Akademik Turizm Bulteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 11, Sayi: 3, Mart 2010
Arsiv (2000-2009) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

II. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi, 22-25 Nisan'da yapiliyor..
Muğla Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan ilki geçen yil gerçekleştirilen Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi'nin ikincisi, 22-25 Nisan 2010 tarihleri arasinda Fethiye'de, LykiaWorld Ölüdeniz'de düzenleniyor. Arama Konferansi'nda bu yil "Lisansüstü Turizm Eğitimi" konu olarak seçildi. Toplantida, ülkemizde yüksek lisans düzeyinde 28, doktora düzeyinde ise 8'e ulaşan lisansüstü programlarin bugünkü durumu ile daha nitelikli eğitim-öğretim ve araştirmalarin gerçekleştirilebilmesi için hangi düzenlemelerin yapilmasi gerektiği tartişilacak. II. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi hakkinda ayrintili bilgi için bkz.

Turizm Karikatürleri Ödülleri EMITT’te verildi..
Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatini Araştirma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği TUYED ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenen “1. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi” sonuçlandi. Yarişmaya 50 ülkeden 269 sanatçi 599 karikatür ile katildi. Seçici Kurul, Türkiye’den Cemalettin Güzeloğlu’nun karikatürünü birinci, Ukrayna’dan Oleg Goutsol’un karikatürünü ikinci ve Makedonya’dan Jordan Pop-lliev’in karikatürünü de üçüncü olarak belirledi, Mehmet Zeber, Ömer Çam (Türkiye), Luc Vernimmen (Belçika), Vladimir Kazanevsky (Ukrayna) ve Valeri Kurtu’nun (Almanya) karikatürlerini de mansiyona layik gördü. Ayrica Mehmet Zeber’e Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi Özel Ödülü de verildi. Ödül töreni 11 şubat’ta (Doğu Akdeniz Uluslararasi Turizm ve Seyahat Fuari) EMITT’te yapildi, ödüller Kültür Bakani Ertuğrul GÜNAY ve beş yildizli otellerde bir haftalik tatil ödülü koyan otel müdürleri tarafindan verildi. Ödül törenine katilan yarişmacilara bir günlük istanbul turu da yaptirildi. Öte yandan yarişmada birincilik ödülü kazanan Cemalettin GÜZELOğLU üzüntülerini belirterek “internet sitelerindeki haberlerden ödül kazanan karikatürümün değişik bir benzerinin daha önce yabanci bir albümde yayinlanmiş olduğunu öğrendim. Oysa daha önce bu karikatürü görmemiştim. Bir espriyi önce kim yayinlamişsa ona aittir. Durum böyle olunca, verilen ödül hakkimi kullanmayacağimi belirtip, ödülü geri veriyorum” diyerek, ödülünü törenden bir gün sonra iade etti.

V. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi'ne son başvuru tarihi; 15 Mart 2010..
Erciyes Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde 26-30 Mayis 2010 tarihlerinde Nevşehir Dedeman Oteli'nde düzenlenecek V. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi'ne son başvuru tarihinin 15 Mart 2010 tarihinde tamamlanacaği öğrenildi. Ayrintili bilgi için bkz.

I. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi'ne 28 şubat'a kadar başvuru..
Muğla Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde 27-30 Mayis 2010 tarihlerinde Nevşehir'de düzenlenecek I. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi'ne bildiri ile katilmak için süre 28 şubat 2010 tarihine kadar uzatildi. Ayrintili bilgi için bkz.

Turizmguncel.com yayin hayatina başladi
Turizm sektörüne yönelik haber yapan internet portallari arasina Turizmguncel.com da katildi. Yayin yönetmenliğini Eda Özsoy’un, Yazi işleri Müdürlüğünü ise Özge Eşsizer’in yapacaği site, sektör haberlerin yanisira Türkiye ve dünya gündemini belirleyen ekonomi-politika haberlerine de yer verecek. Tasarinimini tasarimci Hamza Aytaç’in yaptiği TurizmGuncel.com’da, sektör haberlerinin yanisira “Günün Sicak Haberleri” bölümünde, Türkiye ve dünya gündemini belirleyen ekonomi-politika haberleri de yer alacak. Dünyadan ilginç oteller bölümü, Hava durumu, uçuş panolari, hangi acentenin hangi destinasyon ya da oteli nasil pazarladiğina yönelik linkler ve bölümler bulunuyor.

