Akademik Turizm Bulteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 11, Sayi: 5, Mayis 2010
Arsiv (2000-2009) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

II. Turizm Öğrencileri Kurultayi..
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu öğrencileri tarafindan ilki geçen yil düzenlenen Turizm öğrencileri Kurultayi’nin ikincisi, 15-17 Nisan 2010 tarihleri arasinda Anadolu Üniversitesi'nin Yunus Emre Kampusu’nda yapiliyor. Turizm ve otelcilik alaninda lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren 43 okul ve bölümden gelecek öğrenciler iki gün boyunca turizm eğitimini ve kendilerini ilgilendiren konularda çalişmalarda bulunacaklar. Kurultay kapsaminda; Turizmde yabanci işgücü ve stajyer istihdami, Stajyerlerin çalişma koşullari, Nasil bir turizm eğitimi istiyoruz? Kurultay tüzüğünün hazirlik çalişmalari ve Turizm sektöründe kariyer olanaklari olmak üzere beş çalişma grubunda çalişmalarini sürdürecek öğrenciler, ulaştiklari sonuçlari 16 Nisan, Cuma günü saat 14:00’de kamuoyu ile paylaşacaklar. II. Turizm Öğrencileri Kurultayi’nda ilk kez olmak üzere, önümüzdeki bir yil içerisinde görev yapacak dokuz kişilik Turizm Öğrencileri Konseyi seçimleri de yapilacak. Kurultay ile ilgili ayrintili bilgi aşağida adresi yazili web sayfasindan elde edilebilir. http://www.turizmkurultayi.com

II. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi 22-25 Nisan'da..
Muğla Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan ilk geçen yil Bodrum'da düzenlenen Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi'nin ikincisi 22-25 Nisan 2010 tarihlerinde Fethiye'de LykiaWordld'de gerçekleştiriliyor. Bünyelerinde turizmle ilgili lisansüstü programlarinin yer aldiği 21 üniversiteden 40 akademisyenin katilimi ile gerçekleştirilecek toplantida, yüksek lisans ve doktora programlarinin amaçlarina daha uygun eğitim ve öğretim verebilmeleri için yapilmasi gerekenler tartişilacak.
Ayrintili bilgi için bkz.

ITB-Berlin 2010'u 179 bin kişi ziyaret etti..
10-14 Mart 2010 tarihleri arasinda düzenlenen ITB-Berlin 2010 katilimci ve ziyaretçi bilgileri yayimlandi. Bu yil ITB Berlin'e 2.637'i Alman olmak üzere toplam 11.127 katilimci
yer aldi. Fuari 111.133'u tatilci olmak üzere toplam 179.351 kişi ziyaret etti. Önceki yil düzenlenen ITB-Berlin'de 11.098 katilimci yer alirken, fuari 110.857'si profesyon olmak üzere toplam 178.971 kişi ziyaret etmişti.

"Turizmde Talep Yaratmaya ilişkin Öngörüler" konulu panel..
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu tarafindan 16 Nisan, Cuma günü Turizmde Talep Yaratmaya ilişkin Öngörüler konulu bir panel düzenleniyor. Yöneticiliğini Doç. Dr. Nazmi KOZAK’in yerine getireceği panele konuşmaci olarak www.turizmgazetesi.com ve Resort dergisi genel yayin yönetmeni Fehmi KÖFTEOğLU, Retur Seyahat Acentesi Genel Müdürü iskender ÇAYLA ve Kültür Turizm’den Hami FiDANOğLU katiliyor.

EMITT 2010'u 106 bin kişi ziyaret etti..
11-14 şubat 2010 tarihleri arasinda gerçekleştirilen Doğu Akdeniz Uluslararasi Turizm ve Seyahat Fuari'ni (EMITT) 106 bin kişi ziyaret etti. Ziyaretçilerin 48 bini profesyonel ziyaretçi iken 58.850'si ise tatilci ziyaretçilerden oluştu. EMIIT'i geçtiğimiz yil 42 bini proifesyonel ziyaretçi ve 55 bini tatilci ziyaretçi olmak üzere toplam 97.500 kişi ziyaret etmişti. EMITT fuarini ziyaret edenlerin sayisi 2010 yilinda bir önceki yila oranla yüzde 9,5 lik bir artiş gösterdu..

Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi beş yaşinda..
Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi beş yaşini doldurdu. Eskişehir'in Odunpazari semtindeki 100 yillik bir Osmanli evinin restore edilmesiyle oluşüurulan Müze'nin kendi koleksiyonlarinin sergilendiği sabit bölümlerin dişinda değişken sergilerin yapilabileceği bir salon da yer aliyor. Müze koleksiyonunda 1500’den fazla orijinal Türk ve dünya sanatçilarinin karikatürünün yani sira 1250 kitap, 700 mizah dergisi, karikatür konulu tezler ve makaleler bulunuyor. Eğitim Karikatürleri Mezisi'nde kurulduğu günden bu yana Türk ve dünya karikatürcülerinin 42 ayri sergisi gerçekleştirildi. Müzeyi kurulduğu günden bugüne Mart sonu itibariyle 61 500’den fazla kişi ziyaret etti.
Müze hakkinda ayrintili bilgi için bkz.

