Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BÜLTENI
Yıl: 7, Sayı: 3, Mart 2006
Arsiv (2000-2006) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu
HABERLER

Anadolu Üniversitesi EMITT Fuarında..
Anadolu Üniversitesi Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na (EMITT) katılıyor. Bünyesinde turizm, otelcilik, ulaştırma ve rekreasyon ile ilgili üç önlisans, üç lisans, üç yüksek lisans ve iki de doktora programı olmak üzere onbir program olan Anadolu Üniversitesi EMITT fuarında 6'ıncı salonda 353 numaralı standta eğitim-öğretim programlarını tanıtacak.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Amasya Meslek Yüksekokulu Projesi
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Amasya Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı tarafından uygulanan Avrupa Birliği Türkiye İşkurumu'na (İŞKUR) Destek Projesi kapsamında uygulanan “Turizm Eğitim Programı”, 23.12.2005” tarihinde sona erdi. Proje kapsamında 62789 Euro hibe alındı ve proje ile 50 kişiye yiyecek içecek alanında (servis ve aşçılık) eğitim verildi. Proje sonunda 48 kişi projeyi başarıyla bitirdiği ve sertifika almaya hak kazandığı bildirildi.

IV. Akademik Turizm Semineri Yapıldı..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Mezunları Derneği'nin işbirliğinde 2002 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen Akademik Turizm Semineri'nin dördüncüsü, 2-5 Şubat 2006 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Alara Turizm Merkezi'nde (Alanya) faaliyet gösteren Meryan otelde yapılan Seminer, Ankara Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Asker KARTARI tarafından verildi. İki gün süren seminere çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri, öğretim görevlileri ve araştırma görevlilerinin yanı sıra lisansüstü öğrenciler de katıldı. Turizmin yanı sıra iletişim bilimleri, ekonomi, muhasebe, sivil havacılık yönetimi, pazarlama, yönetim ve organizasyon, eğitim bilimleri gibi alanlarda çalışmakta olan 36 öğretim elemanı ve lisansüstü öğrenci semineri izledi.


International Conference of Business, Economics and Management Disciplines
University of Science and Technology Beijing, Journal of Comparative International Management ve University of New Brunswick and Management'in işbirliğinde "International Conference of Business, Economics and Management Disciplines" konulu toplanti 23-25 Haziran 2006 tarihlerinde Çin'de düznleniyor. Toplantının toplam kalite konulu bölümünün editörlügü Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Doc. Dr. Özkan Tütüncü tarafından yerine getiriliyor. Ayrıntılı bilgi icin: http://www.managementfutures.com/conference2006.html

Detay Yayıncılık, EMITT Fuarına Katılıyor..
Turizm alanında yayınladığı ders kitapları ile tanınan Detay Yayıncılık, 23-27 Şubat 2006 tarihlerinde düzenlenecek Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na (EMITT) katılıyor. Detay Yayıncılık, EMITT fuarında 6'ıncı salonda 354 numaralı standta yayınlarını sergileyecek.

Türkiye ve Balkan Ülkeleri Ticaret ve Turizm Paneli..
İZMİR - 3. Uluslararası Türkiye-Balkan ülkeleri ticaret ve turizm panelinin 8-10 Nisan 2006 tarihleri arasında İzmir'de düzenleneceği bildirildi. İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenecek panele 9 Balkan ülkesinden 22'si panelist 22'si basın mensubu olmak üzere toplam 44 davetlinin katılacağı kaydedildi. Turizm ve Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı ve Tanıtma Genel Müdürlüğü, İzmir Valiliği, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Esnaf Odaları Birliği ve İzmir Ticaret Odası'nın destek verdiği panellerin amacının Türkiye'nin Balkan ülkeleri ile ticari ve turizm ilişkilerini artırmak ve işbirliği sağlamak olduğu bildirildi.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Mezunlar Birliği'nin Web Sayfası
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu mezunları arasında iletişim ortamının genişletilmesi, düşüncelerin paylaşılması, mezunlar arasındaki dayanışmanın kurulması ve güçlenmesi amacıyl web sayfası oluşturuldu. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://toiyo.mezun.anadolu.edu.tr

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 23-27 Şubat'ta..
2006 yılında 23-26 Şubat tarihlerinde EKIN Fuarcılık, TUROFED- Türkiye Otelciler Federasyonu ve TYD – Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği organizasyonunda ve TUYAP işbirliğiyle 10. kez düzenlenecek olan EMITT- Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı yüzde 90’dan fazlası Turizm Bakanlıkları düzeyinde olmak üzere toplam 50’ye yakın ülkeden 1500’ün üzerinde katılımcı ile Türkiye’deki en büyük uluslararası fuarı olmayı başardı. Geçen yıl 3 salonda, 12.000 m.²’lik bir alanda 40 ülkeden 1200 katılımcının yer aldığı EMITT fuarına gün geçtikçe yeni ülkelerin katılımları artıyor. Gerek iç Pazar gerekse yurt dışından gelen artan taleplerin karşılanabilmesi için TUYAP’da yeni yapılan 4 salon daha EMITT katılımcıları için açılmış bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz: http://www.emittistanbul.com

