s
Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 16, Sayı: 6, Haziran 2015
Arşiv (2000-2015) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni

Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr,
https://twitter.com/nazmi_kozak
https://www.facebook.com/groups/864342620293137/

HABERLER

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramımız kutlu olsun...

8. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı gerçekleştirildi..
TÜRSAB Orta Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliğinde düzenlenen “Turizmde Personel İstihdamı Akademi-Sektör İşbirliği (Seyahat Acentacılığı) Arama Konferansı” Ankara’da, Limak Ambassadore Otel’de gerçekleştirildi. 8. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı kapsamında düzenlenen toplantıya TÜRSAB Orta Anadolu BYK’nın faaliyet alanına giren illerdeki üniversitelerin turizm bölüm ve programlarında görevli olan akademisyenler ile seyahat acentalarını temsilen 45 kişi katıldı. Toplantıda seyahat acentacılığı alanında istihdam edilecek personelin sahip olmaları gereken nitelikler ve akademik kurumlarda bu alanda verilen eğitim ile yaşanan sorunlar tartışıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Turizmin başkentinde turizm karikatürleri sergisi
Türkiye’nin en prestijli karikatür yarışmalarından 6. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ilk sergisi Antalya Havalimanı’nda açıldı. Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği’nin işbirliğinde gerçekleştirilen sergi, İç Hatlar Giden Yolcu Asma Katında 26 Nisan - 22 Mayıs 2015 tarihlerinde sergilendi. Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın ikinci Sergisi Prof Atila Özer Karikatürlü Ev'de açılıyor..
6. Uluslarararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın ikinci sergisi 25 - 31 Mayıs 2015 tarihlerinde Eskişehir'de, Prof. Atila Özer Karikatürlü Ev'de sergilenecek. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Turizm Eğitimine Hizmet Ödüllerinin web sayfası yenilendi..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi tarafından ikişer yıllık aralıklarla ülkemizde turizm araştırmaları ve eğitimi alanındaki kurumsallaşmanın yaygınlaştırılması ve alana katkı yapanların onurlandırılması amacıyla düzenlenen Turizm Eğitimine Hizmet Ödüllerinin web sayfası Arş. Gör. Engin Bayraktaroğlu'nun katkılarıyla güncellendi. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Yaratıcı Drama Atölyesi
Dramaturg Canan Sanan yönetiminde Türkiye Turizmi Sözlü Araştırması'nda görev yapan 18 araştırmacıya 22-26 Nisan 2015 tarihlerinde Alanya, Okurcalar kasabası'nda faaliyet gösteren Meryan Otel'de "Yaratıcı Yazma Atölyesi" düzenlendi. Ayrıntılı bilgi için bkz.

TRAMEP “Trakya Bölgesindeki Yiyecek ve İçecek Mesleki Eğitim Okullarında Kalitenin Arttırılması”  konulu panel.
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali desteği ve Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Kırklareli Üniversitesi işbirliği içinde yürütülen TRAMEP projesi kapsamında 16 Mart 2015 tarihinde Namık Kemal Üniversitesi’nde, 23 Mart 2015 tarihinde Kırklareli Üniversitesi’nde ve 16 Nisan 2015 tarihinde Keşan Meslek Yüksekokulu’nda paneller düzenlendi.  Panellere konuşmacı olarak Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretleri Türkiye Araştırma Ağı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Türk Patent Enstitüsü’nden Ebru Bilgin Solmaz ve Ceren Turgut, Le Meridien İstanbul Etiler’den Head Chef Erol Sarıdoğan, Metro Toptancı Market’den Nilhan Aras ve Birol Ulaşan,  Trakya Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Süleyman Kök, İstanbul Yiyecek İçecek Grubu’ndan Tangör Tan katıldı.

7. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı kitabı yayımlandı..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Türkiye Aşçılar Federasyonu'nun işbirliğinde düzenlenen 7. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı sonuç raporu kitap yayımlandı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

“The Amsterdam Symposium on the History of Food [Amsterdam Yemek Tarihi Sempozyumu]” gerçekleşecek…
Special Collections, Amsterdam Üniversitesi, Amsterdam Kültür ve Tarih Okulu, Bürüksel Vrije Üniversitesi Sosyal ve Kültürel Araştırmalar Merkezi işbirliğiyle düzenlenecek olan  “The Amsterdam Symposium on the History of Food [Amsterdam Yemek Tarihi Sempozyumu]” 15-16 Ocak 2016 tarihlerinde Amsterdam’da gerçekleşecek. Detaylar için bkz. (Haber: Öğr. Gör. Osman GÜLDEMİR)

“Tarihi, Kültürü ve Sanatıyla Sivrihisar Sempozyumu” gerçekleşecek…
Sivrihisar Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliği ve desteği ile Sakarya Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nin müşterek organizasyonu olarak “Tarihi, Kültürü ve Sanatıyla Sivrihisar Sempozyumu” düzenlenecektir. Detaylar için bkz: (Haber: Öğr. Gör. Osman GÜLDEMİR)

“Aşçılık Okulundan Profesyonel Mutfaklara” konulu söyleşi
5 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul Aldar’ın Mutfak Şefi Uğur GÖMEÇ ve asistanı Sakıp ÜNSAL’ın katılımıyla; Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi’nde “Aşçılık Okulundan Profesyonel Mutfaklara” konulu söyleşi gerçekleşti.

“I. Ulusal Aşçılık Kampı” gerçekleşti
25 Nisan-02 Mayıs 2015 tarihlerinde Mengen, Bolu’da; 34 üniversite, 45 bölümden gelen öğrenciler ve öğretim elemanlarından 134 kişinin katılımıyla “I. Ulusal Aşçılık Kampı” gerçekleşti. Detaylar için bkz.

‘Yabancı Seyyahlar Gözüyle İstanbul 2014-Istanbul Photo Contest 2014’ uluslararası fotoğraf yarışması
25’in üzerinde ülkeden 63 fotoğrafçı İstanbul’u fotoğrafladı. ‘Yabancı Seyyahlar Gözüyle İstanbul 2014-Istanbul Photo Contest 2014’ uluslararası fotoğraf yarışmasının birinciliğine Almanya’dan Janis Westphal uzandı. Finlandiya’dan Esko Lius’in ikinci olduğu yarışmanın üçüncüsü de İtalya’dan Silvia Diamanti. 304 fotoğraf karesinin yarıştığı etkinliğin birincisi 3 gün, ikincisi 2 gün, üçüncüsü 1 günlük İstanbul tatili kazandı. Dünyanın her kıtasından yoğun ilginin gösterildiği yarışmaya Libya ve Karadağ ilk kez katıldı. Jüride ise Zaman Gazetesi Fotoğraf Editörü Selahattin Sevi, Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Ercan Arslan ve Uğur Şengüler görev aldı. Bu sene ilk kez verilen jüri özel ödülünün sahibi Alman Wilfried Gebhard’di. Türkiye 1966 adlı bir fotoğraf seyahat kitabı bulunan Wilfried Gebhard, ülkesinde karikatür ve gazete, kitap, dergi kapak resimleri çiziyor. (Özel ödül alan Alman fotoğrafçının Türkiye karelerini http://www.fotowege.de/tuerkei-1966-3/ adresinden görebilirsiniz.) Dereceye giren fotoğrafların da yer aldığı eserler Taksim Metrosu Sanat Galerisi’nde İstanbulluların beğenisine sunulacak.

“Ortadoğu Mutfağı” temalı workshop
5 Mayıs 2015 tarihinde Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi’nde, İstanbul Aldar’ın Mutfak Şefi Uğur GÖMEÇ ve asistanı Sakıp ÜNSAL “Ortadoğu Mutfağı” temalı workshop gerçekleştirdiler.

