Akademik Turizm Bülteni
Yil 5, Sayi 3, Mart 2004

Bulten'in önceki sayıları için:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni


Hazırlayan:
Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu


HABERLER

"Son 25 Yilda Türkiye Turizmine İz Birakanlar Arastirmasi"...
Mersin Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kurulusunun 25. yili etkinlikleri kapsaminda Türkiye turizmine damgasini vurmus kisi, olay ve kurum/kuruluslarin belirlenmesi amaciyla bir arastirma yürütülmektedir. Dr. Nazmi KOZAK ile Dr. Kemal BIRDIR tarafindan yürütülen arastirma, 1979-2004 yillari arasinda kalan 25 yilda Türkiye turizminin gelisiminde etkin olmus kisi, kurum/kuruluslarin yani sira, 25 yilin en önemli olaylarini da belirlemeyi amaclamaktadir. EMITT-Dogu Akdeniz Uluslararasi Turizm ve Seyahat Fuari'ni ziyaret edenler TUYED-Turizm Gazetecileri ve Yazarlari Dernegi'ne ait standta (Salon: 1, Stand no: 511) yer alacak formlari doldurarak arastirmaya katilabilirler. Ayrıca, arastirmaya katilmak isteyenlerin asagidaki adreste yer alan word dosyasina tercihlerini yazarak "anatolia@tr.net" adresine göndermeleri yeterli olmaktadır.
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni/arastirma.doc

"Istanbul Turizmi Nasil Kurtulur?" Konulu Panel..
Turizm Gazetecileri ve Yazarlari Dernegi'nin her ay geleneksel olarak duzenledigi "Sektörle Bulusmalar" toplantilarinda Ocak ayinda "Istanbul Turizmi Nasil Kurtulur?" konusu ele alindi. 30 Ocak 2004 tarihinde The Central Palace Otel’de gerceklestirilen panele konusmaci olarak Kültürr ve Turizm Bakanligi Müstesari Prof. Dr. Mustafa ISEN,
Magic Life Yönetim Kurulu Baskani Dr. Cem KINAY, Armada Otel Genel Müdürü Mehmet Ata TANSUG, TÖSHID Tuncay DOGANER katildi.
http:www.tuyed.org.tr

III. Akademik Turizm Semineri'ne Son Basvuru Tarihi: 01 Mart 2004..
Mersin Turizm İşletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu Mezunları Dernegi (METIOD) tarafından, Anatolia: Turizm Arastırmaları Dergisi’nin teknik desteği ile ilki 24-27 Ocak 2002 ve ikincisi de geçtigimiz yıl 20-23 Mart 2003 tarihlerinde Meryan Otel'de gerçekleştirilen "Akademik Turizm Semineri"nin üçüncüsü, 11-14 Mart 2004 tarihlerinde Kemer'de, Hotel Art Corinthia'da düzenleniyor. III. Akademik Turizm Semineri, 'University of Nevada Harrah College of Hotel Administration' ve Bilkent Üniversitesi ziyaretci ögretim üyelerinden Doc. Dr. Sehmus BALOGLU tarafindan verilecek. III. Akademik Turizm Semineri ile ilgili ayrintili bilgi icin bkz.
http://www.anatoliajournal.com/seminer

II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'nin Programi 20 Mart'ta İlan Ediliyor..
Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi tarafindan 19-23 Mayis 2004 tarihlerinde Gökceada'da düzenlenecek "II. lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi"nin programi, 20 Mart 2004 tarihinde, Kongre'nin web sayfasinda yayimlaniyor.

hhtp://www.anatoliajournal.com/kongre

Osmangazi Üniversitesi'nde
Turizm ve Otel İşletmecilik Yüksekokulu Aciliyor..
Eskisehir'de faaliyet gösteren Osmangazi Üniversitesi bünyesinde "Turizm ve Otel İsletmecilik Yüksekokulu", 2004/2005 ögretim yilindan itibaren ögrenci almaya basliyor. Önümüzdeki ögretim yilinda "Turizm ve Otel İsletmecilik" bölümüne ögrenci almaya baslayacak olan okulda ilerleyen yillarda baska bölümlerin de acilacagi bildirildi. Bir yil hazirlik sinifi olmak üzere bes yillik egitim-ögretim etkinlikleri yürütülecek okula yabanci dil puaniyla ögrenci kabul edilecek.

