Akademik Turizm Bülteni
Yil 4, Sayi 5, Mayıs 2003

Hazirlayan:
Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu

HABERLER

II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi, 19-23 Mayis 2004’de..
Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi tarafindan ilki 2002 yilinda gerceklestirilen ''Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'nin ikincisi, 19-23 Mayis 2004 tarihlerinde Gökceada'da (Canakkale) düzenleniyor. Kongre’ye, Turizm isletmeciliginin yani sira farkli disiplinlerde hazirlanmis (veya hazirlanmakta) olan tez calismalarinin uygulama alanlari turizmi icermesi durumunda kabul ediliyor. Örnegin; cografya, sosyoloji, mimarlik, peyzaj mimarligi, ormancilik, rekreasyon, isletme yönetimi, ekonomi, egitim, muhasebe, finansman, yönetim ve organizasyon, pazarlama, üretim yönetimi, sivil havacilik vd. dallarda hazirlanan lisansüstü tez calismalarinin da Kongre’ye kabul edilecegi bildirilmistir. 19-23 Mayis tarihlerinde Gökceada'da düzenlenecek Kongre'ye, 2003 ve 2004 yillarinda tamamlanan veya Kongre tarihinde hazirlanmakta olan tez calismalari ile yapilan basvurular kabul ediliyor. II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'ne katilmak isteyenlerin tez özetlerini istenilen sekilde hazirlayarak 31 Ekim 2003 tarihine kadar bildirilen adrese göndermeleri gerekmektedir. Kongre ile ilgili ayrintili bilgi asagida belirtilen web sayfasindan elde edilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/kongre.html
E-posta: anatolia@tr.net

Turizm Bakanligi, Kültür Bakanligi ile birlestirildi: Kültür ve Turizm Bakanligi..
Bakanlik sayisinin azaltmayi planlayan her hükümet, Turizm ve Kültür Bakanliklarini tek cati altinda birlestirdi. Ilk kez 1982 yilinda Kültür Turizm Bakanligi adi altinda birlestirilen iki bakanlik, bilindigi üzere, 1989 yilinda tekrar Turizm ve Kültür olarak iki ayri bakanlik haline getirilmisti. Simdi yeniden tekrar 1982-1989 yillari arasindaki uygulamaya geri dönüldü. Kültür ve Turizm Bakanligi'nin olusturulmasiyla birlikte her iki bakanligin organizasyonunda yeniden düzenlenme calismalari da basladi. Getirilecek yeni düzenlemelerde, Turizm Bakanligi’nin turizm arastirmaciligi alaninda yerine getirdigi islevlerde bir degismenin olmamasi bekleniyor; Turizm Bakanligi'nin hazirladigi turizm istatistikleri ile yaptigi/yaptirdigi arastirmalarin gerceklestirilmeye devam edilmesi turizm arastirmacilarinin beklentileri arasinda yer aliyor. Öte yandan, kisitli olanaklari ile hizmet sunan Turizm Bakanligi Kütüphanesi'nin, gerek koleksiyon ve hizmet sunulan mekan ve gerekse insan gücü yönünden bugünkünden daha geri götürülmeyecegi de beklentiler arasinda. Turizm Bakanligi Kütüphanesi’nin, önceki dönemlerde Bakanlik birlestirilmesi veya ayrilmalarinda önemli koleksiyon kayiplarini yasadigi hala hafizalarda yer aliyor. Yine ayni sekilde, T. C. Turizm Bankasi A.S. Kütüphanesi'nin, Bankanin Türkiye Kalkinma Bankasi ile birlestirilmesinin ardindan yok oldugu da henüz unutulmadi.