Çağdaş Japon Karikatürleri Sergisi
Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi'nde “2010 Türkiye’de Japonya Yili” etkinliği kapsaminda “Çağdaş Japon Karikatürü Sergisi” açildi. Harumi Imahase, Masahumi Kikuch, Sadao Sakai, Seigo Sakai, Yukio Shinohara, Hideo Takeda, Minoru Tanaka, Toshiko Nishida, Keichi Makino, Norio Yamanoi, Yoshiaki Yokota: 11 çağdaş Japon sanatçinin karikatürlerinden oluşan sergi, Eskişehir’de Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde 14 Nisan 2010 Çarşamba günü Saat: 17.30da açildi. 60 renkli karikatürün bulunduğu sergi 5 Mayis’a kadar izlenebilecek. Bilindiği üzere, Ertuğrul Firkateyni, 1889 yilinda Japonya’yi ziyareti sonrasinda, dönüşü sirasinda, 16 Eylül 1890’da kayalara çarparak batmişti. Türkiye’de, Japonya Yili bu felaketin 120’inci yilinda FECO JAPAN kuruluşunun önerisiyle açildi.

Webometrics'in Türkiye üniversiteleri siralamasi..
Webometrics tarafindan her yil hazirlanan Dünya üniversiteler siralamasinda Türkiye'deki üniversitelerin siralari da belli oldu. Siralamada baz alinan değişkenler; "Eğitim Kalitesi", "Uluslararasilaşma", "Büyüklük", "Araştirmalar", "Toplumsal Etkisi" ve "Pestij" olmak üzere siralaniyor. Siralada ilk sirada Orta Doğu Teknik Üniversitesi 499. sirada yer alirken; Boğaziçi Üniversitesi (523), Bilkent Üniversitesi (607), istanbul Teknik Üniversitesi (792), Ankara Üniversitesi (865), Anadolu Üniversitesi (911) şeklinde siralaniyor. "Webometrics'in Türkiye üniversitelerine ilişkin siralamasi için tiklayiniz.

Atilim Üniversitesi Turizm işletmeciliği Bölümü 2009-2010 Akademik Yili Bahar Dönemi Konferanslari devam ediyor...
Atilim Üniversitesi 2009-2010 Akademik Yili Bahar Dönemi Etkinlikleri kapsaminda, Turizm işletmeciliği bölümü tarafindan 25 Mart 2010 tarihinde, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği YO Müdür Yardimcisi ve Türk Mutfaği Araştirma ve Uygulama Birimi Müdürü Doç. Dr. Dündar DENiZER’ in konuşmaci olarak katildiği “Türk Mutfağinin Tarihi” konulu konferans, 7 Nisan 2010 tarihinde Müge CANTEKiN’ in konuşmaci olarak katildiği “işletmelerde Çatişma Yönetimi” konulu konferanslar düzenlendi. 19 Nisan 2010 tarihinde ise Doğu Anadolu Turizmi Geliştirme Projesi (DATUR) saha yöneticisi Egemen ÇAKIR’ in konuşmaci olarak katilacaği “Doğu Anadolu’da Ekoturizm Olanaklari” konulu bir konferans düzenleneği bildirildi.

1.Turizmde insan Kaynaklari Sempozyumu yapildi..
Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan düzenlenen 1.Turizmde insan Kaynaklari Sempozyumu 9-11 Nisan 2010 tarihinde Antalya'da gerçekleştirildi. Dünyada ve Türkiye’deki yeni gelişme ve eğilimler doğrultusunda insan kaynaklari konusunda uzman, akademisyen, araştirmaci ve uygulamacilari bir araya getirmek olan sempozyumda 10 ayri üniversiteden 25 bildiri sunuldu.

istanbul Turist Rehberleri Esnaf Odasi’nin (iRO) seçimleri yapildi..
Kisa adi iRO olan istanbul Turist Rehberleri Esnaf Odasi'nin Olağan Genel Kurul Toplantisi, 21 Mart Pazar günü Lütfi Kirdar Kongre Merkezi Topkapi Salonu’nda gerçekleştirildi. 467 rehberin katildiği genel kurulda, şerif Yenen, Haydar Duman ve Hakan Eğinlioğlu başkanliğinda olmak üzere 3 grubun listesi yarişti. Seçimde şerif Yenen'in grubu 215 oy alarak yönetimi kazandi. Haydar Duman Başkanliğindaki grup 59, Hakan Eğinlioğlu Başkanliğindaki grup ise 178 oy aldi.