"Konaklama Sektöründe Dıs Kaynak Kullanimi" Konulu Panel..
Dogu Akdeniz Uluslararsi Turizm ve Seyahat Fuari (Emitt 2004) kapsaminda 27 Subat 2004 Cuma gunu "Konaklama Sektöründe Dis Kaynak Kullanimi" konulu bir panel düzenleniyor. TÜYAP - Ege Salonu'nda 16.00 - 17.30 saatleri arasinda yapilacak panali Fehmi KOFTEOGLU yonetecek. Konusmacilar ise AKTOB Baskani Osman AYIK, Eren otellerini temsilen Müberra ERESİN ve Resort Hotel Servives yöneticisi Bob FAGAN'dan olusuyor.
http://www.emittistanbul.com

TUREB Tanitim ve Surdurulebilirlik Odulleri
Kisa adi TUREB olan Turist Rehberleri Birligi, sektorun gelecegi acisindan temel onemde gordugu calismalari odullendiriyor. Ödüller su alanda verilecek: Tanitim: a) En iyi web sitesi, b) En iyi turizm brosuru, c) En iyi ilan/reklam; Koruma/Surdurulebilirlik: a) Cevresel, b) Kulturel koruma projeleri; Otantik olma: a) Urun/Hediyelik esya, b) Yerel etkinlik, c) Mutfak; Konukseverlik: Bu kategorideki odul, otel, ulasim, muze gibi turizm zinciri icindeki alanlarda en iyi hizmetin gerceklesmesini saglayan kisilere veriliyor. Turizm yazarligi: Iletisimin turizm sektoru acisindan onemi goz onunde bulundurularak
turizm yazarligi alaninda da ödül vrilecegi bildirildi. Oduller 21 Subat (2004) Dunya Rehberler Gunu’nde Binbirdirek Sarnici’nda yapilacak bir torenle sahiplerine verilecek. Ödül verilecek kisiler, TUREB tarafindan olusturulan web sayfasinda hazırlanan anket sayfasi yoluyla tespit edilecegi bildirildi.
http://www.tureb.org.tr/adaysecimi.asp

Anadolu Üniversitesi, EMITT Fuarinda..
Anadolu Üniversitesi, bünyesinde yer verdigi turizm egitim-ögretim programlari ile konaklama tesisi ve kongre turizmi olanaklarini turizm sektörüne tanitmak amaciyla EMITT-Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na katiliyor. Anadolu Üniversitesi bünyesinde sertifika, önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde olmak üzere toplam 11 program bulunuyor. Söz konusu programlar arasinda önlisans düzeyinde Ascilik, Turizm ve Otel Isletmeciligi (örgün ve acik ögretim), lisans düzeyinde Turizm ve Otel Isletmeciligi, Rekreasyon ve Sivil Hava Ulastirma Isletmeciligi, yüksek lisans düzeyinde Turizm ve Otel Isletmeciligi ve Sivil Havacilik Yönetimi ile doktora düzeyinde Turizm ve Otel Isletmeciligi ve Sivil Havacilik Yönetimi de bulunuyor. Öte yandan 2003/2004 Güz döneminden itibaren ögrenci alinmaya baslanacak olan internet ortaminda yürütülecek Konaklama Isletmeciligi Tezsiz Yüksek Lisans Programi ile, Anadolu Üniversitesi bünyesinde program sayisinin 12'ye ulasacagi bildirildi. Anadolu Üniversitesi görevlileri fuar süresince EMIIT fuarinda Salon No: 1, Stand No: 435'te ziyaretcilerin sorularini yanitlayacaklar.

Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin Makale Indeksi Web Ortaminda..
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nde 1990-2003 arasinda kalan donem yayimlanmis makale ve diger yazilarin bibliyografyasina yer veren calisma, derginin web sayfasinda arastirmacilarin hizmetine sunuldu. Bilgisayara indirmek isteyenler icin indeks ayrica PDF formatinda da hazirlandi. Indeks, derginin web sayfasindan veya dogrudan asagidaki adrese gidilerek incelenebilir.
http://www.anatoliajournal.com/atad/indeks.html

