Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 12, Sayi: 5, Mayis 2011
Arşiv (2000-2011) ve orijinal metin için tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Turizm bilim olma yolunda hizla ilerliyor…
Muğla’nin Dalaman ilçesinde gerçekleştirilen Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi’na katilan 37 akademisyen, turizmin bilim olma yolunda hizla ilerlediği görüşünde birleşti. 21-24 Nisan 2011 tarihleri arasinda, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi ile Muğla Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Merkezi’nin işbirliğinde düzenlenen konferansta konuşulan konular 4 görüş altinda toplandi. Dalaman Hilton Resort & Spa Oteli'nin konaklama ve Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi’nin düzenleme sponsorluğunda gerçekleştirilen arama konferansi, Dr. irfan MISIRLI’nin (SiSMA Danişmanlik) moderatörlüğünde yürütüldü. Doç. Dr. Nazmi KOZAK ve Prof. Dr. Metin KOZAK’in koordinatörlüğünde gerçekleştirilen arama konferansina turizm işletmeciliği, bilim felsefesi, sosyoloji, bilim tarihi, yönetim, pazarlama, istatistik, ekonometri, kamu yönetimi, finansman ve iktisat gibi alanlarda çalişan akademisyenler katilarak katkida bulundu. III. Akademik Tuirizm Eğitimi Arama Konferansi sonuç raporu için bkz.

Prof. Atila Özer vefat etti
Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatini Araştirma ve Uygulama Merkezi Müdürü, karikatürist Prof. Atila Özer 23 Nisan 2011 tarihinde hayata veda etti. Türkiye'nin tek eğitim karikatürleri müzesini 2002 yilinda kuran ve müdürlüğünü yürüten Prof Atila Özer'ün ulusal, yerel gazete ve mizah dergilerinde karikatürleri 1973 yilindan bu yana yayimlandi, yurtiçi ve yurtdişinda kişisel ve karma sergiler açti. Ulusal ve uluslararasi yarişmalardan ödüller kazandi. Kitaplari yayimlandi. Prof Özer, iki yildir Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatini Araştirma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia Turizm Araştirmalari Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi’nin öncülüğünü ve seçici kurul üyeliğini yerine getiriyordu.

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayisi çikti..
Bu yildan itibaren Routledge/Taylor and Francis yayinevi tarafindan yayinlanmaya başlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayisi (Cilt 22, Sayi 1, Nisan 2011) çikti. bu yildan itibaren yilda üç sayi yayinlanacak olan derginin yeni sayisinda 8 makalenin yani sira araştirma notlari, konferans raporlari, kitap tanitimlari ve etkinlik takvimi yer aliyor. Derginin yeni sayisi hakkinda ayrintili bilgi için bkz.

II. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi 12-15 Nisan 2012'de..
ilki 2010 yilinda Nevşehir'de düzenlenen Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi'nin ikincisi, 12-15 Nisan 2012 tarihlerinde Kemer'de, Majesty Mirage Park Otel'de düzenleniyor. Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenen kongrenin hakkinda ayrintili bilgi için bkz.

16. ESPA (Avrupa Kaplicalar Birliği) Kongresi..
16. ESPA (Avrupa Kaplicalar Birliği) Kongresi, 24-27 Mayis 2011 tarihlerinde Belek'te düzenleniyor. Ev sahipliğini TÜRKAP (Kaplica Talasso ve Kür Merkezleri Derneği) tarafindan yapilacak Kongre'de kaplica ve kür tedavisi ve spa uygulamalari konusunda hazirlanmiş çeşitli araştirmalar sunulacak. Ayrintili bilgi için bkz.

12. Ulusal Turizm Kongresi..
Ulusal Turizm Kongresi'nin 12'incisi, 30 Kasim - 04 Aralik 2011 tarihlerinda Akçakoca'da düzenleniyor. Düzce Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun evsahipliğinde gerçekleştirelecek Kongre ile ayrintili bilgi için bkz.

A. Ü. Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi Mayis ayi etkinlik programi..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi'nde her ay düzenli olarak gerçekleştirilen etkinliklerin Mayis 2011 etkinlik takvimi belli oldu. Birim'in Mayis 2011 etkinlik listesine ulaşmak için tiklayiniz.