Balikesir Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 35. kuruluş yilini kutluyor.
1975 yilinda Bursa iktisadi ve Ticari Bilimler Akademisine bağli olarak Balikesir işletmecilik ve Turizm Yüksekokulu adiyla kurulan Yüksekokul (BTiOYO)’un kuruluş etkinlikleri 26-27-28 şubat 2010 tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Yüksekokul Müdürü Prof.Dr.Cevdet AVCIKURT’un açiliş konuşmasiyla başlayacak olan Etkinlikler kapsaminda Sergi Açilişlari, Tiyatro Etkinlikleri, Dans Gösterileri, 35.Yil Turizm Paneli ve Gala Yemeği programda yer almaktadir. Yaklaşik 700 mezunun katilacaği düşünülen kutlamalarda ayrica okula hizmet veren ve emeği geçenlere teşekkür plaketi de verileceği bildirildi.

istanbul Bilgi Üniversitesi'nde üç yeni yüksekokul..
istanbul Bilgi Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağli olarak Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu ile Uygulamali Bilimler Yüksekokulu kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 16/11/2009, 17/11/2009 tarihli ve 28394, 28407, 28408 sayili yazilari üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 4/12/2009 tarihinde kararlaştirildi.

Mehmet Kemal Dedeman Araştirma ve Geliştirme Proje Yarişmasi..
Bu yil 6’ncisi düzenlenen geleneksel “Mehmet Kemal Dedeman Araştirma ve Geliştirme Proje Yarişmasi”nda ödül kazananlara ödülleri, Kültür ve Turizm Bakani Ertuğrul Günay’in da katilimiyla istanbul Dedeman Otel’de düzenlenen bir törenle verildi. Turizm dalinda birincilik ödülünü “Türkiye’deki Mevcut ikinci Konutlarin Turizm Sektöründe Değerlendirilmesine ilişkin Bir Model Çalişmasi” projesiyle Kunter Manisa ve Hasan Gül kazandi. ikincilik ödülü ise “Mersin Ticaret ve Sanayi Odasi: Mevcut ikinci Konutlarin Turizme Kazandirilmasi” projesiyle Serkan Arici’ya verildi.“Türkiye’de ikinci Konutlarin Turizme Kazandirilmasi ve Ayvalik’ta ikinci Konutlar (Sahip ve Kullanicilar) Üzerinde Yapilan Araştirma Işiğinda Uygulanabilir Bir Model Önerisi” projesiyle Ayhan Gökdeniz, Yakup Dinç, Soner Çabuk, Hayri Taşkir ve Özlem Yolcu ekibi turizm dalinda üçüncülük ödülünü lâyik görüldüler.

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği..
Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Uygulama ve Araştirma Merkezi'nin yönetim ve işleyişine ilişkin esas ve usulleri düzenleyen Yönetmelik 19 Ocak 2010 tarihinde Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte Merkezin amaçlari;"Anadolu medeniyetlerini ve bunlarin bugüne taşinan kültürel miraslarini farkli bilim dallarini birleştiren bir yaklaşimla incelemek, bugünün Türkiye’sini sanat ve mimarlik tarihi, arkeoloji ve kültür tarihi açisindan kapsamli bir şekilde incelemek ve konuyla ilgili ulusal ve uluslararasi düzeyde bilimsel araştirmalar yapmak, eğitim çalişmalarinda bulunmak, projeler geliştirmek, bu alanda ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak ve danişmanlik hizmetleri sunmak" olarak açiklaniyor.

Gazi Üniversitesi Karayolu Ulaştirmasi Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği..
Gazi Üniversitesi Karayolu Ulaştirmasi Uygulama ve Araştirma Merkezi'nin yönetimine ve çalişmasina ilişkin usul ve esaslari düzenleyen Yönetmelik 20.01.2010 tarihinde Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi. Merkezin amaçlari yönetmelikte, akademik programlar dişinda; kamu kurum ve kuruluşlari ile yapilacak protokoller çerçevesinde karayolu ulaştirmasi faaliyetleriyle ilgili, eğitim, araştirma, geliştirme çalişmalari ve projeleri yapmak, Bakanliğin karayolu ulaştirmasi alanindaki görevleriyle ilgili olarak KUGM ile işbirliği yapmak ve karayolu ulaştirmasi faaliyetlerine yönelik teknik kontrol, eğitim, sinav ve belgelendirme işlerini, 10/7/2003 tarihli ve 4925 sayili Karayolu Taşima Kanunu ve bu Kanunun uygulanmasini göstermek üzere yürürlüğe konulan yönetmeliklere uygun olarak Bakanliğin verdiği yetki ve sinirlar çerçevesinde yapmak" şeklinde tanimlaniyor.

