Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 10, Sayı: 11, Kasim 2009
Arsiv (2000-2009) ve orijinal metin için tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

5. Doga Sporlari ve Bilim Sempozyumu, 13-14 Kasim 2009'da..
Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu tarafindan düzenlenen 5. Doga Sporlari ve Bilim Sempozyumu, 13-14 Kasim 2009 tarihleri arasinda Ankara'da düzenleniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Detay Yayincilik online satiş yapmaya başladi..
Başta turizm olmak üzere akademik içerikli ders kitaplari yayinciliğinin ülkemizin önde gelen yayinevlerinden Detay Yayincilik, web ortaminda online satişlarina başladi. Ayrintili bilgi için bkz. http://detayyayin.com.tr

A. Ü. Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu Güz dönemi turizm seminerleri programi..
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu'nda Turizm Seminerleri dersi kapsaminda 2009-2010 Güz dönemi seminer programi açiklandi. The Marmara Hotels & Residences ile bir anlaşmaya varildiği ve Güz dönemi turizm seminerlerinin bu tesis yöneticileri tarafindan verileceği bildirildi. Seminer programi şu şekildedir: 30 Eylül 2009: Burcu Budak (Seçme Yerleştirmeden Sorumlu insan Kaynaklari Uzmani) Tanitim Standi Açilmasi; 07 Ekim 2009: Derya Berke (Kat Hizmetleri Müdürü) Kat Hizmetleri Yönetimi; 14 Ekim 2009: Zafer Canbaz  (Odalar Bölümü Müdürü) Önbüro Yönetimi; 21 Ekim 2009: Ayhan Çalişkan (Teknik Müdür) Teknik Hizmetler Yönetimi; 28 Ekim 2009: 11 Kasim 2009: Tolga Özkaya (Asst. Executive Chef) Mutfak Yönetimi; 18 Kasim 2009: Gökmen şentürk (Mali işler Müdürü) Otelcilikte Mali işler Uygulamalari; 02 Aralik 2009: Hakan Bakaç (Satinalma Müdürü) Satinalma Yönetimi; 09 Aralik 2009: Nedim Akbayrak (Yiyecek ve içecek Koordinatörü) Yiyecek ve içecek Yönetimi; 23 Aralik 2009: Okan Karadağ (Satiş Müdürü) Satiş ve Pazarlama Yönetimi; 30 Aralik 2009: Duygu Kayaalp (insan Kaynaklari Yönetimi Müdürü) insan Kaynaklari Yönetimi.

8. Araştirma Yöntemleri Semineri, 27-31 Ocak 2010'da..
2002 yilindan bu yana her yil geleneksel olarak düzenlenen Araştirma Yöntemleri Semineri'nin 8'incisi, 27-31 Ocak 2010 tarihlerinde Antalya'da, Concorde De Luxe Resort otelde yapiliyor. Seminer ile ilgili ayrintili bilgi için bkz.

Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi 20. yayin yilini doldurdu..
1990 yilindan bu yana yayinlanan Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin yeni sayisi (Cilt 20, Sayi 2, Güz 2009) geçtiğimiz günlerde yayinlandi. Dergi, yayinlanan yeni sayisi ile birlikte 20. yayin yilini da doldurmuş oluyor. Derginin yeni sayisinda altisi hakem denetimli ve biri çeviri de olmak üzere toplam yedi makale yer aliyor. Dergide yer alan diğer bölümler arasinda araştirma notlari, konferans notlari, ulusal ve uluslararasi makale indeksi ile geçtiğimiz aylarda turizmi konu almiş tezlerin özlerinin yer aldiği bölüm de yer aliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Turizm ve Ağirlama Endüstrisinde Araştirma Yöntemleri (SPSS Uygulamali) kitabi..
University of Nevada, Las Vegas’taki Nevada Üniversitesi turizm bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. şeyhmus BALOğLU’nun editörlüğünü yapacaği ve “Turizm ve Agirlama Endustrisinde Arastirma Yontemleri (SPSS Uygulamali)” başliğini taşiyacak kitabin hazirlik çalişmalarina başlandi. Detay Yayincilik yayinlari arasinda çikacak kitaba bölüm hazirlayarak katkida bulunmak isteyenlerin; kitaba ilişkin önerilerini ve yazmayi arzu ettikleri bölümleri bildirmenin yani sira diğer tüm sorulari için Prof. Dr. şeyhmus BALOğLU ile irtibat kurabilirler: E-posta: seyhmus.baloglu@unlv.edu

Resort dergisi sanal ortamda..
Seyahat endüstrisi profesyonellerinin dergisi RESORT’e http://resortdergisi.com adresinden, e-dergi formatinda, Türkiye’den ve Dünya'nin her yerinden ücretsiz olarak ulaşilabileceği bildirildi. Yurtiçinden ve yurtdişindan gelen RESORT Dergisi’ni edinme yönündeki yoğun okur talebini karşilamak için baski sayisi artirildiği halde artan bu talebe karşilik verebilmek için RESORT’ün e-dergi formatinda web sitesinden de yayinlanmaya başladiği bildirildi.

