Akademik Turizm Bulteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 11, Sayi: 6, Haziran 2010
Arsiv (2000-2009) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

Kapadokya Kongreleri başliyor..
Üç kongre ve çeşitli etkinliklerden oluşan Kapadokya Kongreleri başliyor. 25-30 Mayis 2010 tarihleri arasinda Nevşehir'de, Kapadokya Dedeman Oteli'nde gerçekleştirilece
k Kapadokya Etkinlikleri şu şekilde siralaniyor:
a) The 5th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure: 25-30 Mayis 2010 tarihleri arasinda düzenlenecek Kongre'de; doktora tez çalişmalari, yüksek lisans tezleri ve serbest bildiriler olmak üzere üç kategoride 100'e yakin bildiri sunulacak. Kongre'de, bilimsel turizm yayinciliği ve araştirmalarinin Dünya'daki öncülerinden Prof. Dr. Jafar JAFARI adina verilecek Özel Ödül'ün de yer aldiği "En iyi doktora tezi", "En iyi yüksek lisans tezi" ve "En iyi araştirma bildirisi" dallarinda ödüller sahiplerini bulacak. Ayrintili bilgi için bkz.

b) Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi: 27-30 Mayis 2010 tarihleri arasinda düzenlecek Kongre'de Türkiyeli turizm öğrencileri çalişmalarini sunacak. Bu Kongre'de de "En iyi doktora tezi", "En iyi yüksek lisans tezi", "Sektöre en iyi uygulanabilir tez ödülü", "En iyi araştirma bildirisi" kategorilerine ek olarak Turing ve Otomobil Kurumu'nun efsaneleşmiş genel müdürlerinden merhum Çelik GÜLERSOY adina da özel ödül verilecek. Ayrintili bilgi için bkz.

c) Konferans: Alev ALATLI tarafindan 28 Mayis 2010, Cuma günü saat: 10:00'da Turizm ve Kültürlerarasi iletişim konulu bir konferans
verilecek.

d) I. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi: 27-30 Mayis 2010 tarihleri arasinda düzenlenecek Kongre'de farkli alanlardan gelen araştirmaci, akademisyen ve lisansüstü öğrenciler turizmi inceleyen araştirmalarini sunacaklar. Kongre'de, "Disiplinlerarasi çalişma ödülü" ve "Detay Yayincilik Özel Ödülü" kategorilerinde ödüller verilecek. Ayrintili bilgi için bkz.

e) I. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi Sergisi: 25-30 Mayis 2010 tarihleri arasinda açik kalacak sergide, yarişmaya katilan çalişmalar arasindan seçilmiş 60 karikatür yer aliyor. Sergi, Kapadokya Dedeman Oteli Kongre Merkezi'nde ziyaret edilebilir.

f) Turizm Eğitimine Hizmet Ödülleri-2010 Töreni: 28 Mayis 2010, Cuma günü saat 18:00'de düzenlenecek törende, turizm eğitimi ve araştirmalarina katkida bulunmuş değerli alti şahsiyete teşekkür plaketleri verilecek.

g) Lisansüstü Turizm Ödülleri-2010 töreni: 29 Mayis 2010, Cumartesi akşami düzenlenecek gala yemeğinde kongrelerde sunulanlar arasindan seçici kurullarca ödüllendirilmeye değer bulunan çalişmalarin sahiplerine plaketleri törenle verilecek.

I. Resort Turizm Kongresi, 26-28 Kasim'da..
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) ile Ekin Grubu tarafindan hazirlanan, turizm yatirimci ve işletmecilerinin takip ettiği RESORT Dergisi tarafindan uluslararasi bir turizm kongresinin gerçekleştiriliceği açiklandi. Her yil Kasim ayinda Antalya’da yapilacak olan RESORT TURiZM KONGRESi’nde Türkiye ve dünya turizminin gelecek vizyonlari ele alinip tartişilacak. Ayrintili bilgi için bkz.