9. Pazarlama Kongresi, 7-8 Ekim 2004 Tarihlerinde..
Her yil geleneksel olarak düzenlenen Pazarlama Kongresi'nin dokuzuncusu, Gazi Üniversitesi'nin evsahipliginde 7-8 Ekim 2004 tarihlerinde Ankara'da toplaniyor. Bu yilki kongrenin konusu "Türkiye-Avrupa Birliği Pazarlama Dinamikleri" olarak belirlenirken, Kongre'ye; "Stratejik İsbirlikleri,
Uluslararasılasma Süreci ve Stratejileri", "Global Dogan işletmeler", " Marka Pazarlaması ve Marka Degerinin İyilestirilmesi", "Tüketici/Örgütsel Müşteri Davranışları: B2C, B2B,B2G", "Kalite Güvence Standartlarının Geliştirilmesi ve Uyum", "İhracatın Teşvik ve Gelistirilmesi", "Ihracatın Finansmanı ve Sigortası", "Rekabetçi Konum ve Olası Pazarlama Stratejileri", "Gümrük Birligi, AB ve Haksız Rekabet: Kazananlar/Kaybedenler" konularinda hazirlanmis calismalarin kabul edilecegi bildirilmistir. 9. Pazarlama Kongresi ileayrintili bilgi icin asagida adresi belirtilen web sayfasi ziyaret edilebilir.
http://www.pazarlamakongresi2004.gazi.edu.tr

"Türkiye'de Kitle Turizmi" Konulu Panel..
Dogu Akdeniz Uluslararsi Turizm ve Seyahat Fuari (Emitt 2004) kapsaminda 27 Subat 2004 Cuma gunu "Türkiye'de Kitle Turizmi" konulu bir panel düzenleniyor. Oturum Baskanligini Bogazici Üniversitesi'nden Doc. Dr. Sukru YARCAN'in yerine getirecegi panele dort konusmaci katiliyor. Panelistlerin ve konusmalarinin basliklari su sekilde belirlenmis: "Türkiye'de Kitle Turizminin Gelişim Süreci" (Doc. Dr. Sükrü YARCAN, Bogazici Üniversitesi), "Türk Tur Operatörlerinin Kitle Turizmindeki Yeri" (Cankut BAGANA, Onur Air Yönetim kurulu Üyesi), "Herşey Dahil Sistemi" (Doc. Dr. Ibrahim BIRKAN, Nurol Holding), "Kitle Turizminin Çevre ve Mimari Dokuya Etkisi" 'Oktay EKINCI, Mimar Sinan Üniversitesi).
http://www.emittistanbul.com

"Akdenizde Turizm ve Kriz" Konulu Panel..
Dogu Akdeniz Uluslararsi turizm ve Seyahat Fuari (Emitt 2004) kapsaminda 27 Subat 2004 Cuma gunu düzenlenecek ikinci panelin basligi "Akdenizde Turizm ve Kriz" olarak belirlenmis. Oturum baskanligini Dr. Ozan DALLI'nin yerine getirecegi paneldeki konuszmacilar ve konusma basliklari su sekildedir: "Kongre ve Toplantıların Temel Kavramları: Dünya ve Istanbul Pazari" (Dr. Ozan DALLI, Istanbul Kongre ve Ziyaretci Bürosu Baskani), "Akdeniz'de Turizm: Bir Değerlendirme ve Güncel Egilimler" (John KESTER, Dünya Turizm Örgütü), "Kongre Organizasyonunda Tarafların Yasal Sorumluluk ve Yükümlülükleri" (Tyra HILLIARD, George Washington University), "Krizlerin Türkiye Kongre Pazarına Etkileri ve Hukuk" (İlker ÜNSEVER, Bogazici Üniversitesi).

http://www.emittistanbul.com

Dünya Jeotermal Kongresi..
"International Geothermal Association" tarafından bes yilda bir düzenlenen “Dünya Jeotermal Kongresi, 2005 yilinda Türkiye'de toplaniyor. 24 - 29 Nisan 2005 tarihleri arasinda Antalya'da düzenlecek kongre ile ilgili ayrintili bilgi icin asagida adresi yazili olan web sayfasi ziyaret edilebilir.
http://www.wgc2005.org/

Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Arastirmalari Dergisi'nin Yeni Sayisi..
Dogu Akdeniz Universitesi Üniversitesi Turizm Arastirmalari Merkezi tarafindan yayinlanan DAU Turizm Arastirmalari Dergisi'nin yeni sayisi (Cilt 3, Sayi 2, Güz 2002), gectigimiz günlerde yayinlandi. Derginin yeni sayisinda yeri alan makaleler ve yazarlari su sekildedir: "Günümüz Pazarlama Anlayısının Degerlendirilmesi: Postmodern Bir Bakis" (Ruchan KAYAMAN - Can Erkin ARMUTLU), "Internet Pazarlamasinin Kuzey Kıbrıs Otelcilik Endustrisinde Yayilimi: Betimleyici Bir Calisma" (Neriman ENER).

