Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 16, Sayı: 11, Kasım 2015
Arşiv (2000-2015) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

https://www.facebook.com/groups/864342620293137/

HABERLER

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun...

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Reseach
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı (Cilt 26, Sayı: 4, 2015) çıktı. Derginin bu sayısında sekiz makale, bir konferans raporu ile dünyanın önde gelen altı turizm akademisleninin portresi yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

12. Araştırma Yöntemleri Semineri Side'de yapılıyor..
Geleneksel olarak düzenlenen alanında en kapsamlı ve en uzun süreli bir bilimsel etkinlik olan Araştırma Yöntemleri Semineri'nin 12'incisi, 27-31 Ocak 20156 tarihlerinde Side, Antalya'da düzenleniyor. Ülkemizde sosyal ve sağlık bilimleri alanında çalışmalarda bulunan akademisyenler ile lisansüstü öğrencilerin araştırma yöntemleri ve istatistiksel analizler konularındaki bilgi, deneyim ve uygulamaya dönük birikimlerini artırmak amacıyla düzenlenen seminerlere bugüne kadar 1500'dan fazla akademisyen ve lisansüstü öğrenci katıldı. 10 ayrı dalda gerçekleştirilecek 12. Araştırma Yöntemleri Semineri için bkz.

Dünyanın önde gelen turizm akademisyenlenin portreleri yayımlanmaya devam ediliyor
Dünyanın önde gelen turizm akademisynlerini tanıtmak amacıyla başlatılan çalışma kapsamında Anatolia'nın yeni sayısında John Fletcher, Myriam Verbeke, Salah Wahab, Egon Smeral, Muzzo Uysal and Turgut Var'ın portresi yer alıyor. Dünden bugüne dünyada turizm eğitimi ve araştırmalarına değerli katkıları olmuş kişileri yeni kuşaklara tanıtmaya amaçlayan yazı dizisi, 140'larden bu yana bu alana katkıda bulunmuş kişileri içeriyor. Yazılar, akademisyenlerin öğrencileri veya meslektaşları tarafından hazırlanıyor. Bugüne kadar yazımı tamamlanan ve yayımlanan akademisyenlerin yazılarına erişmek için bkz.

I. Türk Dünyaı Turizm Sempozyumu
Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi ev sahipliğinde Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Kazakistan Dulati Taraz Devlet Üniversitesi işbirliği ile “Birinci Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu”19-21 Kasım 2015 tarihlerinde Kastamonu'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi
Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, 10-12 Aralık 2015 tarihleri arasında yeni fuar alanı fuarizmir'de, Travel Turkey İzmir 2015 Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. (İZFAŞ), İzmir Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (İzmir CVB) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (IEU) tarafından düzenlenen kongrede dünyanın önde gelen gastronomi ve turizm uzmanları ile eğitimcilerini bir araya getiyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Sergisi
Altıncı Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın (2014) sergisi 7 Kasım 2015 tarihinde Yenimahalle Beledilesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde (Ankara) açılıyor. Sergi, 7-13 Kasım 2015 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.
http://nazimhikmet.yenimahalle.bel.tr/web/master/

