Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 13, Sayı: 6, Haziran 2012
Arşiv (2000-2012) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Konaklama işletmeciliği Bati Avrupa Tezsiz Yüksek Lisans Programi..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağli olarak Konaklama işletmeciliği Bati Avrupa Tezsiz Yüksek Lisans Programi açildi. Almanya'nin Köln kentinde, Köln Üniversitesi ile işbirliği halinde açilan programa 2012-2013 Güz döneminden itibaren öğrenci kabul edilmeye başlaniyor.

Dünyaca ünlü turizm araştirmacilari Fethiye’de bir araya geldi
Taylor & Francis Yayincilik Grubu tarafindan yayinlanan Anatolia: International Journal of Tourism and Hospitality Research dergisi tarafindan düzenlenen uluslararasi turizm kongreleri 24 – 29 Nisan 2012 tarihleri arasinda Fethiye’de LykiaWorld Ölüdeniz tesislerinde başariyla tamamlandi.

50 ülkeden gelen akademisyenler 272 bildiri sundu..
Dünyada turizm ve ilgili alanlarinda Yüksek Lisans ve Doktora tezi hazirlayan öğrencilerin katildiği 6. Uluslararasi Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi’nde (6th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure) toplam 148 bildiri sunuldu. Öte yandan, turizmin disiplinlerarasi boyutuyla incelendiği II. Uluslararasi Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi’nde (2nd Interdisciplinary Tourism Research Conference) ise toplam 108 bildiri yer aldi. iki kongereye yaklaşik 50 ülke ve 200 üniversiteden toplam 272 bilim insani ve araştirmaci katildi. Kongre oturumlari 8 paralel oturumda gerçekleştirildi.

Turizmin araştirmalarinin geleceği tartişildi..
Sunulan bildirilere ek olarak, iki panele de yer verildi. Turizm eğitimi ve araştirmalarinin geleceğinin tartişildiği birinci panelde turizm alaninda dünyanin önde gelen akademisyenlerinden Prof. Dr. Jafar Jafari (ABD), Prof. Dr. Rick Perdue (ABD), Prof. Dr. Alan Fyall (ingiltere) ve Prof. Dr. Chris Ryan (Yeni Zelanda) davetli konuşmaci olarak yer aldilar. Turizmin bilimsel konumunun tartişildiği ikinci panelde ise, Prof. Dr. John Urry (ingiltere), Prof. Dr. Jafar Jafari (ABD), Prof. Dr. Allan Williams (ingiltere) ve Prof. Dr. Arch Woodside (ABD) gibi dünyaca taninmiş bilim adamlari turizmin gelecek yillardaki konumu üzerine düşüncelerini dinleyicilerle paylaştilar.

Dört ayri seminer yer aldi..
24 Nisan günü Prof. Dr. Sara Dolnicar (Avustralya), Prof. Dr. Arch Woodside (ABD), Prof. Dr. Alan Fyall (ingiltere) ve Prof. Dr. Shawn Jang (ABD) tarafindan verilen seminer çalişmalari ile başlayan kongreler, daha sonra Türk Halk Oyunlari ekiplerinin gösteride bulunduğu kokteyl ile devam etti. 25 Nisan günü yapilan açiliş töreninin ardindan üç gün süren panel ve bildiri sunumlari yer aldi.

Dünyanin en iyi turizm tezleri belirlendi..
Kayaköy, Saklikent ve Tlos yörelerine düzenlenen gezilerin ardindan 25 Nisan 2012 akşami gerçekleştirilen kapaniş yemeği ve ödül töreni ile son bulan kongrelerde her yil geleneksel olarak verilen ödüller bu yil Prof. Dr. Charles Goeldner ve Prof. Dr. John Urry adina verildi. Ödül alanlar şu şekilde belirlendi:

Prof. Dr. Charles Goeldner Özel Ödülü:
Norhazliza Abd Halim, Tazmanya Üniversitesi, Avustralya

Doktora Tezi Ödülü:
Nicole Files-Thomspon, Howard Üniversitesi, ABD

Yüksek Lisans Tezi Ödülü:
Mohanna Nikbin, Islamic Azad Üniversitesi, Iran

En iyi Araştirma Ödülü:
Cody Morris Paris, Middlesex Üniversitesi-Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Prof. Dr. John Urry Özel Ödülü:
Statia Elliot, Guelph Üniversitesi, Kanada
Nicolas Papadopoulos, Carleton Üniversitesi, Kanada
Leslie Szamosi, Sheffield Üniversitesi, ingiltere

