Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 15, Sayı: 11, Kasım 2014
Arşiv (2000-2014) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni

Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
https://twitter.com/nazmi_kozak

HABERLER

Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun...

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu öğretim üyesi arıyor..
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atanmak üzere öğretim üyeleri arıyor. Bilgi için: Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, E-posta: falaeddinoglu@hotmail.com

5. Uluslararası Turizm Karikatüreri Yarışması'nın sergisi Ankara'da açılıyor..
5. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın sergisi, 15 - 22 Kasım 2014 tarihleri arasında Ankara'da, Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde açılıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Fethiye sözlü tarih görüşmeleri tamamlandı
Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Projesi kapsamında önde gelen turizm bölgelerinde yürütülen çalışmaların sonuncusu 23-25 Ekim 2014 tarihlerinde Fethiye'de gerçekleştirildi. Proje kapsamında Fethiye'de turizm sektörünün gelişimine birinci elden tanıklık etmiş 20 kişi ile sözlü tarih görüşmesi yapıldı. Fethiye Sözlü Tarih Görüşmesi kapsamında; Birol GANİOĞLU, Dilek DİNÇER, Fatin ERGEN, Günay ÖZÜTOK, Günsenin GÜNEL, Hikmet SELÇUK, Keramettin YILMAZ, Mete AY, Mustafa AKGÜN, Muzaffer KONAKÇI, Naci DİNÇER, Özer OLGUN, Rafet TUNA, Sami GÖKMEN, Selim AKGÜL, Şeref VARLı ve Yavuz TORUNOĞULLARI ile görüşme gerçekleştirildi. Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

15. Ulusal Turizm Kongresi
15. Ulusal Turizm Kongresi 13-16 Kasım 2014 tarihlerinde Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi'nin ev sahipliğinde Ankara'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

30. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali gerçekleştirildi
Bolu’nun Mengen ilçesinde 27-28 Eylül 2014 tarihlerinde “30. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali” gerçekleşti. Festival kapsamında çeşitli kurum ve kuruluşların stantlarında tanıtımlar; rekor denemeleri, yarışmalar gerçekleşti. Dünya’nın farklı yerlerinden binlerce aşçı bir araya gelerek çeşitli etkinliklerde yer aldı. (Haber: Öğr. Gör. Osman GÜLDEMİR)

Arkeoloji ve Hukuk Paneli
Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKVAM), 13 Ekim 2014 tarihinde "Arkeoloji ve Hukuk Paneli" düzenlendi. Panele konuşmacı olarak Prof. Dr. Mehmet ÖZDOĞAN, Prof. Dr. Ergün LAFLI ve Yard. Doç. Dr. Muhlis ÖĞÜTÇÜ katıldı.

“Türkiye’de Müzecilik: Yeni Kavram ve Uygulamalar” konulu sempozyum
Deniz Müzesi Komutanlığı, 20-22 Mayıs 2015 tarihleri arasında Ulusal Müzecilik Sempozyumu düzenliyor. “Türkiye’de Müzecilik: Yeni Kavram ve Uygulamalar” konulu sempozyum, Deniz Müzesi Komutanlığı Süleyman Nutki Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Ayrıntılı bilgi için bkz.

20. Pazarlama Kongresi
19 Pazarlama Kongresi 10-13 Haziran 2015 tarihleri arasında Eskişehir'de düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Oxford Symposium on Food & Cookery 2015
Oxford Symposium on Food & Cookery 2015 [Oxford Yemek ve Aşçılık Sempozyumu 2015]’in bu yılki teması ‘Food & Communication’ [Yemek & İletişim] olarak duyurulmuştur. St. Catherine’s College, Oxford’da 3-5 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleşecek olan sempozyuma özet gönderme son tarihi 20 Şubat, tam metin gönderme son tarihi ise 30 Mayıs’tır. Detaylar için bkz.