EMITT 2010, 11-14 şubat 2010'da düzenleniyor..
Ekin Grubu tarafindan düzenlenen, Türkiye'nin en önemli turizm fuari olan EMITT (Doğu Akdeniz Uluslararasi Turizm ve Seyahat Fuari) 14. kez kapilarini 11-14 şubat 2010 tarihlerinde açiyor. istanbul TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek EMITT fuarina, bu yilin konuk ülkesinin Misir olacaği bildirildi. EMITT'i geçen yil 42.500'ü ticare ziyaretçi ve 55.000'i de diğer ziyaretçiler olmak üzere 97.500 kişi gezmişti. EMITT ile ilgili ayrintili bilgi için bkz.

Elaziğ il Kalkinma Semineri yapildi..
iktisadi Araştirmalar Vakfi tarafindan 1990 yilindan bu yana farkli illerde gerçekleştirilen il Kalkinma Seminerleri'nin 49'uncusu 9 Ekim 2009 tarihinde Elaziğ'da düzenlendi. Seminer'de dört oturumda ilin tarim, sanayi, sağlik ve turizm gibi sektörlerin geliştirilmesine ilişkin görüşler tartişildi. Elaziğ'da turizm sektörünün geliştirilmesine ilişkin öneri ve görüşlerin tartişildiği oturuma Kültür ve Turizm Bakanliği Tanitma Genel Müdür Yardimcisi ibrahim YAZAR, Anadolu Üniversitesi'nden Doç. Dr. Nazmi KOZAK ve TÜRSAB'dan Çetin GÜRCÜN katildi. http://www.iav.org.tr/default.asp

istanbul Teknik Üniversitesi Vakfi Turizm ve Otelcilik Okulu yeni eğitim dönemine başladi..
Bugüne kadar 845 mezun veren istanbul Teknik Üniversitesi Vakfi Turizm ve Otelcilik Okulu, 22 Ekim 2009 Perşembe günü 21. Dönem öğrencileriyle 2009 – 2010 yili eğitim yilina başladi. Üniversiteye giremeyen gençlere gelecek olanaği sunan iTÜ Vakfi Turizm ve Otelcilik Okulu’nun 21. Dönem öğrencileri, 22 Ekim 2009 Perşembe günü, Bölüm Başkani şaban Ali YAşAROğLU’nun gerçekleştirdiği açiliş konuşmasininin ardindan ders başi yaptilar.

ITB Berlin 10-14 Mart 2010'da..
Dünya'nin önde gelen turizm fuarlarindan ITB Berlin (The International Tourism Bourse), önümüzdeki yil 10-14 Mart 2010 tarihlerinde düzenleniyor. 2010 yilinda Türkiye ITB Berlin'in resmi sponsor ülkesi olarak ayri bir yer alacaği öğrenildi. 2009 yilinda düzenlenen fuarda 2.390'u Alman ve 8,702'si yabanci olmak üzere toplam 11,092 katilimci kurum ve kuruluş yer almişti. Geçen yil fuari 110.857'si ticari ziyaretçi olmak üzere toplam 178.971 kişi gezmişti. Fuar ile ayrintili bilgi almak için bkz.

ATMED "Online Seyahat ve Yeni Trendler" konulu panel düzenliyor..        
Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Mezunlari Derneği (ATMED) tarafindan 31 Ekim 2009 tarihinde "Online Seyahat ve Yeni Trendler" konulu bir panel düzenliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Turizm sektöründe yöneticilerin yaşlari küçülüyor..
Akdeniz Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği’nin (AKTOB) Ekin Grubu Araştirma Birimi’ne yaptirdiği bir araştirmada konaklama tesislerini genç kuşağin yönetmeye başladiği belirlendi. Söz konusu araştirmadan elde edilen verilere göre, ilk kez bu göreve gelen otel müdürlerinin yüzde 80’i 30 -39 yaş arasinda yer aliyor. Genel müdürlerin yüzde 25’i ise bulunduklari tesisin ilk genel müdürü olarak görev yapiyor. Araştirma ayrica, daha önce otele genel müdür olacak kişilerin mutfak ya da yiyecek-içecek birimlerinden gelmiş olmasinin tercih edildiğini; rekabetin artmasi sonucu söz konusu tercihlerin satiş-pazarlama kökenlilere kaydiğini; şimdilerde ise turizmin bir endüstriye dönüşüp seyahat endüstrisi ile anilmaya başlamasiyla birlikte genel koordinatör, genel müdür ve diğer üst yönetim kademeleri için mühendislik eğitimi alanlarin tercih edildiği de ortaya çikarildi.

