Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 13, Sayı: 11, Kasım 2012
Arşiv (2000-2012) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

7th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure..
Taylor & Francis Yayıncılık Grubu tarafından yayınlanan Anatolia: International Journal of Tourism and Hospitality Research dergisi tarafından geleneksel olarak düzenlenen "World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure" başlıklı bilimsel toplantının Yedincisi, 03 - 08 Haziran 2014 tarihlerinde İstanbul'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

3rd Interdisciplinary Tourism Conference..
Taylor & Francis Yayıncılık Grubu tarafından yayınlanan Anatolia: International Journal of Tourism and Hospitality Research dergisi tarafından geleneksel olarak düzenlenen "Interdisciplinary Tourism Conference" başlıklı bilimsel toplantının Yedincisi, 03 - 08 Haziran 2014 tarihlerinde İstanbul'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia/Turizm Araştırmaları Dergisi editörlüğünden bilim kamuoyuna duyuru..
Anatolia/Turizm Araştırmaları Dergisi editörlüğü son yıllarda turizm alanında hazırlanan makalelerde artan yabancı sözcük ve kavramlar kullanmanın yanı sıra istatistik paket programları yardımıyla yürütülen analizlerin sonuçlarının olduğu gibi makale metinlerinde yer verilmesi uygulamasına karşı birtakım kararları uygulamaya koydu. Konuyla ilgili olarak dergi edtörlüğünden yapılan açıklama şu şekildedir: "Son yıllarda, turizm ve dolayısıyla sosyal bilimler alanında hazırlanan makalelerde Türkçe karşılıkları olmasına karşılık giderek artan bir şekilde yabancı sözcük ve kavramlar ile SPSS, Lisrel vb. istatistik paket programları yoluyla yapılan hasaplamalarla elde edilen sayısal sonuçların (test adlarının) Türkçeleştirilmeden (hatta çoğunlukla olduğu gibi kopya edilerek) makale metinlerinde yer verilmesinde gözle görülür bir artışın olduğu gözlenmektedir. Türkçe'nin bilimsel sözcük ve kavram zenginliğinin geliştirilmesine katkıda bulunmak; ve daha da önemlisi, Türkçe'nin korunmasına katkıda bulunmak üzere, bundan böyle Anatolia/Turizm Araştırmaları Dergisi'ne önerilen makaleler öncelikle Türkçe sözcük ve kavramların kullanımına gösterilen özen bakımından incelecenek ve Türkçe karşılığı bulunmasına karşılık yabancı sözcük ve kavramlara yer verilen makaleler düzeltilmek üzere yazarlarına geri gönderilecektir. Yabancı sözcük ve kavramları kullanmadaki özensizlikte ısrar eden yazarların makaleleri değerlendirme sürecine alınmayacaktır. Turizm akademik kamoyuna saygıyla duyurulur."

"Advances in Tourism, Travel, Hospitality and Leisure Marketing” konulu özel sayı..
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research Dergisi'nin 2013 sayısında yayımlanmak üzere bir özel sayı hazırlanıyor. Tema konusu "Improving Marketing Effectiveness: Advances in Tourism, Travel, Hospitality and Leisure Marketing” olan özel sayının misafir editörlüklerini Prof. Dr. Dimitrios Buhalis (Bournemouth University, UK - dbuhalis@bournemouth.ac.uk) ve Prof.Dr. Marios Soteriades (Technological Educational Institute of Crete, Greece - marsot@staff.teicrete.gr) yürütüyor. Makale göndermek için son tarih: 31 Ocak 2013.

Barlas Küntay Turizm Araştırma Ödülleri sahiplerini buldu..
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TYD) kurucusu ve Onursal Başkanı Barlas Küntay anısına düzenlediği turizm araştırmaları ödülleri Conrad İstanbul Hotel'de düzenlenen bir geceyle sahiplerini buldu. Her iki yılda bir düzenlenen ve bu yıl “Kongre Turizmi”nin konu edildiği Barlas Küntay ödüllerinde birinciliği Dr. Esat Arber'in "Türkiye'de kongre turizminin sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin bir alan araştırması" konulu çalışması kazandı. İkinciliği ise "Kongreler ülkesi Türkiye: Keşfedildikçe büyüleyen, beklentilerin ötesinde, eşsiz..." çalışması ile Prof. Dr. Akın Aksu aldı. Bu yıl birinciye 10 bin lira, ikinciye ise 5 bin lira para ödülü verildi. "Türkiye'de kongre turizminin geliştirilmesine yönelik Swot Analizi" çalışması ile Doç. Dr. Özgür Aslan ve Araştırma Görevlisi Sevinç Arslan ve ayrıca "Kongre Turizmi ve diğer alternatif turizm faaliyetlerinin birlikte kullanılması: Şile-İstanbul örneği" çalışması ile Yrd. Doç. Dr. Özlem İnanç yarışmaya katılım ve çalımaları nedeniyle teşekkür plaketi ile ödüllendirildiler. Barlas Küntay ödülleri bu yıl Dr. M. Sinan Genim, Doç Dr. İbrahim Birkan, Prof. Dr. Nazmi Kozak, Prof. Dr. Mithat Güner ve Pervin Zeydanlı Yalaza’dan oluşan seçici kuru tarafından belirlendi.