V. Alman-Türk Balneoloji ve Tibbi Klimatoloji Kongresi
I. Ü. Istanbul Tip Fakültesi Tibbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dali ile Bad Wildungen Rehabilitasyon Tibbi ve
Balneoloji Enstitüsü, Hannover Tip Yüksek Okulu Balneoloji ve Tibbi Klimatoloji Enstitüsü, Viyana Üniversitesi Fizyoloji
Enstitüsü, Alman Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Dernegi, Türk Kaplica Tibbi ve Balneoloji Dernegi, Avusturya Balneoloji ve Tibbi Klimatoloji Dernegi ve Uluslararasi Tibbi Hidroloji ve Klimatoloji Dernegi isbirliginde 27-28 Haziran 2003 tarihlerinde Bad Wildungen'de "V. Alman-Türk Balneoloji ve Tibbi Klimatoloji Kongresi" düzenleniyor. Ikiser yil araliklarla Türkiye’de ve Almanya’da gerceklestirilen Kongre’de bu yil agirlikli olarak "kaplicada klinik prevensiyon ve rehabilitasyon konseptleri", "kronik yorgunluk sendromunda prevensiyon ve tedavi", "balneolojik tedavi konseptinde icme kürleri", "balneoloji ve tibbi klimatolojide bilimsel metotlar" konularinda hazirlanmis arastirmalar sunulacak. Kongre ile ilgili daha ayrintili bilgi asagida belirtilen web sayfasindan elde edilebilir.
http://www.istanbul.edu/Detail.asp?ctg=5&Article=255

Savas Ortaminda Türkiye Turizmi Paneli..
Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Egitim Fakültesi tarafindan 18 Nisan 2003 tarihinde, Ankara’da "Savas Ortaminda
Türkiye Turizmi" konulu bir panel düzenlendi. Panele Turizm Bakani Güldal AKSIT, TÜTAV Yönetim Kurulu Baskani Kemal BAYTAS, Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Muharrem SARIKAYA, Sabah Gazetesi’nden Yavuz DONAT, Milliyet
Gazetesi'nden Güneri CIVAOGLU, Turizm Yatirimcilari Dernegi Yönetim Kurulu Baskani Tavit KÖLETAVITOGLU konusmaci olarak katildi. Panelin baskanligi ise Ticaret ve Turizm Egitim Fakültesi Dekani Prof. Dr. M. Mithat ÜNER tarafindan yerine getirildi.

Turistik Ürün Cesitlendirme Politikasi Paneli..
15-22 Nisan tarihleri arasinda kutlanan Turizm Haftasi etkinlikleri kapsaminda Eskisehir'de "Turistik Ürün Cesitlendirme
Politikasi" konulu bir panel düzenlendi. Panele konusmaci olarak Anadolu Üniversitesi'nden Doc. Dr. Irfan ARIKAN, Doc. Dr. Dündar DENIZER ile Dr. Nazmi KOZAK katilirken, panelin oturum baskanligi Yrd. Doc. Dr. Pembegül CAKIR tarafindan yerine getirildi.

Turizm Radyosu'nun Yayinlari Devam Ediyor..
Türkiye Radyo ve Televizyon TRT) Genel Müdürlügü'nün yayin birimleri arasinda yer alan Turizm Radyosu Ingilizce,
Almanca, Rusca, Fransizca ve Yunanca dillerinden yayinlarina devam ediyor. Merkezi Antalya olan Turizm Radyosu, bilindigi üzere, her gün sabah 7.25 ile 24.00 saatleri arasinda yayin yapmaktadir. Turizm Radyosu'nun bazi yerlesim merkezlerine göre yayin frekanslar (FM) su sekildedir: Kalkan (105.9), Marmaris (101.0), Bodrum (97.4), Kusadasi (101.9), Cesme (101.6), Istanbul (101.6), Pamukkale (101.0), Kapadokya (103.0).

DAÜ Turizm Arastirmalari Dergisi'nin Bahar 2002 Sayisi..
Dogu Akdeniz Üniversitesi Turizm Arastirmalari Merkezi tarafindan yayinlanan DAU Turizm Arastirmalari Dergisi'nin yeni
sayisi (Cilt: 3, Sayi 1, Bahar 2002) gectigimiz günlerde yayinlandi. Derginin yeni sayisinda su makaleler yer aldi: "Insan Kaynaklari Etkinligi Acisindan Isgörenlere Yönelik Halkla Iliskiler Faaliyetleri: KKTC Konaklama Isletmeleri Yöneticilerinin Bakis Acisi" (Leyla SENTÜRK ÖZER – Fatma CAGLA CAM), "Türkiye Turizminde Kamu Yönetiminin Yeniden Yapilanmasi" (R. Pars SAHBAZ), "Cinli Turistlerin Türkiye’de Saglanan Hizmetlerden Tatminlerini Olusturan Boyutlar Üzerine Bir Arastirma" (Zeliha ESER), "Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti’nde Motor Sporlari Turizmine Yönelik Bazi Görüsler" (Saban KÖKTÜRK).