Avrupa Turizm Araştirmalari Merkezi’nin 46. yillik konferansi Bodrum’da gerçekleştirildi…
Ev sahipliğini Muğla Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof.Dr. Metin Kozak’in üstlendiği Avrupa Turizm Araştirmalari Merkezi'nin (ATAM) 46. Yillik Olağan Konferansi, 7-10 Nisan 2011 tarihleri arasinda Bodrum Holiday Resort Oteli'nde gerçekleştirildi. Avrupa’nin farkli ülkelerinde görev yapan ve akademik-uygulama bakimindan turizm konusunda söz sahibi bilim insanlari ve sektör danişmanlarinin bir araya gelerek bilgi alişverişinde bulunduklari ve eğitim-öğretim ve proje kapsaminda geleceğe yönelik işbirliği olanaklarini tartiştiklari konferansa, Almanya, Avusturya, Belçika, ingiltere, ispanya, isveç, isviçre, italya, Norveç, Polonya, Türkiye ve Yunanistan ülkelerini temsilen toplam 18 üye katildi. Öte yandan, 14 Avrupa ülkesini temsilen 28 aktif üyesinin bulunduğu Merkezin gelecek yilki toplantisinin isviçre’de yapilacaği bildirildi.

“Turizm, Turizm işletmeciliği ve Eğitimi Alanindaki Gelişmeler ve Afyonkarahisar’daki Mevcut Durum" başlikli seminer..
Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu organizasyonuyla bu yil ikincisi düzenlenen olan "Geleneksel Turizm Haftasi Seminerleri” kapsaminda “Turizm, Turizm işletmeciliği ve Eğitimi Alanindaki Gelişmeler ve Afyonkarahisar’daki Mevcut Durum” başlikli seminer 21 Nisan 2011 tarihinde gerçekleştirildi. Seminerde, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Anabilim Dali yüksek lisans öğrencileri danişman öğretim üyelerinin nezaretinde hazirladiklari bildirileri sundular.

Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 25. Yil Etkinlikleri
Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 25. Yil Etkinlikleri kapsaminda 29 Nisan 2011 tarihinde bir dizi faaliyet yapiliyor. Etkinlikler kapsaminda "25 Yilda Gözümüzün Önünden Geçenler" konulu dia gösterisi, dans gösterileri, müzik dinletisi, emekli olan personele plaket verilmesi gibi etkinliklerin yani sira "Türk Turizm Sektörü Açisindan 2010 Yilinin Değerlendirilmesi ve 2011’den Beklentiler" konulu bir panel de yer aliyor. Oturum başkanliğini Prof. Dr. A. Akin Aksu'nun yapacaği panele konuşmaci olarak TYD Başkani Dr. Turgut GÜR, POYD Başkani Adnan ÖZSOY, TÜROFED Başkan Yardimcisi Osman AYIK, TÜRSAB Yönetim Kurulu ikinci Başkani Talha GÖRGÜLÜ, THY Pazarlama ve Satiş Başkan Yardimcisi. Halil ibrahim POLAT
katiliyor.

Ordu Üniversitesi'ne bağli Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kuruldu
Ordu Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağli olarak Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kurulmasi Millî Eğitim Bakanliği'nin teklif yazilari üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 4/4/2011 tarihinde kararlaştirildi.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu Nisan ayi konferanslari
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu'nda çeşitli dersler kapsaminda
Nisan ayinda gerçekleştirilen konferanslar şu şekildedir: 05 Nisan 2011 tarihinde Doluca Pazarlama ve Satiş Direktörü Sibel Kutman ORAL “Marmara Bölgesi şaraplari ve Doluca”, 06 Nisan 2011'deTurizm Bakanliği Deniz Turizmi Daire Başkani Saadet ÖNCÜL ve Turizm Uzmani Tuba ARSLAN “Türkiye’de Yat Turizmi", 19 Nisan 2011 tarihinde istanbul Kongre Ziyaretçi Bürosu Yöneticisi Elif Fisun BALCIOğLU "Kongre Turizmi" ve 20 Nisan 2011'de Mutfak Sanatlari Akademisi Kurucusu ve Genel Müdürü Mehmet Kemal AKSEL ve Ayşe UGURAL “Profesyonel Aşçilik Okulu Öyküsü" başliklarinda konferanslar verdiler.