Gazi Üniversitesi Turizm Araştirmalari Uygulama ve Araştirma Merkezi kuruldu..
Gazi Üniversitesi bünyesinde Turizm Araştirmalari Uygulama ve Araştirma Merkezi ukuruldu. Merkez’in çalişma esaslarini düzenleyen Yönetmelik, 17 Mayis 2010 tarih ve 27584 sayili Resmi Gazete’de yayimlanarak yürürlüğe girdi. Ayrintili bilgi için bkz.

II. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi yapildi..
Muğla Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan ilki geçen düzenlenen “II. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi”nin ikincisi 22-25 Nisan 2010 tarihleri arasinda Fethiye'de gerçekleştirildi. Lykia World Ölüdeniz Resort tesisinin desteğiyle gerçekleştirilen konferansa 19 Üniversiteden 38 aşkin akademisyen katildi. Dr. irfan MISIRLI'nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta Türkiye'de lisansüstü turizm eğitimi bütün boyutlari tartişildi. Katilimcilar, turizmin işletme alt disiplinlerinin egemenliğine girmesinin alanda siğlaşmaya neden olduğunu, bu nedenle de disiplinlerarasi çalişmalarin teşvik edilmesi gerektiği üzerinde durdular.
Arama konferansi sonuç raporu için tiklayiniz.

"Dünya'da ve Türkiye' de Turizm Fuarlari ve Turizme Olan Etkileri" konulu konferans..
Ekin Grubu Yönetim Kurulu Başkani Halim BULUTOğLU,
21 Nisan 2010 tarihinde Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu'nda "Dünya' da ve Türkiye' de Turizm Fuarlari ve Turizme Olan Etkileri" konulu bir konferans verdi.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun Genel Kurul toplantisi
Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun 17 Nisan 2010 tarihinde yapilan Genel Kurul toplantisinda mevcut başkan Yargitay Onursal Genel Sekreteri Dr. Uğur ibrahimhakkioğlu 350 hazirun içinde 247 oy alarak tekrar Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Başkanliğina yeniden seçildi. Türkiye’nin en büyük butik otel zincirini bünyesinde bulunduran ve turizm yatirimlarina devam eden, kurumsallaşmasini tamamlamiş olan Turing, son günlerde “istanbul Edebiyat Haritasi” adi altinda yeni bir eseri kültür dünyasina kazandirdi. Türkiye’nin en eski kültür kuruluşu olan ve cumhuriyetin ilanindan sadece bir hafta sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün talimati ile kurulmuş bulunan kurum, başta istanbul olmak üzere ülkeye kazandirdiği olağanüstü güzellikteki mimari eserler ve Onursal Başkan Çelik Gülersoy’un özgün çalişmalari ile uluslararasi platformda taninirliğini ve prestijini artiriyor.