Turizm Ihtisas Kütüphanesi Acildi..
Turizm Bakanligi bünyesinde hizmet sunan Ihtisas Kütüphanesi, 18 Nisan 2004 tarihinde acildi. Bir süredir tadilat calismalari sürdürülen kütüphane, daha genis bir ortamda hafta ici 09.00 – 17.30 saatleri arasinda okuyuculara hizmet sunmaya basladi.

EMITT, EMITT, EMITT, EMITT, EMITT, EMITT, EMITT, EMITT, EMITT, EMITT...
Ekin Tanitim ve Fuarcilik tarafindan düzenlenen Dogu Akdeniz Uluslararasi Turizm ve Seyahat Fuari (EMIIT), 3-6 Nisan 2003 tarihleri arasinda TÜYAB Beylikdüzü Fuar ve Sergi Salonlarinda gerceklestirildi. 550 katilimcinin yer aldigi fuar, cok sayida turizm sektörü mensubu ile ziyaretci tarafindan gezildi. Fuar süresince düzenlenen toplantilarda Türkiye turizminin güncel sorunlari tartisildi. Söz konusu toplantilardan bazilari su sekilde:

“Turizm ve Ulastirma Paneli Ön Raporu”: Türkiye Bilimsel ve Teknik Arastirma Kurumu'nun (TÜBITAK) "Teknoloji Öngörü Projesi" kapsaminda yürüttügü calismalar arasinda yer alan "Turizm ve Ulastirma Paneli"nin ön sonuclari EMITT fuarinda aciklandi. Aciklanan ön raporda yer alan baslica konular su sekilde belirtildi: "Turizmin Ulastirma Teknolojileri Talebi", "Turizmin Bilgi Teknolojileri Talebi", "Turizm tanitimina Yönelik Bilgi Teknolojileri Alani", "Turizm Pazarlamasina Yönelik Bilgi", "Turizmin Güclü ve Zayif Yanlari", "Turizm Yönetim ve Isletmecilik Faaliyetlerine Yönelik Durumu ve Beklentiler", "Ulastirma Sektörünün Teknolojik/Yapisal Durumu", "Hava, Kara, Deniz ve Demiryolu Ulasimi icin 2023 Öngörüleri".

Turizm Yatirimlari ve Sermaye Piyasa Iliskileri Raporu: Istanbul menkul Kiymetler Borsasi (IMKB) tarafindan "Turizm Sektörü, Finansman Yöntemleri ve Sermaye Piyasasi Iliskileri" baslikli calismanin sonuclari fuarda aciklanan raporlar arasinda yer aldi. Söz konusu calisma, turizm sektörünün finansmaninda sermaye piyasalarinin rolünün artirabilmesi icin uygun olabilecek modellerin incelenmesine dayaniyor. Bu cercevede turizm sektörünün dünyadaki ve Türkiye’deki durumu, ekonomi icindeki payi, sektörün sorunlari vb. konular genel hatlariyla ele alinirken, Türkiye’de turizm sektörünün finansman yöntemleri, turizm sektörünün gelismis oldugu ülkelerde sektörün sermaye piyasalarindan yararlanma düzeyi üzerinde de duruldu.

Uluslararasi Düzeyde Turistlerin Tükeici Haklari ve Turist Rehberlerinin Rolü: EMITT fuarinda gerceklestirilen
toplantilar arasinda Turist Rehberlri Birligi (TUREB) tarafindan düzenlenen "Uluslararasi Düzeyde Turistlerin Tüketici Haklari ve Turist Rehberlerinin Rolü" baslikli bir konferans düzenlendi. Konferans, IFTTA (International Forum of Travel and Tourism Advocates) baskani John DOWNES tarafindan verildi.

