Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BÜLTENI
Yıl: 9, Sayı: 5, Mayis 2008
Arşiv (2000-2008) ve orijinal metin için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr/
Hazırlayan: Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu
HABERLER

Profesyonel Turist rehberligi Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik.
25/11/2005 tarihli ve 26004 sayili Resmî Gazete'de yayimlanan Profesyonel Turist Rehberligi Yönetmeligi'nin 32 nci maddesinin ikinci ve besinci fikralarından değişiklik yapan Yönetmelik, 29 Mart 2008 gün ve 26831 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre söz konusu madde; "Bakanlik, meslek kuruluslari, üniversiteler, ilgili kurum ve kuruluslarla isbirligi içersinde; hizmet içi egitim seminerlerinin ve rehberlere yönelik Bakanlik onayi ile uygun görülen diger egitim programlarinin düzenlenmesine izin verebilir. Bakanlik hizmet içi egitim seminerlerine katilamayanlar için telâfi seminerleri düzenleyebilir. Seminerler, Bakanligin denetim ve gözetiminde, seminerlerin yapilacagi il müdürlüklerinin yetki ve sorumlulugunda yürütülür. Seminerleri düzenleyen kuruluslar, katilimci sayisina göre uygun mekânlari tespit eder ve gerekli duyurulari yapar" şeklinde değiştirilmiştir.

Lisansüstü turizm öğrencilerinin şöleni başliyor..
IV. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi ile The 4th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure 22-27 Nisan 2008 tarihlerinde Antalya, Belek'te düzenleniyor. Ulusal ve uluslararasi katilimli olarak iki ayri kongerenin eş zamanli düzenlendiği kongrelerde toplam 226 bildiri sunulacak. Dallarinda en nitelikli çalişmalarin da ödüllendirileceği kongrelerde doktora, yüksek lisans ve serbest bildiri kategorilerinde dereceye giren çalişmalar 26 Nisan, Cumartesi akşami düzenlecek bir törenle açiklanacak ve ödüllendiriler sahiplerine bulacak. Ayrintili bilgi için bkz.
http://www.anatoliajournal.com/conference
http://www.anatoliajournal.com/kongre

"Eskişehir'deki Turizm Potansiyeli ve Geleceğe İlişkin Öngörüler" konulu panel..
Eskişehir'de Turizm Haftası kutlamaları çerçevesinde 16 Nisan 2008 tarihinde "Eskişehir'deki Turizm Potansiyeli ve Geleceğe İlişkin Öngörüler" konulu bir panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak, Prof. Dr. Mustafa ÇAKIR (Anadolu Üniversitesi Turizm ve otel İşletmeciliği Yüksekokulu müdürü), Ali KIRGIZ (Sivil Hava Ulaştirmasi Derneği (BART) Genel Koordinatörü), Bülent ŞENSES (ACCOR Otel Grubu Genel Koordinatörü), Serdar TÜTÜNCÜ (Afyonkarahisar Korel Otel Genel Müdürü) ve Ali Osman GÜL (Eskişehir İl Kültür ve Turizm Müdürü) katıldı.