Anadolu Üniversitesi'nde turizm konulu konferanslar..
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu tarafindan Önbüronun Otel Yönetiimindeki Yeri ve Öneri konulu konferans verildi. 7 Nisan 2010 tarihinde gerçekleştirilen konferans Radodison Blu Bosphorus oteli'den Ömer N. Özcan tarafindan verildi. Yeni ayni üniversite bünyesinde faaliyet gösteren Türk Mutfa Araştirma Birimi tarafindan da 12 Nisan 2010 tarihinde "Bolu Mutfaği" konulu bir konfeans verildi. Konferans Abant izzet Baysal Üniversitesi Aşçilik Meslek Yüksekokulu'ndan Zuhal Özdemir, Cemal Türkan ve Fuat Bayram tarafindan verildi.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu mezunlar buluşmasi
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu mezunlari 10 Nisan 2010, Cumartesi günü Yunus Emre Kampusu'nde bir araya geldiler.
Mezunlar günü gün ve gece düzenlenen etkinliklerle tamamlandi.

istanbul Kültür Üniversitesi'nde konferans..
Gazi Üniversitesi'nin emekli öğretim üyelerinden Dr. Orhan Mesut SEZGiN, 20 Nisan 2010, sali günü istanbul Kültür Üniversitesi işletmecilik Meslek Yüksekokulu'nde "Türkiye'de Turizm ve Gelişme Olanaklari" konulu bir konferan veriyor.

Mehmet Kemal Dedeman Turizm Ödülü..
Dedeman Topluluğu'nun kurucusu Mehmet Kemal Dedeman'in anisina ülkemizde madencilik ve turizm sektörlerinin gelişmesini desteklemek amaciyla Mehmet Kemal Dedeman Araştirma ve Geliştirme Yarişmasi'nin yedincisi düzenleniyor. 2010 yili yarişma konulari "Madencilik" dalinda "Türk Madenciliğini Geliştirmeye Yönelik Araştirma ve Projeler", "Turizm" dalinda ise "Turizm Destinasyon Yönetimine Yönelik Araştirma ve Projeler" olarak belirlendi. Proje kabul tarihi 1 Eylül 2010-1 Kasim 2010 olarak açiklanan yarişmanin sonuçlari 12 şubat 2011 tarihinde düzenlecek törenle kamuoyuna duyurulacak.

Çankaya iMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencilerinin başarisi..
Çankaya iMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Aşçilik Takimi, ‘Tüm Aşçilar Federasyonu tarafindan 18 - 21 Mart 2010 tarihleri arasinda sekizince kez düzenlenen ‘Uluslararasi istanbul Gastronomi Festivali'nde bir altin, üç gümüş, dört bronz ve iki merit (mansiyon) kazandi.

Türk-Alman Üniversitesi kuruldu..
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti Hükümeti arasinda imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasinda Türkiye’de Bir Türk-Alman Üniversitesi Kurulmasina Dair Anlaşmaya göre istanbul’da Türk-Alman Üniversitesi adiyla bir üniversite kuruldu. Türk-Alman Üniversitesi'ne bağli olarak; .Mühendislik Fakültesi, Fen Fakültesi, Hukuk Fakültesi, iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi, Kültür ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Yabanci Diller Yüksekokulu, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü açilacak.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Fazil şENOL
Motivasyon Araçlarinin Algilanmasinda işgüvencesinin Etkisi: Otel işletmelerinde Bir Araştirma
Doktora Tezi
Danişmanlar: Doç. Dr. Orhan BATMAN ve Yrd..Doç. Dr. Mustafa HOTAMIşLI
Afyonkarahisar: Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi. Mart 2010

Selda UCA ÖZER
şehir Turizmi ve Kültür: Yabanci Turistlerin Kültürel Bir Destinasyon Olarak istanbul'u Değerlendirmeleri Üzerine Bir Araştirma
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. irfan ARIKAN
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Mart 2010

Burak iNAN
Cumhuriyet Dönemi Türkiye Turizmi ve Bir Turizm Modeli Önerisi
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Burcu Selin YILMAZ
izmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ağustos 2009

GOREVE ATANMA

Prof. Dr. ige PIRNAR, Yaşar Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Bölümü'ne başkan olarak atandi.

YENI YAYINLAR

Konaklama işletmelerinde Pazar Odaklilik Uygulamalari
Birinci Baski
Kurtuluş Karamustafa / Kenan Güllü / Neşe Acar / şevki Ulama
Detay Yayincilik
Boyut 14,5 x 21, 5 cm., 216 sayfa.
iSBN 978-605-5681-49-4
Fiyat 12.50 TL

Kent Markalamasi: Adana Mark Kimliğinin Geliştirilmesi
Birinci Baski
Yrd. Doç. Dr. Mehmet Cihan Yavuz
Adana: Adana Ticaret Odasi Yayinlari
14,5x21 cm, xvix190 sayfa
ISBN 978-9944-60-564-9

Rekabet Üstünlüğü Açisindan Konaklama işletmelerinde ISO 22000 Gida Güvenliği Yönetim Sistemi
Birinci Baski
Dr. Tolga Gök
Boyut 14,5 x 21, 5 cm., 184 sayfa
iSBN 978-605-5681-57-9
Fiyat 10.00 TL

10. Aybasti-Kabataş Kurultayi: Yerel Değerler ve Yayla Turizmi
Birinci Baski
Editör: Doç. Dr. Salim şengel
Aybasti-Kabataş Kurultayi Yayinlari, No: 11
16x24 cm., 104 sayfa
ISBN: 978-994-402-236LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.