Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 12, Sayi: 3, Mart 2011
Arsiv (2000-2011) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

"Disiplin Olarak Turizmin Bilimsel Konumu" konulu arama konferansi..
Muğla Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan başlatilan ve ilk iki oturumu geçtiğimiz yillarda Bodrum ve Fethiye'de başariyla gerçekleştirilen Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi’nin üçüncüsü, 21-24 Nisan 2011 tarihlerinde Anadolu Üniversitesi ve Muğla Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Hilton Resort & Spa Oteli'nin desteğiyle Muğla’nin Dalaman ilçesinde gerçekleştiriyor. Geçen yillarda düzenlenen arama konferanslarinda, lisans ve lisansüstü düzeylerinde turizm eğitiminin iyileştirilmesi konu edilmişti. Bu yil düzenlenecek konferansta ise, konuya daha kapsamli bir açidan yaklaşilarak, bir disiplin olarak kabul gören turizmin bilimsel konumunun tartişilmasi ve elde edilen sonuçlarin ilgili taraflarla paylaşilmasi hedefleniyor. Bu amaç doğrultusunda, III. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi’na, turizm ve yakin alanlarda görev yapmakta olan akademisyenlerin yani sira Bilim Felsefesi, Bilim Tarihi, Sosyoloji, Pazarlama, Eğitim ve Ekonomi vb alanlarda görev yapmakta olan akademisyenlere ek olarak Yüksek Öğretim Kurulu temsilcilerinin de katilimi bekleniyor.

A. Ü. Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi etkinlikleri..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi'nin her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği etkinliklerin Mart 2011 takvimi belli oldu. Birim'in şubat ve Mart 2011 etkinlik listesine ulaşmak için tiklayiniz.

EMITT 2011 ziyaretçi sayisi 114 bini aşti
10-13 şubat tarihlerinde TÜYAP Büyükçekmece Fuar alaninda düzenlenen Dünya'nin 6. büyük turizm fuari EMITT, 4 günde 114 bini aşkin kişi tarafindan ziyaret edildi. ilk iki günü turizm profesyonellerine açik olan EMITT’i ziyaret eden yerli-yabanci turizm profesyoneli sayisi 52.800 oldu. EMITT 2010 yilinda 48000 turizm profesyoneli tarafindan ziyaret edilmişti. EMITT’in halka açik son iki günün ziyaretçi sayisi da 61 bine ulaşti. Böylelikle toplam ziyaretçi sayisi 114.100 kişi ve 2010’a göre toplam ziyaret sayisinda % 11’lik artiş gerçekleşti. EMITT’in katilimci sayisi, 2010’a göre % 11,4’lük büyümeyle 3900’a çikti. Katilan ülke sayisi ise 50’den 60’a yükseldi. Bu sayilarla değerlendirildiğinde, EMITT katilimci ülke ve firma sayisi açisindan Türkiye’nin en büyük fuari olarak öne çikiyor. 2011 yilinda yapilacak diğer turizm fuarlari tamamlandiğinda, gerek katilimci sayisi, gerek kapladiği alan ve gerekse ziyaretçi sayisindaki bu önemli artişla, EMITT’in dünyanin en büyük 5. turizm fuari olmasi bekleniyor.

2011 TUREB Ödülleri..
Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Ödülleri, 21 şubat 2011, Pazartesi günü istanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Kültür ve Turizm Bakani Ertuğrul Günay’in katilimiyla gerçekleşen törende ödüller, 'Tanitim', 'Sürdürebilirlik', 'Konukseverlik', 'Otantiklik' ve 'Turizm Eğitimi' dallarinda olmak üzere beş dalda verildi. Haliç Kongre Merkezi’nde, Kültür ve Turizm Bakani Ertuğrul Günay’in katilimiyla gerçekleşen törende 2010 yili TUREB Ödülleri'ni kazananlar şu şekilde belirlendi: Tanitim: Ege Yayinlari, Sürdürülebilirlik: Seferihisar Belediyesi, Konukseverlik: istanbul Arkeoloji Müzesi, Otantik Ürün: Bilintur, Otantik Yerel Etkinlik: Hocapaşa Kültür Merkezi ve Turizm Eğitimi: Doç. Dr. Nazmi Kozak.

