Akademik Turizm Bülteni
Yil: 6, Sayi: 3, Mart 2005
Hazirlayan
Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu
HABERLER

III. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi, 25-28 Mayis 2006'da..
Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gökceada MYO ile Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin işbirliginde düzenlenmekte olan "Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi"nin ücüncüsü 25-28 Mayis 2006 tarihlerinde Canakkale'de, Kolin otelde gerceklestiriliyor. III. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'nde önceki kongrelerden farkli olarak iki ayri bölüm altinda bildiri sunulabilecek. (1) Lisansüstü tezler bölümünde önceki ilk iki kongrede oldugu gibi turizmle ilgili lisansüstü tez calişmalari sunulurken; (2) serbest bildiriler bölümü, lisansüstü ögrencilerin yalniz veya akademisyen ve araştirmacilarla birlikte hazirlayacaklari serbest calişmalara ayrildi.

Yenilikler: Ücüncü Kongre'de, önceki kongrelerde oldugu gibi nitelikli calismalarin ödüllendirilmesi uygulamasinin daha kapsamli olarak devam ediliyor. III. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'nin, serbest bildiriler bölümüne herhangi bir alanda lisansüstü calisma yapan (tezli/tezsiz) ögrenciler, arastirmalarinda uygulama konusunun turizmle ilgili olmasi kosulu ile Kongre'ye basvurabilecekler. Akademisyen ve arastirmacilarin da lisansüstü ögrencilerle birlikte bildiri gönderebilecekleri de aciklanan bilgiler arasinda.

Interdisipliner ve multidisipliner yaklasimlara agirlik: Turizmin; sektörel ve dolayisiyla da akademik boyutlarda pek cok olguyu kapsayan; bu nedenle de ancak disiplinlerarasi ve multidisipliner yaklaşimlarla daha dogru olarak incelenebilecek ve anlaşilabilecek bir alan oldugu görüsünden hareketle, III. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'nin turizm ve turizmi de kapsayan araştirmalarda intersektörel, interdisipliner ve multidisipliner yaklaşimlarin geliştirilmesi ve yayginlaştirilmasina hizmet edecek bilimsel bir etkinlik olmasi amaclaniyor. Kongrede; turizmin işletmecilik (pazarlama, yönetim-organizasyon, muhasebe-finansman, üretim yönetimi), ekonomik, cografik, sosyolojik, psikolojik, cevresel, siyasal, dinsel, hukuksal, rekreasyonel ve mimari boyutlarinin yanisira saglik, gida mühendisligi, egitim, beslenme, peyzaj mimarligi, iletişim, antropoloji, planlama ve diger akademik calişma dallarinin kapsamina giren ve turizmi de ilgilendiren konularda hazirlanmiş araştirmalarin yer almasi bekleniyor. Bu nedenle, Kongre Bilim Kurulu disiplinlerarasi bir icerikte olusturuldu. Kongre ile ilgili ayrintili bilgi icin asagidaki web sayfasi ziyaret edilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/ucuncukongre

EMITT Fuari 24 Şubat'ta Başliyor..
Uluslararasi Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuari (EMITT), 24-27 Subat 2005 tarihlerinde TÜYAB Beylikdüzü'nde düzenleniyor. Ekin Fuarcilik tarafindan düzenlenen fuara bu yil 50 ülkeden 1000'den fazla kurum ve kuruluş katiliyor. Üc ayri salonda gercekleştirilecek fuarda, 33 ülke ulusal düzeyde, 24 ülkeden de kurum ve kuruluşlar katiliyor. Uluslararasi Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuari kapsaminda etkinlikler arasindaki "Mutfak Günleri Usta Aşcilar Yarişmasi", gecen yil oldugu gibi bu yilda da düzenlenmeye devam ediliyor. Online davetiye icin "tik"layiniz.
http://www.emittistanbul.com/emitt05forms.htm

51 Ilin Valisi Turizm Projelerini EMITT Fuari'nda Acikliyor..
Türkiye Turizm Yatirimcilari Dernegi (TYD) ile Türkiye Otelciler Birligi'nin (TÜROB) organize ettigi "Turizm Yatirimlari ve Projeleri Caliştayi"nin deniz kiyisindaki yörelerde yogunlaşmiş olan turizmin Anadolu’ya acilmasi yolunda ilk somut adim olacagi belirtiliyor. Illerin turizm potansiyeli ile uygulanabilir projelerinin yerli ve yabanci yatirimcilara sunulacagi Caliştay’a Icişleri bakani Abdülkadir AKSU ile Kültür ve Turizm Bakanligi yetkililerinin katilacagi bildirildi. 51 ilin valisi, illerindeki turizm potansiyeli ve hazirladiklari projeleri, 24-27 Şubat’ta gercekleştirilecek olan EMITT Fuari kapsaminda düzenlenecek "Turizm Yatirimlari ve Projeleri Caliştayi"nda (Workshop) yerli ve yabanci yatirimcilara sunacak. "Turizm Yatirimlari ve Projeleri Caliştayi"na 51 ilin valileri ile birlikte belediye başkanlari, illerin ticaret ve sanayi odalari başkanlari da katiliyor.

