Akademik Turizm Bülteni
Yil 5, Sayi 5, Mayis 2004

Bulten'in önceki sayilari için:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni


Hazirlayan:
Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu


HABERLER

'II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'nin Programi Belli Oldu..
Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin isbirliginde 19-23 Mart 2004 tarihlerinde Gökceada'da düzenlenecek II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'nin programi yayimlandi. Kongre'de 12 ögrenci oturumunun yanisira, biri özel oturum olmak üzere dört panel yer aliyor. Özel oturumda "Gökceada'nin Turizm Özelikleri" ile ilgili görsel sunum yer alirken, panellerin konulari su sekildedir: "15. Yayin Yilinda Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi: Baslangictan Günümüze..", "Turizm Arastirmalarinda Etik", "ABD ve Ingiltere'deki Üniversitelerde Turizm Alaninda Lisansüstü Tez Calismalarinin Hazirlanma Süreci" ve "Lisansüstü Turizm Tezlerinde Konu Seçimi ve Süreci". II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'nde 8'i doktora olmak üzere toplam 36 tez calismasi sunulucak. Ilki bir önce Kongre'de verilen "Lisansüstü Tez Ödülleri"nin verilmesine devam edilecek. Bu kapsamda "En Iyi Doktora Ödülü", "En Iyi Yüksek Lisans Ödülü"nün yanisara, en iyi ikinci yüksek lisans ve doktora ödülleri de verilecek. Ödüllere layik bulunacak tez calismalari, bir önceki Kongre'de oldugu gibi bu yil da, Kongre'ye katilan bütün ögretim üyelerinin jüri üyeliginde belirlenecek.
Kongre programi ile diger bilgiler icin bkz:
http://www.anatoliajournal.com/kongre

'Birinci Türk Dünyasi Turizm Kurultayi'..
Hoca Ahmet Yesevi Uluslararasi Kazak-Türk Üniversitesi tarafindan, T.C Kültür ve Turizm Bakanligi'nin destegi ile 20-24 Ekim 2004 tarihleri arasinda Hoca Ahmet Yesevi Uluslararasi Kazak-Türk Üniversitesi'nin Türkistan Kampusu'nde"Birinci Türk Dünyasi Turizm Kurultayi" toplaniyor. Calisma ve gruplarinin toplantilarinin yanisira serbest bildirilerin de yer alacagi Kurultay'a katilmak isteyenlerin 15 Haziran 2004 tarihine kadar bildiri özetlerini, 1 Eylül 2004 tarihine kadar da bildiri metinlerinin tamamini Bilim Kurulu'nun incelemesine sunulmak üzere göndermeleri beklenmektedir. Kurultay'in amaclari arasinda; Türkistan'i ruhani hale getirmek, Kazakistan'in turizm varliklarini ve potansiyelini Türkiye'de faaliyet gösteren seyahat acentelerine tanitmak, Kazak ve diger Türk Dünyasi turizm kuruluslarini tanistirmak, Turk Dünyasi'nin turizm hareketlerini gelistirmek ve kültürel ve bilimsel alisveriste bulunmak yer almaktadir. Kurultay'a katilacaklarin ulasim giderleri katilimcilara ait olmak üzere, konaklama ve yeme-icme giderleri Hoca Ahmet Yesevi Uluslararasi Kazak-Türk Üniversitesi tarafindan karsilanacagi bildirilmistir. Birinci Türk Dünyasi Turizm Kurultayi'nin Türkiye'nin yanisira, Kazakistan, Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kirgizistan, Özbekistan, ve Türkmenistan'dan katilimcilara acik oldugu bildirilmistir. Kurultay'la ilgili ayrintili bilgi asagidaki iletisim araclari kullanilarak elde edilebilir:
Faks: 007325 33 414 50, Tel: 007325 33 41452, E-posta: ulukan@gazi.edu.tr

