Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 11, Sayi: 11, Kasim 2010
Arsiv (2000-2010) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

Anadolu Üniversitesi EMITT fuarinda..
Kisa adi EMITT olan Doğu Akdeniz Uluslararasi Turizm ve Seyahat Fuari'nin 15'incisi, 10-13 şubat 2011 tarihlerinde TÜYAB Beylikdüzü Fuar ve Sergi salonlarinda düzenleniyor. Anadolu Üniversitesi, EMITT fuarina, Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi'nin eşgüdümünde geniş bir organizasyon ile katiliyor. Üniversite bünyesindeki sayisi 30'dan fazla olan turizm, otelcilik, sivil havacilik, aşçilik, kabin hizmetleri, rekreasyon, karayolu ve demiryolu ulaştirmasi vb. alanlardaki önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora, sertifika, uzaktan öğretim programlari ile müzeler, turizmle ilgili araştirma ve uygulama birimleri ve turizmle ilgili öğrenci kulüpleri fuar süresince 49 metrekarelik bir alanda ziyaretçilere tanitilacak. EMITT fuari için tiklayiniz.

IX. Araştirma Yöntemleri Semineri, LykiaWorld Antalya'da..
2002 yilindan bu yana geleneksel olarak her yil düzenlenen Araştirma Yöntemleri Semineri'nin dokuzuncusu, 29 Ocak - 06 şubat 2011 tarihleri arasinda, Antalya'da LykiaWorld Antalya tatil köyünde yapiliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Barlas Küntay Turizm Araştirma Ödülü..
Türkiye Turizm Yatirimcilari Derneği tarafindan, derneğin kurucusu ve Onursal Başkani merhum Barlas Küntay’in anisini yaşatmak üzere verilmekte olan "Barlas Küntay Turizm Araştirma Ödülü"nün 2010-2011 döneminin konusunun "Türkiye'de Kongre Turizminin Gelişimi ve Geleceği" olarak belirlendi. Ayrintili bilgi için bkz.

'Charles Goeldner Recognition Award'..
Altincisi, 24-29 Nisan 2012 tarihleri arasinda Fethiye'de, LykiaWorld Ölüdeniz'de düzenlecek olan 'World Graduate Research Conference in Tourism, Hospitality and Leisure' kapsaminda geleneksel olarak her kongrede verilen özel ödül, 2012 yilinda University of Colorado at Boulder öğretim üyelerinden Prof. Dr. Charles GOELDNER adina verilecek. Konuyla ilgili ayrintili bilgilerin önümüzdeki aylarda yapilacaği bildirildi. Prof. Dr. Charles Goeldner hakkinda bilgi için bkz

'John Urry Recognition Award'..
ikincisi, 24-29 Nisan 2012 tarihleri arasinda Fethiye'de, LykiaWorld Ölüdeniz'de düzenlenecek olan Interdisciplinary Tourism Research Conference kapsaminda John URRY adina özel ödül veriliyor. Lancaster Üniversitesi'nde sosyoloji dalinda öğretim üyesi olarak görev yapmakta olan Profesör Dr. Urry'nin turizm sosyolojisi alaninda önemli çalişmalari bulunuyor. Prof. Dr. John URRY hakkinda bilgi için bkz.

II. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'na başvurular 31 Ekim 2010'da sona eriyor..
Birincisi geçen düzenlenen Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'na başvurular 31 Ekim 2010 tarihinde sona eriyor. Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatini Araştirma ve Uygulama Merkezi, Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi ile Turizm Gazeteci ve Yazarlari Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'nda dereceye giren eserlere ödülleri 10-13 şubat 2011 tarihleri arasinda düzenlenecek EMITT fuarinda verilecek. Ayrica, finale kalan eserler EMITT fuari süresinde sergilenecek. Ayrintili bilgi için bkz.

Genel Turizm: ilkeler-Kavramlar kitabi 10. baskiya ulaşti..
ilk baskisi 1994 yilinda Anatolia Yayincilik tarafindan gerçekleştirilen Genel Turizm: ilkeler - Kavramlar kitabinin 10'uncu baskisi geçtiğimiz günlerde yapildi. Genel Turizm: ilkeler-Kavramlar kitabi ülkemizde turizm alaninda 10'uncu baskiya ulaşan ilk kitap olma ünvanina da sahip oldu. Kitap, yayinlandiği 1994 tarihinden bu yana toplam 25 bin baskiya ulaşti. Kitap ile ilgili ayrintili bilgi için bkz.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu Turizm Seminerleri dersi konferanslari..
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu'nde Turizm Seminerleri dersi Güz döneminde konferanslari başladi. Ders sorumlusu Yrd. Doç. Dr. H. Rafet YÜNCÜ tarafindan yürütülen konferanslarin programi şu şekilde: 05 Ekim 2010: Hatice Yildirim (Anemon Eskişehir Genel Müdürü) "Otel Yönetimi"; 12 Ekim 2010: Cenk Özbay (Kahve Dünyasi Bölge Müdürü) "Teorik ve Uygulamali Kahve"; 19 Ekim 2010: Fehmi Köfteoğlu) "Eğitim Sonrasinda istihdam" ve 26 Ekim 2010 Zeynep Öziç, "Alaçati’da Turizm".

