Akademik Turizm Bülteni
Yıl 4, Sayı 11, Kasım 2003

 

Bültenin önceki sayıları için:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni


Hazırlayan:
Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

 

HABERLER

2003 Barlas Küntay Turizm Araştırmacısı Ödülü'ne Aday Gösterme Tarihi 15 Kasım'da Bitiyor..
Turizm Yatirimcilari Dernegi tarafindan her yıl geleneksel olarak verilen
"Barlas Küntay Turizm Arastirmacisi Ödülü"ne aday gösterme tarihi 15 Kasım 2003'de bitiyor. Ödül ile ilgili davetiyelerin turizm alanında anabilim dalı olan üniversitelere gönderildiği ve anabilim dalı başkanlarından 15 Kasım 2003 tarihine kadar en fazla iki aday göstermeleri beklendiği bildirildi. Turizm Yatırımcıları Derneği'nden alınan bilgilere göre 2003 yılında "Barlas Küntay Turizm Araştırmacısı Ödülü'ne layık bulunacak akademisyene paranın yanı sıra tatil ödülünün de verileceği öğrenildi. Ayrıca mansiyon ödülünü alacaklara da tatil ödülü verilecek.

"Yeni Binyilda Turizm Politikalari: Yeni Egilimler, Yapısal Değişimler" Sempozyumu..
Yıldız Teknik Üniversitesi ile Goethe-Institut İstanbul işbirliğinde 3-4 Kasım 2004 tarihlerinde "Yeni Binyılda Turizm: Yeni Eğilimler, Yapısal Değişimler" konulu uluslararasi sempozyum düzenleniyor. Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Yıldız'daki kampusunda düzenlenecek olan sempozyumda bildiriler Türkçe ve Almanca sunulacak ve konuşmaların eşzamanlı çevirisi yapılacak. Sempozyumda üç oturum ve iki panel yer alıyor. Bilimsel oturumların konuları sırasıyla "Dünya Turizminde Yeni Eğilimler, Yapısal Değişmeler ve Politikalar", "Sürdürülebilir Turizm Planlamasında Kimlik Arayışları-Tarih, Kültür, Doğa" ve "Doğal ve Kültürel Kaynak Yönetimi-Kapadokya Bölgesi Örneği" iken; panellerin başlıkları ise "Yeni Binyılda Akdeniz Havzası Turizm Perspektifleri ve Türkiye İçin Yeni Hedefler" ve "Varış Noktasının Geliştirilmesi-İstanbul Örneği" olarak belirlenmiş. Sempozyum hakkında ayrıntılı bilgi icin asagidaki iletisim bilgileri kullanılabilir.
Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, 80750 Beşiktaş, İstanbul, Tel: 0212-259 7070, Faks: 0212-261 0549

I. Balıkesir Ulusal Turizm Kongresi..
Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından 15-16 Nisan 2003 tarihlerinde "I. Balıkesir Ulusal Turizm Kongresi" düzenleniyor. Kongrede ele alınması planlanan olası konular arasında "Turizmde tanıtma ve pazarlamada yeni yaklaşımlar", "Küreselleşme ve turizm", "Turizmde yönetim", "Turizm politikası ve planlaması", "Turistik tüketici davranışları", "Gelişen stratejiler doğrultusunda yeni eğilimler", "Geleceğin turizm eğitimi", "Turizmin finansmanı", "Turizmde yeni teknolojiler" yer alıyor. 16 Ocak 2004 tarihine kadar bildiri tam metinlerinin beklendiği, 12 Mart 2004 tarihinde bilim kurulunca sunuma kabul edilen bildirilerin duyurulacaği bildirilmiştir. Ayrıntılı bilgi için bkz.
http:btioyo.balikesir.edu.tr

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin Önceki Sayıları Satışa Sunuldu..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi
ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in önceki yıllarda yayınlanmış sayıları satışa sunuldu. Önceki yıllarda yayınlanan dergiler arasından mevcudu olan sayılar ile satış fiyatları listesine ulaşmak için aşağıdaki web adresi ziyaret edilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/atad/eskisayilar.htm

11. IAME Konferansı..
Uluslararası Denizcilik Ekonomistleri Birliği (IAME, International Association of Maritime Economists) tarafından her yıl düzenlemekte olduğu uluslararası konferansların onbirincisi, 30 Haziran - 2 Temmuz 2004 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu'nun evsahipliğinde İzmir'de gerçekleştiriliyor. Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.
http://web.deu.edu.tr/maritime/iame2004.htm

Amforht Dünya Turizm Forumu 2004
Amforth Dünya Turizm Forumu 2004, Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun evsahipliğinde 1-5 Mayıs 2004 tarihlerinde Antalya'da düzenleniyor. Forum konusu nun "Turizm Endüstrisinde Risk Yönetimi" olarak belirlendiği toplantida davetli ve serbest olmak üzere bildiriler sunulacak. Forum ile ilgili ayrıntılı bilgiler yakında yüksekokulun web sayfasında yer alacağı bildirildi.

