Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 12, Sayi: 6, Haziran 2011
Arşiv (2000-2011) ve orijinal metin için tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin yayimlanmiş bütün sayilari web ortaminda açik erişime açildi..
Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin bütün sayilari web ortaminda açik erişime açildi. Derginin 1990 yilindan 2011 yilina kadar yayimlanmiş 833 yazi ve makale pdf ortaminda araştirmacilarin hizmetine ücretsiz sunuldu.
Bilgi için tiklayiniz.

Antalya Ulusal Akademik Turizm Etkinlikleri, 12-15 Nisan 2012'de..
Antalya Akademik Turizm Etkinlikleri, 12-15 Nisan 2012 tarihleri arasinda Kemer'de, Majesty Mirage Park Resort'da düzenleniyor. iki ayri kongre olarak düzenlenecek etkinlikler kapsaminda ilk olarak; Gazi Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Merkezi ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi yapilacak. Kongrede, turizm ve ilgili/ilişkili alanlarinda hazirlanan lisansüstü tez ve akademik çalişmalar yer alacak. Eş zamanli olarak düzenlenecek ikinci etkinlik ise, Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenen II. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi.
Her iki kongrenin de dili, Türkçe'dir.

Fethiye Uluslararasi Akademik Turizm Etkinlikleri, 24-29 Nisan 2012'de..
Fethiye Uluslararasi Akademik Turizm Etkinlikleri, 24-29 Nisan 2012 tarihlerinde Fethiye'de, LykiaWorld Olüdeniz'de yapiliyor. Etkinlikler kapsaminda iki ayri kongre yer aliyor. Kongrelerden ilki, 6th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure. Kongreye Dünya genelinde turizm ve ilgili/ilişkili alanlarinda lisansüstü tez hazirlayan ve araştirma yapan öğrencilerin katilacak. Eş zamanli düzenlenecek ikinci kongrenin başliği ise 2nd Interdisciplinary Tourism Research Conference. Her iki kongre de Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafindan düzenleniyor. Her iki kongrenin de dili, ingilizce'dir.

III. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi..
Anadolu Üniversitesi Karikatür Araştirma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği ve Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde, ilki 2010 yilinda gerçekleştirilen Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'nin üçüncüsüne başvurular başladi. Yarişmaya 15 Kasim 2011 tarihine kadar eser gönderilebilecek. Karikatür yarişmasinda dereceye girenlere ödülleri 9-12 şubat 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek 16. EMITT fuarinda düzenlenecek bir törenle verilecek. III. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi hakkinda ayrintili bilgi için bkz.

Resort Dergisi'nin 100. sayisi yayimlandi..
Akdeniz Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği ile Ekin Grubu'nun işbirliğinde yayimlanan Aylik Turizm ve Seyahat Endüstrisi Dergisi Resort'un 100'üncü sayisi yayimlandi. Derginin 100'üncü sayisi dolayisiyla Antalya'da özel bir kutlama gerçekleştirildi. Özel sayida turizm ve seyahat alaninda çalişmalari ile iz burakanlar ile gerçekleştirilmiş söyleşiler, değerlendirmeler ve haberler yer aliyor. Derginin 100'üncü sayisina ulaşmasi dolayisiyla başta dergi editörü Fehmi Köfteoğlu olmak üzere, Erol Karabulat, Özlem Kasa ve ismail Toksoy'u kutlariz. Resort Dergisi'ni online ortamda okumak için tiklayiniz.

Duayen turizmci M. Saffet YATAğAN vefat etti..
Ülkemiz turizminin yakin tarihinin önemli simalarindan M. Saffet Yatağan 16 Mayis 2011 tarihinde vefat etti. 1970 yilindan 1988'e kadar Ürgüp'te otel işletmeciliği yapan Yatağan, daha sonra çeşitli otel işletmelerinde görev aldi. Anadolu Turizm işletmeciliğileri Derneği'nin (ATiD) kurucularindan da olan Yatağan, bir dönem Gazi Üniversitesi bünyesindeki sertifika programlarinda otel işletmeciliği dersleri de verdi. Saffet Yatağan ile 1990 yilinda yapilan ve Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nde yayimlanan söyleşi için tiklayiniz.

Ulaştirma Sektöründe Serbestleştirme, Rekabet ve Rekabet Hukuku Sempozyumu
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Rekabet Kurumu işbirliğinde 14-15 Ekim 2011 tarihlerinde düzenlenecek olan “Ulaştirma Sektöründe Serbestleştirme, Rekabet ve Rekabet Hukuku Sempozyumu”, çok disiplinli bir alan olan ulaştirma sektöründe serbestleştirme, rekabet ve rekabet hukuku konularinda araştirmacilarin biraraya getirilmesi, bu alandaki sorunlarin tartişilmasi ve bilgi paylaşimini amaçliyor.

istanbul Bilgi Üniversitesi'nde Sivil Havacilik Yüksekokulu
kuruldu..
istanbul Bilgi Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağli olarak Sivil Havacilik Yüksekokulu'nun kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 25/1/2011 tarihli ve 1672 sayili yazisi üzerine 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 10/2/2011 tarihinde kararlaştirildi.

L’Oréal Genç Bilim Kadinlari Ödülleri Sahiplerini Buldu
Türkiye Bilimler Akademisi’nin bilimsel olarak desteklediği, L’Oréal Türkiye tarafindan düzenlenen “Genç Bilim Kadinlarini Destekleme Burslari” 2011 yili ödülleri sahiplerini buldu. Dr. Seda Tiğli Aydin (Ankara Üniversitesi), Yard. Doç. Dr. Ayşe Başak Kayitmazer (Boğaziçi Üniversitesi), Prof. Dr. ilkay Erdoğan Orhan (Gazi Üniversitesi), Yard. Doç. Dr. Seda Keskin Avci (Koç Üniversitesi), Yard. Doç. Dr. Gül Ayşe ince Dunn (Koç Üniversitesi) ve Doç. Dr. Gamze Torun Köse (Yeditepe Üniversitesi) araştirmalari nedeniyle ödüle layik görüldüler. Ödül töreni 29 Nisan 2011’de, istanbul Pera Palas Oteli’nde gerçekleştirildi.

