Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMiK TURiZM HABER BÜLTENi
Yıl: 13, Sayı: 4, Mart 2012
Arşiv (2000-2012) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Açiklama..
Akademik Turizm Bülteni'nin şubat 2012
sayisinin, Bülten gönderiminde kullanilan yazilimdaki bir hatadan dolayi birden fazla kez gönderildiği anlaşilmiştir. Bütünüyle yazilimdan kaynaklanan bir hata sonucu istenmeyen bir durum ortaya çikmiştir. Özür dilerim. NK.

Eskişehir'de 1200 ilköğretim öğrencisi müzelere götürülüyor...
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma Uygulama Birimi ile Eskişehir Skal Kulübü'nün işbirliğinde Eskişehir'in kenar semtlerindeki 15 ilköğretim okulunda öğitim-öğretim gören 1200 öğrenciye yönelik bir etkinlik düzenleniyor. 21 şubat - 21 Mart 2012 tarihlerinde arasinda 1200 ilköğretim öğrencisi Eskişehir Arkeoloji Müzesi, Cam Sanatlari Müzesi, Lületaşi Müzesi ve Karikatür Müzesi'ni kapsayan bir gezi etkinliğine katiliyor. Eskişehir il Milli Eğitim Müdürlüğü, Eskişehir Tepebaşi Belediyesi ve Eskişehir Odunpazari Müzesi'nin katkilariyla gerçekleştirilen etkinlikte, öğrenciler rehber eşliğinde okullarindan alinip müzeler gezdirilecek.

Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'nin ödülleri EMITT'te verildi..
Türkiye'nin dünya turizm alanindaki bilinirliğinin artirilmasi ve çizerlerin dünyasindan turizm olgusunun nasil göründüğünü anlamak için düzenlenen Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'nin üçüncüsünü kazanan karikatüristler ödüllerini EMITT''te aldi. Yarişmada dereceye girenlere ödülleri bugün (9 şubat 2012, Perşembe), istanbul Beylikdüzü TÜYAP’ta başlayan EMITT Turizm Fuari’nda Kültür ve Turizm Bakanliği Müsteşari Özgür Özaslan, Kültür ve Turizm Bakanliği Tanitma Genel Müdür Yardimcisi ibrahim Yazici, sponsorlar Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkani ibrahim Artukaslan, Odeon Tours Türkiye Yer Hizmetleri Genel Müdür Yardimcisi Ozan Solaklar ve Sağlik eski Bakani Halil şivgin’in da katildiği törenle Kültür ve Turizm Bakanliği standinda verildi. Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatini Araştirma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi´nin işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanliği desteği ve OTI Holding ana sponsorluğuyla gerçekleştirilen yarişmaya 39 ülkeden 163 sanatçi toplam 405 eserle katildi. Bayram Hacizade ( Azerbaycan Karikatürcüler Birliği Başkani) Hüseyin Çakmak (FECO-Karikatürcü Örgütleri Federasyonu Kibris Başkani), Yoshiaki Yokota (FECO-Japonya Karikatürcü Organizasyonlari Federasyonu Başkani), Nezih Danyal (Karikatür Vakfi Başkani), Eray Özbek (Karikatürcü), Bülent Çelik (Karikatürcü), ibrahim Yazar (Kültür ve Turizm Bakanliği Tanitma Genel Müdür Yardimcisi), Fehmi Köfteoğlu (Turizm Yazari) , Osman Nihat Aydoğan (TUYED Genel Sekreteri) ve Prof. Dr. Nazmi Kozak’tan (Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi Editörü) oluşan Jürinin değerlendirmesi sonucunda Birincilik Ödülü’nü iranli karikatür sanatçisi Abbas Naaseri, ikincilik Ödülü’nü Avustralya’dan Louis Pol ve Üçüncülük Ödülü’nü de Avusturya’dan Gerhard Gepp kazandi. Yarişmanin fikir babasi olan ve geçen yil kaybettiğimiz Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatini Araştirma ve Uygulama Merkezi Müdürü Profesör Atila Özer için konulan Özel Ödül’e de Türkiye’den Mehmet Kahraman layik görüldü. Jüri ayrica, Türkiye’den Ömer Çam, Almanya’dan Helmut Jacek, Hirvatistan’dan Damir Novak, Bulgaristan’dan Trayko Popov, Çek Cumhuriyeti’nden de Jiri Srna’nin eserlerini mansiyonla ödüllendirdi.

Öğr. Gör. Cemal Türkan vefat etti..
Abant izzet Baysal Üniversitesi Mengen Aşçilik Meslek Yüksekokulu öğretim görevlilerinden Dünyaca ünlü Bolulu aşçi Cemal Türkan geçirdiği bir trafik kazasi sonucu vefat etti. Öğr. Gör. Cemal TÜRKAN'in web sayfasi için bkz.

