Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BÜLTENI
Yıl: 8, Sayı: 6, Haziran 2007
Arşiv (2000-2007) ve orijinal metin için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu
HABERLER

IV. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi..
İstanbul Teknik Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde 23-27 Nisan 2008 tarihlerinde Antalya'da düzenlenecek IV. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nin hazırlık çalışmaları tamamlandı. Dördüncü kongrede önceki üç kongreden bazı farklı uygulamaların yapılacağı açıklandı. Dördüncü kongreye özgü olan yenilikler arasında lisansüstü öğrencilerin yanı sıra akademisyenlerin başvurularının kabul edilecek olması da yer alıyor. Bu bağlamda lisansüstü öğrencilerin yanı sıra akademisyenler "serbest bildiriler" ve "disiplinlerarası çalışmalar" bölümlerine bildirileri ile katılabilecekler. Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz: http://www.anatoliajournal.com/kongre

Anadolu Üniversitesi'nde host ve hosteslik bölümü açılıyor..
Anadolu Üniversitesi Sivil Haıvacılık Yüksekokulu bünyesinde Host ve Hosteslik bölümünün açılması ile çalışmalara başlandı. Türk Hava Yolları ile Anadolu Üniversitesi'nin işbirliğinde açılması kararlaştırılan bölümde havacılık sektörünün gereksinmesi olan servis elemanları yetiştirilecek. Ayrıntılı bilgi için bkz:http://e-gazete.anadolu.edu.tr/ayrinti.php?no=3455

Beş yeni vakıf üniversitesi kuruldu..
Beş yeni vakıf üniversitesinin kurulması ile ilgili yasa, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kurulan yeni üniversiteler; "Özyeğin Üniversitesi", "İstanbul Aydın Üniversitesi", Acıbadem Üniversitesi", "İzmir Üniversitesi" ve "İsmail Arel Üniversitesi"nden oluşuyor. Ayrıntılı bilgi için bkz: http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2007/05/20070518-4.htm

Uluslararası Turizm Akademisyenleri Konferansı Muğla'da yapıldı
Uluslararası turizm akademisyenleri tarafından 1988 yılında kurulan ve merkezi Hong Kong'da bulunan Turizm Araştırmaları Akademisi'nin bu yılki konferansı, 15-20 Mayıs tarihleri arasında Muğla Üniversitesi'nin evsahipliğinde Fethiye'de gerçekleştirildi. İki yılda bir gerçekleştirilen konferansa en son Pekin ev sahipliği yapmıştı. LykiaWorld Ölüdeniz tesislerinde gerçekleştirilen konferansa, dünyanın çeşitli ülkelerinden toplam 45 akademisyen katıldı. Konferans süresince bazı akademik bilgilerin yanı sıra turizm sektöründen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gelen temsilcilerin yapmış olduğu konuşmalarına da yer verildi. Yapılan bazı kısa süreli yöre gezileriyle desteklenen konferansın bu yılki organizasyonu Doç.Dr. Metin KOZAK başkanlığındaki bir ekip tarafından gerçekleştirildi.

Almanya Büyükelçisi Anadolu Üniversitesi'nde..
Almanya Federal Cumhuriyeti'nin Türkiye Büyükelçisi Dr. Eckart CUNTZ Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu'nun davetlisi olarak 11 Mayıs tarihinde "Almanya-AB Türkiye İlişkileri" konulu bir konferans verdi.

Turizm araştırmalarında disiplinlerarası yaklaşım..
İstanbul Teknik Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde 23-27 Nisan 2008 tarihlerinde Antalya'da düzenlenecek olan IV. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nde "Disiplinlerarası Çalışmalar" bölümüne de bildiri kabul ediliyor. Türkiye'de turizm araştımalarında disiplinlerarası çalışmalara .ir kongre kapsamında ayrı bir bölüm olarak ilk kez yer veriliyor. Turizm araştırmalarında disiplinlerarası yaklaşımın yaygınlaştırılması amacını güden bölüme; en az iki farklı bilim alanında çalışan akademisyenler veya lisansüstü öğrenciler başvurabilecek. Bölüme başvurmada aranılacak diğer bir ön koşul ise çalışmaların konusunun turizmle ilgili olması. Bu bağlamda kongre, bütün bilim dallarındaki eğitim gören lisansüstü öğrenciler ile akademisyenlere açık bir bilimsel etkinlik haline gelmiş oluyor. http://www.anatoliajournal.com/kongre