TUREB'IN 2004'ÜN 'En Iyileri Araştirmasi' Sonuclandi..
TUREB (Turist Rehberleri Birligi) tarafindan 21 Şubat Dünya Rehberler Günü'nde turizmin en iyilerine ödülleri veriliyor. TUREB, turizmin en iyilerini sürdürülebilir turizm, cevresel ve kültürel koruma, otantik ürünler acisindan belirledi. Bini aşkin sayidaki turist rehberinin internet üzerinden yaptigi oylama ile belirlenen "en iyiler" 21 Şubat'ta Ankara'da Kültür ve Turizm Bakanligi yetkililerinin de katilacagi bir törende ödüllerini alacaklar. Ödül alan kurum ve kişiler ve alanlari şu şekildedir: Cevresel Koruma: Eskişehir Odunpazari Evleri, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi; Kültürel Koruma: Perge'de bir sütun da sen dik" projesi, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfi; Otantik ürün: Iznik Cinileri, Iznik Cini Vakfi; Yerel etkinlik: Karaburun kadinlari agro-turizm projesi etkinlikleri, Winpeace; Otantik Mutfak: Kuru Kahveci Mehmet Efendi; Konukseverlik: Fikret Baran, Baran Tesisleri; Turizm Gazeteciligi: Ersin Kalkan, Hürriyet Gazetesi; En Iyi Web Sitesi: www.discoverturkey.com, Kültür ve Turizm Bakanligi;
En Iyi Süreli Yayin: The Gate, Tepe Afken Dergi Yayincilik.

TASSA Konferansı..
Gectigimiz Haziran ayinda kurulan ve kisa adi TASSA olan 'Turkish American Scientists and Scholars Association'ın birinci konferansi, 19-20 Subat 2005 tarihlerinde Washington, D. C.'de, The George Washington University'de gercekleştirildi. Amerikan bilim adamlari ve özellikle de ABD'de görev yapmakta olan 1000'e yakın bilim adamı, arastırmacı ve akademisyenler ile Türkiye'deki meslektaslari arasinda isbirligi olanaklarini gelistirmek amaciyla kurulan TASSA'nin düzenledigi ilk konferansta, genel olarak, ilgili taraflar arasindaki isbirligi olanaklarinin neler olabilecegi üzerine cesitli oturumlar düzenlendi. Davetli konusmaci ve poster bildiriler seklinde gerceklesen konferansa T. C. Washington Büyükelcisi Dr. O. Faruk LOGOLGU, ABD Baskaninin bilimsel konularla ilgili danismaninin yani sira sayilari 200'den fazla olan ABD'de görev yapan Türk asilli akademisyen ve bilim adamlari katildi. Ayrica, Türkiye'den cesitli üniversitelerin rektörlerinin katildigi bir oturum da gerceklestirildi ve Türkiye'deki bilim adamlari ile isbirligi olanaklari tartisildi. TASSA konferansının her yil düzenli olarak gerceklestirilecegi ve toplantinin butun disiplinleri icerecek bir sekilde düzenlenmeye devam edilmesi gerektigi üzerinde duruldu. TASSA ile ilgili ayrintili bilgi icin bakz.
http://www.tassausa.org

10. Pazarlama Kongresi
Her yil düzenli olarak gercekleştirilen Pazarlama Kongresi'nin 10., 16-18 Kasim 2005 tarihlerinde, Dogu Akdeniz Üniversitesi Işletme ve Ekonomi Fakültesi'nin evsahipliginde Gazim
augusa'da düzenleniyor. 10. Pazarlama Kongresi'nde tartişilmasi öngörülen temel konu olarak "Uluslararasi Pazarlama" secilmiş. Kongre ile ilgili ayrintili bilgi icin bkz.
http://www.emu.edu.tr/pazarlamakongresi