15. Yilinda 'Hotel Guide' Konferansi: Ekin Yazim Grubu tarafindan 1989 yilindan bu yana her yil düzenli olarak hazirlnan ve yayinlanan 'Hotel Guide'in, 1989-2002 yillari arasindaki 15 yilda gösterdigi degisim '15. Yilinda 'Hotel Guide' konferasinda tartisildi. Ekin Yazim Grubu Yönetim kurulu Baskani Halim BULUTOGLU tarafindan verilen konferansta, Hotel Guide'in 1989-2002 yillari arasinda gösterdigi degisim cesitli acilandan incelendi.

Haluk Durukal Özel Ödülü..
Gectigimiz ay yitirdigimiz gazeteci Haluk DURUKAL adina özel ödül verildi. Kisa adi TUYED olan Turizm Yazarlari, Gazetecileri ve Editörleri Dernegi tarafindan verilen ödül, Türk Hava Yollari emekli genel müdürü Yusuf BOLAYIRLI’ya verildi. TUYED’in 2003 yilindan itibaren her yil geleneksel olarak "En Iyi Turizm Haberi", "En Iyi Turizm Fotografi", "En Iyi Turizm Karikatürü", "En Iyi Turizm Konulu Inceleme/Arastirmasi" ve "En Iyi Gezi Edebiyati" dallarinda ödül verilecegi bildirildi. TUYED'in her yil ayrica "TUYED Özel Ödülü" verecegi de ögrenildi.

Kapadokya Toplantilari-X..
Erciyes Üniversitesi Nevsehir Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nun Turizm Haftasi dolayisiyla her yil geleneksel olarak düzenledigi "Kapadokya Toplantilari"nin dokuzuncusu, Kapadokya Skal Kulüp isbirligi ile 18 Nisan 2003’te Kapadokya Dedeman Otel'de gerceklestirildi. "Kongre Turizmi ve Kapadokya'da Kongre Turizmi Olanaklari" basligini tasiyan toplantiya konusmaci olarak; Ali GÜRELI (Türob Eski Yönetim Kurulu Baskani), Orhan SANUS (Lütfi Kirdar Kongre ve Sergi Sarayi Genel Müdürü), Joep BAKX (Conrad Otel Istanbul Genel Müdürü), Cem LALE (Kapadokya Skal Kulüp Baskani ve Peri Tower Otel Genel Müdürü), Yrd.Doc.Dr. Lütfi BUYRUK (Nevsehir Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu Müdürü) katildilar.

Antalya’nin Logosu Belirlendi..
Antalya Tanitma Vakfi, Antalya'nin logosunun belirlenmesi calismalarini sonuclandirdi. Cok sayida ajansin katildigi logo
belirleme yarismasinda, Grafix Ajans’in hazirladigi calisma, Vakif Yönetim kurulu tarafindan kabul edildi. Söz konusu logo ATSO, AKTOB, TUDER, ALTAV, ALTID, BETUYAB ve KETAV’in olusturdugu Antalya Tanitim Koordinasyon Grubu tarafindan da kabul edildi.

REVAK Genel Kurulu..
Turist Rehberleri Vakfi (REVAK), yeniden yapilandirildi. 1996 yilinda profesyonel turist rehberlerine yönelik sosyal, kültürel ve ekonomik etkinliklerde bulunmak, mesleki dayanismayi artirmak ve turizm potansiyeline islerlik kazandirici calismalar yapmak amaciyla kurulan REVAK'in olaganüstü genel kurulu, 29 Mart 2003’te gerceklestirildi. Olaganüstü genel kurulda, TUREB ve IRO Baskani Serif Yenen, REVAK Baskani secilirken, Yönetim Kurulu Halil GÜCLÜ (IRO), Hüsnü OVACIK(IZRO), Recep öZBAY (ARED), Haluk ÖZYURT, Avni Erdem, Resit ERGENER’den olustu.