Atatürk araştırmaları için rehber bir internet sitesi kuruldu..
www.atamiz.org sitesi yayına başladı. Sitenin içeriğinde Atatürk hakkındaki 675 kaynakçanın künye bilgileri yer alıyor. Bunlardan internette de yayınlanmış 170'inin linkleri sitede verildiği için bir tıklama ile de bu kaynakçalara erişmek mümkün. Site, bu yapısıyla "Atatürk Kaynakçalarının Kaynakçası" özelliğine sahip. Sitenin hedefi "Atatürk konulu tüm kaynakçalara internet üzerinden erişimin altyapısını kurarak araştırma yapmak isteyenlere kolaylık sağlamak" olarak açıklanmış. Bu hedef doğrultusunda, kendi alanında ilk olan sitede kaynakça yayınlayanlara ve hazırlayanlara yönelik çağrılar bulunuyor. Bu çağrılara destek çağrısı da eklenmiş. Kitap, makale, tez vs. doküman türlerinde yayınlanmış 500 civarındaki Atatürk kaynakçasına internetten erişim için 38 bin sayfanın taranmasının gerekli olduğu sitede açıklanıyor. Yapılmak istenen projeye bir örnek olması için, yazar Türker Acaroğlu'nun 1300 sayfalık eseri "Açıklamalı Atatürk Kaynakçası" adlı kitabı tam metin olarak sitede yer alıyor. Sitede Atatürk Dokümantasyonu için yapılması gerekenlerden bir kısmı da listeleniyor. Kitap okumaya büyük önem veren Atatürk'ün bu davranışına ilişkin fotoğraflarına da sitede ayrıca yer verilmiş. Sitenin kurucusu Bülent Ağaoğlu sitenin hazırlanma sebebini "Her ne kadar günümüze kadar bazı girişimlerde bulunulmuş olsa da, yerli ve yabancı kitap, makale, haber vs. bütün yayın türlerinde tam kapsamlı ve güncel bir 'Atatürk Yayınları Dokümantasyon Merkezi'nin bulunmaması beni çok etkiledi. Bu büyük bir boşluktur. Ayrıca, günümüze kadar, Atatürk için güncel ve internet üzerinde çalışan bir kaynakça hizmeti muhakkak geliştirilmiş olmalıydı" şeklinde açıklıyor.

Dördüncü Ulusal Uçak Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurultayı yapıldı..
Havacılık sektörü ile ilgili eğitim, istihdam ve teknoloji politikalarının oluşturulmasına yönelik önerilerin saptanmasının amaçlandığı 4. Ulusal Uçak Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurultayı, Eskişehir Kültür Merkezi’nde yapıldı. 12-13 Mayıs tarihleri arasında yapılan kurultay, aralarında Anadolu Üniversitesi’nin de bulunduğu birçok kuruluş tarafından desteklendi. Kurultayın Ulaşım Politikaları Çerçevesinde Havacılık Sektörünün Değerlendirilmesi konulu oturumuna Yüksel Koyuncu (Uzel Savunma ve Havacılık Teknolojileri A.Ş), Ayfer Doğan (Havacılık Bilgi Yönetimi Çalışanları Derneği), Aliye Gürarslan (Devlet Hava Meydanları İşletmesi) temsilcileri sundukları bildirileri ile katıldılar. Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu’ndan Yard. Doç. Dr. Ünal Battal kurultaya “Türkiye’de Yap-İşlet-Devret Modeli ile yapılan terminaller ve havayolu taşımacılığına katkıları” adlı bildirisi ile katıldı.

