Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yıl: 12, Sayı: 11, Kasim 2011
Arşiv (2000-2011) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Resort Turizm Kongresi 2-4 Aralik 2011 tarihlerinde Antalya'da toplaniyor..
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) ile Ekin Grubu'nun işbirliğinde hazirlanan, turizm yatirimci ve işletmecilerinin yakindan takip ettiği RESORT Dergisi'nin işbirliğinde uluslararasi bir kongre gerçekleştiriliyor.
2-4 Aralik 2011 tarihlerinde Antalya'da, Talya Convention Center'da düzenlenecek olan kongrede Türkiye'de turizm sektörünün bugünü ve yarinina ilişkin temel sorular tartişilacak, değerlendirilecek ve mevcut sorunlara çözüm yollari aranacak. Kayit olmak için tiklayiniz.

10. Araştirma Yöntemleri Semineri 23 - 29 Ocak 2012'de..
2001 yilindan bu yana geleneksel olarak yilda bir kez düzenlenen Araştirma Yöntemleri Semineri'nin 10'uncusu, 23-29 Ocak 2012 tarihleri arasinda Antalya'da, Concorde De Luxe Otel'de yapiliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

IV. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi 27-30 Ekim 2011'de..
Ülkemizde turizm eğitimi ve araştirmalarinin gelişmesine katkida bulunmak amaciyla 2009 yilindan bu yana düzenli olarak yapilan Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi’nin Dördüncüsü'nde turizmle ilgili akademik ders kitaplari masaya yatiriliyor. Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi tarafindan 27-30 Ekim 2011 tarihlerinde Marmaris’te, Grand Yazici Mares Oteli’nde düzenlenecek olan IV. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi’na akademisyenlerden ve yayinevi temsilcilerinden oluşan 40 kişi katiliyor. IV. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi’nin koordinatörlüğünü Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi KOZAK ile Muğla Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin KOZAK yürütüyor. Toplantida, turizmle ilgili akademik ders kitaplarinin yazimi, denetimi, yayima hazirlanmasi, basimi, dağitimi ve okutulmasinin yani sira ‘yazar-yayinevi’, ‘akademisyen-yayinevi’ ve ‘okuyucu - yayinevi’ ilişkileri de incelenecek. IV. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi’na ana sponsor olarak Grand Yazici Mares Oteli’nin konaklama, Detay Yayincilik’in da düzenleme desteği veriyor. Ayrintili bilgi için bkz.

A. Ü. Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi'nde bir yilda 92 etkinlik düzenlendi..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi tarafindan, faaliyetlerine başladiği Kasim 2010 ile Ekim 2011 tarihleri arasinda toplam 92 etkinliğin gerçekleştirildiği açiklandi. Birim Müdürü Prof. Dr. Nazmi KOZAK, Eskişehir halkina ve öğrencilere yönelik etkinlikleri düzenlemek amaciyla yola çiktiklarini belirtelerek, son bir yil içerisinde 29 konferans, 24 eğitim, 9 akademik söyleşi, 7 yabanci ülke tanitimi, 6 sergi, 6 proje sunumu, 4 inceleme gezisi, 2 arama konferansi, 1 araştirma paylaşim çaliştayi, 1 disiplinlerarsi turizm çaliştayi, 1 fuar katilimi, 1 seminer ve 1 sektörel eğitim düzenlediklerini açikladi. Prof. Dr. Kozak, Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi'nin 2011-2012 eğitim-öğretim yilinda da her ay sayisi 13-15 arasinda değişen etkinliklerini gerçekleştirmeye devam edeceğini, yeni dönemde toplumsal, kültürel ve sanatsal içerikli etkinliklere daha fazla yer vermeyi arzuladiklarini, bu hedefe dönük çalişmalarinin sürdürüldüğünü söyledi. Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi etkinlikleri için bkz.

A. Ü. Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi Kasim etkinlik programi
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi'nde Kasim (2011) ayi içerisinde 13 ayri etkinlik düzenleniyor. Etkinlikler arasinda eğitim, konferans, söyleşi ve film gösterileri yer aliyor. Birim'in Kasim 2011 programini incelemek için bkz.

Antalya Akademik Turizm Etkinlikleri 2012'ye başvurular devam ediyor..
12-15 Nisan 2012 tarihlerinde Antalya'da düzenlenecek bilimsel turizm kongrelerine bildiri gönderme başvurulari devam ediyor. Bilindiği üzere, 12-15 Nisan 2012 tarihleri arasinda Antalya'nin Kemer ilçesinde turizmle ilgili üç bilimsel kongre eş zamanli olarak gerçekleştiriliyor. Söz konusu kongreler; VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi, II. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi ve I. Rekreasyon Araştirmalari Kongresi'dir. Ayrintili bilgi için bkz.