Resort dergisinin Ocak 2011 sayisi çikti..
Akdeniz Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği Ekin Grubu'nun işbirliğinde hazirlanan Turizm ve Seyahat Endüstrisi Dergisi Resort'ün Ocak 2011 sayisi çikti. Derginin yeni sayisinda 2010 yilinda istanbul Kültür Başkenti ilan edilmesinin kente kazandirdiklarinin tartişlidiği bir dosya yer aliyor. Dosyada görüşlerine yer verilen otoritelerin tamamina yakini istanbul'un kültür başkentliği projesinin bir fiyasko olduğu görüşünde birleştikleri ortaya çikti. Dergide ayrica turizm ve seyahat sektörü ile ilgili haber ve yorumlar yer aliyor. Resort dergisinin geleneksel olarak hazirladiği tesis tanitimi eki, bu sayida limak Euraia oteli için hazirlanmiş. Resort dergisini online ortamda okumak için bkz.

Resort dergisinin şubat 2011 sayisi..
Akdeniz Turisütik Otelciler ve işletmeciler Birliği (AKTOB) ile Ekin Grubu'nun işbirliğinde yayinlanan Turizm ve Seyahat Endüstrisi Dergisi Resort'ün şubat 2011 sayisi geçtiğimiz günlerde yayimlandi. derginin bu sayisinda Utrecht Fuari gözlemlerinin yer aldiği bir dosyanin yani siraturizm ve seyahat sektörüyle ilgili haber ve değerlendirmeler yer aliyor. Resort dergisinin şubat 2011 eki toplanti ve kongre otellerine ayrilmiş. 99 sayfadan oluşan ekte, toplanti ve kongre pazarina yönelik çalişan tesislere ilişkin tanitimlar yer aliyor. Dergiyi online ortamda okumak için bkz.

II. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'nda ödüller sahiplerini buldu..
Bu yil ikincisi düzenlenen Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi’nda dereceye girenlere ödülleri verildi. Kültür ve Turizm Bakanliği’nin desteği, Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatini Araştirma ve Uygulama Merkezi, Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi ile Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği’nin (TUYED) işbirliğinde düzenlenen yarişmanin ödülleri EMITT Fuari’nda sahiplerini buldu. Anadolu Üniversitesi standinda gerçekleştirilen ödül töreninde birinci seçilen Mehmet Kahraman’a ödülünü Kültür ve Turizm Bakani Ertuğrul Günay verdi. Ukrayna’dan katilip ikinci olan Aleksiy Kustosvsky ödülünü Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Davut Aydin’in, ingiltere’den katilip üçüncü olan Ross Thomson ise ödülünü TÜROFED Başkani Ahmet Barut’un elinden aldi. Yarişmaya 42 ülkeden 185 karikatür sanatcisinin yolladiği 404 çalişmayi değerlendiren Prof. Atila Özer, Doc. Dr. Nazmi Kozak, Bayram Hacizade (Azerbaycan), Hüseyin Çakmak (Kibris), Yoshiaki Yokota (Japonya), Eray Özbek, Nezih Danyal, Bülent Çelik, Fehmi Köfteoğlu ve Osman Nihat Aydoğan’dan oluşan seçici kurul, Ayrica iran’dan Kambiz Derambakhsh, Avusturya’dan Gerhard GEPP, Bulgaristan’dan Stefan Despodov, iran’dan Shahram Rezaei, Türkiye’den i. Serdar SAYAR’in eserlerini mansiyona layik gördü. Tasarimi Eray Reklam & Kristal tarafindan yapilan ödülllerini alan yarişmacilara ayrica, Çerez Pazari da Türkiye’yi animsamalari için birer lokum paketi hediye etti.

