Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 14, Sayı: 11, Kasım 2013
Arşiv (2000-2013) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr

Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
https://twitter.com/nazmi_kozak

HABERLER

Anatolia, TÜBİTAK-ULAKBİM DergiPark Projesi'nde ilk 100 dergi arasında..
TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülecek DergiPark Projesi ile akademik dergiler için Web üzerinde yayımlama hizmeti sunmak, aynı zamanda dergilere elektronik ortamda bir dergi yönetim sistemi kurmak amaçlanıyor. Projenin 100 dergi ile başlayıp, zamanla tüm akademik dergileri kapsaması planlanıyor. Anatolia: Turizm Araştırmaları DergiPark Akademik Projesi'nde ilk etapta yer alması öngörülen 100 dergi arasında yer alması TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından karar verildi.

5. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular başladı..
Geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın Beşincisi’ne başvurular başladı. Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliğinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile düzenlenen yarışmanın ilki 2009 yılında gerçekleştirilmişti. Yarışma, turizmi ve turizm sektörünü ilgilendiren konularda hazırlanmış karikatürlerin katılımına açık olarak düzenleniyor. Her geçen yıl katılan eser ve sanatçı sayısında artışının kaydedildiği yarışmaya 10 Ocak 2014 tarihine kadar eser gönderilebiliyor. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na geçen yıl 72 farklı ülkeden 312 sanatçı 692 eser ile katılmıştı. Beşinci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın web sayfası bu yıl yedi farklı dilde hazırlandı. Karikatür sanatçıları yarışma ile ilgili bilgileri Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça ve Farsça dillerinde inceleme olanağına kavuşmuş oldular. Karikatür sanatçıları online olarak da karikatürlerini göndererek Yarışmaya katılabiliyorlar. Calimera Serra Palace ile Belinda Resort Sorgun’un konaklama ve Turcon Turizm ve Kongre Organizasyon Hizmetleri firmasının acentecilik hizmetleri alanlarında sponsor olarak destek verecekleri yarışmanın ödül töreni Nisan 2014 tarihinde Antalya’da yapılacak. Beşinci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması hakkında ayrıntılı bilgi için yarışma web sayfası için bkz.

'Aspect of Tourist Behavior' başlıklı kitap
Prof. dr. Metin Kozak ve Prof. Dr. Nazmi Kozak tarafından editörlüğü yapılan "Aspect of Tourist Behavior" başlıklı kitap, Cambridge Scholar Publishing yayınları arasından çıktı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

II. Rekreasyon Kongresi 31 Ekim'de başlıyor..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu, Rekreasyon Bölümü'nün işbirliğinde düzenlenen II. Rekreasyon Araştırmaları Kongres 31 Ekim 2013 tarihinde Kuşadası'nda, Fantasia De Luxe Hotel'de başlıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

1. Türk Dünyası Turizm Öğrencileri Kurultayı sonuç raporu yayımlandı
18 - 21 Nisan 2013 tarihlerinde Eskişehir'de düzenlenen 1. Türk Dünyası Turizm Öğrencileri Kurultayı Sonuç Raporu kitap olarak yayımlandı. Sonuç raporu kitabına online ortamda erişmek için bkz.

Avustralya İşletme Fakültesi Dekanları dergi sıralaması raporu geçtiğimiz günlerde yayımlandı...
Avustralya İşletme Fakültesi Dekanları Konseyi'nin akademik dergiler ile ilgili her yıl düzenli olarak yapmış olduğu sıralamanın güncellenmiş listesi (2013 Australian Business Dean Council Journal Rankings) geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile playlaşıldı. Rapora göre, geçtiğimiz yıl "C" basamağında yer alan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research Dergisi'nin, 2013 yılı sıralamasına göre "B" basamağına yükseldiği görülmektedir. Dünyadaki işletme ve alanları ile ilgili yaklaşık 2600 dergiyi birebir inceleyerek yıl bazında performans değerlendirmesi yapan Avustralya İşletme Fakültesi Dekanları Konseyi Dergi Sıralaması Raporu sonuçları, kütüphaneler, yayınevleri, yazarlar ve editörler tarafından yakından izlenmektedir. Sonuçlar için bkz.

5. Advances in Tourism Marketing (ATMC) Konferansı Portekiz'de gerçekleştirildi...
Muğla Üniversitesi'nin 2005 yılında oluşumunu üstlendiği Advances in Tourism Marketing (ATMC) Konferansı'nın beşincisi 2 - 5 Ekim 2013 tarihleri arasında Portekiz'de başarıyla tamamlandı. Algarve Üniversitesi'nin ev sahipliğini üstlendiği konferansa gönderilen 198 bildiri içerisinden 85 adedinin sözlü ve 11 adedinin ise poster bildiri olarak programda yer aldığı bilgisi verildi. 140 katılımcının kayıt yaptırdığı konferansta, Chris Ryan, Juergen Gnoth ve Alan Lew davetli konuşmacı olarak yer aldı.  Bir sonraki konferansın, Eastern Finland Üniversitesi'nin ev sahipliğinde 2015 yılında Finlandiya'da gerçekleştirileceği açıklandı.

Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferanslarının sonuç raporları online ortamda...
2009 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenen Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferanslarının sonuç raporları online ortamda açık erişime açıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Akademik turizm programlarının kurum tarihi çalışmaları..
Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması kapsamında ülkemizdeki akademik turizm programlarının da kurum tarihi çalışmaları hazırlanıyor. Araştırma kapsamında; İstanbul Üniversitesi İktisadi Coğrafya ve Turizm Araştırma Enstitüsü, Hacettepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı, Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu, Aydın Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Nevşehir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kurum tarihi çalışmaları hazırlanıyor. Kurum tarihi çalışmaları kapsamında akademik turizm programlarında akademisyen olarak görev yapanlar, mezunlar ve kurum görevlileri ile görüntü ve ses kayıtlı görüşmeler yapılıyor. Hazırlanacak kurum tarihi çalışmaları 3-6 Nisan 2003 tarihlerinde Kuşadası'nda düzenlenecek Lisanüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nde sunulacak. Çalışmalar kapsamında kongrede gösterilmek üzere kısa bir belğeselin de hazırlanması planlanıyor.

'Kültürel etkinlikleri, turizm ürünü olarak değerlendirmek' konulu toplantı
Turizmci, müzeci, sanatçı ve sivil toplum kuruluşların katlımıyla 11 Ekim 2013 tarihinde, İstanbul'da Büyükada Splendid Palas Oteli'de "Kültürel etkinlikleri, turizm ürünü olarak değerlendirmek" konulu bir sempozyum gerçekleştirildi. Adalar Vakfı tarafından düzenlenen sempozyuma turizmci, müzeci, sanatçı ve sivil toplum kuruluşlarından yöneticiler konuşmacı olarak katıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu akademik yılı açılış dersi..
Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nazmi KOZAK, Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda 2013-2014 Akademik Yılı’nın ilk dersini verdi. Öğrencilerin ve Kocaeli Üniversitesi öğretim üyelerinin yanı sıra, çeşitli kamu kurumlarından da katılımın olduğu akademik yılı açılış töreninde Prof. Dr. Kozak “Türk Turizminin Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu dersi verdi.

Turizm Pazarlaması konulu makaleler bibliyografyası online erişimde..
1990 yılından 2012 yılı arasında ülkemizdeki akedemik dergilerde yayımlanmış turizm pazarlaması konulu makaleler bibliyografyası online erişimde. Gözde Türktarhan'ın yüksek tezinde veri tabanı olarak kullandığı bibliyografyaya erişmek için tıklayınız.

4. Uluslararası Turizm karikatürleri Yarışması'nda finale kalan eserler Tarsus'ta sergilendi..
Tarsus Sanat Derneği’nin 15. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Saint Paul Kilise müzesinde 4. Uluslararası Turizm karikatürleri Yarışması'nda finale kalan eserlerden oluşan bir Karikatür Sergisi açıldı. Tarsus Sanat Sanat Derneği Başkanı Nurcan Kayhan, Anadolu Üniversitesi (AÜ) Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden getirilen 65 karikatürün 3 gün boyunca Saint Paul Kilise müzesinde sanatseverlerin beğenisine sunulduğunu söyledi. Nurcan Kayhan, Sanat Derneği’nin, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği karikatür sergisi etkinliğinde, bu yıl 4’ncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışmasına 70 farklı ülkeden 370 sanatçının 700'e yakın eserleri ile katıldığını ve bu eserlerin içinden 65’ini seçip, sergilediklerini vurguladı.

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı'nin Tarih, Arkeoloji, Sanat Seminerleri-2013..
Bu yıl kuruluşunun 10. yılını kutlayan Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı'nin "Tarih, Arkeoloji, Sanat Seminerleri'nin 2013 yılı programı belli oldu. Programa göre etkinlikler şu şekilde sıralanıyor: Müzik ve Şiir İlişkisi, Evin İlyasoğlu (4, 11, 18, 25 Kasım, 2 Aralık 2013); Semboller I, Faruk Pekin (6, 13, 20, 27 Kasım 2013); Dinler Tarihi-İslamiyet-II, Prof. Dr. Kürşat Demirci (5, 12, 19, 26 Kasım, 3 Aralık 2013); Şamanizm, Faruk Pekin (18, 25 Aralık 2013, 8, 15 Ocak 2014); İzzet Keribar ile Fotoğrafçılıkta Bir Aoım İleri, İzzet Kehribar (21, 28 Kasım, 5, 12 Aralık 2013).Ayrıntılı bilgi için bkz.