Turizm Öğrencileri Konseyi kuruldu..
II. Turizm Öğrencileri Kurultayi, 15-17 Nisan 2010 tarihleri arasinda Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu öğrencilerinin ev sahipliğinde Eskişehir’de toplandi. 22 Üniversiteden 100’den öğrencinin delege olarak katildiği Kurultay’da ilk kez Turizm Öğrencileri Kurultayi oluşturuldu. Öğrencilerin oylari ile yapilan seçimde 9 yönetim kurulu üyesi belirlendi. Seçimler sonucu Turizm Öğrencileri Konseyi üyeleri şu isimlerden oluştu: Cegizhan GÜRIşIK, Mersin Üniversitesi, izzet MEşE, Adnan Menderes Üniversitesi, Ahmet BARIK, Çukurova Üniversitesi, Sema TOSYALI, Anadolu Üniversitesi, Mertcan KEMER, Ege Üniversitesi, Serikbol MEDEUKHAN, Çanakakle Onsekiz Mart Üniversitesi, Gizem KABAK, Dokuz Eylül Üniversitesi, Adem ÇETiNER, Kocaeli Üniversitesi, Sitki SAPAZ, Özyeğin Üniversitesi. Yönetim kurulu üyeleri kendi aralarinda yaptiklari ilk toplantida Mersin Üniversitesi’nden Cengizhan GÜRIşIk’i, Başkan ve Özyeğin Üniversitesi’nden Sitki SAPAZ’i ise, Genel Sekreter olarak seçtiler.Üç gün süren Turizm Öğrencileri Kurultayi süresince, öğrenciler; Turizmde yabanci işgücü ve stajyer istihdami, Stajyerlerin çalişma koşullari, Nasil bir turizm eğitimi istiyoruz? Kurultay tüzüğünün hazirlik çalişmalari ve Turizm sektöründe kariyer olanaklari konularinda çalişmalarda bulundular ve Kurultay Genel Kurulu’nun onayina sundular. Turizm Öğrencileri Kurultayin oturumuna, yapilan Konsey Seçimlerinin ardindan gelecek yil Nisan ayinda düzenlenecek III. Turizm Öğrencileri Kurultayi’na kadar oturuma ara verildi. Kurultay’a katilan öğrenciler, 18 Nisan günü Eskişehir kent merkezi, Frigya Vadisi ve Seyitgazi de içerisine alan bir günlük geziden sonra sona erdi. Ayrintili bilgi için bkz.

II. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi..
Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatini Araştirma ve Uygulama Merkezi, Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi ile Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği'nin işbirliğinde ilki geçen yil düzenlenen Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'nin ikincisine başvurular başladi. Yarişmaya 31 Ekim 2010 tarihine kadar karikatür çalişmalari gönderilebilecek. Yarişmada derece girenlere ödülleri 10-13 şubat 2011 tarihleri arasinda düzenlenecek EMITT Fuari sirasinda düzenlenecek törenle verilecek. Ayrica, fuar süresince yarişmaya katilan çalişmalardan seçilen bir grup karikatür de sergilenecek. Ayrintili bilgi için bkz.

Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi’nin kitapçiği çikti
Ödülleri, 11 şubat 2010 tarihinde EMITT Fuari’nda Kültür ve Turizm Bakani Ertuğrul Günay tarafindan verilen Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi’nin kitapçiği basildi. Anadolu Üniversitesi yayinlarindan çikan 114 sayfalik kitapçikta dereceye giren karikatürlerin yani sira, yarişmaya gönderilen ve sergilenen 102 karikatürlere yer veriliyor. Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatini Araştirma-Uygulama Merkezi, Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği (TUYED) ve Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliği ile gerçekleştirilen ilk Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi’nin sonuçlari 11-14 şubat 2010 tarihleri arasinda istanbul Beylikdüzü’ndeki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde açiklanmiş ve ödülleri Kültür ve Turizm Bakani Ertuğrul Günay tarafindan verilmişti. Bu yil il kez düzenlenen yarişmaya 50 ülkeden 265 sanatçinin toplam 588 karikatürle katilmişti.

Resort Dergisi, Ramada Plaza Antalya Özel Eki yayimlandi
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) ile Ekin Grubu tarafindan hazirlanan turizm yatirimci ve işletmecilerinin takip ettiği RESORT Dergisi, Karakaş inşaat'in yatirimi olan Ramada Plaza Antalya Oteli Özel Eki'ni yayimladi. Özel sayida, yatirim konularini oluşturan bilgilerin yani sira, otelin her yönüyle tanitimi yapilacaği gibi tesisin yapim aşamasinda mal ve hizmet veren firmalarin da konu ile ilgili haber ve reklam çalişmalarina yer verildi

AKÜ Geleneksel Turizm Haftasi Paneli..
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun bu yil birincisini düzenlediği ve gelenekselleştirilmesi amaçlanan “Geleneksel Turizm Haftasi Paneli” kapsaminda “Turizm ve Turizm işletmeciliği Alanindaki Gelişimler Çerçevesinde Sorunlarin Tespiti ve Çözüm Alternatifleri” başliğiyla bir panel gerçekleştirildi. Yöneticiliğini Yrd.Doç.Dr. Elbeyi PELiT’in yaptiği panelde, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Anabilim Dali yüksek lisans öğrencilerinin hazirladiği bildiriler sunulmuş olup, panele Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencileri, akademisyenler, yerel yöneticiler ve yerel halk katildi.