Bazi üniversitelerde Uygulamali Bilimler Yüksekokullari kuruldu
Bazi üniversitelere bağli olarak Uygulamali Bilimler Yüksekokullarinin kurulmasi Millî Eğitim Bakanliği'nin teklif yazilari üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 4/4/2011 tarihinde kararlaştirildi. Söz konusu Yüksekokullar; Abant izzet Baysal Üniversitesi Gerede Uygulamali Bilimler Yüksekokulu, Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli Uygulamali Bilimler Yüksekokulu, Kirklareli Üniversitesi Uygulamali Bilimler Yüksekokulu ve Pamukkale Üniversitesi Uygulamali Bilimler Yüksekokulu'dur.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kuruldu..
Adana’da Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi adiyla bir üniversite kuruldu. Üniversiteye bağli olarak; Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Havacilik ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Güzel Sanatlar, Tasarim ve Mimarlik Fakültesi, insan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, işletme Fakültesi, Turizm Fakültesi, Yabanci Diller Yüksekokulu ile enstitüler yer aliyor.

Balikesir Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Kalite Yönetim Belgesi aldi..
Balikesir Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, ISO 9001: 2008 Kalite Yönetim Belgesi aldi. 1975 yilinda kurulan ve “Turizm Eğitimi”nde köklü okullar arasinda yer alan Balikesir Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, ISO 9001: 2008 Kalite Yönetim Belgesi’ni “Turizm Haftasi Kutlama Programi”nda aldi. Programa, Balikesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir ALKAN ve Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Cevdet AVCIKURT katildi.

istanbul şehir Üniversitesi şehir Araştirmalari Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği
istanbul şehir Üniversitesine bağli olarak kurulan istanbul şehir Üniversitesi şehir Araştirmalari Uygulama ve Araştirma Merkezi'nin amaçlarina, faaliyet alanlarina, yönetim organlarina, yönetim organlarinin görevlerine ve çalişma şekline ilişkin usul ve esaslari düzenleyen Yönetmelik 14 Nisan 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayimlandi.

Atilim Üniversitesi'nde turizm haftasi etkinlikleri
Atilim Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Bölümü tarafindan Turizm Haftasi Etkinlikleri kapsaminda Nisan ayi içinde iki organizasyon gerçekleştirildi: 8 Nisan 2011 tarihinde; TURSAB Yönetim Kurulu Üyesi Alper Maçkan ve Kültür ve Turizm Bakanliği Diş ilişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkani Onur Gözet’in konuşmaci olarak katildiği “Ortadoğu’daki Gelişmeler ve Türkiye Turizmi” konulu bir konferan verdi. Detayli bilgi ve fotoğraflar için bkz. 21-25 Nisan 2011 tarihlerinde; “Dünya’da ve Türkiye’de şarapçilik” konulu etkinlik düzenlendi. Tamamina katilan öğrencilere sertifika da verilecek olan etkinlik; panel, eğitim ve şarap fabrikasi gezisinden oluşmaktadir. Detayli bilgiye bilgi için bkz.

Samsun Sempozyumu..
Samsun ve yöresi ile ilgili her türlü toplumsal, kültürel, ekonomik, coğrafi ve çevresel konularin bilimsel bir ortamda tartişilarak, kayit altina alinmasini ve sonraki kuşaklara aktarilmasini sağlamak amaciyla Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuz Mayis Üniversitesi işbirliğinde 13-16 Ekim 2011 tarihlerinde Samsun Sempozyumu düzenleniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Sakarya Üniversitesi'nde Turizm işletmeciliği Bölümü işletme Fakültesi'ne bağlandi..
Sakarya Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Turizm işletmeciliği Bölümü, ayni üniversite bünyesinde kurulan işletme Fakültesi'ne bağlandi.

"Eğitim ve Sektör" konulu panel
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan 21 Nisan 2011 tarihinde "Eğitim ve Sektör" konulu bir panel düzenlendi. Panele konuşmaci olarak; Dedeman Otelleri insan Kaynaklari Direktörü iLMi YAVUZ, istanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesinden Doç. Dr. Asim SALDAMLI, Balikesir Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulundan Yrd. Doç. Dr. Bariş ERDEM ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencilerindenGülfem BERKER katildi.

Aksaray Üniversitesi Kapadokya Yöre Mutfaği Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği
Aksaray Üniversitesi Kapadokya Yöre Mutfaği Uygulama ve Araştirma Merkezi'nin amaçlarina, faaliyet alanlarina, yönetim organlarina, yönetim organlarinin görevlerine ve çalişma şekline ilişkin usul ve esaslari düzenleyen yönetmelik, 8 Nisan 2011 tarih ve 27899 sayili Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi.

Ağlasun Meslek Yüksekokulu'nda Kültürel Miras ve Turizm Programi açildi..
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Ağlasun Meslek Yüksekokulu bünyesinde Seyahat Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümüne bağli olarak Kültürel Miras ve Turizm Programi açildi.