Engin Fikirler Eğitim ve Kültür Vakfi tarafindan istanbul'da Nişantaşi Meslek Yüksekokulu kuruldu
Engin Fikirler Eğitim ve Kültür Vakfi tarafindan istanbul ilinde Nişantaşi Meslek Yüksekokulu kurulmasi; Milli Eğitim Bakanliği'nin 9/9/2009 tarihli ve 24480 sayili yazisi üzerine, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayili Yükseköğretim Kanununun ek 2 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 14/9/2009 tarihinde kararlaştirildi..

Meslek Yüksekokullari ve Açiköğretim Ön Lisans Programlari Mezunlarinin Lisans Öğrenimine Devamlari Hakkinda Yönetmeliği'nde değişiklik..
19/2/2002 tarihli ve 24676 sayili Resmi Gazete’de yayimlanan Meslek Yüksekokullari ve Açiköğretim Ön Lisans Programlari Mezunlarinin Lisans Öğrenimine Devamlari Hakkinda Yönetmeliğin  8 inci maddesi aşağidaki şekilde değiştirildti: "ÖSYM, başvurma koşullarini taşiyan adaylari, yerleştirme puanlari ve lisans programlarinin kontenjan ve koşullarini göz önünde tutarak, Üniversite Seçme Sinavi sonuçlari açiklandiktan sonra yapacaklari tercihleri göz önüne alinarak, lisans programlarina yerleştirir. Boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu karari ile ek yerleştirme yapilabilir.”

Öğretim Üyesi Dişindaki Öğretim Elemani Kadrolarina Naklen veya Açiktan Yapilacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sinav ile Giriş Sinavlarina ilişkin Usul Ve Esaslar Hakkinda Yönetmelikte Değişiklik yapildi..
31/7/2008 tarihli ve 26953 sayili Resmi Gazete’de yayimlanan Öğretim Üyesi Dişindaki Öğretim Elemani Kadrolarina Naklen veya Açiktan Yapilacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sinav ile Giriş Sinavlarina ilişkin Usul ve Esaslar Hakkinda Yönetmeliğin bazi maddelerinde düzenlemeye gidildi.Ayrintili bilgi için bkz.

Sakarya Turizm Platformu kuruldu..
Sakarya'da kamu sektörü ve özel sektör eliyle yapilacak turizmin sektörünün geliştirilmesi amaciyla Sakarya Turizm Platformu kuruldu. Platform ile ilgili ayrintili bilgi için bkz.

"Geç Antik Çağda Gec Antik Cagda Cam Sanati" kolokyumu
Dokuz Eylül Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafindan 25-28 Ekim 2009 tarihlerinde, izmir'de da Geç Antik Cagda Cam Sanati (I.S. 4.-8. Yy.lar) baslikli bir kolokyum düzenleniyor. Kollokyum programi için tiklayiniz.

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfi’na Avrupa’dan Büyük Ödül
Türiye'nin doğal, tarihsel ve kültürel mirasini tüm dünyaya tanitan Kültür Bilincini Geliştirme Vakfi’nin Kültür Karincalari Projesi, 2009 Yili Avrupa Birliği - Europa Nostra Kültürel Mirasa Duyarlilik Eğitimi Ödülü’ne layik görüldü. Erken yaşlarda kültürel mirasa duyarliliği artirmayi amaçlayan projenin ödül töreni ise 25 Ekim 2009 tarihinde devlet yetkililerinin katilimi ile gerçekleşecek

Ege Su Forumu'09..
Yaşanmaya başlanan su sorunu ile ilgili sorunlara çözüm önerileri bulabilmek için düzenlenen Ege Su Forumu'09, 12-14 Kasim 2009 tarihleri arasinda Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar - MÖTBE - Kültür Merkezi'nde gerçekleştiriliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

TÜRSAB'in seçimi 6 Aralik'ta yapilacak
Türkiye Seyahat Acentalari Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu, bir açiklama yayinlayarak 19. Olağan Genel Kurul ilk toplantisinin, 30 Kasim 2009 tarihinde yapilacağini duyurdu. Çoğunluk sağlanmadiği takdirde ikinci toplantinin çoğunluk aranmaksizin 5 Aralik 2009 Cumartesi günü istanbul Lütfi Kirdar Kongre ve Sergi Sarayi’nda yapilacaği bildirildi.