Avrupali turizm çalişanlarinin anneleri Türkiye’de buluşuyor
Türkiye’nin en seçkin Resort ve otel yatirimlarina sahip olan Gloria grubu ve beş yilda Avrupa’nin en büyük seyahat acentesi satiş ve bilgi portali haline gelen Tourexpi.com, Avrupali turizm çalişanlarina yönelik muhteşem bir kampanyaya imza attilar. Tourexpi ve Gloria grubu, Avrupa, Rusya ve Türkiye’deki 62.000 seyahat acentesi satiş elemanlarina ‘Anneler Günü’ tebrik ve kutlama mesaji gönderiyor. Tourexpi haber bültenlerine abone olanlar arasindaki önümüzdeki hafta içinde yapilacak bir çekilişle 10 okuyucuya Gloria tesislerinde muhteşem bir tatil hediye edilecek. Hafta sonu açiklanacak şansli kazananlar, Gloria Resort otelinin 4 kişilik villalarinda ağirlanacak.

Kongre istatistikleri-2009..
KongreMerkezi.Net, geleneksel olarak hazirlayarak kongre sektörü profesyonellerinin dikkatine sunduğu “Kongre istatistikleri”ni 2009 yili için üçüncü kez hazirladi. Türkiye'nin en geniş çapli kongre takip portali olan KongreMerkezi.Net, 2009 yilina ait 847 adet kayitli etkinliğin istatistiğini 14 farkli kategoriye göre gruplandirdi. 10 binin üzerinde site üyesine ulaştirilan Kongre istatistiklerinde, 2009 yili boyunca yapilan etkinliklerde kongre sektöründe neler olup bittiği rakamsal olarak görülebilecek, şehirlerin, firmalarin ve otellerin düzenlediği kayitli etkinliklerin kiyaslamasi yapilabilecek. 2009 yili Kongre istatistiklerine, www.kongremerkezi.net adresinden istatistikler butonunu tiklayarak ulaşabilirsiniz.

şah Inn Paradise tatil Köyü 50 Öğrenciyi otelinde tatil ile ödüllendirdi..
şah Inn Paradise Tatil Köyü, Antalya Kumluca’da başarili 50 Öğrenciyi otelinde tatil ile ödüllendirdi. Kumluca Kaymakamliği, ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve şah Inn Paradise Tatil Kötü iş birliğinde gerçekleştirilen proje, 'Eğitimde ödül yolu ile başariyi artirmak' amaciyla Kumluca'da faaliyet gösteren 18 ilköğretim okulundan 50 başarili öğrenci 5 yildizli otelde tatilin keyfini çikardi.

Dünya'da ve Türkiye'de Kültürün Turizmdeki Yeri konulu panel..
Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Kültür Topluluğu tarafindan 19 Nisan 2010 tarihinde "Dünya'da ve Türkiye'de Kültürün Turizmdeki Yeri" konulu bir panel düzenlendi. Panele; Ö. Selçuk GÜR - Profesyonel Turist Rehberi - Arkeolog, Avni AKER - Öğretim Üyesi - insan Kaynaklari Yöneticileri Derneği Başkan Yardimcisi, Talat KANBiR - IC Hotels Green Palace insan Kaynaklari Müdürü - insan Kaynaklari Yöneticileri Derneği Genel Sekreteri, Nizamettin şEN - Antalya Tanitim Vakfi Başkani,
Avni AKER : Sanat ve sosyal kültür, yaşamdaki değerler, kültürler arasi farkliliklar, Selçuk GÜR : Arkeolojik ve tarihi değerlerimiz, Nizamettin şEN : Tanitimda kültürel değerlerimizin yeri ve önemi, Talat KANBiR : Turizm çalişanlarinin kültürel farkliliklarinin yönetilmesi yönünden insan kaynaklari yönetiminin önemi konularindaki konuşmalariyla katildi.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Ibrahim CETiN
Otel işletmelerinde Marka Değeri ve Turistik Tüketici Satinalma Davranişlarina Etkisi; Çeşme Örnegi
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. Saime ORAL
izmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Mart 2010