'Anadolu Üniversitesi'nde Turizm Haftasini Kutlama Etkinlikleri..
Turizm Haftasi etkinlikleri kapsaminda Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu bünyesinde iki panel düzenlendi. 20 Nisan 2004 tarihinde Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen ilk panelin basligi "Türkiye'de Turistik Ürün Cesitlendirilmesi" idi ve bu panele konusmaci olarak Riza EKIPMEN, Erhan CAKAY, Serif YENEN, Kemal ÖZYIGIT ve orhan KALKAN katilidilar. Ayni gün düzenlenen ikinci panelin konusu ise "Eskisehir'de Termal Turizm Potansiyeli" idi. Bu panele konusmaci olarak Prof. Dr. M. Zeki KARAGÜLLE, Orhan KUS, Zinnet OGUZ, Didem SAHIN, Doc. Dr. Halil MUTLU, Gürcan BANGER katildilar.

'Turizm Meslek Örgütlerinde Etik Kurallar Gelistirme ve Mevcut Uygulamalar' Paneli..
Dogus Üniversitesi 'nce Turizm Haftasi Etkinlikleri kapsminda 16 Nisan 2004 tarihinde "Turizm Meslek Örgütlerinde Etik Kurallar Gelistirme ve Mevcut Uygulamalar" konulu bir panel düzenlendi. Baskanligini Dogus Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Gülsen KAHRAMAN'in yerine getirdigi panele konusmaci olarak Bogazici Üniversitesi'nden Doc. Dr. Perran AKAN, TÜRSAB'tan Burc BAYÜLKEN, Türkiye Otelciler Birligi'nden Sevda YILGAZ, Turizm Yatirimcilari Dernegi'nden Sunuk PASINER ve Turist Rehberleri Birligi'nden Nur ÖZTÜRK katildiler.

'II. Uluslararasi Turizm, Cevre ve Kültür Sempozyumu', 10-11 Mayis 2004'te..
Ege Üniversitesi ile Izmir Goethe Enstitüsü'nün birlikte düzenledikleri "II. Uluslararasi Turizm, Cevre ve Kültür Sempozyumu", 10-11 Mayis 2004 tarihlerinde, Izmir'de Izmir Ticaret Odasi toplanti salonunda düzenleniyor. Toplam alti oturumdan olusan sempozyumda turizm, cevre ve kültür etkilesimi üzerine hazirlanmis bildiriler sunulacagi bildirildi.

Dogu Akdeniz Üniversitesi'nde Turizm Haftasi Etkinlikleri..
Dogu Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu bünyesinde Turizm Haftasi kutlamalari cercevesinde cesitli etkinlikler düzenlendi. Düzenlenen ilk etkinlik, 5 Nisan 2004 tarihinde "Avrupa Birligi Sürecinde KKTC Turizminin Gelecegi" konulu panel idi. Panele konusmaci olarak KKTC Ekonomi ve Turizm Bakani Ayse DÖNMEZER, KITOB Baskani Turhan BEYDAGLI, KITSAB Baskani Ismail CETIN, Dogu Akdeniz Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Halil GÜVEN katilirken, panel Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu müdürü Yrd. Doc. Dr. Osman Mümin KARATEPE tarafindan yönetildi. Gerceklestirilen ikinci panelde "KKTC Turizmi: Nereden Nereye" konusu tartisildi. Doc. Dr. Mehmet ALTINAY tarafindan yönetilen panele konusmaci olarak KITSAB Onursal Baskani Ahmet Necati ÖZKAN, Akgünler Turizm ve Acapulco Tatil Köyü Sahibi Ünal CADINER, Onur Turizm kurucusu Hulusi SAHIN, Bilfer Palm Beach Otel Genel Mürürü Metin SAHINOGLU katildilar. Turizm haftasi kutlamalari cercevesinde düzenlenen diger etkinlikte ise "AB Kriterleri Icinde Kongre Turizmi" konusunda Visitur yönetim kurulu baskani Talha CAMAS tarafindan bir konferans verildi.