Antalya Profesyonel Turist Rehberleri Dernegi'nin Subat Ayi Etkinlikleri..
Antalya Profesyonel Turist Rehberleri Dernegi, Subat ayi icerisinde bir dizi etkinlik gerceklestirdi. Bunlar arasinda ilki, her ay düzenli olarak gerceklestirilen aylik toplantilarda iki konferans verildi. Konferanslardan ilki arkeolog Orhan ATVUR tarafindan "Afrodisias Heykeltraslik Ekoloü" ve ikincisi ise Arkeolog Selcuk GUR tarafindan "Antik Dönemde Ticaret ve Bankacilik" konularinda verildi.

11. Aspendos Opera ve Bale Festivali Programi Aciklandi..
12 Haziran - 17 Temmuz 2004 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 11. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nin programı aciklandi. Festivalin ayrintili programi asagida belirtin web sayfasinda yayimlanmistir.
http://www.antalyafestivals.org/

2. Uluslararasi Arkeoloji Günleri..
Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü tarafindan düzenlenen "Uluslararasi Arkeoloji Günleri"nin ikincisi ile ilgili program yayimlandi. Buna göre etkinliklerde önümüzdeki günlerde asagidaki toplantilar gerceklestiriliyor. 21 Subat 2004; Prof. Dr. Ilber ORTAYLI ve Prof. Dr. Huhibbe DARGA "Hitit'ten Osmanli'ya Anadolu Ticareti", 28 Subat 2004; Prof. Dr. Donald FREY "Oğuz Alpözen Türkiye’de Sualtı Arkeolojisi Üzerine", 6 Mart 2004; Prof. Dr. Ufuk ESİN "İlk Yerleşik Yaşama Geçişte Anadolu Kültürleri", 20 Mart 2004; Prof. Dr. Francesco D’ANDRIA "Yeni Buluntuları ile Pamukkale – Hierapolis", 10 Nisan 2004; Prof. Dr. Wolfgang RAD "125. Yıl Pergamon Kazı ve Onarım Çalışmaları", 17 Nisan 2004; Prof. Dr. Jürgen BORCHHARDT "Likya Sahillerinde Batı ve Doğu Mitolojisi". Etkinliklerin; "Suna - İnan KIRAÇ Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü Yeni Konferans Salonu, Kaleiçi - Antalya" adkesinde gerceklestirilecegi bildirilmistir.

TUROB, Subat Ayinda Üc Turizm Fuarina Katiliyor..
Turistik Otelciler ve İsletmeciler Birligi'nin (TUROB), Subat ayinda uc turizm fuarina katilacagi bildirildi. TUROB'un subat ayihda katilacagi fuarlar; Çek Cumhuriyeti PRAG Prag Turizm Fuarı (12-15.02.2004),
İtalya MİLANO BIT Milano Turizm Fuarı (14-17.02.2004) ve Türkiye İSTANBUL EMITT İstanbul Turizm Fuarıi'dir.

Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması
Dedeman Topluluğu, kurucusu merhum Mehmet Kemal Dedeman’ın anısını yaşatmak amacıyla, “Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması” düzenlendigini açıkladı. 2004 yılından itibaren her yıl madencilik ve turizm dallarında gerçekleştirilecek proje yarışması, bu sektörlerin gelişimine yeni projelerle katkıda bulunmayı ve uygulamaya dönük yaratıcı girişimleri cesaretlendirmeyi amaçlıyor. Proje Yarışması’nın, turizm dalında “Türk Turizmi’nin Gelecegini Ürün ya da Ürün Grupları veya Destinasyon Bazında Sekillendirecek Politikalar” olarak belirlendi.
Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması’na yapılacak başvurular, 1 Ağustos-1 Kasım 2004 tarihleri arasında Dedeman Holding Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından kabul edilecek. Madencilik ve turizm dallarında ödüle layık görülen projeler, Seçici Kurul’un önceden belirleyeceği kriterlere göre seçilecek. Madencilik veya turizm alanında birinci seçilen projelere 10’ ar milyar TL, ikincilere 6 milyar TL, üçüncülere ise 4 milyar TL ödül verilecek. Ayrıca Seçici Kurul, öngördüğü takdirde, bir veya birden fazla çalışmaya “Mehmet Kemal Dedeman Özel Teşvik Ödülü” de verilebilecek. Her yıl 12 Şubat tarihinde düzenlenecek ödül töreninde, bir sonraki yılın yarışma konuları da açıklanacak.

