Akademik Turizm Bülteni
Yil 5, Sayi 6, Haziran 2004

Bulten'in önceki sayilari için:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni


Hazirlayan:
Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu


HABERLER

'II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi Gerçekleştirildi..
19-23 Mayıs 2004 tarihlerinde Gökceada'da gerceklestirildi. Turizm alanini inceleme konusu olarak secmis 8'i doktora ve 28'i de master tezi olmak üzere 36 tez çalismasi kongrede sunuldu. Bir önceki kongrede olduğu gibi II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'nde de tez calismasi hazirlayan ögrencilerin tesvik edilmesi amaciyla ilk üc dereceye giren tezlere "tesvik ödülü" verildi. Kongre'ye katilan bütün öğretim üyelerinin dogal jüri üyesi olarak katkida bulunduğu bir sistemle master ve doktora tesvik ödüllerinin sahipleri belirlendi. Daha önce duyuruldugu üzere doktora ve yüksek lisans birincileri Meryan Otel'de 3 günlük tam pansiyon tatil ödülü, ikinciler Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Tesisleri'nde dört günlük tam pansiyon ödülü kazandi. Birinci ve ikinci olan tez öğrencilerinin danismanlarina da Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gökçeada Meslek Yüksekokulu Kaleköy Tesisleri'nde üc günlük tatil ödülü, her iki dalda ücüncü olan ögrencilere ve danismanlarina ise cesitli ödüller verilecek. Öte yandan II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'ne calismalari ile bütün ögrencilere Ekin yazim Grubu tarafindan cikarilan Resort Dergisi'nin 2004 yili aboneligi verildi. Ekin Yazim Grubu tarafından da dereceye giren ögrencilere cesitli yayin ödülleri de verdi.

DOKTORA
Doktora tezi tesvik ödülü birincisi:
Alptekin SÖKMEN, Gazi Üniversitesi Turizm İsletmeciligi Eğitimi Anabilim Dali
Danisman: Yrd. Doç. Dr. Melih TOPALOGLU
Tezin Basligi: "Yönetici Etik Davranislarinin Sinir Birim İsgörenleri Tarafindan Değerlendirilmesi: Ankara'daki Dört ve Bes Yildizli Konaklama İsletmelerinde Ampirik Bir Arastirma"

Doktora tezi tesvik ödülü ikincisi: Meryem ATİK, Cukurova Üniversitesi Peyzaj Mimarligi Anabilim Dali
Danisman: Prof. Dr. Türker ALTAN
Tezin Basligi: "Güney Antalya Bölgesi'ndeki Turizm Gelismelerinin Dogal Çevre Üzerine Etkileri ve Sürdürülebilir Turizm Olanaklari"

Doktora tezi tesvik ödülü ücüncüsü:Çigdem Kaptan AYHAN, Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarligi Anabilim Dali
Danisman :Yrd. Doç. Dr. Şerif HEPCAN
Tezin Basligi: "Özgün Peyzaj Karakteristiklerine Sahip Mekanlara Yönelik Bir Peyzaj Planlama Yönteminin Bozcaada Örneginde Ortaya Konmasi"

YÜKSEK LİSANS
Yüksek lisans tezi tesvik ödülü birincisi:İlkay TAŞ, Dokuz Eylül Üniversitesi Avrupa Birligi Anabilim Dali
Danisman: Doç. Dr. Özkan TÜTÜNCÜ
Tezin Basligi: "Avrupa Birligi'nin Turizm Politikalari ve Türk Seyahat Acentelerinin Avrupa Birligi'ne Bakis Acilarinin Degerlendirilmesi"

Yüksek lisans tezi tesvik ödülü ikincisi: Gökhan AYAZLAR, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İsletmeciligi Anabilim Dali
Danisman: Doç. Dr. Meryem AKOGLAN KOZAK
Tezin Basligi: "Süreç Yaklasimiyla Önbüro Bölümünde Kullanilan Süreçlerin İyilestirilmesi ve Bir Uygulama Calismasi"