I. Canakkale Turizm Bineali'nin Düzenlenme Tarihi Degişti..
Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nun düzenledigi I. Canakkale Turizm Bineali'nin 5-7 Mayis 2005 tarihlerinde düzenlenecegi bildirildi. Bilgi icin bkz.
http://turizm.comu.edu.tr/biyenal/index.htm

AKTOB, Lise Mezunlarina Meslek Edindiriyor..
Akdeniz Turistik Otelciler ve Işletmeciler Birligi (AKTOB), Akdeniz Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu ile isbirligine giderek, "Turizm Meslek Edindirme Projesi"ni uygulamaya koydu. Avrupa Birligi'nden alinan proje bazli finansman destegi ile, lise mezunlari ve sektörde calişmakta olan elemanlarin egitilmesi amaclaniyor.

Resort Dergisi'nin Yeni Sayisi..
Akdeniz Turistik Otelciler ve Isletmeciler Birligi (AKTOB) ile Ekin Grubu'nun birlikte yayimladigi Seyahat Endüstrisi ve Turizm Dergisi, Resort'ün Şubat 2005 sayisi gectigimiz günlerde cikti. Derginin yeni sayisinda incoming pazari dosya olarak işlenirken, TOBB’un turizm yasalarini engellemesine yönelik tepkiler, 2006’daki güneş tutulmasi ile ilgili hazirliklar, yurtdişindaki fuarlar ile EMITT fuarina ilişkin haberler ve charterciligin duayeni Selahattin Yetmişbir ile yapilan söyleşiye de yer veriliyor. Aylik olarak yayimlanan ve abone dagitiminin yanisira artik gazete bayilerinde de satilan Resort dergisi ile ilgili ayrintili bilgi web sayfasindan elde edilebilir.
http://www.resortdergisi.com/

Balikesir Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nun 30. Kurulus Yildönümü Kutlaniyor..
Balikesir Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nun 30. kurulus yildonümü 18-20 Mart 2005 tarihlerinde Balikesir'de kutlaniyor. 30 kurulus etkinlikleri ile ilgili ayrintili bilgi Yüksekokulun web sayfasindan elde edilebilir.
http://btioyo.balikesir.edu.tr

Istihdam Fuari Düzenlendi..
Akdeniz Üniversitesi Turizm Işletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan her yil düzenlenen "Istihdam Fuari", 18 Şubat 2005 tarihinde Yüksekokul binasinda gercekleştirildi. Istihdam fuarina, turizm sektörenden ceşitli işletmeler katildi.

Mutfak Calişanlari Egitiliyor..
Antalya Kalite Dernegi tarafindan turizm işletme belgeli otel, motel, tatil köyü ve restoranlarda calişmakta olan 26 bin 500 mutfak calişaninin egitilmesi amaciyla "Güvenli Mutfak Projesi" başlatildi. Egitim projesi kapsaminda ilk olarak; güvenli gidalarin üretilmesi ve sunulmasi icin işletmelerde var olan ve oluşmasi muhtemel tüm fiziksel tehlikelerin ortaya cikarilmasi, işyeri sahiplerinin bu konuda bilinclendirilmesi ve yapmalari gereken iyileştirmeler konularinda egitiminin amaclandigi aciklandi.

'Aktif Işgücü Egitimine Yönelik Mesleki Turizm Egitimi Projesi'
Balikesir Üniversitesi Turizm Işletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan Avrupa Birligi (AB) ve Türkiye Iş Kurumu (ISKUR) ortakliginda düzenlenen "Aktif Işgücü Egitimi Projesi" cercevesinde, "Aktif Işgücü Egitimine Yönelik Mesleki Turizm Egitimi Projesi" hazirlandi. Bu proje dahilinde Balikesir'de yaşayan 18-28 yaşlari arasindaki işsiz genclerin iş yaşamina entegre edilebilmeleri icin Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nda 40 önbüro ve 50 servis bar uygulamalari alanlarinda olmak üzere toplam 90 kişiye turizm egitimi verilecegi bildirildi.