Bilgi Teknolojileri Kongresi-IV..
Üniversitelerde bilgi teknolojileri konusunda ilgili grupları bir araya getirerek, bilgi teknolojileri altyapısı, kullanımı, eğitimi ve üretimini tüm boyutlarıyla tanıtmak, tartışmak, tecrübeleri paylaşmak ve ortak politika oluşturmak amaçlarıyla düzenlenmekte olan Bilgi Teknolojileri Kongresi'nin dördüncüsü, 9-11 Şubat 2006 tarihlerinde Pumakkale Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Denizli'de gerçekleştirildi. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://ab2006.pamukkale.edu.tr/default.aspx

Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu "Leonardo Da Vinci" Projeleri Tamamlandı..

Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu tarafından 2005 yılında yürütülen üç adet Leonardo da Vinci projesi tamamlandı. Proje kapsamında İspanya'ya gönderilen 14 öğrenci stajlarını tamamlayarak ülkeye döndüler. Mesleki eğitimi geliştirme ve kültürel etkileşim sağlama amaçlı olan Leonardo da Vinci projeleri çerçevesinde öğrenciler iki hafta süreyle İspanyolca dil kursu aldıkları, gezi-eğlence şeklinde en az dört değişik kültürel aktivitelerde bulundukları bildirildi. Katkı ve katılımlarından dolayı yararlanıcı öğrencilere 07.02.2005 tarihinde, Yüksekokulun toplantı salonunda düzenlenen törenle Teşekkür Belgeleri verilmiştir.

Anadolu Otelcilik ve Turizm meslek Liselerinde 22,974 Öğrenci Kayıtlı..
Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Eğitimi Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak eğitim faaliyetlerini sürdüren Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri'nde 2005/2006 öğretim yılında 86 okulda 22,974 öğrenci öğrenim görüyor. Okul ve öğrenci sayısı her yıl artan Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinden 2002/2003 öğretim yılında 72 okulda toplam 15,299 öğrenci kayıtlı idi.

Güneş Tutulması ve Astronomi Sempozyumu Meryan Hotel'de Yapılacak
29 Mart 2006 günü tam güneş tutulması öncesi Antalya Meryan Hotel'de bir sempozyum düzenlenecek. Sempozyum 26-29 Mart tarihlerinde Meryan Hotel'de yapılacak. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi(TUG) tarafından, ilk ve orta öğretim Fenbilgisi ve Fizik öğretmenlerine yönelik "meslek içi eğitim" kapsamında " 2006 Tam Güneş Tutulması ve Astronominin Fen Bilimleri Eğitimindeki Yeri" başlıklı bir toplantı düzenlenecek. Çeşitli illerden, belirlenmiş özelliklere uygun olanlar arasından seçilen özellikle Fen bilgisi, Fizik ve diğer branş öğretmenlerine ;Türkiye'de astronomi eğitim ve öğretimi hakkında genel bilgi vermek, tam güneş tutulmasını izletmek ve birlikte değerlendirmek, bu olayın fiziğinden de yararlanarak, fizik eğitimi ve öğretiminde astronominin nasıl kullanılabileceğini anlatmak, toplantıya katılması kesinleşen öğretmenler arasından, internet aracılığıyla önceden seçilmiş 10 kadar öğretmenin birer öğrencisi ile birlikte tutulma sırasında gözlem projelerini yapmalarında yardımcı olmak, öğretmenlerin toplantı süresince öğrendiklerini, kendi okullarına döndükten sonra, öğrencileri ve meslektaşlarıyla paylaşmaları için öneriler geliştirmek amacında olan sempozyum 26-29 Mart tarihlerinde Meryan Hotel'de yapılacak.

Yıldız Teknik Üniversitesi Turizm Alanları Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği
Yıldız Teknik Üniversitsi bünyesinde yer alan "Turizm Alanları Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi"nin yönetmeliği 30 Ocak 2006 tarihinde Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi. Görevleri arasında; b ilimsel, teknolojik ve sanatsal uygulama, araştırma ve eğitim birimlerini kapsayan Merkez, amaçları doğrultusunda; kamu, özel sektör ve uluslar arası kuruluşlara ve kişilere danışmanlık hizmetleri verir, araştırmalar yapar ya da yaptırır, bu alanlarda eğitim programları planlar, ulusal ve uluslar arası düzeyde kurslar, seminerler, konferanslar ve benzeri etkinlikler düzenleyeceği yönetmelikte yer almaktadır.