Cody Morris Paris, son üç kongrenin ödül rekortmeni..
ABD'li turizm akademisyeni Cody Morris Paris, "World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure" toplantisinin son üçünde arka arkaşa ödül kazanarak, rekor kirdi. ilk olarak 2008 yilinda Arizona Eyalet Üniversitesi'nde hazirladiği yüksek lisans teziyle en iyi yüksek tezi ödülünü alan Paris, 2010 yilinda yine ayni üniversitede hazirladiği doktora teziyle en iyi doktora tezi ödülü kazandi. Son olarak bu yil en iyi araştirma ödülünü kazanan Cody Morris Paris, arka arkaya üç ödül kazanarak, kirilmasi zor bir rekora imza atti.
Kongre fotoğraflari için bkz.
Ödül töreni sunumu için tiklayiniz (ppt)

Kocaeli Üniversitesi’nde “Kartepe ve Turizm” konulu Seminer
Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan organize edilen “Kartepe ve Turizm” konulu seminer, 13 Nisan 2012 tarihinde, Kartepe Park Otel’de 11:00-12:00 saatleri arasinda gerçekleştirildi. Kartepe Belediye Başkani şükrü KARABALIK tarafindan verilen seminere çok sayida öğretim elemani ile öğrenci katildi. Kartepe’de turizm gelişim süreci hakkinda bilgi aktaran Belediye Başkani şükrü Karabalik, üniversite öğrencileri ile tecrübelerini paylaşti. Kartepe’nin sahip olduğu değerlere, doğal zenginliklere ve turizm çeşitliliğine dikkat çeken Kartepe Belediye Başkani, Kartepe ilçesi’nde turizm sektörüne yönelik yatirimlar başta olmak üzere turizmin gelişiminde eğitimin önemine değindi.

Kocaeli Üniversitesi’nde “Krizin Etkisinde Bir Sektör: Turizm” konulu Seminer
Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan organize edilen “Krizin Etkisinde Bir Sektör: Turizm” konulu seminer, 2 Mayis 2012 tarihinde, Kartepe Park Otel’de Nicomidia Salonu’nda 13:00-15:00 saatleri arasinda gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi iiiBF Dekani Prof. Dr. Derman KÜÇÜKALTAN tarafindan verilen seminere çok sayida öğretim elemani ile öğrenci katildi.

Sakarya Üniversitesi Turizm işletmeciliği dalinda lisansüstü öğrenci aliyor..
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yili Güz Yariyili’nda Turizm işletmeciliği dalinda tezli-tezsiz yüksek lisans ve doktora programlarina öğrenci aliniyor.

Eskişehir Osmangazi Ünieversitesi'nde Turizm ve Otel işletmeciliği dalinda yüksek lisans programi açildi..
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Turizm ve Otel işletmeciliği alaninda dalinda yüksek lisans programi açildi. Konuyla ilgili ayrintili bilgi ilgili üniversitenin web sitesinden elde edilebilir.

Kocaeli Üniversitesi’nde “Hidrellez” kutlamasi
Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan organize edilen Bati Trakya Türkleri Dayanişma Derneği, iTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvari Türk Halk Oyunlari Bölümü, Kandira Belediyesi, Kartepe Belediyesi, Kartepe Park Otel, Kocaeli Kirim Tatarlari Derneği, Maphoytag ve Özcan Pişmaniye’nin katkilari ile 1. Geleneksel Hidrellez Kutlamasi Derbent Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Bahçesi’nde 7 Mayis 2012 tarihinde gerçekleştirildi.

3. Turizm Yazokulu..
"Mükemmellik ve Idealler Araciliği ile Pazarlama ve Yönetim" & "Kültürel Miras, Kültür Turizmi ve Spor" temali, "3. Turizm Yazokulu", 27 Temmuz - 2 Ağustos 2012 tarihleri arasinda Yunanistan'da Olympia'da gerceklestiriliyor. IEMA (Institute of Euromed Affairs) & Piraeus Universitesi işletme Bölümü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm işletmeciliği Bölümü'nün stratejik ortaklar olarak birlikte düzenlediği bu yaz okulunun amaci; bilgilerini tazelemek, artirmak ve paylaşmak isteyen farkli kültürlerden lisans ve lisanüstü öğrencilerin, farkli sektör mensubu işverenlerin, çalişanlarin ve profesyonel temsilcilerin biraraya gelerek, 6 gün boyunca yoğun akademik program, kültürel ve sosyal faaliyetler çerçevesinde kültürel alişverişte bulunmasina, bilgi ve deneyim paylaşmalarina zemin oluşturmak ve bu paylaşimi geleneksel kilmaktir. "Seyahate et ve Öğren" slogani ile yola çikan yaz okulunun bu yilki duraği olan Olympia, çok uygun şartlarda gerçekleştirilecek programa ev sahipliği yapiyor. Ayrintili bilgi için bkz.