TÜBA Üniversite Ders Kitaplari Telif ve Çeviri Eser Ödül Programi'nin 2011 Yili Uygulamasinda Ödül Kazanan Eserler Belirlendi
Türkiye Bilimler Akademisi’nin, Türkçe dilinde uluslararasi standartlarda üniversite ders kitabi yazilmasini ya da yabanci bir dilden her alanda en iyi örneklerin, düzgün, anlaşilir ve güzel Türkçe kullanilarak çevrilmesini özendirmek amaciyla başlattiği Üniversite Ders Kitaplari Telif ve Çeviri Eser Ödülleri Programi'nin 2011 yili uygulamasinda kazanan eserler belirlendi. Bu yil 132 başvurunun yapildiği programda 17 kitaba TÜBA Üniversite Ders Kitaplari Telif ve Çeviri Eser Ödülü, 11 kitaba Kayda Değer Eser Ödülü (Mansiyon) verilmesi uygun bulundu.

2011 Yili TÜBA-GEBiP Ödülü'nü Kazananlar Belli Oldu
Akademi'nin, fen, mühendislik, sağlik ve sosyal bilim alanlarinda ülkemize yetkin bir araştirici kuşaği kazandirmak amaciyla 2001 yilinda uygulamaya koyduğu Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarili Genç Bilim insanlarini Ödüllendirme Programi (TÜBA-GEBiP) Ödüllerinin 2011 yili sahipleri belli oldu. Bu yil 23 genç bilimcinin GEBiP Ödülü ile desteklenmesi uygun bulundu.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Bayram şAHiN
Seyahat Acentalarinin Pazarlama Faaliyetlerinde Etik Karar Verme Süreci: istanbul Örneği
Doktora Tezi
Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman Adi: Prof. Dr. Necdet HACIOğLU
Kabul Tarihi: şubat 2011

Meryem SAMIRKAş
Turizm Sektörünün Bölgelerarasi Gelişmişlik Farkliliklarini Gidermedeki Etkisi: Türkiye Örneği
Doktora Tezi
Muğla: Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Doç. Dr. Ozan BAHAR
Kabul Tarihi: Nisan 2011

Aizhan YERGALiYEVA
Destinasyon Markalaşma Sürecinde Yerel Mutfağin Yeri (Uralsk Bölgesi’ndeki Restoranlar Üzerine Bir Araştirma)
Yüksek Lisans Tezi
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Murat DOğDUBAY
Kabul Tarihi: Mart 2011

Gencay SAATÇi
TORQUE Modelinin şehir Otellerinde Uygulanabilirliği (izmir Örneği)
Yüksek Lisans Tezi
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Murat DOğDUBAY
Kabul Tarihi: şubat 2011

Işil ARIKAN SALTIK
Turizm Sektöründe Deneyimsel Pazarlama ve Tüketici Tercihleri Üzerine Etkisi
Yüksek Lisans Tezi
Muğla: Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Prof. Dr. Metin KOZAK
Kabul Tarihi: Ocak 2011


GÖREVE ATANMA

Prof. Dr. Özkan TÜTÜNCÜ, Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu Rekreasyon Bölümü'ne bölüm başkani olarak atandi.

Görevinden istifa eden Prof. Dr. Mustafa ÇAKIR'in yerine Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu Müdürlüğü'ne Prof. Dr. Celil KOPARAL atandi.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu öğretim üyelerinden Nazmi KOZAK Profesörlük kadrosuna atandi.


BiZE ULAşAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayinlar yer almaktadir.


Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
Dört Aylik Süreli Bilimsel Yayin
Cilt: 22, Sayi: 1, Nisan 2011
Yayinci: Routledge Taylor and Frascis Group
Editörler: Nazmi KOZAK - Metin KOZAK
16x24 cm., 152 sayfa
ISNN: 1303-2917
http://www.tandf.co.uk/journals/RANA

Resort / Aylik Turizm ve Seyahat Endüstrisi Dergisi
Aylik Süreli Sektörel Yayin
Nisan 2011
Yayinci: Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği (AKTOB)
Editör: Fehmi KÖFTEOğLU
20x28 cm. 368 sayfa
ISSN: 1303-72390-X
http://resortdergisi.com

Fiyati: 7.5 TL.

Medikongre / Aylik Tip Toplantilari ve Kongre Turizmi Dergisi
Aylik Süreli Sektörel Yayin
Yil: 8, Sayi: 81, Nisan 2011
Yayinci ve Editör: Faik Atilla BIYIKLI
20x28 cm., 74 sayfa
ISSN: 1308-8726

http://www.medikongre.com
Fiyati: 10 TL.

Ulaştirma Dünyasi Gazetesi
Haftalik Sektörel Gazete
Yil: 10, Sayi: 516
Yayinci: Avrasya Terminal işletmeleri A. ş.
Editör: Erkan YILMAZ
ISSN: 1304-9518
http://www.ulastirmadunyasi.com

Ulaştirma Dünyasi Dergisi
iki Aylik Sektörel Süreli Yayin
Yil: 6, Sayi: 35, Mart-Nisan 2011
Yayinci: Türkiye Otobüsçüler Federasyonu
Editör: Muammer BAşKAN
20X28 cm., 82 sayfa


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.