Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BÜLTENI
Yıl: 7, Sayı: 5, Mayıs 2006
Arsiv (2000-2006) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu
HABERLER

III. Lisansüstü Turizm Öğrencilerii Kongresi'nin Programı Açıklandı..
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde 25-28 Mayıs 2006 tarihlerinde Çanakkale'de, Kolin otelde gerçekleştirilecek III. Lisansüstü Turizim Öğrencileri Kongresi'nin programı açıklandı. Kongrede 25 oturumda toplam 90 bildiri sunulacak. Program için tıklayınız.. http://www.anatoliajournal.com/ucuncukongre/program.html

"Prof. Dr. Hasan OLALI Turizm Araştırmacılığı Özel Ödülü"
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde 2002 yılından bu yana her iki yılda bir düzenlenen “Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi” kapsamında Prof. Dr. Hasan OLALI adına Turizm Araştırmacılığı Özel Ödülü veriliyor. 25-28 Mayıs 2006 tarihlerinde Çanakkale'de düzenlenecek III. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi'nden başlamak üzere verilmesi öngörülen. “Turizm Araştırmacılığı” ödülünün, ilk olarak ülkemizde akademik turizm araştırmalarının duayeni Prof. Dr. Hasan OLALI adına verilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi. 1950-1995 yılları arasında Türkiye'de akademik turizm araştırmalarının geliştirilmesi yolunda onlarca kitap, makale, araştırma ile akademisyenin yetiştirilmesi yolunda gösterdiği çabalar dolayısıyla Prof. Dr. Hasan OLALI'nın adına ödül verilmesinin kararlaştırıldığı öğrenildi. Kongrede bildiri sunanlar arasından seçici kurul tarafından belirlenecek ödül sahibine çeşitli hediyelerin de verilecek. Turizm Araştırmacılığı Özel Ödülü'nün bundan sonraki kongrelerde de öncü ve örnek çalışmaları ile dikkatleri çeken deneyimli akademisyenler ve araştırmacılar adına verilmeye devam edileceği açıklandı.

Mersin Turizm Mezunları 21-22 Nisan'da Toplanıyor..
Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu mezunları 21-22 Nisan 2006 tarihleri arasında Mersin'de toplanıyorlar. Mezunlar toplantısı kapsamında 1986 yılı mezunlarının 20'inci, 1996 yılı mezunlarının ise 10'uncu mezuniyet yıldönümü kutlamalarının yanı sıra, 1979, 1980 ve 1981 yıllarında okula kayıt yaptıranlara da 25'inci yıl ‘Teşekkür' belgeleri verilecek. Öte yandan, çeşitli nedenlerle diplomalarını alamamış mezunlar için de mezuniyet töreni gerçekleştirileceği bildirildi. Soli tesislerinde düzenlenecek mezunlar toplantısı hakkında ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için Dr. Kemal Birdir ile irtibata geçilebilir.
Kemal Birdir, E-mail: kemalbirdir@yahoo.com , GSM: 0532-486 18 89

Turizm Yatırımcıları Derneği Barlas Küntay Turizm Araştırma Ödülleri Sahiplerini Buldu 
Bu yıl dördüncüsü verilen Barlas Küntay Turizm Araştırma Ödülleri 13 Nisan 2006 tarihinde Ceylan Inter Continental Otel'de düzenlenen Gala Yemeği'nde Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un katılımıyla gerçekleştirildi. Sunulan 18 proje arasından Akdeniz Üniversitesi ekibi (Yard.Doç.Dr. Sibel MEHTER AYKIN, Prof.Dr. Şafak AKSOY, Doç.Dr. Akın AKSU, Yard.Doç.Dr. Hakan ER, Yard.Doç.Dr. Sedef ALTUN, Arş.Gör. Bahattin ÖZDEMİR, Rezan KULAKSIZ) tarafından hazırlanan “Unulla'da Yaşam” Projesi birincilik ödülüne layık görüldü. Mustafa Kemal Üniversitesi'nden Doç.Dr. Cevat TOSUN ile Arş.Gör. Yasin BİLİM'in hazırladığı “Medeniyetlerin Buluştuğu Barış ve Dostluk Projesi (Hatay Yöresi'nin Turizm Potansiyelinin Tespiti, Ürün Çeşitlendirilmesi ve Pazarlanması)” ile İstanbul Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans Öğrencisi Osman Cenk DEMİROĞLU'nun hazırladığı “Prinkipo Palace (Büyükada Rum Yetimhanesi) Kültürel Miras ve Turizmle İlişkisi Bağlamında Uygulanabilir bir Yatırım Projesi Önerisi” mansiyon ödüllerini paylaştı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Kuruldu..