Doç. Dr. Metin Kozak, Turizm Araştırmaları Merkezi üyeliğine seçildi
Doç. Dr. Metin KOZAK, sekretaryası Belçika'da bulunan Turizm Araştırmaları Merkezi üyeliğine seçildi. 28 Mart - 01 Nisan 2007 tarihleri arasında İtalya'da gerçekleştirilen 42. Turizm Araştırmaları Konferansı'nda yapılan toplantı bitiminde adaylar arasında yapılan değerlendirme sonucunda oybirliği ile asli üyeliğe seçildi. Önümüzdeki yıllarda yapılacak yıllık toplantılara doğrudan katılma hakkına sahip olan Dr. Kozak, Merkezin politikası gereği, bundan sonraki toplantıların ilk oturumlarında, Türkiye'de turizm eğitimi, uygulaması ve araştırmaları konularında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verecek.

3. Avrupa - Türkiye Turizm Zirvesi yapıldı..
Avrupa-Türkiye İş Konseyi tarafından düzenlenen Zirve'nin üçüncüsü 27 Nisan 2007 tarihinde, Bodum'da, Isis Resort'de gerçekleştirildi. Zirveye konuşmacı olarak Bodrum Ticaret Odası Başkanı Muhmut Serdar KOCADON, Marmaris Otelciler Birliği Başkanı İlhan AÇIKGÖZ, Bodrum Ticaret Odası Meclis Üyesi Zeki KÖYLÜ, Bodrum Belediye Başkanı Mazlum AĞAN, Bodrum Kaymakamı Abdullah KALKAN, Muğla Valisi Temel KOCAKLAR, Kültür ve Tanıtma Bakanlığı Tanıtma GĞenel Müdürü Özgür ÖZARSLAN, TUI Türkiye Koordinatörü Michael KİMMER, Alman Seyahat ve Ticaret Dergisi Touristik Report Genel Yayın Yönetmeni Jürgen SCHARRER, FEVW Dergisi Yazı İşleri Müdürü Klaus HILDEBRANDİT, TUROFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet BARUT, SunExpress Genel Müdürü Paul SACHWIGER, Vasco Turizm Genel Müdürü Dr. Yusuf ÖRNEK, Odeon Tours Ürün Müdürü Hümeyra KAYA, Micronomicçs Genel Müdürü Dirk-Joachim RAHSE, ARO Danışmanı Zafer CENGİZ ve Turizm Gazetesi ve Report Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fehmi KÖFTEOĞLU katıldı.

"Türk Turizminde Tanıtım ve Pazarlama Sorunları" konulu panel..
Hacettepe Üniversitesi'nin kuruluşunun 40. kuruluş etkinlikleri çerçevesinde 27 Nisan 2007 tarihinde "Türk Turizminde Tanıtım ve Pazarlama Sorunları" konulu bir panel düzenlendi. Ankara'da King otelde gerçekleştirilen panelin oturum başkanlığı Başkent Üniversitesi'nden Prof. Dr. Doğan TUNCER tarafından yerine getirilirken, panele konuşmacı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim YAZAR, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Gülnur ÖZALP, Hacettepe Üniversitesi'nden Dr. Halil SEVAL ile Ankara Dedeman Oteli genel müdürü Nadir KADAKAL katıldı.

"Türk Müzeciliğinin Dünü ve Bugünü" konulu konferans..
Müzeler haftası etkinlikleri çerçevesinde Hacettepe Üniversitesi tarafından "Türk Müzeciliğinin Dünü ve Bugünü" konulu bir konferans düzenlendi. Prof. Dr. Hayat ERKANAL tarafından verilen konferans 25 Mayıs 2007 tarihinde gferçekleştirildi.

"Kapadokya Toplantıları XIII: Sürdürülebilir Turizm Gelişimi" konulu panel..
Erciyes Üniversitesi, Nevşehir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Kapadokya Toplantıları XIII: “Sürdürülebilir Turizm Gelişimi” konulu panel 16 Nisan 2007 Pazartesi günü saat 10’da Nevşehir Peri Tower Oteli’nde gerçekleştirildi. Oturum başkanlığını Nevşehir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu müdürü Prof.Dr. Salih KUŞLUVAN’ın yaptığı panelde Dr. Mehmet ÇAKILCIOĞLU (İstanbul Belediyesi Şehir Plancısı) Sürdürülebilir Turizm; Prof. Dr. Cevat TOSUN (Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi) Sürdürülebilir Turizm İçin Yerel Halkın Katılımı ve Yrd.Doç.Dr. İbrahim İLHAN (Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi) Sürdürülebilir Turizmin Göstergeleri konularında bilgiler sundular. Paneli çok sayıda bürokrat, sektör temsilcisi ve öğrenci izledi.