'Turizm Mesleki Eğitim Projesi..
Ankara Üniversitesi ve Magic Life işbirliğiyle şubat ayından bu yana devam eden 'Turizm Mesleki Eğitim Projesi' ile çeşitli alanlarda nitelikli elemanların yetiştirilmesi amaçlanıyor. Önümüzdeki yıllarda kontenjanın artırılarak sürdürülmesi planlanan projenin bu yılki teorik bölümü Nisan ayı sonunda tamamlanacaği öğrenimdi. Belirlenen alanlara göre teorik ve pratik eğitimlerin toplamı yaklaşık 8 ila 10 ay arasında süren projenin teorik bölümleri her iki kurumun Manavgat'ta bulunan tesislerinde Ankara Üniversitesi'nin Sürekli Eğitim Merkezi (ANKÜSEM), Beypazarı Meslek Yüksekokulu (BEMYO), Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu (BESYO) ve Almanca Dil Eğitimi TÖMER Öğretim Üyeleri ve Magic Life eğitmenleri tarafından gerçekleştiriliyor. Pratik eğitimler ise Türkiye'de Magic Life'a ait 7 kulüpte usta eğitmenler gözetiminde yapılıyor. Otelcilik alanında önbüro, house keeping, servis, bar ve mutfak olmak üzere 5 alanda eğitim veriliyor. Proje kapsamında TÖMER tarafından 120 saatlik hızlandırılmış Almanca dil eğitimi de ücretsiz veriliyor. Ankara Üniversitesi yabancı dilin yanı sıra drama, ilk yardım, genel turizm eğitimi, iletişim, turizm pazarlaması, çalışma hukuku üzerine eğitimler verirken, Magic Life yöneticileri tarafından ise bar, mutfak, housekeeping gibi bölüm eğitimleri, oryantasyon, kalite yönetim sistemleri gibi konularda katılımcılara destek sağlıyorlar.

Termal Turizm konulu panel..
Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi tarafından Turizm Haftası kutlamaları çerçevesinde 22 Nisan'da Ankara'da "Termal Turizm" konulu bir panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak Sağlık Turizmini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dursun AYDIN, Kızılcahamam Belediye Başkanı Adem ÖZBEKLER, Çağ Sağlık Grubu yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadirhan SUNGURLU ile Gazi Üniversitesi'den Yrd. Doç. Dr. Ahmet TAYGUN katıldı.

"Tourism, Regional Development and Public Policy" konulu toplantı..
Regional Studies Association ve Ege Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği "Tourism, Regional Development and Public Policy" konulu toplantı 2 -4 Nisan 2008 tarihlerinde İzmir'de gerçekleştirildi.

"Sürdürülebilirlik Kapsaminda Eko Turizm ve Yararlanma Alanlari" konulu konferans..
Anatolia-TUYED isbirligi kapsaminda baslatilan"Turizm ögrencilerine deneyim-birikim aktarma" projesinin dördüncü bulusmasi Kırklareli Üniversitesi Pinarhisar Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencilerine yönelik olarak düzenlendi. 16 Nisan 2008 Çarsamba günü gerçekleştirilen toplantıda Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kerem KÖFTEOĞLU "Sürdürülebilirlik Kapsaminda Eko Turizm ve Yararlanma Alanlari" konulu bir konferans verdi.

Bartin'da turizm haftasi kutlamalari..
Bartin'da Turizm Haftasi etkinlikleri kapsaminda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Etkinlikler kapsaminda "Meslek Yüksekokullari Gözüyle Turizm ve Bölgemiz" konulu panelin yani sira söyleşi, sergi ve konser de yer aliyor.

"Destinasyon Pazarlamasinda Özel Etkinlikler" konulu çaliştay..
Dokuz Eylül Üniversitesi işletmeFakültesi tarafindan 21 Nisan 2008 tarihinde "Destinasyon Pazarlamasinda Özel Etkinlikler" konulu bir çaliştay düzenlenecek. Turizm Çaliştaylari Serisi kapsaminda düzenlenecek toplanti için bkz. http://web.deu.edu.tr/turizm/documents/anasayfa.html

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksek Okulu Mezunlari Bulusmasi..
IV. Geleneksel Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksek Okulu Mezunlari Bulusmasi, 12 Nisan 2008 (Cumartesi) günü Yüksekokul'da gerçeklestirildi. Etkinliğe Yüksekokul mezunlari ile hale eğitim görmekte olan öğrenciler katildi.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu'nda konferanslar..
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu'nda Eskişehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü müdür yardımcısı Mesut Uyanık, 10 Nisan 2008 tarihinde "Bürokraside Turizmin Örgütsel Yapisi" konusunda ve  09 Nisan 2008 tarihinde de The Marmara Hotels Insan Kaynaklari Yönetimi Müdürü Duygu KAYAALP bir konferans verdi.