"Alternatif Turizm Etkinliklerinin Koordinasyonu ve Entegrasyonu" başlikli panel..
Muğla Verimliliği Artirma Projesi kapsaminda Milli Prodüktivite Merkezi tarafindan "Alternatif Turizm Etkinliklerinin Koordinasyonu ve Entegrasyonu" başlikli bir panel düşenleniyor. 22 Ekim 2010 tarihinde Muğla'da, şehit Fethi Bey ilköğretim Okulu'nda düzenlenecek panele konuşmaci olarak; Mehmet EVKURAN (Kültür ve Turizm Bakanliği), Hayati NiZAMOğLU (Muğla Ticaret Borsasi), Prof. Dr. Metin KOZAK (Muğla Üniversitesi), Zafer CENGiZ (Turizm Uzmani), Gülçin GÜNER (Alanya Turistik işletmeciler Derneği) ve Hikmen SELÇUK (TÜRSAB) katilacaklar.

II.Turizmde insan Kaynaklari Gelişimi Sempozyumu
insan Kaynaklari Yöneticileri Derneği (iNKAY) ile Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun ortaklaşa düzenlediği II.Turizmde insan Kaynaklari Gelişimi Sempozyumu, 11-13 Mart 2011 tarihleri arasinda Antalya'da yapiliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Turizme Yön Verenler Konferanslari devam ediyor
Geçen dönem beş kez düzenlenen "Turizme Yön Verenler Konferanslari"nin altincisi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. 15 Ekim 2010 tarihinde düzenlenen konferansa, Sonar Araştirma Başkani ve Sözcü Gazetesi Yazari Hakan Bayrakçi, Ekin Yayin Grubu ve EMITT Fuarcilik Yönetim Kurulu Başkani Halim Bulutoğlu, SKAL istanbul’dan Melike Doğruer, turizm profesyonelleri olarak Recep Arisoy ve Hüseyin Hakki Kahveci katildi.

TUROFED Turizm Raporu yayimlandi..
Türkiye Otelciler Federasyonu tarafindan üç ayda bir hazirlanan Turizm Raporu yayimlandi. Ekin Grubu tarafindan hazirlanan raporda Türkiye'de turizm sektörünün mevcut durumu ayrintilariyla ortaya konuldu. Raporda; turizmin yarattiği istihdamin orani, konaklama yatirimlarinin içeriği, otel çalişanlarinin ortalama ücret düzeyleri, yöörelere göre ziyaretçi sayilarina ilişkin analizler, turizm ulaştirmasina ilişkin değerlendirmeler, otel maliyetlerine etkin eden unsurlar başka olmak üzere pek çok konuda değerlendirmeler yer aliyor.

Anadolu Üniversitesi'nde Kabin Hizmetleri Programi açildi..
Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu bünyesinde 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yili Güz döneminde Kabin Hizmetleri Programi açildi. Havayollarina host ve hostes yetiştermeyi amaçlayan programa ÖSYM Ek Yerleştirme Kontenjani ile 100 öğrenci aliniyor.

15. Pazarlama Kongresi 26 Ekim 2010'da başliyor..
Dokuz Eylül Üniversitesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen 15 Pazarlama Kongresi 26-29 Ekim 2010 tarihlerinde Kuşadasi'nda düzenleniyor. Ana temasinin “Bilgi ve iletişim Çağinda Pazarlama ve Tüketici” olarak belirlenen kongrenin resmi web sayfasi için tiklayiniz.

'The Advances in Hospitality and Tourism Marketing and Management Conference'..
Boğaziçi Üniversitesi ile Washington Eyalet Üniversitesi'nin işbirliğinde 19-24 Haziran 2011 tarinde, istanbul'da "'The Advances in Hospitality and Tourism Marketing and Management Conference" konulu bir etkinlik düzenleniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Birinci Türk Mutfak Kültürü Sempozyumu yapildi..
Bilecek Üniversitesi tarafindan düzenlenen Türk Mutfak Kültürü Sempozyumu'nun birincisi, 14-15 Ekim 2010 tarihlerinde Bilecekte gerçekleştirildi. Osmanli Mutfak Kültürü'nün tartişildiği sempozyumda sunulan çalişmalar için bkz.