Mardin esnafi ve turizm sektörü çalişanlarina yabanci dil eğitimi veriliyor..
Mardin’de turizm sektöründe çalişanlar ile turistlerle doğrudan iletişim halinde olan esnaf ve taksi sürücülerine temel düzeyde yabanci dil eğitimi verilecek. Eğitim programi; Kültür ve Turizm Bakanliği, Avustralya Devlet Eğitim Kuruluşu TAFE ve Türkiye Teknik ve ileri Eğitim Kurumlari’nin işbirliğiyle düzenleniyor. Türk turizminin yükselen şehirlerinden Mardin’de turizmcilere, esnaf ve taksi sürücülerine ingilizce eğitimi verilecek. Eğitim çalişmasina, Kültür ve Turizm Bakanliği ve Türkiye Teknik ve ileri Eğitim Kurumlari’nin yani sira Avustralya Devlet Eğitim Kuruluşu (TAFE) yetkilileri katiliyor.

III. Dokuz Eylül Arkeoloji Sempozyumu..
Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafindan düzenlenen "III. Dokuz Eylül Arkeoloji Sempozyumu"; 27 - 29 Nisan 2011 tarihlerinde, Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştiriliyor.

"Kuzey ve Orta Anadolu’da M.O. 4. ve M.S. 8. Yüzyillar Arasinda Seramik Buluntular" konulu çaliştay..
Kuzey ve Orta Anadolu’da Hellenistik, Roma ve Erken Bizans Dönemleri boyunca kullanilan seramikler hakkindaki son çalişmalarin sunumu ve değerlendirilmesi amaciyla 9-10 Mayis 2011 tarihlerinde izmir Dokuz Eylul Universitesi, Edebiyat Fakültesi, Ömer Köse Salonu’nda toplanacak "Kuzey ve Orta Anadolu’da M.O. 4. Ve M.S. 8. Yuzyillar Arasinda Seramik Buluntular" konulu uluslararasi bir calistay düzenleniyor. Calistay'da cografi alan olarak Kuzey ve Orta Anadolu uzerine yogunlasacak olup, daha once yayinlanmamis kazi-yuzey arastirmasi buluntulari ile koleksiyonlarin tanitilmasini ve bu donemlere ait seramik buluntulari alaninda kazilar ve arastirmalar arasinda bir koordinasyonun saglanmasini amaclaniyor.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


inci Oya COşKUN
Türkiye Turizm Endüstrisinde Talep Oynakliklarinin Çok Değişkenli GARCH (MGARCH) Modelleri ile Analizi
Doktora Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Prof. Dr. Mustafa ÖZER
Kabul Tarihi: Mart 2011

Çiğdem DEMiRCi
Türkiye'yi Ziyaret Eden Turistlerin Sağlik Sorunlari ve Siniflandirilmasi Üzerine Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Muğla: Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Prof. Dr. Metin KOZAK
Kabul Tarihi: Eylül 2010

Miray Ceyhan BiLGiÇER
Kültürler Arasi Yönetim: Konaklama işletmeleri Çalişanlarinin Kültürler Arasi Uyum Becerileri Üzerine Bir Çalişma
Yüksek Lisans Tezi
izmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Gürhan AKTAş
Kabul Tarihi: şubat 2011

Osman GÜLDEMiR
Osmanli Yemek Yazmasi Kitabüt Tabbahin'in Günümüze Uyarlanmasi
Yüksek Lisans Tezi
Konya: Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Nermin Işik II. Danişman: Yrd. Doç. Dr. ibrahim Kunt
Kabul Tarihi: Aralik 2010


GÖREVE ATANMA

Sakarya Üniversitesi işletme Fakültesi Turizm işletmeciliği Bölümü öğretim üyelerinden Orhan BATMAN, Profesörlüğe atandi.

Öğr. Gör. Serkan şENGÜL, Aksaray Üniversitesi Aksaray Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel işletmeciliği Programindaki görevinden ayrilip, Abant izzet Baysal Üniversitesi Mudurnu Süreyya Astarci Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel işletmeciliği Programinda göreve başladi.


YENi YAYINLAR

Çözüm: Kültür Turizmi
Birinci Baski
Faruk Pekin
istanbul: iletişim Yayinlari
13x19,5 cm., 348 sayfa
ISNB: 9789750508868
Fiyati: 22,50 TL.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.