16. EMITT Fuari 128 bin kişi tarafindan ziyaret edildi..
Ekin ve ITE Group tarafindan bu yil 16'incisi düzenlenen EMITT- Doğu Akdeniz Uluslararasi Turizm ve Seyahat Fuari, 10 salonda, 62 ülkeden toplam 4500 turizm profesyonelinin katilimciyla gerçekleştirildi. Fuar, dört günde toplam 128 bin ziyaretçiyi ağirladi. 2011 yilina göre katilimci sayisinda yüzde 11, ziyaretçi sayisinda ise yüzde 12’lik bir artiş yaşandi. ilk iki günü turizm profesyonellerine açik olan EMITT’i ziyaret eden yerli-yabanci turizm profesyoneli sayisi 57 bin iken, halka açik son iki günün ziyaretçi sayisi da 71 bine ulaşti. Böylelikle dört günlük toplam ziyaretçi sayisi 128 bine ulaşti ve 2011’e göre toplam ziyaret sayisinda yüzde 12’lik bir artiş gerçekleşti.

Atilim Üniversitesi Mart ayi konferansi
Atilim Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Bölümü organizasyonunda, 27 Mart 2012 tarihinde 13.30-15.00 saatleri arasinda Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Koordinatörü Necip Boz tarafindan “Türk Turizmi ve Beyaz Yildiz Çevre Programi” konulu bir konferans veriyor. Konferans işletme Fakültesi Cengiz Yenerim Konferans Salonu’nda yapilacak.

ITB Berlin Turizm Fuari..
Dünyanin önde gelen turizm fuarlarinda ITB Berlin Fuari 7 - 11 Mart 2012 tarihlerinde düzenleniyor. Bu yil 46'incisi gerçekleştirilecek fuara 26 ayri salonda 180 ülkeden 11 bin dolayinda katilimci yer alacak. Ayrintili bilgi için bkz.

17. Ulusal Pazarlama Kongresi
17.Ulusal Pazarlama Kongresi, 18-21 Ekim 2012 tarihleri arasinda Balikesir Üniversitesi Burhaniye Uygulamali Bilimler Yüksekokulu’nun ev sahipliğinde Burhaniye’de yapiliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

11. Ulusal işletmecilik Kongresi
11. Ulusal işletmecilik Kongresi, Selçuk Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi işletme Bölümü'nün evsahipliğinde 10 - 12 Mayis 2012 tarihlerinde Konya'da düzenleniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Pamphylia'da Aiol ve Dor Kolonizasyonlarinin izleri” başlikli konferans
Dokuz Eylül Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Ortaçağ Arkeolojisi Anabilimdali'nda 2 Mart 2012, Cuma günü Akdeniz Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkani Prof. Dr. Mustafa ADAK “Pamphylia'da Aiol ve Dor Kolonizasyonlarinin izleri” başlikli bir konferans veriyor.

Mersin-Silifke’de arkeolojik varliklarin korunmasi için seminerler başliyor...
Mersin'in Silifke ilçesinde ilköğretim çaği çocuklari arasinda, “Arkeolojik Kültürel Değerlerin Korunmasi” başliği altinda, insanlik geçmişine ait tarih ve kültür varliklarinin taninmasi ve korunmasi bilincinin geliştirilmesini amaçlayan bir eğitim kampanyasi başlatiliyor. Cennet ve Cehennem Obruklari, Jüpiter Tapinaği, Astim Mağarasi, Uzuncaburç-Olba ören yeri, Hamamlar, Ayetekla, Silifke Kalesi, Tokmar Kalesi, Liman Kalesi gibi binlerce yillik, dünya çapinda ünlü arkeolojik-tarihi zenginlikleri barindiran Silifke’de, Arkeo-Sev Platformu ile “Silifke Arkeoloji ve Tarih Grubu” gönüllüleri uzun süreli bir eğitim çalişmasi başlatmak istiyorlardi. Bu amaca uönelik olarak, Silifke Belediyesi'nin de verdiği destekle, ilk etapta beş ilköğretim okulunda eğitim seminerleri verilmeye başlaniyor. 16 şubat-16 Mayis 2012 tarihleri arasinda gerçekleşecek olan seminer çalişmalari, Arkeo-Sev gönüllü eğitmenleri ile öğretim üyesi arkeolog Lütfiye Clarke, Kültür Bakanliği'ndan emekli Hayati Eker ve öğretmen Göktürk Tolga Togay tarafindan yürütülecek.