şefik Okan MERCAN
Sürdürülebilir Turizm Kapsaminda Bölgesel Planlama ve Turistik Ürün Oluşumu: Altinoluk Örneği Üzerine Bir Araştirma
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. Öcal USTA
izmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Nisan 2010

ibrahim Cemal GENÇAY
Termal Turizm işletmelerinde Kurumsal Performans Karnesi (Balanced Scorecard) Oluşturulmasina Yönelik Model Önerisi
Doktora Tezi
Danişman: Doç. Dr. Kadir ARDIÇ
Tokat: Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi. Mayis 2010

Ahmet Salih ÖZTÜRK
Antalya Körfezi Batisinda Kirsal Turizm: Potansiyel ve Geliştirme Stratejisi
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Prof. Dr. Füsun Baykal
izmir: Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Nisan 2010

Didem IşIK
Erciyes Daği’nin Turizm ve Rekreasyon Bakimindan Kayseri Kenti için Önemi
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Prof. Dr. Mustafa MUTLUER
izmir: Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Nisan 2010

Metin UÇAR
Kirsal Turizmin Sosyo-Ekonomik Yapiya Etkisi ve Fethiye Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd.Doç. Dr. Hüseyin ÇEKEN
Muğla: Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Nisan 2010

GOREVE ATANMA

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Cihan YAVUZ, Cukurova Universitesi, Karatas Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu, Seyahat Isletmeciligi Bolum Baskanligi görevine atandi.

Yrd. Doç. Dr. Fatma Nur IPLIK, Cukurova Universitesi, Karatas Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu, Konaklama Isletmeciligi Bolum Baskanligi görevine atandi.

Öğr. Gör. Dr. Oya Berkay KARACA, Cukurova Universitesi, Karatas Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu’nda Müdür Yardimciliği görevine atandi.

Oxford Brookes Universitesi, Isletme Fakultesi, Turizm ve Hotelcilik Bolumu'nde görev yapan Levent ALTINAY, Profesörlüğe yükseltildi.

Öğr. Gör. Dr. Deniz KARAOMERLIOGLU, Cukurova Universitesi, Karatas Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu’nda Müdür Yardimciliği görevine atandi.

Delaware Universitesi ogretim uyelerinden Doc. Dr. Cihan COBANOğLU, August 2010 tarihi itibari ile University of South Florida-Sarasota'daki Turizm ve Hotelcilik bolumune Yuksek Lisans Bolum Baskani olarak geciyor.

Yrd.Doç.Dr. Elbeyi PELiT, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Seyehat işletmeciliği Bölüm Başkanliğina atandi.

Yrd.Doç.Dr. Gonca KILIÇ, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Seyehat işletmeciliği Bölüm Başkan yardimciciliğina atandi.

YENI YAYINLAR

I. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi Albümü
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatini Araştirma ve Uygulama Merkezi Yayinlari, No: 3
23x23 cm., 114 sayfa
ISBN 978-975-06-0709-7

Rekabet Üstünlüğü Açisindan Konaklama işletmelerinde Iso 22000 Gida Güvenliği Yönetim Sistemi
Birinci Baski
Dr. Tolga GÖK
Ankara: Detay Yayincilik
14,5 x 21, 5 cm, 184 Sayfa
ISBN 978-605-5681-57-9
Fiyati: 10.00 TL


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.