Yüksek lisans tezi tesvik ödülü ücüncüsü:
Murat AKSU, Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm İsletmeciligi Anabilim Dali,
Danisman: Yrd. Doç. Dr. S. Haluk ERDEM
Tezin Basliği: "Canakkale'de Turizm Olanaklari: Truva Örnek Uygulamasi"

III. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi, 17-21 Mayis 2006 Tarihlerinde Düzenlenecek..
III. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi
17-21 Mayis 2006 tarihlerinde Canakkale'de düzenlecenegi bildirildi. Üçüncü kongrede de tesvik ödüllerinin verilmesine devam edilecek. Önceki iki kongre de oldugu gibi ücüncü kongreye kabul edilecek tez calismalarinin turizmi konu olarak secmis olmasi ve 2005 ve 2006 yillarinda tamamlanmis olmasi veya hazirlik sürecinin devam ediyor olmasi önkosullari aranacak ve fiziksel ve zamansal kosullarina bagli olarak basvuran bütün tez çalismalarina kongrede sunum olanaginin taninmasi planlaniyor. Kongre ile ilgili ayrintili bilgiler ve yenilikler önümüzdeki aylarda kongrenin web sayfasinda yer alacak.

Anatolia Turizm Arastirmalari Dergisi'nin Yeni Sayisi..
Anatolia Turizm Arastirmalari Dergisi'nin yeni sayisi 'Yil 15, Sayi 1, Bahar 2004) gectigimiz günlerde yayinlandi. Derginin 15. yil sayisi olma gibi bir baska özelligi de olan sayida su makaleler yer aliyor: "Mersin'de Turizmi Gelistirmek İçin Ne Yapmali? (Teoman DUMAN - Mehmet İsmail YAĞCI), "Otel İsletmelerinin Mutfağinda Personel Hijyeni ve HACPP Uygulamalari" (Nurcan DEĞİRMENCİOĞLU - Dönüs ÇİÇEK), "Türkiye'de Ticari Turizm Fuarlarina Katilma Amaçlari Üzerine Bir Arastirilma" (Nazmi KOZAK), "Finansal Krizler ve Konaklama İsletmeleri Üzerine Etkilerinin Arastirmasi" (Yildirim Beyazit ÖNAL - Bilal Zafer BERİKOL), "Yiyecek - İçecek İsletmelerinde Brüt Kar Analiz Yöntemi ve Uygulamasi" (Mehmet SARIIŞIK - Ümran KAYA), "Üniversite Öğrencilerinin Fast Food Tüketim Aliskanliklari ve Tüketim Noktasi Tercihlerini Etkileyen Faktörler" (İsmail YALIM ÖZDİNÇ). Yayimlanan makalelerin özetleri ile dergi hakkinda daha ayrintili bilgi su adresten edinilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/atad

Hafta Sonu Turizm Konferansi-X, 11-13 Mayis 2005'te..
Erciyes Üniversitesi Nevsehir Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu
tarafindan geleneksel olarak düzenlenen Hafta Sonu Turizm Konferansi'nin onuncusu, 11-13 Kasim 2005 tarihlerinde Nevsehir'de düzenleniyor. "Turizmde İs Ahlaki" olarak konusu belirlenen toplantiya bildirileri ile katilmak isteyenlerin 31 Aralik 2004 tarihine kadar calismalarinin tam metinlerini göndermeleri beklenmektedir. Konferansta "Turizmde İs Ahlaki" kapsaminda kabul edilecek çalisma konulari arasinda "Otel İsletmeciliğinde Etik", "Otellerin Sosyal Sorumluluklari", "Otel Yönetimi ve Tedarikçiler Arasinda Güven", "Seyahat Acentaciliğinda Etik", "Rehber-Acenta-Otel İliskilerinde Etik Standartlar", "Turizm İsletmeleri İnsan Kaynaklari Yönetiminde Etik, (İse alma, Performans değerlendirme, Taciz, Disiplin, İsten çikarma vb)", "Turizm Pazarlamasinda Etik (Ürün tasarimi, Ürün güvenliği, Reklam,Pazar arastirmasi vb)", "Turizm İsletmeleri Muhasebe ve Finansmaninda Etik", "Turizm Çalisanlarinin (Turist rehberi, asçi, garson, resepsiyonist vb.) Davranislarinda Etik", "Turizm Kamu Kurumlarinda ve Kurumsallasmada Etik", "Turizm Planlamasi ve Örgütlenmesinde Etik" Toplanti ile ilgili ayrintili bilgi su adresten elde edilebilir:
http://www.eunev.edu.tr/duyurular.htm

