Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 15, Sayı: 6, Haziran 2014
Arşiv (2000-2014) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni

Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
https://twitter.com/nazmi_kozak

HABERLER

Dünyaca ünlü turizm akademisyenleri İstanbul'a geliyor..
Francis and Taylor yayıncılık firması tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından 3 - 8 Haziran 2014 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi toplantı salonlarında düzenecek 7th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure ve 3rd Interdisciplinary Tourism Research Conference kapsamında dünyaca ünlü 12 turizm duayeni İstanbul'a geliyor. 3-8 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul'daki kongrelere katılacak olan öğretim üyeleri Prof. Dr. Abraham Pizam, Prof. Dr. Jafar Jafari, Prof. Dr. David Airey, Prof. Dr. Cathy H.C. Hsu, Prof. Dr. Muzaffer Uysal , Prof. Dr. Yvette Reisinger, Prof. Dr. Brian Archer, Prof. Dr. Stephen Smith, Prof. Dr. Pauline J. Sheldon, Prof. Dr. Bob McKercher, Prof. Dr. Chekitan S. Dev ve Prof. Dr. Myriam Jansen-Verbeke

7th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure programı yayımlandı..
Francis and Taylor yayıncılık firması tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından 3 - 8 Haziran 2014 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi toplantı salonlarında düzenecek 7th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure'in bilimsel programı yayımlandı. Ayrıntılı bilgi için bkz

3rd Interdisciplinary Tourism Research Conference programı yayımlandı..
Francis and Taylor yayıncılık firması tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından 3 - 8 Haziran 2014 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi toplantı salonlarında düzenecek 3rd Interdisciplinary Tourism Research Conference'in bilimsel programı yayımlandı. Ayrıntılı bilgi için bkz

5. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması ödül töreni yapıldı
Türkiye’nin dünya turizm alanındaki bilinirliğinin artırılması ve çizerlerin dünyasından turizm olgusunun nasıl göründüğünü anlamak için düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın 5'ncisini kazanan karikatüristler belli oldu. Turizm Yazarları ve Editörleri Derneği ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenen, 57 ülkeden 705 eserin değerlendirildiği uluslararası yarışmada Rusya'dan Andrei Popov’un eseri birinci olurken, ABD’den Felipe Galindo’nun eseri ikinci, Ukrayna’dan katılan Sergei Semendyaev’in eseri de üçüncü oldu. Yarışmanın fikir babası rahmetli Prof. Atila Özer adına verilen Özel Ödüle ise Belçika’dan katılan Luc Vernimmen’in eseri layık görüldü. Yarışmada mansiyon kazanan sanatçılar ise şöyle belirlendi: Provijn Stefaan (Belçika), Pavel Constantin (Romanya), Santiago Cornejo (Arjantin) Cemalettin Güzeloğlu (Türkiye) ve Engin Selçuk (Türkiye). TUYED (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Er Yatırım , Club Nena, Club Calimera Serra Palace ve GMC Organizasyon sponsorluğunda gerçekleştirilen 5.Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri Antalya Manavgat’ta düzenlenecek törende verildi.

5. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması sergisi Eskişehir'de açılıyor
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Yazarları ve Editörleri Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen 5. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması sergisi 10 Haziran 2014, Salı günü, saat 18:00'de Eskişehir'de, Tepebaşı Belediyesi Atila Özer Karikatür Evi'nde açılıyor.