Turist Rehberleri Ankara'da 'Haklarini' Aradi!..
21 Şubat Dünya Rehberler Günü'nü, yüzlerce turist rehberi tarafindan bu yil Ankara'da kutlandi. Türkiye'nin dörtbir yanindan gelecek turist rehberleri meslek yasasi taleplerini Kültür ve Turizm Bakanligi ve TBMM yetkililerine ilettiler. Kutlamalar pazartesi günü saat 10.30'da Anitkabir ziyareti ile başladi ve daha sonra turist rehberleri Anitkabir'den Kültür ve Turizm Bakanligi'na yürüdüler. Kültür ve Turizm Bakani ve diger yetkililer ile görüşen rehberler meslek yasa tasarisinin TBMM gündemine alinmasini istediler. Ayni gün saat 14.00'te TBMM Başkanligi'na, Bayindirlik, Imar, Ulaştirma ve Turizm Ihtisas Komisyonu ve AKP ve CHP Grup Başkan vekillikleri ziyaret ettiler. TUREB, tasari halindeki meslek yasasi turist rehberi yetiştirmede ve denetlemede keyfiligi önleyecegini, acente-rehber ilişkisine sözleşme koşulu getirecegini, rehberlere sosyal güvence sagliyacagini ve bu nedenle de cok önemli bir düzenleme oldugu üzerinde duruyor.
Rehberler yasal haklarini ariyor: TUREB, yasal düzenlemeleri olmadigi icin rehberlerin yaşadiklari şu şekilde özetliyor:
1. Sosyal güvenceye sahip degiller. Bu nedenle saglik ve emeklilik sigorta haklari bulunmuyor.
2. Meslege giriş ve meslegi icra ilkeleri bir yasal şemsiye altinda degil. Böylesine önemli bir meslek olan rehberlik hala yönetmeliklerle yürütülmeye calişiliyor. Rehberlik belgesi bir Kültür ve Turizm Bakanligi işlemi olarak veriliyor, vize ediliyor ya da iptal ediliyor. Bu işlem ve aşamalarin hicbirine meslek örgütleri gercek katkida bulunamiyor, meslektaşlarinin haklarini resmen takip edemiyorlar. Rehberlik mesleginin gelecegine ilişkin kararlar, meslekle hic ilgisi olmayan Bakanlik yetkilileri tarafindan meslek kuruluşlarina danişilmadan hatta bazen meslek kuruluşlarina ragmen aliniyor.
3. Rehberlerin uymasi gereken meslek ilkeleri, rehberlerin denetim ve disiplin uygulamalari Bakanlik tarafindan yürütülüyor. Nitekim kacak rehberlik takibinin tamamen Kültür ve Turizm Bakanligi'nin üzerinde olmasi denetimleri geciktiriyor. Kacak rehberlik engellenemiyor. Kacak rehber caliştiran seyahat acentelerine hicbir işlem yapilmamakta.
4. Rehberlerin yasal düzenlemelerden yoksun olmasi turizm sektörünü ve Türkiye ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Rehberlikte arzulanan yasal düzenlemelerin devreye girmesi ile turizm sektöründe kayit dişi uygulamalara gecit verilmemesi saglanacagi ve dolayisiyla bu durum toplumun refah düzeyinin artmasina yarayacagi üzerinde duruluyor.

GÖREVE ATANMA/GÖREV YERI DEĞIŞIKLIKLERI

Doc. Dr. Cevat Tosun, ziyaretci ögretim üyesi olarak "the International Centre for Tourism & Hospitality Resesearch"de (Bournemouth University) dokuz ay sure ile gorevlendirildi.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI

C.Burcin CETINSÖZ
Antalya Yöresine Yönelik Grup Paket Turlarin Kritik Hizmet Özelliklerine Ait Tüketici Memnuniyetleri
Yüksek Lisans Tezi
Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Turizm Işletmeciligi ve Otelcilik Anabilim Dali
Danisman: Yrd. Doc. Dr. A.Kadir CORBACI
Kabul tarihi: Ocak 2005

YENI YAYINLAR

Mönü Planlama Teknigi
Doc. Dr. Fermani MAVİS
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İsletmeciligi Yayını
Eskisehir: Subat 2005
20x28 cm., 2005. viii + 228 sayfa

Uluslararasi Turizm ve Rekabet Edebilirlik
Dr. Ozan BAHAR - Doc. Dr. Metin KOZAK
Birinci Baski
Detay Yayinevi
Ankara, Subat 2005
16x24 cm., 222 sayfa.

Konaklama Işletmelerinde Yiyecek-Icecek Yönetimi
Doc. Dr. Dündar DENIZER
Birinci Baski
Detay Yayinevi
Ankara, Subat 2005
16x24 cm., 240 sayfa.

www.turizmgazetesi.com
turizmdekariyer.com
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
http://www.turizmforumu.net/
Detay Yayincilik
Akademik Turizm Semineri
Türkiye Akademik Bülteni
Ücüncü Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi
nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.