Dedeman Proje Yarışmasının başvuruları devam ediyor.
Mehmet Kemal Dedeman’ın anısına 2004 yılından itibaren her yıl gerçekleşen “Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması"nın başvuruları devam ediyor. Turizm ve madencilik sektörünün Türkiye’de gelişmesinde büyük rol oynayan Mehmet Kemal Dedeman’ın anısına 2004 yılından itibaren her yıl gerçekleşen “Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması” bu yıl 10. kez düzenleniyor. Turizm ve madencilik sektörlerinde yeniliklere imza atmak isteyen herkese başarı fırsatı sunan yarışmanın başvuruları 01.11.2013 tarihine kadar devam edecek. Dedeman Holding’in kurucusu ve ülkemizde turizm ve madencilik sektörlerinin gelişmesinde büyük rol oynayan Mehmet Kemal Dedeman’ın anısını yaşatmak için 2004 senesinden beri düzenlenen “Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması” bu sene onuncu kez düzenleniyor. Yarışma, turizm ve madencilik sektörlerinin gelişmesini desteklemeyi amaçlıyor. “Yarına bir Değer Bırak” çağrısıyla her yıl iki dalda düzenlenen yarışmada bu sene turizmde “Turizm sektöründe yeni eğilimler, uygulamalar ve bunların sektöre etkisi’ madencilikte ise “Türk Madenciliğini Geliştirmeye Yönelik Araştırma ve Projeler” konuları ele alınacak.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ NERGİZ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Ayşegül ÇERÇİ
Destinasyon Markalama ve Yavaş Şehir Seferihisar’ın Destinasyon Marka İmajı
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Leyla ÖZER
Kabul Tarihi: Haziran 2013

Sedat ÇELİK
Liderlik Tarzları ile Stratejik Kararlar Arasındaki İlişki: İstanbul’daki 4 ve 5 Yıldızlı Otel İşletmelerinde Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Düzce: Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Haziran 2011
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Arif GÜNGÖR

Esra ÇIKMAZ
Otel İşletmelerinde Çalışan Personelin Sahip Olduğu İletişim Becerisinin Yükseköğretim Mezunu Müşteriler Tarafından Değerlendirilmesine Yönelik Gaziantep’te Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Gaziantep: Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Atınç OLCAY
Kabul Tarihi: Temmuz 2013

Ercan İNCE
Otel İşletmelerinde Sosyal Güvenlik Haklarının Uygulanma Düzeyinin Değerlendirilmesine Yönelik Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Gaziantep: Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Atınç OLCAY
Kabul Tarihi: Ağustos 2013

Hülya YEŞİLYURT
Otel İşletmelerinde İş Doyumu ve Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Arasındaki İlişkinin Analizi: İzmir İl Merkezinde Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
İzmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Nilüfer KOÇAK
Kabul Tarihi: Temmuz 2013

Serdar SÜNNETÇİOĞLU
Sürdürülebilirlik Kapsamında Yiyecek Ve İçecek İşletmelerindeki Uygulamalar: İzmir’deki Restoran İşletmelerinin Sürdürülebilir Restoran İşletmeciliği Kavramına Yaklaşımlarının Değerlendirilmesi
Yüksek Lisans Tezi
İzmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Burcu Selin YILMAZ
Kabul Tarihi: Ağustos 2013

Kübra AŞAN
Doğa Deneyimleri, Açık Alan Rekreasyon Güdüleri ve Tatil Aktivite Tercihleri Arasındaki İlişkinin Belirlenmesi
Yüksek Lisans Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman Adı Soyadı: Doç. Dr. Murat EMEKSİZ
Kabul Tarihi: Eylül, 2013

Davut KODAŞ
Yerli Ziyaretçilerin Yerel Yiyecek Tüketim Güdülerinin Belirlenmesi: Beypazarı Örneği
Yüksek lisans tezi
Eskişehir, Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL
Kabul Tarihi: Eylül 2013

Taki Can METİN
Boş Zaman Literatürünün Dünya'daki Gelişimi: Leisure Science Dergisinde Yayımlanan Makaleler Üzerine Bir inceleme
Yüksek Lisans Tezi
Eskişepir: Anadolu Üniversitesi
Danışman: Prof. Dr. Nazmi KOZAK
Kabul tarihi: Eylül 2013


GÖREVE VE KADROYA ATANMA / GÖREVLENDİRİLME

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi ü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat GÜMÜŞ, Batman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda Profesör kadrosuna atandı.

Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Murat AZALTUN Doç. Dr. ünvanına yükseltildi.


TURİZM TEMEL ALANINDAN DOÇENT OLANLAR

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Göknil Nur KOÇAK turizm temel alanından Doçent oldu.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.