Karaburun Bilim Kongresi
Karaburun Bilim Kongresi’nin üçüncüsünü 5-7 Eylül 2008 tarihleri arasinda gerçekleştiriliyor. Kongre'de, özellikle 20. yüzyilin son çeyreğinden bu yana süregelen tartişmalara yakindan bakilmasi ve bu tartişmalara eleştirel katkilar sunulmasi hedeflemektedir. Kongrenin ana temasi “Bugünü Anlamak” olarak belirlenmiş. Karaburun Bilim Kongresi'nde, hem kapitalizmin bugününü tüm gerçekleriyle ifşa etmek hem de ilgili tüm alanlarda yeni tartişmalara zemin yaratabilmek amaciyla yine herkesin katilimina açik olmasi da amaçlaniyor. Karaburun Bilim Kongresi’nin üçüncüsü yukarida tanimlanan değişimlere/ dönüşümlere yoğunlaşacak, bir yandan kolektif olarak Bugünü Anlamaya çalişirken bir yandan da bunun kuramsal ve pratik araçlarini üretmeye odaklanmasi bekleniyor. Bu noktada tartişmalarin doğa bilimlerinden toplumsal bilimlere, tiptan mekan bilimlerine kadar tüm alanlari kapsamasi ve başta kültür, ekoloji, teknoloji, emperyalizm, devlet, siyasal hareketler, sistem karşiti hareketler, milliyetçilik, bilim, eğitim, sağlik, hukuk, sanat ve gündelik hayat olmak üzere hayatin tüm alanlarinda yaşanan değişim/dönüşümlere vurgu yapmasi beklenmektedir. Ayrintili bilgi için bkz: www.kongrekaraburun.org

Ege ve izmir'in turizmi masaya yatirildi
FVW'nin Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve SunExpress Havayollari işbirliği ile düzenlediği Ege Workshop(çaliştay) izmir'de gerçekleştirildi. Almanya'nin en önemli turizm dergilerinden FVW"nin, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve SunExpress Havayollari işbirliği ile düzenleneni FVW Ege Çaliştay'inda, değişen trendler ve Ege'nin sorunlari tartişildi. Çaliştay'da, Ege ve izmir'in turizmde geleceğine yönelik yol haritasi üzerinde çalişmalar da gerçekleştirildi. Expo 2015'e yönelik çalişmalardan sonra izmir"de gerçekleştirilen en büyük aktivite olarak değerlendirilen ve 9-13 Nisan tarihleri arasinda organize edilen FVW Ege Çaliştay'i çerçevesinde ilk üç gün, Almanya'daki turizm acentesi temsilcilerinden oluşan 50 kişilik heyet, izmir ve çevresinde incelemelerde bulundu. 12 Nisan 2008 Cumartesi günü izmir Crowne Plaza'da gerçekleştirilen etkinlikte de heyet, yaptiği incelemeler sonrasi bölge turizminin gelişimi konusundaki önerilerini katilimcilar ile paylaştilar.ETiK Başkani Haluk Nişlioğlu, TÜROFED Başkani Ahmet Barut, Kültür ve Turizm Bakanliği Tanitma Genel Müdürü Özgür Özaslan, Sun Express Genel Müdürü Paul Schwaiger, FVW Medya Grubu Matthias Schuiz'un da konuşmacilarinin arasinda olduğu çaliştay, çok sayida sektör temsilcisi, yatirimci, işletmeci, akademisyen ve medya temsilcisi tarafindan ilgiyle izlendi.