Prof. Dr. Bahattin Rızaoğlu emekliye ayrıldı..
Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bahattin Rızaoğlu emekliye ayrıldı. Emekliye ayrılması dolayısıyla Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim elemanları ve çalışanları 24 Mayıs 2014 tarihinde Kuşadası’nda bir veda yemeği ve töreni düzenlediler. Toplantıya Turizm Fakültesi’nden 40’dan fazla öğretim elemanı çalışanı katıldı. Törende, Turizm Fakültesi öğretim üyeleri adına konuşan Doç. Dr. Osman Çolakoğlu, Prof. Dr. Bahattin Rızaoğlu’nun son derece yapıcı ve anlayışlı bir insan olarak kendilerine her zaman örnek bir öğretim üyesi ve hocanın emekliye ayrılmasının kendileri açısından bir kayıp olduğunu söylerek, Prof. Dr. Rızaoğlu’na emeklilik yaşamında sağlık ve esenlikler dileklerini iletti. Daha sonra söz alan Prof. Dr. Bahattin Rızaoğlu, 1992 yılından bu yana bu kurumda görev yapmaktan her zaman memnuniyet duyduğunu, bu vesile ile kendini bu kuruma kazandıran merhum Prof. Dr. Hasan Zafer Doğan’ın saygıyla andığını belirtti. Prof. Dr. Rızaoğlu, akademik yaşamı boyunca üç farklı kurumda görev yaptığını, Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden sevgiyle ayrıldığını, kurumdaki öğretim elemanlarının kendisine olan davranışlarından her zaman memnun olduğunu belirtti. Prof. Dr. Rızaoğlu, ek olarak emekliliği dolayısıyla gerçekleştirilen törenin düzenlenmesinde katkıda bulunanlara teşekkür etti. Tören’de, Turizm Fakültesi öğretim elemanları Prof. Dr. Bahattin Rızaoğlu’na saat hediye ettiler.

Kuşadası turizminin belleği kayıt altına alındı
Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında yürütülen ve Tarih Vakfı ile Ekin Grubu’nun kurumsal desteğiyle gerçekleştirilen Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması kapsamında 22, 23 ve 34 Mayıs 2014 tarihlerinde Kuşadası’nda sözlü tarih görüşmeleri yapıldı. Adnan Menderes Üniversitesi Kuşadası Turizm Fakültesi’nin şehir merkezindeki binasında gerçekleştirilen görüşmelerde 24 Kuşadalı turizmci ve ilgili kaynak kişi ile 33 saatlik görüntü ve ses kayıtlı sözlü tarih görüşmeleri gerçekleştirildi. Prof. Dr. Nazmi OZAK, Yrd. Doç. Dr. H. Rafet YÜNCÜ, Öğr. Gör. Osman GÜLDEMİR, Uzman Seher GEYİK, Arş. Gör. Savaş EVREN, Arş. Gör. Ece DOĞANTAN, Gülay KAYACAN’dan oluşan yedi kişilik araştırma ekibi üç günde 33 saat 20 dakikalık saatlik görüşme gerçekleştirdi. Kuşadası Sözlü Tarih Görüşmesi kapsamında görüşülen kaynak kişilerin isimleri şu şekilde: Cahit YİMŞEK, Sinasi HURDA, Erdğan İstanköylü, Ali ERGÜL, Alcan KARTOĞLU, Halit SAKAR, Kaptan Ayhan, Taylan SAĞNAK, Erol ERDEM, Osman E. ÇOLAKOĞLU. Ferdi UÇARGÖNÜL, Mehmet MUNCU, Hatice KAVAFOĞLU, Gürbüz ARIKANU, Müjgan ŞAVKAY, Dr. Ayşe SERTOĞLU, Nilgün ŞİRİN, Vildan KOÇ, Ahmet KİREÇ, Rıdvın KAVİ, Cemile TAKA, Nadire KÖKEN, Tacettin ÖZDEN ve Tbp. Ömer GERMEN. Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

“İzmir Turizminde İnovasyon ve Kümelenme” konulu odak grup görüşmesi
Ege Turizm Derneği ve Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu işbirliği ile düzenlenen, turizm sektöründe karar verici ve uygulayıcı konumundaki profesyonellerin katıldığı, “İzmir Turizminde İnovasyon ve Kümelenme” konulu odak grup görüşmesi 13 Mayıs 2014 Salı günü saat 10:00-12:30 arasında Kordon Otel Pasaport`da gerçekleştirildi. Odak grup görüşmesinin moderatörlüğünü DEÜ Reha Midilli Foça Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. O. Avşar Kurgun yürüttü. Toplantıya, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü`nden İlknur Bodur, İzmir Büyükşehir Belediyesi`nden Ali Muzaffer Tuncağ, Dr. Pınar Meriç ve Berkan Açarlar, CVB Başkan Yardımcısı Hande Arslanalp, TÜRSAB’dan Kıvanç Meriç, Swissotel Büyük Efes İzmir Genel Müdürü H. Rıza Elibol, İzmir SKAL Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Levent, THY İzmir Pazarlama ve Satış Müdürü Hakan Nalbantlı, Medical Park İzmir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Zeki Hozer, Yaşar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Gökçe Özdemir, Ege Turizm Derneği`nden Önder Kayın, Özer Mumcu ve Nil Barlas, Profesyonel Turist Rehberi Ayşe Baykan, Dokuz Eylül Üniversitesi`nden Prof. Dr. Alp Timur, Doç. Dr. Hülya Kurgun, Araş. Gör. Demet Bağıran katıldılar. Odak grup görüşmesinde İzmir destinasyonunda oluşturulacak turizm kümesi ve turizmde inovasyon konuları her yönüyle tartışılmıştır. Katılımcılar turizm sektöründeki bölünmüşlüğe vurgu yaparak işbirliğinin sağlanması ve tüm faaliyetlerin tek bir çatı altında yürütülmesi gerektiğini ifade ettiler.