“Eskiçağ’da Suriye” başlikli bir konferans
Dokuz Eylül Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Ortaçağ Arkeolojisi Anabilimdali Başkanliği tarafindan düzenlenen Arkeoloji Konferanslari kapsaminda 23 Mayis 2012 tarihinde, Fransa’daki Besançon Üniversitesi, Eskiçağ Tarihi Enstitüsü’nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Hadrien BRU tarafindan “Eskiçağ’da Suriye” başlikli bir konferans veriyor.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programi (ÖYP) Araştirma Görevlileri Derneği kuruldu..
Anadolu ve Osmangazi Üniversitesinde görevli ÖYP araştirma görevlileri tarafindan "Öğretim üyesi yetiştirme programi araştirma görevlileri derneği" adi altinda ulusal mesleki dayanişma ve yardimlaşma temelli bir sivil toplum kuruluşu okuruldu. Derneğin 1. Olağan Genel Kurulu 09 Mayis 2012 tarihinde, Eskişehir'de yapildi. Yapilan oylamalarin ardindan Dernek Başkanliği'na Taki Can METiN, Başkan Yardimciliği'na Behçet Yalin ÖZKARA, Dernek Sekreterliği'ne Emrullah TÖREN, Dernek Saymanliği'na Mustafa KESiCi, Dernek Yönetim Kurulu Üyeliklerine Gözde TÜRKTARHAN, Kübra AşAN ve Ulaş ÖNDER, Yedek Yönetim Kurulu Üyelikleine Ahmet Turan ACUNGiL, Deniz DEPE, Derya ORHAN, Duygu KAMACI, Reşat Can ÖZDEN, Saniye SEZGiN ve Tuba GÜN, Denetim Kurulu Başkanliği'na Onur ÇAKIR, Denetim Kurulu Üyeliklerine Bülent AYDIN ve Özgür ÖRÜN, Yedek Denetim Kurulu Üyeliklerine ise Berrak MIZRAK, Semra DOğAN ve Betül Havva YILMAZ seçildi. Derneğin resmi web sayfasi için bkz.

TAMAMLANAN TEZ CALIşMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Haktan Erdogan EKIZ
Effects of Tourist Complaining Constraints on Justice Perceptions and Loyalty: Using Culture and Magnitude as Moderators
Doktora Tezi
Hong Kong: The Hong Kong Polytechnic University, School of Hotel and Tourism Management
Danişman: Prof. Norman AU, Prof. Cathy HSU
Kabul Tarihi: Ağustos 2011

Oğuz TAşPINAR
Menü Mühendisliğinin Yiyecek-içecek işletmelerine Etkilerinin incelenmesi: istanbul'daki On işletme Üzerine Bir Örnek Olay incelemesi.
Yüksek Lisans Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Yrd. Doç. Dr. ilhan BÖLÜKOğLU
Kabul Tarihi: Ekim 2011

Gül ERKOL
Hac ve Umre Organizasyonu Düzenleyen işletmelerin Karşilaştiklari Sorunlar ve Çözüm Önerileri
Yüksek Lisans Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Burhanettin ZENGiN
Kabul Tarihi: Mayis 2012

GÖREVE - KADROYA ATANMA

Doç. Dr. Işil ALTUN, Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü’ne atandi.


BİZE ULAŞAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayınlar yer almaktadır.


6th World Conference for Graduate Researchin Tourism, Hospitality and Leisure Proceedings Book
Editörler: Metin Kozak - Nazmi Kozak
Birinci baski, Nisan 2012
Ankara, Detay yayincilik
16+24 cm., xx+1443 sayfa
ISBN: 978-605-5437-83-1

2nd Interdisciplinary Tourism Research Conference Proceedings Book
Editörler: Metin KOZAK - Nazmi KOZAK
Birinci baski, Nisan 2012
Ankara: Detay Yayincilik
16x24 cm., xviii + 1336 sayfa
ISBN: 978-605-5437-82-4

Resort Aylik Turizm ve Seyahat Dergisi
Nisan 2012
20x28 cm., 112 sayfa
ISSN: 1303-72930x
Fiyati: 7,5 TL.

Medikongre Aylik Tip Toplantilari ve Kongre Turizmi Dergisi
Yil 9, Sayi 93, Nisan 2012
20x28 cm., 74 sayfa
ISSN: 1308-8726
Fiyati: 10 TL.

Otel işletmelerinde insan Kaynaklari Yönetimi
Dördüncü Baski, Mayis 2012
Prof. Dr. Meryem AKOğLAN KOZAK
Ankara: Detay Yayincilik
14,5 x 21,5 cm., 368 sayfa
ISBN 97-975-8326-07-4
Fiyati: 12,50


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.