gerçeklestirildi. Oturum baskanligi Istanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Füsun Istanbullu DINÇER’in yaptigi panele konusmaci olarak yüksek lisans ögrencileri Özgür ERGÜN, Baybars MÜDERRIS, Sibel GEDIK, Emine AKMAN, Ö. Susran HUNCA; Mehmet ABAY, Ilknur EKMEKÇI, Turgay GÖRÜR, E.Cem ACAR, Ertugrul, PASA, Çigdem SARI, K.Ozan ÖZER katildi.

Silifke-Tasucu Meslek Yüksekokulu Kendi Binasina Tasindi..
Selçuk Üniversitesi’ne bagli olarak hizmet sunan Silifke-Tasucu Meslek Yüksekokulu, kampus alanindaki yeni binasina 16 Mayis 2003 tarihinde tasindi. Bilindigi üzere Sifke-Tasucu Meslek Yüksekokulu bünyesinde yer alan 14 program arasinda Turizm ve Otel Isletmeciligi ve Turizm ve Seyahat Iletmciligi olmak üzere iki bölümde turizmle ilgili egitim-ögretim çalismalari yürütülmektedir.

Türkiye'de Turizm Alaninda 51 Sünreli Yayin Var.
Turizm Yazarlari, Editörleri ve Gazetecileri Dernegi (TUYED) ile Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin isbirliginde yapilan arastirmaya göre Türkiye’de halen 14’ü kurum ve kuruluslar tarafindan, 29’u da kisilerce çikarilan 43 süreli yayin bulunuyor. Bunlara 5’i bilimsel dergi 3’ü de elektronik ortamda yayimlanan 8 turizme iliskin süreli yayin da eklendiginde bu alandaki yayin sayisi 51’i buluyor.

Saban Ali Yasaroglu'na Plaket..
Rize Il Turizm ve Kültür Müdürlügü, Türk Halk Kültürünü Arastirma ve Tanitm Vakfi ve Rize Ticaret Odasi tarafindan 23 Mayis 2003 gunu Istanbul Dedeman Oteli'nde duzenlenen "Rize Ilinin 2002-2003 Dönemi En Basarililar"i töreninde Istanbul Teknik Universitesi Vakfi Turizm Egitim Bolum Sorumlusu Sabah Ali YASAROGLU'na tesekkur plaketi verildi.


KONFERANSLAR

BART Havayolu Ulastirmacilari Dernegi’nden Ali KIRGIZ, 29 Nisan 2003 tarihinde Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu’nda “Destinasyonlarda Havayolu Ulastirmasi” konulu bir konferans verdi.

Sakarya Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Turizm Isletmeciligi Bölümü ögretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. C. Gazi UÇKUN ve Ars. Gör. Özgür ERGÜN, 17 Nisan 2003 tarihinde Adapazari’nda, “Sakarya’nin Turizm Potansiyeli ve Turistik Ürün Çesitlendirilmesi” konulu bir konferans verdiler.

TAMAMLANAN TEZ ÇALISMALARI

Melike KARAGÖZ
Konaklama Isletmelerinde Stratejik Insan Kaynaklari Yönetimi Çerçevesinde Hizmetiçi Egitim Sürecinin Yürütülmesi ve Bir Uygulama
Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danisman: Doc. Dr. Oya Aytemiz SEYMEN
Kabul tarihi: 16 Mayis 2003


GÖREVE ATANMA/GÖREV YERI DEGISIKLIKLERI

Doç. Dr. Irfan ARIKAN, Anadolu Üniversitesi Turizm ve otel Isletmeciligi Yüksekokulu’na müdür yardimcisi olarak atandi.

 

Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni listesinden e-posta adresi sildirme isteklerinizi asagida belirtilen adreslere lütfen bildiriniz.

 

Nazmi Kozak
Anadolu Universitesi
Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu
Yunus Emre Kampusu
26470 Eskisehir

Tel : 0222 – 335 05 80 / 59 61
Faks: 0222 – 335 66 51
GSM : 0532 – 286 75 84
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
http://academy.anadolu.edu.tr/displayx.asp?acc=nkozak&kod=0

 

Haziran 2003 Bulteni 2583 adet e-posta adresine gonderilmistir.


AKADEMIK TURIZM BÜLTENI’NI YAYIMLAYAN SITELER:
http://www.turizmgazetesi.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.hospitalitycv.com/
http://turkmericane.com/iaotml/


TURIZMLE ILGILI BAZI LINKLER:

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
http://www.anatoliajournal.com

Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
http://www.anatoliajournal.com/atad

II. Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
http://www.anatoliajournal.com/kongre.html

Mersin Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu Mezunlari Dernegi
http://www.metiod.org.tr

Turizm Yazarlari, Editörleri ve Gazetecileri Dernegi
http://www.tuyed.org.tr

TCDD Anahat Tren Guzergahlari, Ilk Kalkis ve Varis Saatleri
http://www.tcdd.gov.tr/trensaatleri.html

Turkiye Denizcilik Isletmeleri A.S. Denizyollari Isletmesi
http://www.tdi.gov.tr/denizyollari.shtml

Turkiye Telefon Rehberi
http://www.ttrehber.gov.tr

Turkiye Rehberler Birligi
http://www.tureb.org.tr

Turkish Tour Guides
http://www.turkishguides.org

http://www.otelciyiz.com