Anatolia Turizm Arastirmalari Dergisi 15. Yayin Yilinda..
Türkiye'de turizm alaninda yayinlanan en uzun soluklu akademik dergi olan Anatolia Turizm Arastirmalari Dergisi 15. yayin yilina girdi. 1990 yilinda Hacettepe Üniversitesi'nde turizm isletmeciligi alaninda yüksek lisans yapmakta olan bir grup ögrencinin girisimiyle yayin yasamina baslayan dergi, Türkiye'de bilimsel yayin disiplininin olusturulmasi ve gelistirilmesi yolunda sayisiz ilk'e imzasini atti. Bu ilk'ler arasinda ilk hakem-denetimli dergi ve uluslararasi alanda turizmle ilgili Türkiye merkezli ilk dergi olma, Akademik Turizm Semineri, Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi, Akademik Turizm Bülteni, Anatolia Yayincilik, Anatolia Dokümantasyon ve Veri Tarama Merkezi bunlardan birkacini olusturuyor. 1997 yilinda hakem-denetimli olarak yayinlanmaya baslayan dergi, ayni yil Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research adiyla farkli bir dergi olarak uluslararasi alandaki ilk turizm dergisi oldu ve bu dergi halen yedinci yayin yilinda bulunmaktadir. Anatolia Turizm Arastirmlar Dergisi'nde 1990 yilindan bu yana 48 sayi ve 466 akademik makale yayimlandi. Dergi, 1990 yilindan bu yana turizm alaninda calisan akademisyen ve arastirmacilarin tamamina yakin bir bölümünün calismalarinin yayimlandigi bir yayin organi olarak, turizm literatürüne yönelik arastirmalar icin önemli bir veri kaynagi özelligine de sahiptir. Anatolia Turizm Arastirmalari Dergisi yayincilari, 1990'dan bu yana derginin yayinlanmasina katkida bulunan kisi, kurum ve kuruluslara bu vesile ile tesekkürlerini sunmaktadir.

"Bölgeler Kabuk Değistiriyor"
Turizm Gazeticileri ve Yazarlari Dernegi'nin geleneksel aylik toplantilar dizisi kapsaminda Nisan ayinda "Bölgeler Kabuk Degistiriyor" baslikli bir panel düzenlendi. Elite Otel'de düzenlenen panele konusmaci olarak BETUYAB genel koordinatörü Haluk AKAR, Alanya Tanitim baskani Nüvit ÖZKAN, ÇEŞTOB baskani Veysi ÖNCEL, Kapadokya Lodge Hotel genel müdürü Selçuk ÖZÜNSÜR katildi. Ayrintili bilgi icin bkz:
http://www.tuyed.org.tr/main.asp

Kafkas Üniversitesi'nde Turizm Haftasi Etkinlikleri..
Kafkas Üniversitesi Kars Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İsletmeciligi Programi'nin öncülügünde Turizm Haftasi etkinlikleri kapsaminda bazi faaliyetler düzenlendi. Yapilan etkinlikler arasinda Milli Egitim Bakanligi'na bagli okullarda "turizm isletmeciligi ve turizmde rehberlik egitimi", "turizm gelirlerinin katma deger etkisi" ve "Kars'in turizm potansiyeli ve Kafkas ülkeleri acisindan önemi" konularinda konferanslarin verilmesi de yer aliyor.