Atilim Üniversitesi'nde Sivil Havacilik Yüksekokulu kuruldu..
Atilim Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağli olarak Sivil Havacilik Yüksekokulu kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 23/8/2010 tarihli ve 15034 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanun'un ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 27/8/2010 tarihinde kararlaştirildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Turizm işletmeciliği dalinda doktora programi açildi..
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal bilimler Enstitüsü'ne bağli olarak Turizm işletmeciliği dalinda doktora programi açildi. Programa 2011-2012 Eğitim-Öğretim yilindan itibaren öğrenci alinmaya başlanacak.

Türkiye’nin en büyük grup ve zincir oteller araştirmasi..
Ekin Grubu tarafindan 2001 yilindan bu yana düzenli olarak gerçekleştirilen "Türkiye'de Grup ve Zincir Oteller Araştirmasi-2010" tamamlandi. Araştirma bulgularina göre, 2010 yili yerli grup/zincir siralamasinda Dedeman yurtdişinda işlettiği oteller hariç, yalnizca Türkiye’deki 15 tesisi ile ilk sirada yer aliyor. Ayrica Dedeman’in yurtdişinda Suriye, Bulgaristan ve Özbekistan’da işlettiği 6 tesisin daha bulunduğu biliniyor. Araştirmaya göre tesis sayisi itibariyle en büyük zincirler listesinde Dedeman’i; Anemon, Rixos, Princess, Hilton, The Marmara, Limak, Paloma gibi gruplar izliyor. Bünyesinde üçten çok tesis bulunan marka ya da gruplar baz alinarak yapilan araştirma sonuçlari, tesislerinin yatak kapasitesine göre ise en büyük zincir oteller siralamasinda birinci sirada 15 binin üzerinde yatak kapasitesi ile TUI’nin TTH’sinin yer aldiğini gösteriyor. Siralamada TUI Travel Hotels’i Rixos, Dedeman, Kaya, Crystal, WOW, Hilton, Paloma ve Limak gibi gruplar izliyor.

TYD’nin “Seçilmiş Veriler” kitapçiği yayimlandi
Kisa adi TYD olan Türkiye Turizm Yatirimcilari Derneği’nin “Türkiye Turizmi ile ilgili Seçilmiş Veriler 2009” kitapçiği yayimlandi. 31 sayfalik kitapçikta Türkiye’ye yabanci ziyaretçi girişine ilişkin veri ve rakamlara yer veriliyor. TYD'nin kitapçiği buraya tiklanarak ulaşilabilir.

Dokuz Eylül Üniversitesi izmir Klasik Arkeoloji Seminerleri..
Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafindan düzenlenen Arkeoloji Seminerleri, 29 Eylül 2010 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Ortaçağ Arkeolojisi Anabilimdali başkani Doç. Dr. Ergün LAFLI tarafindan "Smyrna?nin Soylu Yurttaşlari ve Yaşantilari: izmir Müzeleri Yüzük Taşlari Kolleksiyonu" başliği ile sunulan seminer ile başladi. Seminerler kapsaminda; 8 Ekim 2010, Cuma, Prof. Dr. ilhan KAYAN, "Son Arastirmalar Isiginda Troia Jeoarkeolojisi" konulu semineri sundu. Önümüzdeki tarihlerde yer alacak seminerler ise şu şekilde siralaniyor: 20 Ekim, Çarşamba, Arkeolog Nuray ÇIRAK, "2009 Yili izmir Demir Çelik Kurtarma Kazisi"; 3 Kasim 2010, Çarsamba, Jeolog Achilleas CHATZICONSTANTINOU, "Yunanistan’in Kos Adasi’nda Arkeolojik Bir Konteks içinde Jeolojik Arastirmalar"; 24 Kasim 2010, Çarsamba, Arkeolog Asli CUMALIOGLU, "Hadrianoupolis’ten Erken Bizans Mimari Plastik Ögeleri"; 8 Aralik 2010, Çarsamba, Yard. Doç. Dr. Aynur CiVELEK, "Dogu Sigillatalari B (ESB) Grubu Üzerine Gözlemler"; 22 Aralik 2010, Çarsamba, Arkeolog Gülseren KAN SAHiN, "Hadrianoupolis Seramik Buluntulari"; 5 Ocak 2011, Çarsamba, Ögr. Gör. Dr. Ali Kazim ÖZ, "Hadrianoupolis Mozaik Buluntulari"; 19 Ocak 2011, Çarsamba, Arkeolog Eda GÜNGÖR, "Roma Döneminde Anadolu’da Pismis Toprak Kandil Sanati"; 2 Subat 2011, Çarsamba, Dr. Gamze GÜNAY EDLE VON GRAEVE, "Ionia Bölgesi Hellenistik Dönem Pismis Toprak Kandilleri"; 16 Subat 2011, Çarsamba, Dr. Sylvia FÜNFSCHILLING, "Hadrianoupolis’ten Cam Buluntular".