AIEST Konferansi Izmir'de yapiliyor...
Kisa adi AIEST olan Dunya Turizm Uzmanlari Birligi'nin 63. Yillik Konferansi 25-29 Agustos 2013 tarihleri arasinda Izmir"de yapilacak. Ev sahipligini Dokuz Eyül Universitesi'nin yapacagi konferansin bu yilki organizasyon sorumlulugunu da Prof. Dr Metin Kozak yurutecek. Ayrintili bilgi AIEST sitesinden alinabilir.

IV. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvurular devam ediyor..
2009 yılından bu yana geleneksel olarak her yıl gerçekleştirilen Uluslararası turizm Karikatürleri Yarışması'nın dördüncüsüne başvurular başladı. Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi, Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi ve Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen yarışmaya bu yıl yerli halk ile turist ilişkisini konu edinmiş karikatürler kabul ediliyor. Son katılım tarihinin 18 Ocak 2013 olduğu yarışmanın sonuçları Nisan 2013'te ilan edilecek. Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

CPTHL Sempozyumu Istanbul'da yapiliyor...
Kisa adi CPTHLolan Turizm, Konaklama ve Bos Zamanda Tuketici Psikolojisi Sempozyumu"nun 8. oturumu 2-5 Haziran 2013 tarihleri arasinda Istanbul'da yapilacak. Ana temasini tuketici tercihi, davranisi ve tuketim konularinin olusturacagi sempozyumda, alana yaptigi katkilarindan dolayi, Prof.Dr. Arch G. Woodside adina da en iyi bildiri odulu verilecek. Sempozyumun yurutuculugunu, ayni zamanda akademi baskanligi gorevini de yuruten Prof.Dr. Metin Kozak ustleniyor. Ayrintili bilgi cpthl2013@gmail.com adresinden alinabilir.

Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması
“Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması”nın bu seneki başvuruları 1 Eylül – 1 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek. Dedeman Holding’in kurucusu Mehmet Kemal Dedeman’ın anısını yaşatmak için 2004 yılından bu yana düzenlenen “Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması” bu sene dokuzuncu kez düzenleniyor. Proje yarışma, turizm ve madencilik sektörlerinin gelişmesini desteklemeyi amaçlıyor. “Yarına bir Değer Bırak” çağrısıyla her yıl iki dalda düzenlenen yarışmanın bu yılki proje konuları madencilik dalında “Türk Madenciliğini Geliştirmeye Yönelik Araştırma ve Projeler” olarak belirlenirken, turizm alanında ise “Medyanın Konaklama Sektörünün Pazarlanmasında Etkin Kullanımı” olarak belirlendi. 1 Eylül 2012 tarihinde başlayan başvurular, Dedeman Holding Pazarlama İletişimleri Müdürlüğü tarafından 1 Kasım 2012 tarihine kadar kabul edilecek. Birinci seçilen projelere her iki dalda ayrı ayrı 20.000 TL, ikincilere 10.000 TL, üçüncülere ise 5.000 TL ödül verilecek. Ayrıca, Seçici Kurul öngördüğü takdirde, bir veya birden fazla çalışmaya “Mehmet Kemal Dedeman Özel Teşvik Ödülü” verilebilecek. 12 Şubat 2013’te gerçekleşecek ödül töreninde bir sonraki yılın yarışma konuları da açıklanacak.

2012 Gastronomi programları yerleştirme puanları
2012 yılı ÖSYS yerleştirme puanları kitapçığına göre, ÖSYM tarafınca yerleştirmesi gerçekleşen “Gastronomi” ile ilgili programların sayısı 32’ye yükseldi. Bu programların 21’i vakıf üniversiteleri bünyesinde, geri kalan 11’i ise devlet üniversitesi bünyesinde yer alıyor. Genel kontenjan toplamı 740, okul birincisi kontenjanı 15 ve genel toplam ise 755’e yükseldi.
"En yüksek yerleştirme puanı" esasına göre yerleştirilen öğrencilerin dağılımları ilk üç olarak aşağıdaki şekilde ortaya çıktı:
YGS-4 puan türünde: Okan Üniversitesi (Ü) Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (YO) Gastronomi (Tam Burslu) bölümüne 480 puan; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi bölümüne 439 puan ve Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunları) bölümüne 401 puan ile öğrenci yerleştirildi.
“YGS-4” puan türünde: Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları; Beykent Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Normal, Tam Burslu, %50 Burslu) programları ise ek yerleştirme ile öğrenci alıyor.
“TS-1” puan türünde:  Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları (İkinci Öğretim) bölümüne 437 puan; aynı üniversitenin normal öğretim bölümüne 427 puan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları (İkinci Öğretim) bölümüne 393 puan ile öğrenci yerleştirildi.
“Özel Yetenek Sınavı Sonuçlarına Göre” öğrenci alan bölümler işe şu şekildedir: Özyeğin Ünicversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları (İngilizce, Normal, Tam Burslu, %50 Burslu, %25 Burslu); Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Normal, Tam Burslu); İzmir Ekonomi Ü Uygulamalı Yönetim Bilimleri Yüksekokulu Mutfak Sanatları ve Yönetimi (Normal, Tam Burslu, %50 Burslu, UOLP-SUNY Cobleskill). (Haber: Öğr. Gör. Osman GÜLDEMİR)