DESEM Arkeoloji ve Sanat Tarihi Sertifika Kursu
Dokuz Eylul Universitesi Surekli Egitim Merkezi - DESEM, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Sertifika Kursu acti. 19 Ekim 2009 da baslayan kurslar toplam dort hafta sureceği ve kurs kapsaminda ayrica iki arkeolojik gezinin duzenleneceği bildirildi. Program Koordinatorlugunu Dokuz Eylül Universitesi, Arkeoloji Bolumu'nden Doc. Dr. Ergun LAFLI nin yapacaği bu etkinliğin amaçlari arasinda, arkeoloji biliminin Izmir halkinin tum kesimlerine tanitilmasi ve sevdirilmesi de yer aliyor. Dokuz Eylul Universitesi'nden cesitli ogretim uyelerinin egitici olarak yer alacaklari bu kurslar cercevesinde Izmir Ili ve cevresindeki arkeolojik alanlara Ogretim üyelerinin rehberliginde egitici arkeolojik geziler de duzenlenecek.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Çalismalari" bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadır.


Ulvi HOCAOğLU.
Konaklama işletmelerinin Uluslararasilaşmasi Üzerine Bir Değerlendirme: Antalya Örneği
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. Mithat ÜNER
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, 2009
Kabul tarihi: Ekim 2009

Gülnur KARAKAş TANDOğAN
Otel Markalarinin Konumlandirilmasinda Sosyal Sorumluluk Kampanyalarinin Etkisi
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. ige PIRNAR
izmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Eylül 2009

Mune MOğOL
Turizmde Havaalanlarinin Önemi ve Havaalanlarinda Yaşanan Temel Problemler: Kapi Atamasi Problemi ve Atatürk Hava Limani Diş Hatlar Terminali Uygulamasi
Yüksek Lisans Tezi
Danişman Adi- Soyadi: Prof. Dr. Güven SEViL
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ağustos 2009

Samet ÇEViK
Turizm Pazarlamasinda Bilgi iletişim Teknolojileri: Seyahat Acentalari Internet Siteleri Üzerine Uygulamali Bir Çalişma
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd.Doç. Dr. Gürhan AKTAş
izmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Eylül 2009


YENi YAYINLAR

Konaklama işletmelerinde OPERA-PMS Otomasyon Programi
Alev SÖKMEN
Birinci Baski
Ankara, Ekim 2009
Detay Yayincilik
16x24 cm., 304 sayfa
ISBN: 978-605-5681-25-8
Fiyati: 12,50 TL.


Genel Turizm: ilkeler-Kavramlar
Nazmi KOZAK, Meryem AKOğLAN KOZAK, Metin KOZAK
Sekizinci Baski
Ankara, Ekim 2009
Detay Yayincilik
16x24 cm.
ISBN:
Fiyati: 9,00 TL

Spor Yönetimi
Editör Doç. Dr.H. Nejat BASIM - Doç. Dr. Metin ARGAN
Birinci Baski
Ankara, Eylül 2009
Detay Yayincilik
14.5 x 21.5 cm., 424 cm.
ISBN 978-605-5681-22-7
Fiyati: 12,50 TL

Konaklama işletmelerinde Önbüro işlemleri ve Yönetimi
Nevzat ERASLAN
ikinci Baski
Ankara, Ekim 2009
Detay Yayincilik
16x24 cm., 416 sayfa
ISNB: 978-605-5681-27-2
Fiyati: 12,50 TL.LiNK işBiRLiği
www.turizmgazetesi.com
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Anatolia: International Journal of Tourism and..
Detay Yayincilik

http://www.turizmdebusabah.com

http://www.bilesim.com.tr
http://www.turizmhaberleri.com
http://www.turizminsesi.com
www.turizmforumu.net
Bibta Veri Bankasi
www.turizmdosyasi.com
Resort Academy
http://www.kongremerkezi.net/
http://www.kongre.net
http://www.turizmhabercisi.com
http://www.medikongre.com
http://www.turizmden.com
http://www.tuyed.org.tr
http://www.gulersoy.net
http://www.ftnnews.com
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.