'AMFORHT World Tourism Forum-2004'..
Akdeniz Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nun evsahipliginde bu yil Antalya'da düzenlenen "AMFORHT World Tourism Forum-2004"un programi yayimlandi. Etkinlik ve program hakkinda ayrintili bilgi icin bkz:
http://www.akdeniz.edu.tr/turizm/amforht/index.html

'Türkiye Akademik Turizm Linkleri'..
Türkiye'de turizm alaninda egitim-ögretim görmekte olan ögrenciler, turizm sektöründeki uygulayicilar ile akademisyen ve arastirmacilara yönelik olarak, gereksinme duyulan temel bilgilere ulasimi kolaylastirmak amaciyla "Türkiye Akademik Turizm Linkleri" basligi altinda bir web sitesi hazirlandi. Anatolia dergileri edötürlügü tarafindan hazirlanan sitede; "akademik turizm programlari (önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora)", "turizmle ilgili akademik kurumlara (rekreasyon, kara ve hava ulastirmasi prigramlari (önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora)", "turizmle ilgili bilgi kaynaklari", "tam metinli veri kaynaklari", "turizm alaninda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluslari", "turizm alaninda calisan akademisyenler" vb. web sitelerine linkler verilmis. "Türkiye Akademik Turizm linkleri"nin web adresi su sekildedir:
http://www.anatoliajournal.com/akademik

'Uluslararasi Geçmisten Gelecege Zeugma Sempozyumu'..
Gaziantep Üniversitesi öncülügünde, "Uluslararasi Geçmisten Gelecege Zeugma Sempozyumu" Gaziantep Valiligi, Gaziantep Sanayi Odasi ve Gaziantep Ticaret Odasi'nin igbirliğiyle gerçeklegtirilecek. Sempozyumun kurumlar arasi koordinatörlüğünü Valilik, organizasyonunu Gaziantep Üniversitesi ve 30 bin dolardan fazla bir bütçeye sahip olacak sempozyumun finansmanini ise Sanayi Odasi ile Ticaret Odasi birlikte üstlenecek. Sempozyuma, Zeugma'da bizzat çalismis veya Zeugma'dan çikarilan eserler üzerinde bilimsel aragtirmalar yapmis olan 37 civarinda yerli ve yabanci bilim adami katilacak. Sempozyuma konusmaci olarak katilacak isimler arasinda Prof. Dr. Catherina ABADIE Reynal (Fransa), Dr. Alix BARBET (Fransa), Renaud BERNADET (Italya), Dr. Antony COMFORT (Kibris), Prof. Dr. Jean Pierre DARMON (Fransa), Dr. Odile DUSSARD (Fransa), Rob EARLY (Ingiltere), Reborto NARDIi (Italya) , Prof. Dr. Klaus PARLASCA (Almanya), Dr. Martin HARTMANN (Isviçre), Türkiye'den Prof. Dr. Mahmut DRAHOR, Prof. Dr. Haluk GÜRGEN, Prof. Dr. Emre MARDAN, Prof. Ümit SERDAROGLU, Prof. Dr. Mustafa SAHIN ve Prof. Dr. Veli SEVIN yer aliyor.

'Turizm Fuarlari Bitti, Simdi Is Zamani-2004 Beklentileri' Konulu Panel..
Turizm Gazetecileri ve Yazarlari Dernegi'nin aylik geleneksel toplantilari kapsaminda 2 Nisan 2004 tarihinde Istanbul'da The Central Palace Otel'de "Turizm Fuarlari Bitti, Simdi Is Zamani-204 Beklentileri" konulu bir panel düzenlendi. Panele konusmaci olarak Öger Grubu Baskani Nina ÖGER, Odean-OTI Yönetim Kurulu Baskani Ayhan BEKTAS, Corendon Direktörü Savas EMRE, Bastiyali Kontrat Müdürü Hasan DIRIK katildi.