Hitit Üniversitesi'nde Tarım Turizmi Projesi..
Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd.Doç.Dr.Muharrem TUNA'nın hazırladığı Leonardo da Vinci programı kapsamındaki köy turizmi projesi tamamlandı. Bu proje ile Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek
Yüksekokulunda öğrenim gören 20 öğrenci geçtiğimiz yaz Almanya'nın Berlin kentinde stajlarını tamamladılar. Bu staj programının eğitim, ulaşım, konaklama yeme içme giderleri Avrupa Birliği tarafından karşılandı. Projenin temel amacı, turistik potansiyeli yüksek olan Çorum ilinde turizmin geliştirilmesi için alternatif yöntemlerin hayata geçirilmesiydi. Bunun ilk adımı, Çorum'da turistlere köy ortamında konaklama imkânlarının sunulmasıydı.
Öğrenciler Çorum halkının bu konuda bilinçlendirilmesi konusunda örnek bir uygulama yaptılar. Türkiye'ye dönen öğrenciler, Sungurlu?nun Salman Köyünde restore ettikleri köy evinde konuklarını ağırladılar. Bu proje, şehir hayatından sıkılan ve köy yaşamına özlem duyan yerli ve yabancı turistlerin ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlıyor.

Turizm Aktüel dergisinin yeni sayısı çıktı..
Editörlüğünü Hasan ARSLAN'ın yaptığı Turizm Aktüel dergisinin yeni sayısı (Yıl: 10, Sayı: 63), geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Derginin yeni sayısında turizm ve otelcilikle ilgili haber, tanıtım ve yorumların yanı sıra turizm sektöründen yöneticilerle yapılmış söyleşiler yer alıyor.
http://www.turizmaktuel.com

8. Aybastı-Kabataş Kurultayı çalışmaları..
Anadolu Üniversitesi öncülüğünde gerçekleştirilecek 8. Aybastı- Kabataş Kurultayı öncesinde yöreye çeşitli alanlarda çalışan akademisyenlerce bir gezi düzenledi. Anadolu Üniversitesi’nin önderliğinde gerçekleşen ve Bozüyük Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Salim Şengel’in başkanlığını yaptığı “Yörenin Ekolojik ve Endüstriyel Kalkınma Potansiyeli” başlıklı 8. Aybastı - Kabataş Kurultayı, 3-4 Temmuz 2007 tarihinde gerçekleştirilecek. Ordu’nun Aybastı ve Kabataş ilçelerinin birleşerek sivil toplum örgütü, yerel yönetimler, halk ve ilgili kesimlerin oluşturduğu siyaset üstü bir oluşum olan kurultayda, yörenin sosyo-ekonomik açıdan kalkınmasının gerçekleşmesi amaçlanıyor. Kurultay öncesinde 12-13 Mayıs tarihlerinde Aybastı ve Kabataş ilçelerine bir gezi yapıldı. Bilim adamları bu gezide yörede nelerin değerlendirilebileceğini araştırıp halkla bir araya getirildi. Geziye Anadolu Üniversitesi başta olmak üzere Samsun, Ordu, Tokat, Ankara, Erzurum gibi illerden de bilim insanları katıldı. Kurultay ile ilgili ayrıntılı bilgi için bakz: http://www.aybastikabataskurultayi.org

Doğal Şifa Kaplıcalar Dergisi'nin yeni sayısı..
Alban Tanıtım tarafından yayınlanan ve editörlüğü Yrd. Doç. Dr. E. Didem EVCİ tarafından yerine getirilen Doğal Şifa Kaplıcalar dergisinin yeni sayısı (Yıl: 2, Sayı: 3, Mart 2007), geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Derginin yeni sayısında tesis tanıtımları, kaplıcalarla ilgili haber, yorum ve teknik açıklamaların yanı sıra çeşitli araştırma sonuçlarının özetleri yer alıyor.