TAMAMLANAN TEZ CALIşMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Hande şAHiN
Engelli Bireylerin Konaklama Tesislerinden Memnuniyet Durumlarinin incelenmesi
Doktora Tezi
Ankara: Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Doç. Dr. Sibel ERKAL
Kabul Tarihi: Ocak 2012

Uğur SAYLAN
Girişimcilik Kültürü: Balikesir'de Turizm Sektörüne Yönelik Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Burhan AYDEMiR
Kabul Tarihi: Haziran 2011

Özge GÜDÜ
Turizmin Sosyal ve Kültürel Etkilerinin Turist Rehberleri Tarafindan Algilanmasi Trabzon’da Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Prof. Dr. Cevdet AVCIKURT
Kabul Tarihi: Haziran 2011

Sinem ÖZCAN
Turizm işletmelerinin Karşilaşmiş Olduklari Pazarlama Sorunlari: Balikesir ilinde Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Prof. Dr. Necdet HACIOğLU
Kabul Tarihi: Temmuz 2011

Gönül GÖKER
Destinasyon Çekicilik Unsuru Olarak Gastronomi Turizmi (Balikesir ili Örneği)
Yüksek Lisans Tezi
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Murat DOğDUBAY
Kabul Tarihi: Ocak 2012

Sevgi DEMiR
Bir Tutundurma Araci Olarak Sponsorluk: Fast Food işletmelerinde Bir Değerlendirme
Yüksek Lisans Tezi
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Prof. Dr. Cevdet AVCIKURT
Kabul Tarihi: Temmuz 2011

Gülden şENEL
Stres Faktörlerinin iş Motivasyonuna Etkisi: Turist Rehberleri Üzerine Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Sebahattin KARAMAN
Kabul Tarihi: Eylül 2011

Mehmet SARIOğLAN
Konaklama işletmelerinde Analitik Hiyerarşi Prosesi Yöntemi ile Tedarikçi Seçim Kriterlerinin Belirlenmesi Üzerine Bir Araştirma
Doktora Tezi
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Prof. Dr. Cevdet AVCIKURT
Kabul Tarihi: Ekim 2011

Mesut BOZKURT
Kurumsal itibar Yönetiminin Müşteri Değerlendirme Sürecine Yansimasi ve Etkileri: Konaklama işletmelerine Yönelik Bir Uygulama
Doktora Tezi
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Prof. Dr. Necdet HACIOğLU
Kabul Tarihi: Nisan 2011

GÖREVE - KADROYA ATANMA

Prof. Dr. M. Mithat ÜNER, Gazi Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi'ne dekan olarak atandi.

Prof. Dr. Celil KOPARAL, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi'ne dekan olarak atandi.

Prof. Dr. Derman KÜÇÜKALTAN, Trakya Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi'ne dekan olarak tekrar atandi.

Prof. Dr. Nevzat AYPEK, Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi'ne dekan olarak tekrar atandi.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu öğretim üyelerinden Dr. Medet YOLAL, ayni yüksekokulda Doç. Dr. kadrosuna atandi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda görev yapmakta olan Dr. ş. Okan MERCAN, ayni yüksekokulda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandi. Yrd. Doç. Dr. ş. Okan MERCAN, ayni yüksekokulda Müdür Yardimciliği görevine atandi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü görevine Yrd. Doç. Dr. Lütfi ATAY atandi.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu öğretim görevlilerinden inci Oya COşKUN, ayni yüksekokulda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandi.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu araştirma görevlilerinden E. Ozan AKSÖZ, ayni yüksekokulda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandi.

Burcu KAYA, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu'nda Araş. Gör. olarak göreve başladi.

Arzu TURAN, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu'nda Araş. Gör. olarak göreve başladi.


BiZE ULAşAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayınlar yer almaktadır.


Turizm Davranişi
Üçüncü Baski
Prof. Dr. Bahattin Rizaoğlu
Ankara: Detay Yayincilik
şubat 2012
16 x 24 cm., 200 sayfa
Fiyat 15.00 TL
iSBN 975-8326-73-2

Terörizmin Hedefindeki Sektör: Turizm (Kronolojik Bir Yaklaşim)
Birinci Baski
Ocak 2011
Prof. Dr. Derman Küçükaltan
Ankara: Detay Yayincilik
13,5x19,5 cm., 104 sayfa
Fiyati: 9.90 TL
ISNB: 978-605-5437-65-7

Turizm ve Çevre
Beşinci Baski
şubat 2012
Prof. Dr. Nüzhet Kahraman - Yrd. Doç. Dr. Oğuz Türkay
Ankara: Detay Yayincilik
Boyut 16 x 24 cm., 240 sayfa
Fiyat 9.50 TL
iSBN 975-8326-90-2

Medikongre / Aylik Tip Toplantilari ve Kongre Turizmi Dergisi
Aylik Süreli Sektörel Yayin
Yil: 9, Sayi: 90, şubat 2012
Yayinci ve Editör: Faik Atilla BIYIKLI
20x28 cm., 76 sayfa
ISSN: 1308-8726
http://www.medikongre.com
Fiyati: 10 TL.

3. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi
Anadolu Üniversitesi Yayinlari, No: 2435
ISBN 978-975-06-1105-6
16x20 cm., 88 sayfa


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.