Mehmet Kemal Dedeman Araştirma ve Geliştirme Proje Yarişmasi sonuçlandi..
Dedeman Topluluğu’nun kurucusu Mehmet Kemal Dedeman’in adini taşiyan ‘Mehmet Kemal Dedeman Araştirma ve Geliştirme Proje Yarişmasi’ ödülleri sahiplerine verildi. Ödül töreni 12 şubat 2011 tarininde Gayrettepe’deki Dedeman Otel’de yapildi. Turizm alaninda birincilik ödülünü “Sağlik Turizminde Destinasyon Yönetimi: Adana Modeli” projesiyle Doç. Dr. Mehmet Cihan Yavuz kazanirken, ikincilik ödülünün sahibi “Kuzey Ege'de Bütünleşik Turizm Yönetimi” projesiyle Prof. Dr. Zekiye Yenen, Araştirma Görevlisi Dr. Tuba inal Çekiç, Araştirma Görevlisi Dr. Bora Yerliyurt ve Yardimci Doç. Dr. Elif Örnek Özden oldu. Üçüncülük ödülü ise “Geleneksel-Modern Ulaşim Aği Bütünlüğünde Zamana Yolculuk” projesiyle Dr. Mümtaz Peker'e verildi. Ayrica Mehmet Kemal Dedeman Özel Teşvik Ödülü'nü, “Seferihisar ilçesi Turizm Destinasyon Yönetimi için Yeni Bir Turizm Vizyonu, Modeli ve Katalizör Önerisi” projesiyle Pinar Gökbayrak, Ali Eray, Burçin Yildirim ve Deniz Erdem ile “Kültür Turizmi Odakli Destinasyon Belirleme ve Yönetim Modeli: Kommagene ? Nemrut Örneği” projesiyle Doç. Dr. Neriman şahin Güçhan ve Yardimci Doç. Dr. Güliz Bilgin Altinöz aldi.

ITB-Berlin Fuari 9-13 Mart 2011 tarihlerinde düzenleniyor..
Uluslararasi Berlin Turizm Borsasi (ITB) 9-13 Mart 2011 tarihleri arasinda düzenleniyor. 1966 yilindan bu yana düzenlenen ITB-Berlin Fuari'na bu yil 187 ülkeden 11.127 kurum ve kuruluş katiliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

"3rd International Tourism Week ITW 2011"..
Bu yil üçüncüsü düzenlenecek olan, "3rd International Tourism Week" - ITW 2011 14-16 Nisan 2011 tarihleri arasinda Akdeniz Üniversitesi, Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Nuri Özaltin Konferans Salonu'nda gerçekleştiriliyor. ITW 2011 Rusya’dan Ufa State Aviation Techinical University ile birlikte gerçekleştiriliyor. "E-Tourism: New Roles and Future Trends" adli konferansin yani sira panel, atölye çalişmasi ve turizm okullarinin tanitim sunumlarinin yer alacaği etkinliklere, ülkemizden ve çeşitli ülkelerden seçkin bilim adamlari ve sektör temsilcilerinin katilmasi bekleniyor. Davetli konuşmacilardan bazilari; Prof.Dimitrios Buhalis, Bournemouth University, UK, Dr.Rich Harril, University of South Carolina, US, Assoc. Prof. Cihan Çobanoğlu, University of South Florida, Konferansa bildiri veya okul tanitimlari ile katilmak isteyenlerin bildiri özetlerini ve kayit formunu en geç 15 şubat 2011 tarihine kadar Yrd. Doç. Dr. Yildirim Yilmaz’a yyilmaz@akdeniz.edu.tr e-posta adresinden iletmeleri gerekiyor. Ayrintili bilgi için bkz.

10. Ulusal işletmecilik Kongresi, 5-7 Mayis 2011'de..
Dokuz Eylül Üniversitesi işletme Fakültesi'nin evsahipliğinde düzenlenen 10. işletmecilik Kongresi, 5-7 Mayis 2011 tarihlerinde Kuşadasi Pine Bay Otel'de düzenleniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Medikongre dergisinin yeni sayisi
Aylik tip Toplantilari ve Kongre Turizm Dergisi Medikongre'nin Ocak 2011 sayisi geçtiğimiz günlerde yayimlandi. Dergi hakkinda ayrintili bilgi için bkz:

I. Eskişehir Ulusal Opera ve Bale Günleri..
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Mart 2011’den itibaren Eskişehir’de yepyeni bir projeye imza atiyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Eskişehir’de “I. Ulusal Opera ve Bale Günleri” başliyor. 9 Mart’ta “4. Murat” Operasi ile başlayacak opera ve bale günleri, tüm aya yayilarak Eskişehir ve çevre ilerdeki sanatseverlerle buluşacak.
Festivalde bu yil IV. Murat, Güldestan, Aşk-i Memnu, Kösem Sultan, Yusuf ile Züleyha ve Karacaoğlan adli eserler sahneleneceği bildirildi.