YemekveKültür dergisinin 12. sayisi çikti
YemekveKültür dergisinin bahar sayisi geçtiğimiz günlerde yayinlandi. Dergide; karikatür ustasi Eray Özbek'in yemek temali çalişmalariyla açilip kapanan derginin sayfalarinda mantardan meyve bahçelerine, oburluktan Scappi'nin yemek tariflerine, keşkekten hellime pek çok ilgi çekici konuya yer veriliyor. Öykücülüğümüzün nitelikli kalemlerinden Behçet Çelik'in “Bekâr Öğrenci Evlerinde Yemek” başlikli denemesiyle başlayan YemekveKültür dergisi, Türk polisiye edebiyatinin kalemşorlarindan Ahmet Ümit'in “Bir Antepli Olarak Kişisel Çiğ Köfte Tarihçem”iyle sürüyor. Brillat-Savarin'in bu sayida seçip çevirerek yayimlanan yazisi “Boğazina Düşkün Kişiler Üzerine”. En ünlü oburlarimizdan biri olarak tarihe geçen Yahya Kemal'in boğazina düşkünlüğünü, anilar ve anekdotlarin izinden giden Süleyman Bulut aktariyor. Bu sayidan itibaren YemekveKültür 'ün tüm sayilari internet sitesi www.yemekvekultur.com adresinden satin alinabilecek.

Okan Üniversitesi'nde turizm konulu konferanslar..
Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünylasinda "Turizmde Bilgi Paylasimi Günleri"toplantıları kapsamında The Ritz-Carlton Istanbul Hotel Satis Direktör Yrd. Metin Sportmen "Otellerde Satis Yöntemleri” ve Deniz Gürsoy ise “Bira Ile Ilgili Hersey" konulu birer konferans verdi.

Yaratici Yemek Yarismasi..
Gaziantep Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Asçilik Programi tarafindan düzenlenen Yaratici Yemek Yarismasi'nin ikincisi bu yil düzenleniyor. Yarismaya katilmak isteyenlerin 16 Mayis tarihine kadar Yüksekokul Müdürlügü'ne basvurularini yapmalari gerekiyor.

“Turizmde Kariyer imkanlari ” konulu panel
Atilim Üniversitesi işletme Fakültesi Turizm işletmeciliği Bölümü tarafindan 9 Nisan 2008 tarihinde "Turizmde Kariyer imkanlari” konulu bir panel gerçekleştirildi. Oturum başkanliğini Atilim Üniv. işletme Fakültesi işletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ayhan TAN'in yaptiği panale konuşmaci olarak Olivier VETTER -(Ankara HiltonSA Genel Müdürü), Savaş ÇOLAKOğLU (Limak Ambassador Otel Genel Müdürü, şenay BARAN (Risus Turizm Müdürü) ve Eda ARISOY (Kongre ve Fuar Organizasyonu Uzmani) katildilar.

Four Seasons Resort Jackson Hole iş Görüşmeleri için Türkiye'?de
Yurtdişi Eğitim ve Kariyer Danişmanlik sektörünün önde gelen şirketlerinden ihrTurkey'?in geleneksel hale getirdiği Recruitment Trip'?in beşincisi 12-17 Mayis 2008 tarihlerinde Antalya-Mersin-Ankara ve istanbul?'da düzenleniyor. Amerika Birleşik Devletleri?'nden konaklama sektörünün önde gelen şirketlerinden Four Seasons'?un katilimiyla gerçekleştirilecek ?V. Recruitment Trip? kapsaminda onlarca aday, işverenlerle yüzyüze görüşme olanaği bulacak. Four Seasons Resort Jackson Hole insan Kaynaklari Müdürleri Rachel Andrews ve Beth Reed, kiş staji için otellerine personel seçmeye geliyorlar. Mülakati başariyla geçen turizmci adaylar Eylül ve Ocak dönemlerinde 4,5 aylik maaşli staj olanağindan faydalanacaklar. Otelin ön büro, yiyecek ve içecek birimleri, SPA ve kat hizmetleri bölümlerinde staj görecek adaylar saatlik 11.00 ile 15.20 dolar arasinda değişen ücretler alacaklar. Ayrintili bilgi için bknz. www.ihrturkey.com

Türsab Kültür Turizmi Sempozyumu V..
Türkiye Seyahat acentalari Birliği (TÜRSAB)'in Kültür Turizm Sempozyumlari'nin beşincisi, 15 Nisan 2008 tarihinde Tarsus'ta gerçekleştirildi. “inançlarin ve Kültürlerin Kesiştiği Başkent” konusunda düzenlenen sempozyumun yöneticiliği TÜRSAB Kültür Komitesi Başkan Vekili H. ilhan UÇAK tarafindan yapildi. Panele konuşkaci olarak; Mithat BEREKET, Hüseyin F. TÜTÜNER, şerif YENEN, Prof. Dr. Serra DURUGÖNÜL, ibrahim YAZAR, Tayyar ZAiMOğLU ve Numan OLCAR katildi.

Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik..
Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 2 Nisan 2008 tarih ve 26835 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, 31/12/2005 tarihli ve 26040 sayili Resmî Gazete'de yayimlanan Vakif Yüksekögretim Kurumlari Yönetmeliginin 10 uncu maddesi asagidaki sekilde degistirildi: "Vakiflar tarafindan üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü kurulabilmesi için; a) Üniversite kurulmasinin istenilmesi halinde, üniversitenin en az üç fakülteden olusmasi; b) Yüksek teknoloji enstitüsünün kurulmasinin istenilmesi halinde, enstitünün en az üç fakülteden olusmasi, bu fakültelerden birinin teknoloji alaninda olmasi, teknoloji ile ilgili fakültenin enstitünün ilk açilacak fakülteleri arasinda yer almasi ve enstitünün egitim-ögretime baslayacagi yil bu fakülteye ögrenci alinacaginin taahhüt edilmesi, gerektiği şeklinde bir değişiklik yapılmıştır.

Ege Çalıştayı yapıldı..
TÜROFED'in FVW isbirligi ile düzenledigi çalistaylarin 3'üncüsü Izmir'de yapiliyor. Ilki Antalya'da daha sonra Istanbul'da yapilan FVW-TÜROFED ortak çalistaylarinin üçüncüsü Izmir'de yapildı. Çalıştaydı, bölgenin uluslararasi pazara çikarilmasi için yapilmasi gerekenler profesyonellerin degerlendirmeleri ile ele alindı.

Muğla Üniversitesi Turizm Bölümü öğrencileri Turizm Haftası’nı etkinliklerle kutladı.
Turizm Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında hazırlanan programda bir dizi panel, seminer ve konferans düzenlenecek. Etkinlikler programının ilk günü, 14 Nisan Pazartesi, Canan Küçükserim'in yazdığı ve Ekin Grubu’nun yayınladığı “Karia ve Karia Efsaneleri” konulu bir konferans veriledi. Aynı gün Doç.Dr Metin Kozak’ın konuşmacı olduğu "Akademik Kariyer” konulu bir konferans verildi. Program sonraki günlerde turizm sektörü ile ilgili kariyer planlaması, uluslararası eğitim panelleri ile çeşitli yarışmalarla devam etti.Etkinlikler kapsamında yer alan etkinlikler şu şekildedir: 15 Nisan 2008; “Türkiye’de Doğa Turizmi” konulu Nevzat Çetin'in sunumu; St Paul ve Lykia Yolu” konulu Kate Clow, Mahmut Leventoğlu'nun konferansı; Marmaris Rehberler Derneği (MARED) Söyleşisi.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Çalismalari" bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" veya hguclu@adu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadır.


Rabia BATO ÇiZEL
Herşey Dahil Sisteminin Ortaya Çikiş ve Yayginlaşma Sürecinde Etkili Çevresel Baskilar ve Konaklama işletmelerinin Stratejik Yanitlarinin Antalya Yöresinde Araştirilmasi
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. Fulya SARVAN
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: şubat 2008

LİNKLER
www.turizmgazetesi.com
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Anatolia: International Journal of Tourism and..
Detay Yayincilik

www.ehotelbuild.com/tr

http://www.turizmhabercisi.com
http://www.turizmhaberleri.com
Resort Academy
www.turizmforumu.net
http://www.ftnnews.com
www.turizmdosyasi.com
http://www.otelcionline.com
Bibta Veri Bankası
http://www.turkiyeturizm.com
http://www.gulersoy.net
IV. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi
http://www.sihirlitur.com.
http://www.turizmdebusabah.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.medikongre.com
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.