2. Uluslararası Gıda ve Beslenme Kongresi, 24-26 Ekim 2007'de..
“2. Uluslararası Gıda ve Beslenme Kongresi - Gelecek için Gıda”, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) tarafından, 24-26 Ekim 2007 tarihleri arasında İstanbul Askeri Müze Kültür Sitesi’nde düzenleniyor. İlki 2005 yılında düzenlenen kongre, son zamanlardaki en önemli araştırma ve geliştirme alanlarına dikkat çekmeyi, aynı zamanda gelecekte ilgi çekecek konuları belirlemeyi ve 21. yüzyıldaki dengeli beslenme ve gıda ile ilgili alanlarda doğru ve güncellenmiş bilimsel bilgileri paylaşmayı hedefliyor. Gıda bilimi ve teknolojisi ile beslenme alanlarında çalışan bilim insanlarına, tıbbi uzmanlara, işletme yöneticileri ve yatırımcılara fikir alışverişinde bulunmalarını ve otorite görüşleri için yol göstereci bir forum oluşmasını sağlayacak olan kongrede, seçkin konuşmacılar, dünyaca tanınmış bilim insanları ve uzmanlar bilgilerini paylaşacak. Ayrıca; Avrupa Birliği Yedinci Çerçeve Programı (2007-2013)’nın başlangıç döneminde yer alan; ’Gıda, Tarım, Balıkçılık ve Biyoteknoloji’ teması, bilim insanları ve sanayiciler arasında işbirliği oluşturmak ve bilgi sağlamak için değişik kongre aktivitelerine konu olacak.Ayrıntılı bilgi iiçin bkz: http://www.tubitak.foodcongress.org

www.tourismtoday.net yenilendi…
Turizm sekstörüne yönelik olarak yayın yapan "Tourism Today", sektörel haberlerin yanı sıra basılı ortamda hazırlanan derginin her sayısını dijital ortamdan inderme olanağını tanıyor. "Tourism Todal Net" hakkında ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.tourismtoday.net

Mersin Deniz ve Ticaret Meslek Yüksekokulu, Mersin Üniversitesi'ne devredildi..
Yüksek Öğretim Kurulu 15 Mayıs 2007 tarihinde resmi web sayfasında yayımladığı bir açıklama ile Mersin Deniz ve Ticaret Meslek Yüksekokulu'nun Mersin Üniversitesi'ne devredildiğini duyurdu. Açıklama için bkz: http://www.yok.gov.tr/duyuru/yok_basin_bulteni.pdf

27 turizm öğrencisi Bodrum'da tatil yaptı..
www.turizmhaber.eu tarafından bu yıl birincisi gerçekleştiriler "Başarılı Turizm Öğrencileri Yarışması"nda dereceye giren 27 öğrenci Isis Otel'de (Bodrum) 26-29 Nisan 2007 tarihleri arasında üç gün her şey dahil tatil yaptılar. 27 farklı üniversiteden gelen öğrenciler 3. Avrupa-Türkiye Turizm Zirvesi'ni izlemelerinin yanı sıra Bodrum Ticaret Odası'nın desteğiyle olarak Bodrum'daki tarihi ve doğal güzelliklerini rehber eşliğinde gezme olanağına da sahip oldular. Öğrenciler bunlara ek olarak çeşitli kurumlar öğrencilere hediyeler verdiler. Destekleyen kuruluşlardan Selga Under Wear tişort, çanta, Detay Yayıncılık ders kitabı, çanta ve Ekin Yayıncılık ise gezi kitabı hediye etti. www.turizmhaber.eu Genel Yönetmeni Kerem KÖFTEOĞLU, "Başarılı Turizm Öğrencileri Yarışması"nı her yıl düzenli olarak gerçekleştirmek istediklerini belirterek, şimdiden bazı kuruluşların 2008 yılındaki yarışmaya suponsor olmak için kendilerine başvurduğunu açıkladı.