China Today yayında..
Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Başkanı Kerem Köfteoğlu’nun editörlüğünde hazırlanan Çin’in 60 yıllık dergisi China Today, Turkuvaz Dergi Grubu yayını olarak Türkiye’de satışa sunuldu. China Today, ekonomi, kültür, iş dünyası, turizm bölümleri, özel dosya ve röportajlarıyla 60 yıldır Çin'i tanıtıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

“UNWTO Knowledge Network Symposium”..
Boğaziçi Üniversitesi ve Dünya Turizm Örgütü'nün işbirliği ile “UNWTO Knowledge Network Symposium”, 16 Kasım 2012 Cuma günü 14:30 – 17.45 saatleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde (Albert Long Hall, B.Ü. Güney Kampüs, İstanbul) düzenleniyor. Sempozyum “2012 UNWTO Awards for Excellence and Innovation in Tourism” ödüllerinin verileceği toplantılardan biri olan bu etkinlikte turizmde kuramsal yaklaşımların gelişimi ve uygulama açısından işlevlerini ele alınıyor. Prestijli “UNWTO Ulysses Prize for Excellence in the Creation and Dissemination of Knowledge in Tourism” ödülünün bu yılki sahibi sempozyumda bir akademik sunum yapacaktır. UNWTO Ulysses ödülü, turizmde yenilikçi bilginin oluşturulmasına ve yaygınlaştırılmasına olağanüstü katkılarından dolayı her yıl seçkin bir akademisyene veriliyor. Sempozyum süresinde gerçekleştirilecek panele, uluslararası akademi dünyasınca tanınan değerli akademisyenler Prof. Don Hawkins, Prof. Jafar Jafari ve Prof. Chris Cooper panelist olarak katılıyorlar. Ayrıntılı bilgi için bkz.

İkinci Balkan Spa Zirvesi yapıldı
Kaplıca Talasso ve Kür Merkezleri Derneği (Türkiye), National Association for Spa and Wellness Tourism (Yunanistan), Spa Managers Clup o Greece (Yunanistan), Serbian Spa Associon (Sirbistan) işbirliğinde 4-7 Ekim 2012 tarihlerinde, İzmir'de İkinci Balkan Spa Zirvesi gerçekleştirildi. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı'nın Sonbahar seminer programı..
Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı'nın Sonbahar seminer programı belli oldu. Seminer programına erişmek için bkz.

Arkeolojik konferanslar..
Almanya-Berlin’den Dr. Sven KIELAU, 28 Eylül 2012 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nde "Antik Bergama'nın Hazineleri: Pişmiş Toprak Figürinler" ve 3 Ekim 2012, tarihinde İstanbul Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Üzlifat ÖZGÜMÜŞ “Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bilimlerinde Cam” başlıklı Konferansı başlıklı birer konferans verdiler.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Alev DÜNDAR AKÇAY
Araçsal ve Sembolik Özellikler Kapsamında Otel İşletmelerinin Örgütsel Çekiciliği
Doktora Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü,
Danışman: Prof. Dr. M. Necdet TİMUR
Kabul Tarihi: Ağustos 2012

Seyit Ahmet SOLMAZ
Pazar Yönlülük ve Tedarikçi İlişkilerinin İşletme Performansına Etkileri: Otel İşletmeleri Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Oğuz TÜRKAY
Kabul Tarihi: Temmuz 2012

Selda KAHİLOĞULLARI
Beş Yıldızlı Otel İşletmelerinde Finansal Analiz Tekniklerinin Kullanımı: Akdeniz Bölgesi'nde Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erdinç KARADENİZ
Kabul Tarihi: Temmuz 2012

GÖREVE / UNVANA ATANMA

Prof. Dr. Metin KOZAK, 2547 sayılı Yükseköğretim Yasası'nın 40/b maddesi uyarınca bir yıl süreyle Dokuz Eylül Üniversitesi'nde görevlendirildi.

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi'nden Dr. Murat EMEKSİZ, aynı fakültede Doç. Dr. kadrosuna atandı.

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi'nden Dr. Deniz KARAGÖZ YÜNCÜ aynı fakültede Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi'nden Dr. Hakan YILMAZ aynı fakültede Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.


BİZE ULAŞAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayınlar yer almaktadır.

Şark Seyahati – İstanbul 1911
Üçüncü Baskı
Le CorbusierÇeviren Alp Tümertekin
İstanbul: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
ISNB: 9 789944 886062
12,5 x 20,5, 213 sayfa
Fiyatı: 18,00 TL


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.