15. Ulusal Turizm Kongresi
15. Ulusal Turizm Kongresi, 13-16 Kasım 2014 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi ev sahipliğinde Ankara’da düzenleniyor. “Engelsiz Turizm” ana temasıyla düzenlenecek olan kongrenin hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

Istanbul konferanslarına dört uluslararası yayınevi destek Veriyor...
3 - 8 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek 7. World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality ve Leisure ile 3. Interdisciplinary Tourism Research Conference başlıklı iki uluslararası konferansa dört büyük yayınevi de katılım sağlıyor. Bunlardan Taylor & Francis, Channel View Publications ve CAB International isimli yayınevleri konferans sürecince kitap ve dergi standlarını açarken, Emerald firması da broşürlerini dağıtacak.

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı yayımlandı
Francis and Taylor yayıncılık firması tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı (cilt 25, sayı 2) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Derginin yeni sayısına ulaşmak için bkz.

"Archaeological Site Excavations and Their Impact on the Cultural Heritage Road of Anatolia” başlıklı panel
Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Yüksek Lisans Programı, Kültürel Miras Turizmi Yönetimi dersi kapsamında, “Archaeological Site Excavations and Their Impact on the Cultural Heritage Road of Anatolia” başlıklı İngilizce bir panel düzenlendi. 15 Mayıs Perşembe günü, 14.30 – 17.45 saatleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu‘nda gerçekleştirilen panelde “Projelerin ileri gelen uzman ve yöneticileri Efes, Göbeklitepe, Bergama, Zeugma, Afrodisyas, Troia, Çatalhöyük kazılarını, hedefleri, politik yaklaşımlar, kamusal kullanım imkanları, farkındalık ve kapasite yaratılması kapsamında” değerlenlendirildi.

TUREB, Turist Rehberliği eğitimi veren üniversitelerle buluştu
TUREB ile turist rehberliği eğitimi veren üniversitelerin buluşması Ankara GürKENT Oteli Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıda TUREB yönetimi ile farklı üniversitelerden 30 katılımcı bir araya geldi. Keyifli bir havada gerçekleşen toplantıda; rehberlerin turizmdeki yerlerinin tanımlanması, okullardaki eğitim kalitesinin arttırılması, dil çeşitliliğinin oluşturulması, bölümü bitiren öğrencilerin rehber olabilmeleri için gerekli zorunlu şartlardan biri olan ve TUREB tarafından organize edilen "Yurt İçi Uygulama Gezileri" hakkında değerlendirmelerde bulunulması, okulların kendi içlerinde ve TUREB ile daha yakın ilişkiler içerisinde bulunmaları gibi konular ele alındı.

FedEx Express Anadolu Üniversitesi'ne uçak hibe etti
Uluslararası taşımacılık şirketi FedEx Corp'a bağlı kuruluş FedEx Express, filosunda yer alan ve havada kalma süresini tamamlayan bir Boeing 727-200F model uçağını Anadolu Üniversitesi'nin Havacılık bölümüne hibe etti. Bundan sonraki dönemde eğitim amacıyla yerde hizmet verecek olan kargo uçağı, FedEx temsilcileri tarafından Eskişehir Anadolu Havalimanı'nda gerçekleşen bir tören ile yetkililere teslim edildi
.
VI. DEÜ Arkeoloji Sempozyumu
Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Erkeoloji Bölümü tarafından geleneksel olarak düzenlenen
Arkeoloji Sempozyumu'nun Altıncısı, 29-30 Mayıs 2014 tarihlerinde İzmir'de düzenleniyor.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.