Yedi ana sektör HOTEQ çatısı altında
Ekin Grubu yönetiminde 2003 yılından bu yana her yıl Şubat ayında yapılan HOTEQ Fuarı, yedi ayrı ana sektörü barındıran bir çatı haline geldi. Bu salonlarda, HOTEQ Konaklama ve Ağırlama Endüstrisi Fuarı adı altında, genişletilmiş içerik ve programlarla yeniden yapılandırıldı. HOTEQ Fuarı’nın ilki, 14-17 Aralık 2007 tarihleri arasında TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Ekin Grubu yönetiminde 2003 yılından bu yana her yıl Şubat ayında yapılan HOTEQ Fuarı, HOTEQ Konaklama ve Ağırlama Endüstrisi Fuarı adı altında, 7 ayrı salonda, genişletilmiş içerik ve programla yeniden yapılandırıldı. Yeni ve yenileme yatırımlarında pazar araştırmalarının en yoğun olduğu döneme çekilen HOTEQ Fuarı her yıl Aralık ayında yapılacak. Geniş bir kapsama ve içeriğe kavuşan HOTEQ Fuarı ilki 14-17 Aralık 2007 tarihleri arasında Tüyap Beylik düzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

"Küresel İklim Değişiminin Türkiye'ye Etkileri" konulu sempozyum 13-14 Mart 2008'de..
TMMOB tarafından düzenlenen "Küresel İklim Değişiminin Türkiye'ye Etkileri" konulu sempozyum, 13 - 14 Mart 2008 tarihlerinde Ankara'da düzenlenecek. Sekreteryası Meteoroloji Mühendisleri Odası tarafından gerçekleştirilecek ilk İklim Değişimi Sempozyumu'nun ana teması "Küresel İklim Değişimi" ve "Türkiye" olarak belirlendi. Bu kapsamda konu başlıkları, küresel ısınmaya bağlı olası iklim değişikliğinin ülkemiz açısından mevcut durum ve geleceğe yönelik teknik boyutunun ortaya konmasının yanı sıra, sosyo ekonomik ve sosyo-politik etkilerinin sektörel yansımalarını da ele alacak şekilde tasarlandı. İçerik dört ana başlık altında toplanarak şöyle belirlendi: "İklim değişikliği ve Türkiye", "İklim Değişikliği ve Sektörel Yaklaşım", "Karar Verme Süreçleri ve Politikalar" ve "Yasam". Sempozyumun konuları arasında "- Kıyı Alanları Yönetimi ve Denizcilik" ve "Ulaştırma, Turizm ve Spor" da yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz: http://www.tmmob.org.tr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2188

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Enstitüsü'nün araştırması..
Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Enstitüsü tarafından karayolu, trafik ve yol güvenliği konularında bir araştırma yürütülüyor. Araştırmaya katılmak için bkz. http://www.trafikenstitusu.com

GÖREV YERİ DEĞİŞİKLİKLERİ/GÖREVE ATANMALAR

Mersin Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü görevine Prof. Dr. Bahar TANER yeniden atandı.

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu müdürlüğü görevine Öğr. Gör. Oktay EMİR atandı.

Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu öğretim elemanlarından Sadık BAHÇE, Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Çalişmalari" bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGİZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" vey a "hguclu@adu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanacaktir.


Gökçe ÖZDEMİR
Destinasyon Yönetimi ve Pazarlama Temelleri: İzmir İçin Bir Destinasyon Model Önerisi
Doktora Tezi
Danışman: Prof. Dr. Orhan İÇÖZ
İzmir: DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Nisan 2007

LINKLER
www.turizmgazetesi.com
http://www.turizmhaber.eu
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
www.turizmforumu.net/
http://www.turizmhabercisi.com
Anatolia: International Journal of Tourism and .
Resort Academy
http://www.sihirlitur.com..
Detay Yayincilik
www.turizmdekariyer.com
The 4th World Conference for Graduate Research...
Bibta Veri Bankası
http://www.turizmaktuel.com
http://www.medikongre.com
http://www.gulersoy.net
http://www.turizmhaberleri.com
http://www.turkiyeturizm.com
http://www.trafikenstitusu.com
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi anatolia@tr.net adresine bildiriniz.