"Turizm Davranışı" Kitabı..
Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bahattin RIZAOĞLU tarafından hazırlanan "Turizm Davranışı" kitabı Detay Yayıncılık tarafından yayınlandı. 16x24 cm, x+318 sayfadan oluşan kitap, 14 bölümden oluşuyor. Kitabın bölüm başlıkları şu şekilde sıralanıyor: "Turizm Davranışının Kavranması", "Davranış ve Temelleri", "Turizm Davranışının İçsel (Psikolojik) Temelleri: Güdüleme", "Turizm Davranışının (Psikolojik) Temelleri: Kişilik", "Turizm Davranışının İçsel (Psikolojik) Temelleri: Biliş, Öğrenme, Duygulanma, Tutum", "Turizm Davranışının Dışşal Temelleri", "Turistik Satınalma Davranışı ve Temelleri", "Turistik Deneyim", "Turistik Yaşam Biçimine Özgü Davranışlar", "Turistik Toplumsallaşma", "Turist-Yerli İlişkileri", "Turist-Yerli İlişkileri", "Turist-Görevli İlişkileri", "Turist-Yerli Karşılaşmalarının Makro Boyutları"
Bilgi icin: detayyay@ttnet.net.tr

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu 10. Yıl Etkinlikleri..
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu'nun kuruluşunun 10. yılı dolayısıyla 18 Ekim 2003 tarihinde bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik, yüksekokul öğrencileri ile önceki yıllarda mezun olanların katılımıyla
gerçekleştirildi.

Mersin Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Yeni Binasında..
Mersin Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Tece kasabasındaki binasına taşındı. 1980'li yılların başlarında satın alınan araziye otel-okul sistemine yönelik tesis kurulması amacıyla yürütülen çalışmalar tamamlanmadan okulun yeni binasına taşındığı öğrenildi Tece tesislerinde eğitim-öğretim çalışmaları eğitim binası tamamlanmadığı için otel olarak hazırlanan binada südürülülüyor.

Bursa Turizm Surasi Ertelendi..
10-12 Ekim 2003 tarihleri arasinda yapilmasi duyurulan I. Bursa Turizm Surasi, Bursa Valiligi tarafindan ileri bir tarihe ertelendigi bildirildi.
http://www.bursaturizmsurasi.org

TROAS Bülteni Yayımlandı..
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından hazırlanan TROAS Bülteni'nin ikinci sayısı geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Bültende yüksekokul bünyesindeki etkinliklerle ile ilgili haberler ve yazılar yer alıyor.
http://turizm.comu.edu.tr/bulten.php

İTÜ Vakfı 14. Dönem Turizm-Otelcilik Eğitimi Mezunlar Töreni..
İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı Turizm - Otelcilik 14. dönem mezunlar töreni 21 Ekim 2003 günü yapıldı. Şaban Ali YAŞAROĞlu tarafından koordine edilen programın diploma törenine İTÜ rektörünün yanı sıra cok sayıda turizm sektörü temsilcisi de katıldı.

l. TESHİD Ulusal Temizlik Zirvesi
l.Teshid Ulusal Zirvesi, 13-14 Kasım 2003 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu'nda yapıliyor. l.TESHİD Ulusal Temizlik Zirvesi akademik tartışmaların, fikir alışverişlerinin yapılacağı, aralarında üst düzey devlet yetkililerinin, akademisyenlerin, işverenlerin, yabancı temsilcilerin katılımıyla toplanıyor.

http://www.teshid.org/

YENİ YAYINLAR
Turizm Davranışı
Prof. Dr. Bahattin RIZAOĞLU
Detay Yayıncılık
16x24 cm., xii+322 sayfa
Ankara, Ekim 2003
Fiyatı: 8.640.000 TL.

Kongre Turizmi ve Fuar Organizasyonları

Yrd. Doç. Dr. Yusuf AYMANKUY
Detay Yayıncılık
16x24 cm., X+318 sayfa
Ankara, Ekim 2003
Fiyatı: 8.100.000 TL.


ATAMA HABERLERI
Mersin Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu müdürlüğüne Doç. Dr. Bahar TANER vekaleten atandı.

Muğla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu müdürlüğüne Prof. Dr. Jale AKMEL atandı.

Doc. Dr. A. Celil CAKICI, Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'ndaki görevine basladi.

Doc. Dr. Ige TAVMERGEN, Dokuz Eylül Üniversitesi Isletme Fakültesi Turizm Isletmeciligi Bölümü baskanligina atandi.Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni için e-posta adresi EKLEME/SİLDİRME isteklerinizi asagida belirtilen e-posta adresine bildiriniz.

Nazmi Kozak
Anadolu Universitesi
Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu
Yunus Emre Kampusu
26470 Eskisehir

Tel : 0222 – 335 05 80 / 59 61
Faks: 0222 – 335 66 51
GSM : 0532 – 286 75 84
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
http://academy.anadolu.edu.tr/displayx.asp?acc=nkozak&kod=0

 

Kasim 2003 Bulteni 2813 adet e-posta adresine gonderilmistir.AKADEMIK TURIZM BÜLTENI’NI YAYIMLAYAN SITELER:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
http://www.turizmgazetesi.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.hospitalitycv.com/


TURIZMLE ILGILI BAZI LINKLER:

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
II. Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
Tourism Research Links
Detay Yayincilik
Mersin Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu Mezunlari Dernegi
Turizm Yazarlari, Editörleri ve Gazetecileri Dernegi
TCDD Anahat Tren Guzergahlari, Ilk Kalkis ve Varis Saatleri
Turkiye Denizcilik Isletmeleri A.S. Denizyollari Isletmesi
Turkiye Telefon Rehberi
Turkiye Rehberler Birligi
Turkish Tour Guides
http://www.otelciyiz.com
Adres Icin Posta Kodu