20. Ulusal Pazarlama Kongresi
20. Ulusal Pazarlama Kongresi 10-13 Haziran 2015 tarihlerinde Eskişehir'de yapılıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi kuruldu
Balıkesir ili Bandırma ilçesinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kuruldu.
Üniversite; Balıkesir Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Denizcilik Fakültesi ile Balıkesir Üniversitesine bağlı Sağlık Yüksekokulunun fakülteye dönüştürülmesi ve adı ile bağlantısının değiştirilmesi ile oluşturulan Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Ziraat Fakültesi ile Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesinden, Balıkesir Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Bandırma Meslek Yüksekokulu, Gönen Meslek Yüksekokulu, Erdek Meslek Yüksekokulu, Manyas Meslek Yüksekokulu ile Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Yabancı Diller Yüksekokulundan, Balıkesir Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Gönen Jeotermal Enstitüsü ile Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sağlık Bilimleri Enstitüsünden oluşuyor.

Türkiye Uluslararası İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kuruldu
İstanbul’da Türkiye Uluslararası İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi adıyla bir üniversite kuruldu. Bu Üniversite, Rektörlüğe bağlı olarak; Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesinden, Hukuk Fakültesinden, Siyasal Bilgiler Fakültesinden, İslami İlimler Fakültesinden, Tıp Fakültesinden, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinden, Bilgisayar ve Bilişim Fakültesinden, Sosyal Bilimler Enstitüsünden, Fen Bilimleri Enstitüsünden veSağlık Bilimleri Enstitüsünden oluşuyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Turizm Alanları Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi yönetmeliğinde değişiklik
29/1/2006 tarihli ve 26064 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yıldız Teknik Üniversitesi Turizm Alanları Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliğinin 8 inci maddesi "Merkez Müdürü, Rektör tarafından Üniversitenin tam zamanlı öğretim üyeleri arasından üç yıl için görevlendirilir. Süresi biten Merkez Müdürü tekrar görevlendirilebilir. Merkez Müdürü gerektiğinde Rektör tarafından görevden alınabilir. Merkez Müdürü görevde bulunmadığı zamanlarda merkez müdür yardımcısını vekil bırakır. Müdürlüğe vekâlet altı aydan fazla sürmez. Vekâletin altı aydan fazla sürmesi durumunda Merkez Müdürünün görevi sona erer. Merkez Müdürünün görevden alınması veya görev süresini doldurmadan görevden ayrılması durumunda, aynı usulle yeni bir Merkez Müdürü görevlendirilir.” şeklinde değiştirildi.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Serdar ÇÖP
Lider Üye Etkileşim Algısı İle Örgütsel Sessizlik Davranış Algısı Arasında Öz Denetim Kişilik Özelliğinin Aracılık Rolü: Otel İşletmeleri Üzerine Bir Araştırma
Doktora Tezi
Ankara : Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Yüksel ÖZTÜRK
Kabul Tarihi: Nisan 2015

Mustafa YILDIRIM
Psikolojik Sözleşme İhlallerinin Örgütsel Güven Ve Örgütsel Sinizm İle İlişkisi: Otel İşletmeleri Üzerine Bir Araştırma
Doktora Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Yasin BOYLU
Kabul Tarihi: Aralık 2014

M. Tuna ÜNER
Turist Rehberlerinin Tükenmişlik Düzeyleri: Ankara Ölçeği
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yalçın ARSLANTÜRK"
Kabul Tarihi: Nisan 2015


GÖREVE / UNVANA YÜKSELTİLME VE ATANMA

Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksekokulu'nda Öğretim Görevlisi olarak çalışan Dr. Mustafa YILDIRIM, Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi'ne Yardımcı Doçent kadrosuna atandı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde Yrd. Doç. olarak çalışan Dr. Yasin KELEŞ, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bafra Turizm Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevine atandı.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.