Aksaray Üniversitesi'nde şereflikoçhisar Uygulamali Teknoloji ve işletmecilik Yüksekokulu kuruldu..
Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde şereflikoçhisar Uygulamali Teknoloji ve işletmecilik Yüksekokulu'nun kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 24/9/2010 tarihli ve 17352 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 27/9/2010 tarihinde kararlaştirildi.

Anadolu’da Hellenistik Dönem Seramiği konulu çaliştay..
Dokuz Eylül Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Ortaçağ Arkeolojisi Anabilimdali ile izmir Fransiz Kültür Merkezi tarafindan ortak olarak düzenlenen “Anadolu’da Hellenistik Dönem Seramiği” başlikli bilimsel çaliştay 12-14 Ekim tarihlerinde Edebiyat Fakültesi'nde ve izmir Fransiz Kültür Merkezi’nde gerçekleşecektir
. Ayrintili bilgi için bkz.

Denizli’de “Jeotermal Enerji Potansiyeli ve Verimli Kullanim Olanaklari” paneli gerçekleştirildi
Denizli Verimliliği Artirma Projesi kapsaminda; yenilenebilir, sürdürülebilir ve temiz enerji kaynaklarinin önemine dikkat çekmek ve bölgesel potansiyelden daha iyi yararlanabilme olanaklarini konunun yetkilileriyle ve uzmanlariyla tartişmak amaciyla 8 Ekim 2010 tarihinde Denizli Ticaret Odasi Toplanti Salonu’nda “Denizli’de Jeotermal Enerji Potansiyeli ve Verimli Kullanim Olanaklari” paneli gerçekleştirildi.

DHMi Trabzon Havalimani Başmüdürlüğü’nde “Eğiticilerin Eğitimi” programi gerçekleştirildi
MPM Karadeniz Bölge Müdürlüğü tarafindan 04-08 Ekim 2010 tarihleri arasinda DHMi Trabzon Havalimani Başmüdürlüğü’nde “Eğiticilerin Eğitimi” programi gerçekleştirildi. Eğitim çalişmasi kapsaminda; etkili iletişim becerileri, etkili sunum ve anlatim teknikleri, kişisel imaj, erişkin eğitimi, eğitim sürecinin bileşenleri ve eğitim-öğretim teknikleri gibi konular üzerinde duruldu. Uygulama ve değerlendirme çalişmalari ile de konu pekiştirildi. Beş gün süren eğitime; Samsun-Çarşamba, Amasya-Merzifon, Sivas, Tokat illerindeki Devlet Hava Meydanlari işletmelerinde Müdür Yrd., şef, Teknisyen ve Memur kadrolarinda görev yapan çalişanlardan oluşan 24 kişi katildi.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Emine KALE
Konaklama işletmelerinde Örgüt içi Faktörlerin Yenilik ve Yaraticilik Performansina Etkileri
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. A. Asuman AKDOğAN
Kayseri: Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Eylül 2010

GOREVE ATANMA

Prof. Dr. Akin AKSU, yürütmekte olduğu Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü görevine tekrar atandi.

Doç. Dr. Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi Müdürlüğü görevine atandi.

Yrd. Doç. Dr. H. Rafet YÜNCÜ, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi Müdür Yardimciliği görevine atandi.


YENI YAYINLAR

Genel Turizm: ilkeler - Kavramlar
10. Baski
Nazmi Kozak - Meryem A. Kozak - Metin Kozak
Ankara: Detay Yayincilik
16x24 cm., 192 sayfa
ISBN: 978-975-832-6303
Fiyati: 9,75 TL.


Managing and Marketing Tourist Destinations:Strategies to Gain a Competitive Edge
1. Baski
Metin Kozak ve Seyhmus Baloglu
New York: Taylor & Francis Group
16x24 cm., 242 sayfa
ISBN: 978-0-415-99171-1
Fiyati: 70 Euro

Türkiye Turizmi ile ilgili Seçilmiş Veriler-2010
istanbul: Türkiye Turizm Yatirimcilari Derneği
15,5x21,5 cm., 32 sayfa

Turizm Pazarlamasi
3. Baski
Nazmi Kozak
Ankara: Detay Yayincilik
16x24 cm., 1
ISBN: 978-975-8969-69-2
Fiyati:12,50 TL

Yönetici Bakiş Açisi ile işyerinde Romantizm: Örgüt ve Çalişanlar Açisindan Değerlendirme
1. Baski
Yrd. Doç. Dr. Ebru Günlü

Ankara: Detay Yayincilik
Sayfa Sayisi 160
14,5 x 21,5, 160 sayfa
iSBN 978-605-5681-29-6
Fiyat 10.00 TL

Turizm Ekonomisi
3. Baski
Ozan Bahar / Metin Kozak
Ankara: Detay Yayincilik
16x24 cm, 240 sayfa
ISBN: 975-896967-6
Fiyati:8,5 TL


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.