Anatolia Turizm Arastirmalari Dergisi'ne "Secme Makaleler Bölümü"..
Anatolia Turizm
Arastirmalari Dergisi'nde yeni bir bölüm daha yer aliyor. Yeni bölümde turizm alaninda yurtdisindaki bilimsel dergilerde yayimlanmis nitelikli makaleler Türkiye'deki turizm arastirmacilarin yararlanmasina sunulmak üzere Türkce'ye cevrilerek dergide yayimlanacak. Her sayida bir makalenin yayimlanacagi bölümün editörlügü Yrd. Doc. Dr. Teoman DUMAN tarafindan yerine getirilecek. Ilgili bölümde yayimlanmak üzere önerilecek makalelerde, makalenin Türkiye'deki arastirmacilarinin bilgi birikiminin artmasina katkida bulunacak nitelikte olmasi ve cevrilerek yayimlanabilmesi icin yazarindan veya yayincisindan izin alinmis olmasi önkosullari aranacak. Önerilecek makaleler bölüm editörü Dr. Teoman DUMAN'in hakemliginde degerlendirilecek. Bilgi icin:
Anatolia Turizm Arastirmalari Dergisi Editörlügü: E-posta: anatolia@tr.net
Yrd. Doc. Dr. Teoman DUMAN: E-posta: teomanduman@yahoo.com

GÖREVE ATANMA

Mersin Üniversitesi Turizm İsletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu ögretim üyelerinden Yrd. Doc. Dr. Teoman DUMAN, Gaziosmanpasa Üniversitesi Zile Turizm İsletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü olarak atandi.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI

Turizm ve Otel İsletmeciligine Yönelik Yazilim Gelistirilmesi ve Bir Egitim Modeli Önerisi
Yüksek Lisans Tezi
Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Turizm İsletmeciligi Anabilim Dali
Danisman: Prof. Dr. Öcal USTA
Kabul tarihi: 04 Mart 2004


YENI YAYINLAR

Turizm ve Cevre
1. Baski
Prof. Dr. Nüzhet KAHRAMAN - Ars. Gör. Oguz TÜRKAY
Detay Yayinlari, No: 87
16x24 cm., 181 sayfa
Ankara, 2004

Turizmde E-İs (Destinasyonlar ve İsletmeler İcin Pratik Yönergeler)
1. Baski
Çev. Recep Özgür Yakupoglu, Editör: Yrd. Doc. Dr. Y. Ece Cöklü
Dünya Turizm Örgütü Yayinlari - Set-Systems Tercümanlik Reklamcilik Yayincilik Ltd. Sti.
20x28 cm., 280 sayfa.
İstanbul, 2004

Bos Zamanda Yasanan Degisimler (Turizme Etkisi)
1. Baski
Çev. Ahmet Bahadir Ahiska, Editör: Yrd. Doc. Dr. Y. Ece Cöklü
Dünya Turizm Örgütü Yayinlari - Set-Systems Tercümanlik Reklamcilik Yayincilik Ltd. Sti.
20x28 cm., 149 sayfa
İstanbul, 2004Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni için e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi asagida belirtilen e-posta adresine bildiriniz.

Nazmi Kozak
Anadolu Universitesi
Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu
Yunus Emre Kampusu
26470 Eskisehir

Tel : 0222 – 335 05 80 / 59 61
Faks: 0222 – 335 66 51
GSM : 0532 – 286 75 84
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
http://academy.anadolu.edu.tr/displayx.asp?acc=nkozak&kod=0


Akademik Turizm Bülteni her ay yaklasik 8000 kisi tarafindan okunmaktadir.AKADEMIK TURIZM BULTENI’NI YAYIMLAYAN SITELER

http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
http://www.turizmgazetesi.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.hospitalitycv.com/
http://www.tursapnet.org
http://www.tuyed.org.tr


TURIZMLE ILGILI BAZI LINKLER

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Türkiye Akademik Turizm Linkleri
II. Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
Detay Yayincilik