Safranbolu Meslek Yüksekokulu Uygulama Oteli Acildi..
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'ne bagli Safranbolu Meslek Yüksekokulu tarafindan uygulama ve konuk evi olarak restore edilen 155 yillik tarihi konak, törenle hizmete acildi. 1999 yilinda satin alinan Cicekler Konagi, okul idarecileri ile ögrencilerin ortak cabalari ile restore edilerek hizmete acildi. Hizmete acilan konakta turizm ve otel isletmeciligi bölümü ögrencilerinin uygulama dersleri yürütecekleri bildirildi.

Turistik Ürün Cesitlendirme Politikalari Paneli
Istanbul Il Turizm Müdürlügü ile Istanbul Teknik Üniversitesi Vakfi isbirliginde 16 Nisan 2003 tarihinde "Turistik Ürün
Cesitlendirme Politikalari" konulu bir panel düzenlendi. Panel baskanligini ITÜ Vakfi Turizm Egitimi Bölüm Baskani Saban Ali YASAROGLU'nun düzenledigi panele konusmaci olarak Türkiye Turizm Yatirimcilari Dernegi'nden Nedret KORUYAN, Türkiye Seyahat Acentalari Birligi'nden Riza EKIPMEN, Istanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nüzhet KAHRAMAN, Turistik Otelciler Birligi'nden Ömer Faruk BOYACI ile Profesyonel Turist Rehberleri Birligi'nden Serif YENER katildilar.

9. Ergonomi Kongresi..
9. Ergonomi Kongresi, 16-18 Ekim 2003 tarihlerinde Pamukkale Üniversitesi'nde düzenleniyor. Kongre’nin ana konulardan biri olarak hizmet sektöründe ergonomi olarak belirlendigi bildirildi. Kongre ile ilgili ayrintili bilgi asagida belirtilen adrese yazilarak elde edilebilir.
E-posta: nselma@pamukkale.edu.tr

Kirsehir’in Turizm Potansiyelinin Degerlendirilmesi Paneli
Gazi Üniversitesi Kirsehir Meslek Yüksekokulu tarafindan Turizm haftasi kutlamalari cercevesinde "Kirsehir’in Turizm
Potansiyelinin Degerlendirilmesi" konulu bir panel düzenlendi. 15 Nisan 2003 günü yapilan panele konusmaci olarak Ögr. Gör. Fatih Ferhat CETINKAYA ile Ögr. Gör. Ibrahim AYDIN katildilar.

'Türkiye'nin Alternatif Turizm Potansiyeli ve Güncel Sorunlar Konferansi', 3-4 Mayis’ta..
Ankara Üniversitesi Cankiri Meslek Yüksekokulu ile Cankiri Valiligi isbirliginde, 3-4 Mayis 2003 tarihlerinde Cankiri’da
"Türkiye’nin Alternatif Turizm Potansiyeli ve Güncel Sorunlar" basligini tasiyan bir konferans düzenleniyor. Toplanti ile ilgili ayrintili bilgi icin:
http://kamer.cmyo.ankara.edu.tr/~iktisad/
E-posta: cmyo@ankara.edu.tr

Turizmciler Savasin Etkilerini Tartisti..
TOLEYIS Sendikasi tarafindan 12 Nisan 2003 tarihinde savasin turizme etkilerinin tartisildigi bir panel gerceklestirildi. Panele konusmaci olarak TUROB Baskani Sinan BABILA, TOLEYIS Sendikasi Genel baskani Cemal BAKINDI, TÜRSAB Baskani Basaran ULUSOY, Turizm eski bakanlarindan Abdülkadir ATES ile Mustafa TASAR, ÖGER Holding basdanismani Hüseyin BARANER, TÖSHID Baskani Tuncay DOGANER ile gazeteci Süha YAR katildi.

GÖREVE ATANMA/GÖREV YERI DEGISIKLIKLERI
Doc. Dr. Cevdet AVCIKURT, Balikesir Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'na müdür olarak atandi.
Volkan ALTINTAS, Akdeniz Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'na arastirma görevlisi olarak atandi.