Yeditepe Üniversitesi'nde Konferanslar..
Yeditepe Üniversitesi turizm programinda Nisan ayi icerisinde üc konferans etkinligi düzenlendi. Konferanslarin konulari, konusmacilar ve tarihleri su sekildedir: 19 Nisan 2004, "Girisimcilik ve Turizm" (Tinaz TITIZ); 20 Nisan 2004, "Kamu ve Turizm" (Cumhur Güven TAGBAGI); 28 Nisan 2004, "Amerika'da Seyahat Acentaciligi ve Cruse Holiday" (Viron EFSTRATIYADIS).

'Birinci Belek Turizm Paneli'..
Belek Turizm Yatirimcilari Dernegi tarafindan düzenlenen "Birinci Turizm Paneli", 17 Nisan 2004 tarihinde Pine Beach City'de gerceklestirildi. Panel konusu olarak "Markalasma Sürecinde 2010 Yili Hedefleri"n belirlendigi panel, iki ayri oturum halinde yapildi. Ilk panelde "Markalasma Sürecinde 2010 Yili Turizm Hedefleri" konusu tartisildi. Bu panelin oturum baskanligini Bülent AKARCALI yaparken, konusmacilar Kültür ve Turizm Bakanligi'ndan Nadir ALPASLAN, Turizm Gazetecileri ve Yazarlari Dernegi'nden Kerem KÖFTEOGLU, Magic Life yönetim kurulu baskani Dr. Cem KINAY ile Turizm Yatirimcilari Dernegi'nden Dr. Oktay VARLIER'den olustu. Ögleden sonra düzenlenen ikinci oturumda "Turizmde Özel Sektör-Devlet Isbirligi: Örnek Model - Belek (Altyapi ve Cevre Sorunlari)" konusu tartisildi. Oturum bakanligini TÜRSAB eski baskanlarindan ve Turizm eski bakanlarindan Bahattin YÜCEL'in yaptigi panele konumaci olarak Kültür ve Turizm Bakanligi'ndan Kudret ARSLAN, Turizm Yatirimcilari Dernegi'nden Haluk AKAR, Aksam Gazetesi'nden Zülfikar DOGAN ile Milliyet Gazetesi'nden Fehmi GENC katildilar.

Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin Önceki Sayilari Satisa Sunuldu..
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in önceki yillarda yayinlanmis sayilari satisa sunuldu. Önceki yillarda yayinlanan dergiler arasindan mevcudu olan sayilar ile satis fiyatlari listesine ulasmak için asağidaki web adresi ziyaret edilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/atad/eskisayilar.html


YENI YAYINLAR

Turizm ve Cevre
1. Baski
Prof. Dr. Nüzhet KAHRAMAN - Ars. Gör. Oguz TÜRKAY
Detay Yayinlari, No: 87
16x24 cm., 181 sayfa
Ankara, 2004Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni için e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi asagida belirtilen e-posta adresine bildiriniz.

Nazmi Kozak
Anadolu Universitesi
Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu
Yunus Emre Kampusu
26470 Eskisehir

Tel : 0222 – 335 05 80 / 59 61
Faks: 0222 – 335 66 51
GSM : 0532 – 286 75 84
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
http://academy.anadolu.edu.tr/displayx.asp?acc=nkozak&kod=0


Akademik Turizm Bülteni her ay yaklasik 8000 kisi tarafindan okunmaktadir.AKADEMIK TURIZM BULTENI’NI YAYIMLAYAN SITELER

http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
http://www.turizmgazetesi.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.hospitalitycv.com/
http://www.tursapnet.org
http://www.tuyed.org.tr


TURIZMLE ILGILI BAZI LINKLER

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Türkiye Akademik Turizm Linkleri
II. Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
Detay Yayincilik