"Karikatürist Prof. Atila Özer Aramizda Sergisi"..
Geçtiğimiz Nisan ayinda yitirdiğimiz karikatürist Prof. Atila ÖZER, Eskişehir'de, Tepebaşi Belediyesi’nin düzenlediği bir toplanti ve karikatür sergisiyle anildi. Eskişehir'de, Espark AVM'nde 22 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilen karikatürist Prof. Atila Özer anmasinda, karikatürist Hikmet Cerrah’in yönettiği bir toplanti da gerçekleştirildi. Toplantida, karikatür sanatinin duayenleri Nezih Danyal ve Semih Poroy ile Anadolu Üniversitesi’nin eski rektörlerinden ve Karikatür Sanatini Araştirma ve Uygulama Merkezi'nin kurucusu Prof. Dr. Engin Ataç birer konuşma yapti. Etkinlikte ayrica, Prof. Özer’in Eskişehir dişindan karikatürist arkadaşlari; Eray Özbek, Hasan Efe, Orhan Doğu, Fethi Develioğlu, Raşit Yakali, Ekrem Borazan, şevket Yalaz, Akdağ Saydut, Aziz Yavuzdoğan, Mehmet Kahraman, Halit Kurtulmuş ve Eskişehir’deki karikatürist dostlari da katildi. Çok sayida ulusal ve uluslararasi karikatüristin Prof. Atila Özer'le ilgili karikatürlerinin yer aldiği sergi 22 – 27 Ekim tarihleri arasinda açik kalacak. Karikatürler daha sonra Tepebaşi Belediyesi tarafindan Prof. Atila Özer’in anisina kitaplaştirilacak.

Fethiye'de ev hanimlari yarişacak..
şef Mavi Fethiye Profesyonel Aşçilar Derneği tarafindan Fethiye Belediyesi, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasi ve Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odasi'nin desteği ile 12-13 Kasim 2011 tarihlerinde ev hanimlarina yönelik bir yemek yarişmasi düzenledi. Fethiye ve çevresinde yaşayan kadinlarin katilabileceği yarişmada yöresel yemekler ve geleneksek Türk yemekleri zeytinyağlilar, hamurişleri, etyemekleri, tatlilar kategorilerinde değerlendirilecek. Yarişma, Fethiye'de Fethiye Evi'nde düzenlenecek.

Dicle Üniversitesi Kongre ve Turizm işletmeciliği Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği..
Dicle Üniversitesi Kongre ve Turizm işletmeciliği Uygulama ve Araştirma Merkezi'nin amaçlarina, faaliyet alanlarina, yönetim organlarina, yönetim organlarinin görevlerine ve çalişma şekline ilişkin hükümleri kapsayan Yönetmelik 5 Ekim 2011 tarih ve 28075 sayili Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi.

Turhan Kitabevi'nin sahibi Turhan Polat vefat etti..
Ankara'nin Kizilay semtinde, Konur Sokak'ta faaliyet gösteren ve özellikle akademik alanda yayimladiği ders ve araştirma/inceleme kitaplariyla taninan, ülkemizin taninmiş kitabevlerinden Turhan Kitabevi'nin sahibi Turhan Polat 13 Ekim 2011 tarihinde Ankara'da vefat etti. Kitapçiliğa 1963 yilinda Ankara'da, Kocabeyoğlu Pasaji'nda açtiği bir kitapçi dükkani ile başlayan Turhan Polat, daha sonra şu an Turhan Kitabevi'nin faaliyetlerini sürdürdüğü Konur Sokak'taki yerine taşinmişti. Turhan Polat'in sahibi olduğu Turhan Kitabevi, 1997 yilindan itibaren turizm alanindaki akademik ders kitaplarini da yayimlamaya başlamişti.

'University of South Florida' turizm alaninda yüksek lisans öğrencileri aliyor..
ABD'nin Florida eyaletinin Sarasota kentinde faaliyet gösteren Güney Florida Üniversitesi'nin (University of South Florida) Turizm işletmeciliği bölümü 2012-2013 akademik yili icin yüksek lisans ogrencisi aliyor. Programina başvurabilmek için turizm, otelcilik, yiyecek içecek, seyahat işletmeciliği veya benzeri bölümlerden mezun ya da son sinifta okuyor ve TOEF sinavindan 79 almak gerekiyor. Basarili öğrencilere tam ya da yarim burs verilebilecek olan programla ilgili ayrintili bilgi için bkz. Ayrica, Turizm Fakültesi Dekani Dr. Cihan Cobanoglu’na e-posta ile ulaşilabilir: cihan@sar.usf.edu

Atatürk Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin kuruldu..
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağli olarak Turizm Fakültesi’nin kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği’nin 12/9/2011 tarihli ve 18597 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 26/9/2011 tarihinde kararlaştirildi.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi’nin kuruldu..
Karabük Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağli olarak Safranbolu Turizm Fakültesi’nin kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği’nin 12/9/2011 tarihli ve 18597 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 26/9/2011 tarihinde kararlaştirildi.