Kış Turizmi kitabı
Dr. Osman Cenk DEMİROĞLU tarafından "Kış Turizmi" başlıklı bir kitap hazırladı. Kitap Detay Yayıncılık yayınları arasından çıktı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Genel Turizm kitabı
Nazmi Kozak, Meryem Kozak ve Metin Kozak tarafından ilki 1994 yılında yayımlanan "Genel Turizm" kitabının 16'ıncı başkısı Detay Yayıncılık yayınları arasından çıktı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Turizm Pazarlaması kitabı
Nazmi kozak tarafından hazırlanan ve ilk baskısı 2006 yılında yapılan Turizm Pazarlaması isimli kitabın 6'ıncı baskısı Detay yayıncılık yayınları arasından çıktı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Yükseköğretim Kurumlarında 5.449 bin öğrenci kayıtlı
Yükseköğretim Kurumu tarafından yayımlanan istatistiklere göre Türkiye'de 184 üniversitede 5.449.961 öğrencinin kayıtlı olduğu açıklandı. Açık Öğretim bölümlerinde uzaktan öğretim yapan öğrencilerin de dahil olduğu bu sayılara göre yükseköğretim kurumlarında 141.675 öğretim elemanı görev yapıyor. Öğretim elemanı başına 20.50 öğrenci düşüyor. Üniversitelerde 19.887 Profesör, 12.634 Doçent, 30.750 Yardımcı Doçent, 44.440 Araştırma Görevlisi, 20.325 Öğretim Görevlisi, 9942 ve Okutman göre yapıyor.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Ömer ÇOBAN
Konaklama İşletmelerinin Kurumsal İletişim Yönetimi Çerçevesinde Ticari Fuarlara Katılımına Yönelik Bir Model Önerisi
Doktora Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Tülay GÜZEL
Kabul Tarihi: Temmuz 2014

Ertuğrul DÜZGÜN
Yöneticilerin Liderlik Davranışları ile İşgörenlerin İş Tatmin Düzeyleri Arasındaki İlişkinin Belirlenmesine Yönelik Ankara’daki Konaklama İşletmelerinde Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Arzu KILIÇLAR
Kabul Tarihi: Haziran 2014

Yusuf DÜNDAR
Turistlerin Sosyo-Demografik Özelliklerinin Algıladıkları Destinasyon İmajına Etkisi: Ankara'da Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Evren GÜÇER
Kabul Tarihi: Eylül 2014


GÖREVE VE KADROYA ATANMA / GÖREVLENDİRİLME

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine Prof. Dr. Ozan BAHAR vekaleten atandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Özkan TÜTÜNCÜ, State University of New York, College at Brockport, Institute of Movement Studies for Individuals with Visual ‎Impairments"e ziyaretçi araştırma olarak görevlendirildi.

Prof. Dr. H. Rıdvan YURTSEVEN, Doç. Dr. Şule AYDIN TÜKELTÜRK, Yrd. Doç. Dr. Mustafa DOĞAN, Yrd. Doç. Dr. Meral DURSUN, Yrd. Doç. Dr. Ömer ÇOBAN ve Yrd. Doç. Dr. Serkan DEMİRAL Batman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda göreve başladı.

Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü, Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı’na Öğretim Elemanlarından Dr. Burak ERYILMAZ aynı programa Yardımcı Doçent olarak atandı.

Doç. Dr. Faruk ALAEDDİNOĞLU, Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Turizm ve Otel Yüksekokulu'nda müdürlük görevine atandı.


TURİZM TEMEL ALANINDAN DOÇENT UNVANI ALANLAR

Atatürk Üniversitesi TErzurum Meslek Yüksekokulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir KOŞAN turizm temel alanından doçent unvanı aldı.

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Şafak ÜNÜVAR, turizm temel alanından doçent unvanı aldı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Şirvan ŞEN DEMİR turizm temel alanından doçent unvanı aldı.

LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.