Prof. Dr. Metin Kozak, Uluslararası Turizm Araştırmaları Akademisi üyesi oldu
Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin KOZAK, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Uluslararası Turizm Araştırmaları Akademisi’ne (International Academy for the Study of Tourism) asli üye seçildi. En az iki asli üye tarafından aday gösterilmesi gereken süreçte Prof. Dr. KOZAK, Prof. Dr. Egon Smeral (Modul Üniversitesi, Avusturya) ve Prof. Dr. Muzaffer Uysal (Virginia Tech, Amerika Birleşik Devletleri) tarafından geçen yıl aday gösterildi. Aday gösterilen yedi aday, 25-20 Mayıs 2015 tarihleri arasında Rodos Adası'nda gerçekleştirilen 10. Akademi Konferansı’nda bilimsel çalışmaları hakkında sunu yaptıktan sonra oylama süreci başladı. KOZAK, izleyen üç aylık sürede yapılan iki turlu gizli oylamada toplam 48 üyenin üçte ikisinden fazlasının oyunu alarak asli üye olmaya hak kazandı. İlerleyen yıllarda Türkiye’yi Akademi’de temsil edecek olan Prof. Dr. KOZAK’a üyelik belgesi, 2017 yılında gerçekleştirilecek kongrede düzenlenecek bir törenle verilecek.
1988 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan Uluslararası Turizm Araştırmaları Akademisi, dünya genelinde turizm yazınına ciddi anlamda katkıda bulunan 48 asli ve birçok fahri üyeden oluşuyor. Profesör KOZAK, aynı zamanda, 2007 yılından buyana Avrupa Turizm Araştırmaları Merkezi’nde de asli üyesi olarak görev yapıyor. Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in editörü de olan Prof. Dr. KOZAK’ın uluslararası yayınevleri tarafından yayınlanan 20’ye kitabı ile uluslararası bilimsel dergilerde yayımlanmış onlarca bilimsel makalesi bulunuyor.

I. Bölgesel Turizm Kongresi
Dokuz Eylül Üniversitesi Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu tarafından Seferihisar’da 24-27 Mart 2016 tarihleri arasında “I. Bölgesel Turizm Kongresi düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Turizmdatabank.com yayına başladı
Turizm Araştırmacısı Erol Karabulut tarafından hazırlanan TURİZMDATABANK, turizm yatırımcıları ve işletmecileri, turizm profesyonelleri ve turizmle doğrudan bağlantısı bulunan sektörlerde çalışan kişi ve kurumlara; turizm verileri, araştırmaları, raporlar ve analizlerde profesyonel destek sunuyor. Turizm profesyonelleri, Turizmdatabank.com’da; turizm raporları ve analizleri, turizm araştırmaları,, turizm yatırımları, turizm istatistikleri ve sektörel makro haberleri bulabiliyor. Abonelik (Üyelik) esasına göre paylaşımda bulunan turizmdatabank, aynı zamanda turizm şirketlerine, kurumsal kimlik ve yayın, rapor ve araştırmalar gibi konularda profesyonel destek de sunmayı da amaçlıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

3. Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu
3. Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu*, 26-27 Şubat 2016 tarihlerinde DEÜ Denizcilik Fakültesi ve DEÜ İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ev sahipliğinde İzmir’de gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

7. Didim Yatırım Zirvesi yapıldı..
Didim Ticaret Odası’nın 2009 yılından bu tarafa gerçekleştirdiği Turizm Yatırım Zirvelerinin 7.’si  8 Ekim Perşembe günü yapıldı. Panel Konusu “Dış Politika ve Turizm” olacak Zirvenin açılış konuşmalarını il ve ilçe protokolü ile bakanlık temsilcileri gerçekleştirildi.

Antalya'da turizm konferansı
FİBABANKA tarafından 9 Eylül 2015 tarihinde Antalya Sanayi ve Ticaret Odası'nda konferansta Turizm Sezonu ve Rusya Beklentileri' konulu bir konferans düzenlendi. Konferansta Fibabanka Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Bekir Dildar ile Credit Europe Bank Rusya Genel Müdürü Haluk Aydınoğlu 2016 turizm sezonu ve Rusya beklentilerini sektör ile paylaştı.GÖREVE / UNVANA ATANMA

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ebru Günlü, aynı Fakültede Dekan Yardımcısı olarak atandı.

Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürlüğü'ne Doç. Dr. M. Oğuzhan İLBAN atandı.TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Gülser YAVUZ
Siyasetçilerin Turizm Algılamalar
Doktora Tezi
Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Kamil UNUR
Kabul tarihi: Temmuz 2015  

İlbey VAROL
Turist Algılarının Davranışsal Niyetler Üzerindeki Etkisi: Edremit Körfezi Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. M. Emin AKKILIÇ
Kabul Tarihi: 04.06.2015


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.