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu kurulması; Milli Eğitim Bakanlığı'nın 26/1/2006 tarihli ve 1233 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 3/3/2006 tarihinde kararlaştırıdı.

Kruvaziyer Turizmi Sempozyumu
Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü ile Bodrum Ticaret Odası'nin işbirliğiyle düzenlenen "Kruvaziyer Turizmi Sempozyumu", 28 Nisan 2006 tarihinde Bodrum'da gerçekleştiriliyor. Deniz turizmininönemli bir kolu üzerinde Bodrum'daki potansiyelin ortaya çıkarılmasını hedefleyen sempozyuma, merkezi ve yerel yöneticiler, işkolu temsilcileri ve akademisyenler konuşmacı olarak katılması bekleniyor.

İkinci Avrupa-Türk Turizm Zirvesi Yapıldı..
Hüseyin BARANER'in organize ettiği "Avrupa-Türk Turizm Zirvesi"nin ikincisi 24 Nisan'da Antalya Sungate Port Royal Hotel'de yapıldı. Zirveye,
Almanya'dan çok sayıda firma temsilcisi ile seyahat endüstrisi alanındaki yayın organları yöneticilerinin katıldığı toplantıya, Türkiye'den turizm işletmeci ve yatırımcıları da iştirak etti. İkinci Avrupa - Türk Turizm Zirves'ne katılanlardan bazıları şu şekildedir: AKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Osman AYIK, TUREFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet BARUT, TUI Almanya Genel Müdürü Sören HARTMANN, QTA Genel Müdürü Thomas BÖSL, Thomas Bösl dergisi başeditörü Jürgen Scharrer, LTU Touristik bölüm başkanı Dierk Berlinghoff, Kayı Grubu Başkanı
Talha Görgülü.

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde Turizm Haftası Kutlamaları..
Turizm Haftası kutlamaları çerçevesinde Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde iki panel düzenleniyor. Sandıklı Meslek Yüksekokulu'nda 20 Nisan 2006 tarihinde düzenlenecek ''Türk Turizminin Dünü, Bugünü ve Geleceği'' konulu panele konuşmacı olarak Öğr. Gör. Abdullah TAYTAK, Öğr. Gör. Ahmet EMREN ve Öğr. Gör. Hümeyra T. BAŞAT katılıyor. Dinar Meslek Yüksekokulu'nda 20 Nisan 2006 tarihinde gerçekleştirilecek ''Dinar'da Turizm ve Turizm Potansiyeli'' konulu panele konuşmacı olarak Doç. Dr. Mahmut MASCA, Öğr. Gör. Taner AKYÜZ, Öğr. Gör. Nuray AKYÜZ ve Öğr. Gör. Hülya D. KOLANCI katılıyor.

Antik Doğu Akdeniz Dünyasında Yunan ve Roma Dönemlerinde Pişmiş Toprak Figürinler: Üretim, Dağıtım, İkonografi ve İşlev Sorunları” Konferansı
2-6 Haziran 2007 tarihlerinde İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde toplanacak uluslararası bir arkeoloji konferansında İ.Ö.7. yy. ile İ.S.4. yy. arasında Antik Doğu Akdeniz dünyasında üretilmiş Yunan ve Roma pişmiş toprak figürinler konu olarak ele alınıyor. Bu uluslararası akademik konferans 29. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu'ndan hemen sonrasında İzmir'de düzenleniyor.
Konferansta, coğrafi alan olarak Doğu Akdeniz ve Anadolu üzerine yoğunlaşacak olup, daha çok daha önce yayınlanmamış kazı buluntuları ile kolleksiyonların tanıtılmasına yönelik olacağı bildirilmiştir. Konferansta başlıca konular terrakotta figürinlerin üretim, dağıtım, ikonografi ve işlev sorunlarıdır. Konferansa özellikle Türkiye çevresindeki komşu ülkelerden, mesela Yunanistan, Suriye gibi, katılımlar olacağı öğrenilmiştir.