"University of South Florida" turizm ve otel işletmeciliği alaninda yüksek lisans öğrencisi aliyor..
University of South Florida bu yil ilk kez Hospitality and Tourism Management konusunda yüksek lisans ogrencisi aliyor. Bölüm baskanligini Doç. Dr. Cihan Cobanoglu'in yuruttugu bolumde, basarili ogrencilere assistanlik (burs) verileceği bildirildi. Ayrintili bilgi için bkz.

Özyeğin Üniversitesi Sivil Havacilik Yüksekokulu kuruldu..
Özyeğin Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağli olarak Sivil Havacilik Yüksekokulu'nun kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 18/1/2011 tarihli ve 1268 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 31/1/2011 tarihinde kararlaştirildi.

Hitit Üniversitesi Hitit Uygarliği Uygulama ve Araştirma Merkezi yönetmeliği
Hitit Üniversitesi Hitit Uygarliği Uygulama ve Araştirma Merkezi'nin amaçlarina, faaliyet alanlarina, organlarina, organlarinin görevlerine ve çalişma şekline ilişkin usul ve esaslari düzenleyen yönetmelik, 6 şubat 2011tarihli ve 27838 sayili Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi. Ayrintili bilgi için bkz.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Senem YAZiCI AGA
Factors Influencing the Successful Development of Hospitality SMEs: a Study of Independent Hotels in North Cyprus
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. Peter Jones ve Dr. Spinder Dhaliwal
Ingiltere: University of Surrey
Kabul Tarihi: Kasim 2010

Osman ÇALIşKAN
Kurumsal Sosyal Sorumluluk Algilama Boyutunun Personelinin iş Tatminine ve işte Kalma Niyetine Etkisi: Antalya Bölgesinde Yer Alan Beş Yildizli Konaklama işletmelerinde Çalişanlar Üzerinde Bir Araştirma
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. Çağatay ÜNÜSAN
Konya: Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Aralik 2010

Onur GÖRKEM
Ulusal Aşçilik Meslek Standardi Çerçevesinde Mutfak Eğitimi Yeterliği: Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinde Bir Araştirma
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. Yüksel ÖZTÜRK
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ocak 2011

Sevcan YILDIZ
Kültürel Miras Alan Yönetimi Kapsaminda Alanya Kalesi Ziyaretçi Yönetimi
Doktora Tezi
Danişman: Doç. Dr. Hulusi DOğAN
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ocak 2011

Gamze işLEK CiN
360 Derece Performans Değerlendirme Yöntemi ile işgörenlerin Örgütsel Adalet Arasindaki ilişkilerin Analizi: Konaklama işletmelerinde Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Prof. Dr. Oya AYTEMiZ SEYMEN
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ekim 2010

M. Sedat iPAR
Turizmde Destinasyon Markalaşmasi ve istanbul Üzerine Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Yusuf AYMANKUY
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ocak 2011

Bilge ALPER
Müşteri ilişkileri Yönetimi Açisindan şikayetlerin Yönetilmesi: Otel işletmeleri Üzerine Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Sebahattin KARAMAN
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ocak 2011

Hüseyin şENEROL
iklim Değişikliği ve Turizm
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Burhan AYDEMiR
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ekim 2010

Ahmet VATAN
Turizm işletmelerinde inovasyon: istanbul'daki 5 Yildizli Konaklama işletmelerinde Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Ömer Lütfü MET
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Temmuz 2010


GÖREVE ATANMA

Volkan Altintaş, Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'ndeki görevinden ayrilarak, 15 Ocak 2011 tarihinden Bonn Ünversitesi'nde Dr. ünvani ile yeni görevine basladi.


YENi YAYINLAR

2. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi
Birinci Baski
Eskişehir: Anadolu üniversitesi Yayinlari, No: 2179, Anadolu üniversitesi Karikatür Sanatini Araştirma ve Uygulama Merkezi Yayinlari, No: 4,
22,5 x 22,5 cm., 142 sayfa
ISNB 978-975-06-0859-9

EMITT Fuar Kataloğiu
Birinci Baski
istanbul: Ekin Grubu
21x30 cm., 208 sayfa


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.