Çankiri Karatekin Üniversitesi Ilgaz Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’nun kuruldu..
Çankiri Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağli olarak Ilgaz Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’nun kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği’nin 12/9/2011 tarihli ve 18597 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 26/9/2011 tarihinde kararlaştirildi.

Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’nun kuruldu..
Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağli olarak Eğirdir Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’nun kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği’nin 12/9/2011 tarihli ve 18597 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 26/9/2011 tarihinde kararlaştirildi.

Muğla Üniversitesi Fethiye işletme Fakültesi kuruldu..
Muğla Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağli olarak Fethiye işletme Fakültesi'nin kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 12/9/2011 tarihli ve 18596 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 26/9/2011 tarihinde kararlaştiirildi.

A. Ü. Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi Ekim ayinda 13 etkinlik yapildi..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi tarafindan Ekim 2011 tarihi içerisinde 13 ayri etkinlik düzenlendi. Etkinlikler arasinda eğitim, konferans, söyleşi ve film gösterileri yer aliyor. Birim'in Ekim 2011 programini incelemek için bkz.

Uluslararasi Taşimacilik Konferansi..
istanbul Aydin Üniversitesi tarafinrdan 6 Ekim 2011 tarihinde Pegasus Havayollari işbirliği ile Uluslararasi Taşimacilik Konferansi düzenlendi. Toplantiya, yurtdişinda taşimacilik sektöründe söz sahibi olan firmalarin temsilcilerin yani sira Türkiye’de lojistik sektöründe faaliyet gösteren firma yetkilileri ve uzmanlari katildi.

16.Ulusal Pazarlama Kongresi, 22-25 Kasim 2011’de yapiliyor..
16.Ulusal Pazarlama Kongresi, 22-25 Kasim 2011’de istanbul Arel Üniversitesi’nin ev sahipliğinde istanbul’da düzenleniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

izmir Arkeoloji Seminerleri'nin Sonbahar Serisi başladi..
Dokuz Eylül Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Ortaçağ Arkeolojisi Anabilimdali Başkanliği ile izmir Fransiz Kültür Merkezi'nin işbirliğiyle düzenlenen izmir Arkeoloji Seminerleri başliyor. Ayrintili bilgi içn bkz.

istanbul Üniversitesi Müze ve Kültür Miraslarinin Yönetimi Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği
istanbul Üniversitesi Müze ve Kültür Miraslarinin Yönetimi Uygulama ve Araştirma Merkezi'nin amaçlarina, faaliyet alanlarina, yönetim organlarina, yönetim organlarinin görevlerine ve çalişma şekline ilişkin usul ve esaslari düzenleyen yönetmelik 23.10.2011 tarih ve 28093 sayili Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi.

TAMAMLANAN TEZ CALIşMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmalari" bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGiZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calişmalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calişmalarinin özleri Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Mehmet UMUR
Kapadokya Bölgesi'ndeki Konaklama işletmeleri Yöneticilerinin ve Müşterilerinin Hizmet Kalitesi Algilamalari
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Prof. Dr. Kurtuluş KARAMUSTAFA
Kayseri: Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Temmuz 2011

Günseli GÜÇLÜTÜRK
Otel işletmelerinde Diş Kaynak Kullanimi: Yiyecek içecek Departmanlarinda Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd. Doç Dr. Zafer ÖTER
Muğla: Muğla Üniversitesi-Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ekim 2010


GÖREVE ATANMA

Gaziantep Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu'nda Öğr. Gör. Dr. olarak çalişan Atinç OLCAY ayni kurumda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandi.

Ufuk ÇEViK, Anadolu Üniversitesi işletme Fakültesi Konaklama işletmeciliği Bölümü'nde öğretim görevlisi kadrosuna atandi.


BiZE ULAşAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayinlar yer almaktadir.


Etkinlik Yönetimi
Birinci Baski, Ekim 2011
Eylin Babacan - Aylin Göztaş
Ankara: Detay Yayincilik
16x24 cm., 240 sayfa
ISBN 978-605-5437-54-1
Fiyat 15.00 TL

Turizm işletmelerinde Halkla ilişkiler ve iletişim
Birinci Baski, Ekim 2011
Dr. şirvan şen Demir
Ankara: Detay Yayincilik
16x24 cm., 168 sayfa
ISBN 978-605-5437-55-8
Fiyat 10.00 TL

Resort / Aylik Turizm ve Seyahat Endüstrisi Dergisi
Aylik Süreli Sektörel Yayin
Ekim 2011
Yayinci: Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği (AKTOB)
Editör: Fehmi KÖFTEOğLU
20x28 cm. 105 sayfa
ISSN: 1303-72390-X
Fiyati: 7.5 TL.

Medikongre / Aylik Tip Toplantilari ve Kongre Turizmi Dergisi
Aylik Süreli Sektörel Yayin
Yil: 8, Sayi: 86, Ekim 2011
Yayinci ve Editör: Faik Atilla BIYIKLI
20x28 cm., 74 sayfa
ISSN: 1308-8726
Fiyati: 10 TL.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
 
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.