Resort Dergisinin Yeni Sayısı Çıktı..
“Paket Tur Pazarı İncoming Raporu 2005” ekinde, en çok turist getiren 50 firma ile ilgili bilgiler ve incoming pazarının son üç yılı, verilere dayandırılarak sunuluyor. “Otellerde Alkollü İçecekler” ekinde de üretici firmalar ve konaklama tesisleri yöneticilerinin değerlendirmelerine yer verilirken AKP'nin iktidara geldiğinden beri bu konuda izlediği politika inceleniyor. Seyahat endüstrisi profesyonellerinin dergisi RESORT yeni sayısı iki özel ek ile birlikte çıktı. RESOR'tun Türkçe-Almanca olarak yayımlanan “Paket Tur Pazarı İncoming Raporu 2005” eki, ITB Berlin ve Moskova MİTT Fuarlarında da dağıtıldı. Türkiye'ye paket tur ile ençok turist getiren 50 firmaya ilişkin son üç yılın rakamlarının yayımlandığı ekte, ayrıca incoming pazarı turist getirilen ülkeler bazında ayrı aynı ele alınıyor.
RESORT'un iki ekinden biri “Paket Tur Pazarı İncoming Raporu 2005” başlıklı incoming raporunda, Türkiye'nin paket tur pazarının son üç yılı, bu alanda faaliyet gösteren firmalara ilişkin veri ve istatistiklerle inceleniyor.

Anadolu Tatil Günleri..
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TYD), yerli turisti Türkiye'de tatil yapmaya çağırmak amacıyla hazırladığı ''Anadolu Tatil Günleri'', 25 Nisanda Adana'da başlayacak. Kampanya çerçevesinde, büyük illere gidecek ''Türkiye'de Tatil TIR''ında, Türkiye'deki otellerin tanıtımı yapılıyor. Anadolu Tatil Günleri'nin amacı, Anadolu illerinde yaşayanlara, Türkiye'de turizmin ulaştığı gelişmişlik düzeyini dünya standartlarında tatilin ne kadar yakınlarında, ulaşılabilir ve kolayca satın alınabilir olduğunu göstermek ve onları turizm pazarına katmak olduğu bildirildi. Türkiye'de Tatil kampanyasının programı şu şekildedir: Adana (25 Nisan), Gaziantep (26 Nisan), Konya (28 Nisan), Ankara (30 Nisan-1 Mayıs), Eskişehir (3 Mayıs), Denizli (5 Mayıs), İzmir (7-8 Mayıs), Samsun (10 Mayıs), İzmit (12 Mayıs), Bursa'da (14 Mayıs).

15. İstatistik Araştırma Sempozyumu
T. C. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen İstatistik Araştırma Sempozyumu'nun 15'incisi, 11-12 Kasım 2006 tarihlerinde Ankara'da yapılıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.
http://www.die.gov.tr/ias_06/ias06.htm

Anatolia Dergilerinin Önceki Sayilari Satisa Sunuldu
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi ve Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in önceki sayilarindan mevcudu olanlari satisa sunuldu. Mevcudu olan sayilar, fiyatlari ve satis bilgileri icin asagida adresi belirtilen web sayfasini ziyaret edilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/atad/eskisayilar.html

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Çalişmalari bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanacaktir.


HAZIRLANMAKTA OLAN TEZ ÇALIŞMALARI

Demet TÜZÜNKAN
Konaklama İşletmelerinde Çatışma Nedenleri ve Müdahale Teknikleri: Ankara'da Konaklama İşletmelerine Yönelik Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Halil CAN
Devam Eden Tez Çalışması

GÖREVE ATANMA/ GÖREV YERİ DEĞİŞİKLİKLERİ

Muğla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Cafer TOPALOĞLU, askerlik görevini tamamlayarak Yüksekokuldaki görevine başladı.

LINKLER
www.turizmgazetesi.com
www.turizmdekariyer.com
Detay Yayincilik
www.turizmforumu.net/
http://www.turizmhabercisi.com
Resort Academy
http://www.ftnnews.com
Canakkale Travel
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
http://www.turizmgunlugu.com
Anadolu Üniversitesi e-Konaklama Programı
Anatolia: International Journal of Tourism and ...
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.