Skal International Türkiye Sempozyumu..
Türkiye Uluslarasi Skal Dernekleri Federasyonu tarafindan 20 şubat 2010 tarihinde izmir'de konusu sağlik turizmi olacak bir sempozyum düzenleniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Bilecik üniversitesi Geleneksel Türk Sanatlari Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği..
Bilecik Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatlari Uygulama ve Araştirma Merkezinin amaçlarina, faaliyet alanlarina, yönetim organlarina, yönetim organlarinin görevlerine ve çalişma şekline ilişkin usul ve esaslari düzenleyen Yönetmelik 9 şubat 2010 tarihinde Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre Merkezin görevleri arasinda; Türk kültürü için önemli ve unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Türk sanatlarini araştirmak, incelemek, tanitmak, arşivlemek, geçmiş kültür ve sanat değerlerini gelecek kuşaklara aktarmak; yeni sanat ve kültür üretiminde bunlardan yararlanip uygulamalar yapmak da yer aliyor.

TÜCAUM VI. Ulusal Coğrafya Sempozyumu..
Ankara Üniversitesi Türkiye Coğrafyasi Araştirma ve Uygulama Merkezi (TÜCAUM) tarafindan 03-05 Kasim 2010 tarihlerinde Ankara'da VI. Ulusal Coğrafya Sempozyumu düzenleniyor. Türkiye?deki coğrafyacilari ve coğrafya ile yakindan ilgili bilim insanlarini bir araya getirerek disiplinlerarasi etkileşimi sağlamak, bilimsel ve sosyal dayanişmayi güçlendirmek amaciyla düzenleren Kongre hakkinda ayrintili bilgi edinmek için bkz.

www.RusTourismNews.com yayinda..
Özgür Töre ve Nadezda Basyrova birlikte kurduğu www.RusTourismNews.com yayin hayatina başladi. TUYED üyelerinin yönettiği haber portallari arasina katilan RusTourismNews.com’da Rusça ve ingilizce turizm haberleri yer alacak. www.RusTourismNews.com ‘un yayincisi S&M Publication editörlerinden Özgür Töre, RusTourismNews.com’da oteller, havayollari ve kruvaziyer turlarina ilişkin haberlerin Rusça-ingilizce olarak yayinlanacağini söyledi.

Turizm istatistikleri kitapçiği..
Ekin Kitap Görsel Yayincilik Araştirma Birimi tarafindan Doğu Akdeniz Uluslararasi Turizm ve Seyahat Fuari (EMITT) için hazirlanan Turizm istatistikleri kitapçiği, Türkiye turizmine ilişkin çeşitli sayisal verileri içeriyor.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Burhan SEViM
iklim Değişikliğinin Turizme Etkileri: Konaklama işletmelerinde Bir Uygulama
Doktora Tezi
Danişman. Prof. Dr. Kurban ÜNLÜÖNEN
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Kabul Tarihi: Aralik 2009

Erol DURAN
Sürdürülebilir Turizm Kapsaminda Toplumsal ve Kültürel Kimliğin Korunmasi: Gökçeada Örneği"
Doktora Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Ebru GÜNLÜ
izmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ocak 2010

Pinar ÇELiK
işgörenlerin Motivasyon Düzeyleri ile iş Tatmini ve işe Devam ilişkisi Üzerine Turizm Sektöründe Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Danişman:Yrd. Doç. Dr. Hulusi DOğAN
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ocak 2010

GÖREVE ATANMA

Yrd. Doç. Dr. CEViT YAVUZ, Ordu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu müdürlüğü görevine atandi.

Elbeyi PELiT, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda Yardimci Doçent Doktor kadrosuna atandi.

Gonca KILIÇ, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda Yardimci Doçent Doktor kadrosuna atandi.

Öğr.Gör. Mehmet Tevfik iZGi, istanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Ağirlama Hizmetleri Programinda görevine başladi. Daha önce Yalova Üniversitesi Yalova Meslek Yüksekokulu Ağirlama Hizmetleri Programinda görev yapmaktaydi.

YENI YAYINLAR

Konaklama işletmelerinde Muhasebe Uygulamalari
Üçüncü Baski
Yrd. Doç. Dr. Murat Azaltun / Yrd. Doç. Dr. Ergün Kaya
Ankara: Detay Yayincilik
16x24 cm., 368 sayfa
ISBN 975-8326-80-5
Fiyati: 12.50 TL

Yiyecek-içecek Maliyet Kontrolü
Dördüncü Baski
Yrd. Doç. Dr. Yaşar Yilmaz
Ankara: Detay Yayincilik
16x24 cm., 56
ISBN 975-8969-18-8
FiyatI: 9.50 TL


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler, işbirliği anlaşmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link işbirliği için nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.