2004 Yılı Seyahat Acentaları Enformasyon Memurluğu Sınavları
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görevlendirmesi ile 2004 yılı Enformasyon Memurluğu Sınavları TÜRSAB Kontrolünde ve TURSAV ile Seyahat Acentaları Meslek Eğitim Hizmetleri A.Ş. koordinasyonunda 17-18 Nisan tarihlerinde yapiliyor. Sinavlarin İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Trabzon, Gaziantep ve Muğla illerinde ngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Arapça dillerinde yapilacagi bildirildi.

Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin Önceki Sayiları Satisa Sunuldu..
Anatolia: Turizm Arastırmalari Dergisi ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in önceki yillarda yayinlanmis sayilari satisa sunuldu. Önceki yillarda yayinlanan dergiler arasindan mevcudu olan sayilar ile satis fiyatları listesine ulaşmak için aşağidaki web adresi ziyaret edilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/atad/eskisayilar.html

GÖREVE ATANMA/GÖREV YERİ DEGİSİKLİKLERİ

Prof. Dr. Kaptan KAPTANGİL Abant İzzet Baysal Üniversitesi Akçakoca Turizm İsletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'na Müdür Vekili olarak atanmıştır.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Akcakoca Turizm İşletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu araştırma görevlileri Gonca KILIC ve Elbeyi PELİT, YÜksek Ögretim Yasasi'nin 35. maddesi uyarinca doktora eğitimi süresince Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Turizm İsletmeciliğg Bölümüne ayni görevle atandilar.


YENİ YAYINLAR

Konaklama İşletmelerinde Muhasebe Uygulamalari
1. Baski
Yrd. Doc. Dr. Murat AZALTUN - Yrd. Doc. Dr. Engün KAYA
Detay Yayincilik
16x24 cm, xviii+314 sayfa
Ankara, 2004

Destination Benchmarking: Coınceps, Practices and Operations
1. Baski
Doc. Dr. Metin KOZAK
CABI Publishing
16x24 cm., xvi+216 cm.
Ingiltere, 2003,

Turizm Sosyolojisi, Turist-Yerel Halk Etkilesimi
1. Baski
Doc. Dr. Cevdet AVCIKURT
Detay Yayinlari
16x24 cm
Ankara, Ekim 2003

Spor Pazarlaması
1. Baski
Metin ARGAN - Hakan KANTARCI
Nobel Yayinlari
16x24 cm, 422 sayfa.Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni için e-posta adresi EKLEME/SİLDİRME isteklerinizi asagida belirtilen e-posta adresine bildiriniz.

Nazmi Kozak
Anadolu Universitesi
Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu
Yunus Emre Kampusu
26470 Eskisehir

Tel : 0222 – 335 05 80 / 59 61
Faks: 0222 – 335 66 51
GSM : 0532 – 286 75 84
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
http://academy.anadolu.edu.tr/displayx.asp?acc=nkozak&kod=0


Akademik Turizm Bülteni her ay yaklaşık 8000 kişi tarafından okunmaktadır.
AKADEMIK TURIZM BULTENI’NI YAYIMLAYAN SITELER

http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
http://www.turizmgazetesi.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.hospitalitycv.com/
http://www.tursapnet.org
http://www.tuyed.org.tr


TURIZMLE ILGILI BAZI LINKLER

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
II. Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
III. Akademik Turizm Semineri (Yeni)
Tourism Research Links
Detay Yayincilik
Mersin Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu Mezunlari Dernegi
TCDD Anahat Tren Guzergahlari, Ilk Kalkis ve Varis Saatleri
Turkiye Denizcilik Isletmeleri A.S. Denizyollari Isletmesi
Turkiye Telefon Rehberi
Turkiye Rehberler Birligi
Turkish Tour Guides
http://www.otelciyiz.com
Adres Icin Posta Kodu