'EBSCO Hospitality & Tourism Index'..
EBSCO firmasi tarafından hazırlanan Hospitality and Tourism Index'in icerdigi yayinlarin sayisi giderek artiyor. dünya genelinde turizm ve yakin alanlarinda yayimlanmis makale, kitap, rapor, tez ve bildiri türündeki çalişmaların bibliyografik bilgilerinin yani sira tam metinli erisimlerini de saglayan Indeks kapsaminda Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in 2003 ve sonrasında yayımlanan makale ve yazıların da tam metinlerine erisilebilmektedir. Ayrıltılı bilgi için bkz.
http://www.epnet.com/thisTopic.php?marketID=1&topicID=418

“Koleksiyon Yönetimi: Müzeler ve Özel Koleksiyonlar” Konulu Seminer
Avrupa, Amerika ve Avustralya olmak üzere üç kıtadan altı konuşmacının katılacağı “Koleksiyon Yönetimi: Müzeler ve Özel Koleksiyonlar” konulu seminer, 12 Nisan 2006 Çarşamba günü Antik Palace'ta verilecek bir açılış kokteyli ile başlıyor. Tüm konuşmacıların seminerle ilgili bilgi vereceği açılışın ardından, 13 Nisan 2006 Perşembe günü Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu'nda konuşmacılar sunumlarını yapacak. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzecilik Yüksek Lisans Programı ile Antik A.Ş.'nin işbirliğinde gerçekleştirecek Koleksiyon Yönetimi: Müzeler ve Özel Koleksiyonlar konulu seminerde, çağdaş müzecilik ilkeleri doğrultusunda müze koleksiyonları ve özel koleksiyonların gelişimine ve kültürel bütünlüğün oluşumuna katkı sağlayan koleksiyon yönetimi konusu tartışılacaktır. Seminerde, belgeleme, koruma, sergileme, müze-toplum ilişkisi konularında, İtalya'dan, Kültürel Varlıkları Koruma ve Restorasyon Çalışmaları Uluslararası Merkezi (ICCROM), Koleksiyon Bölümü Yöneticisi Catherine Antomarchi; Yunanistan'dan, Benaki Müzesi, Belgeleme, Enformasyon Teknolojisi Bölümü Başkanı Ifigenia Dionissiadou; Avustralya'dan, Avustralya Ulusal Üniversitesi, Kültürel Mirasın Sürdürülebilir Gelişimi Lisansüstü Programı Yöneticisi ve Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) Başkan Yardımcısı Prof. Amareswar Galla; A.B.D.'den, J. Paul Getty Müzesi, Eski Eserler Bölümü Baş Küratör Yardımcısı Dr. Janet Grossman; Fransa'dan, Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) Program Uzmanı Cristina Menegazzi; Hollanda'dan, Hollanda Ulusal Etnoloji Müzesi, Koleksiyon Yönetimi Bölümü Başkanı Graeme Scott 45'er dakikalık birer konuşma yapacaktır. Seminerdeki sunumların, soru-cevap ve tartışma bölümlerinin, seminer bildiri kitabının, Türkiye'deki müzecilik ve koleksiyonculuk ortamına yeni açılımlar getirmesi hedeflenmektedir.
Detaylı bilgi için: Araş. Gör. Nevra Ertürk, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzecilik Yüksek Lisans Programı, Telefon: 0212 259 70 70-2317, 0212 260 42 59, E-posta: nerturk@yildiz.edu.tr


Anatolia Dergilerinin Önceki Sayilari Satisa Sunuldu
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi ve Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in önceki sayilarindan mevcudu olanlari satisa sunuldu. Mevcudu olan sayilar, fiyatlari ve satis bilgileri icin asagida adresi belirtilen web sayfasini ziyaret edilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/atad/eskisayilar.html

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Çalişmalari bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanacaktir.


Erdem KORKMAZ
Otel İşletmelerinin Yiyecek İçecek Hizmetlerinde Dış Kaynak Kullanımı (Outsourcing): Hizmet Kalitesine Yönelik Yönetici ve Müşteri Algılamalarının Antalya Örneği İle Değerlendirilmesi
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

DEVAM EDEN TEZ CALISMALARI

Gaye YÜKSEL
Altı Sigmanın (Yaklaşımının) Hizmet Sektöründe Kullanılması ve Konaklama İşletmelerinde Uygulanabilirliliği.
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd.Doç.Dr. Fatmagül ÇETİNEL
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Aysel YILMAZ
Çocuklu Aile Turizmine Yönelik Hizmet Veren Otellerin Nitelikleri: Antalya Bölgesi'ndeki Birinci Sınıf Tatil Köylerinde Alman ve Türk Turistlere/ Ailelere Yönelik Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof.Dr. İrfan ARIKAN
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

GÖREVE ATANMA

Niğde Üniversitesi Niğde Meslek Yüksekokulu öğretim görevlilerinden Gökhan AYAZYAR, Adnan Menderes Üniversitesi Didim Meslek Yüksekokulu'ndaki görevine başladı.

YENI YAYINLAR

Slow Food ve Gökçeada: Yönetimsel Bir Yaklaşım
Birinci Baskı
Doç. Dr. Rıdvan YURTSEVEN
Detay Yayıncılık
14x20 cm., xvı+112 sayfa
Ankara: DetayYayıncılık

LINKLER
www.turizmgazetesi.com
www.turizmdekariyer.com
Detay Yayincilik
www.turizmforumu.net/
http://www.turizmhabercisi.com
Resort Academy
http://www.ftnnews.com
Canakkale Travel
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
http://www.turizmgunlugu.com
IV. Akademik Turizm Semineri
Anatolia: International Journal of Tourism and Hospitality Research
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.